بستن منو

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

تیم تحلیل دلفین وست
5 مهر 1402

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاران است. برای اینکه بتوانید در بازار بورس فعالیت کنید، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد بورس خود را دریافت کنید. در این مقاله قصد داریم به  آموزش ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی بپردازیم.

سامانه سجام چیست؟

سجام مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان است. سامانه ‌ای که توسط شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای تسهیل دسترسی سرمایه ‌گذاران و معامله گران به خدمات بازار بورس، ایجاد شده است.

طبق قانون برای فعالیت در بورس (چه به عنوان شخص حقیقی و چه حقوقی) باید در این سامانه ثبت نام انجام شده باشد. در واقع، هیچ شخص حقیقی و حقوقی بدون ثبت نام و تایید اطلاعات در سجام نمی تواند خدماتی از جمله خرید و فروش سهام و صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را دریافت کند.

آموزش ثبت نام در سامانه سجام

همان طور که تاکنون متوجه شدید، ثبت نام در سامانه سجام الزامی است. تنها با یک بار ثبت نام در سامانه سجام می توانید به تمامی سرویس های بازار بورس دسترسی داشته باشید و در ثبت نام خود در نهاد های مالی از جمله کارگزاری ها، صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای تامین سرمایه و … نیاز به احراز هویت مجدد نخواهید داشت. برای ثبت نام و در یافت کد بورسی، اولین قدم ورود به سامانه سجام به آدرس sejam.ir است.

در تصویر زیر می توانید تمامی مراحل ثبت نام در سامانه سجام را مشاهده کنید.

آموزش ثبت نام در سجام

 • همان طور که در قسمت قبل گفته شد، اولین قدم برای ثبت نام در سامانه سجام، ورود به سایت آن به آدرس www.sejam.ir است.

سامانه سجام

 • بعد از ورود به صفحه اصلی سامانه، گزینه ثبت نام در سامانه سجام را مشاهده می کنید؛ روی آن کلیک کنید.
 • در این مرحله چند عبارت در یک کادر برای شخص نمایش داده می شود که باید آن ها را به طور کامل و دقیق مطالعه کرده و گزینه متوجه شدم را فعال کند.

ثبت نام در بورس

 • پس از اینکه روی گزینه متوجه شدک کلیک کردید، نکاتی را مشاهده می کنید که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست. همچنین در پایین نکات می توانید گام های مورد نیاز برای تکمیل فرآیند ثبت نام در سامانه سجام را در قالب یک نوار مشاهده کنید. پس از مشاهده این نوار می توانید روی گزینه سبزرنگ ثبت نام در سجام کلیک کنید.

ثبت نام سجام

 • پس از اینکه روی گزینه ثبت نام در سجام کلیک کردید، در صفحه بعدی می توانید یک کادری را مشاهده کنید که در سطر اول آن باید شماره تلفن همراه خود (بدون صفر) و در سطر دوم باید کد امنیتی درج شده را وارد کنید.

مراحل ثبت نام بورس

 • در صفحه بعدی باید کد تاییدی که به شماره تلفن همراه شما ارسال شده است را وارد کنید؛ پس از آن نوع مشتری را انتخاب کنید (شخص حقیقی یا حقوقی)؛ در سطر سوم باید کد ملی خود را وارد کنید؛ در سطر آخر باید کد امنیتی درج شده در تصویر را وارد کنید و در نهایت روی گزینه تایید کلیک کنید.

ورود به بازار بورس

 • بعد از انجام تمام مراحل فوق، هزینه ثبت ‌نام را باید پرداخت کنید که به صورت آنلاین انجام می شود.

اطلاعات هویتی سجام

 • در قسمت بعدی باید به ثبت اطلاعات شخصی خود از جمله نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، محل صدور شناسنامه و… بپردازید.

اطلاعات هویتی سجام

 • در مرحله بعدی هویت قانونی خود را مشخص کنید. اگر نماینده قانونی شخص دیگری هستید، گزینه نماینده قانونی و در غیر این صورت بر روی گزینه اصیل کلیک کنید.

ثبت نام سامانه سجام

 • برای مرحله بعد باید اطلاعات راه های ارتباطی با خود را از جمله آدرس و شماره های تماس مشخص و وارد کنید.

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام سجام

 • در مرحله بعدی باید کد سهام داری خود را وارد کنید. در صورتی که کد سهامداری ندارید، می توانید بر روی گزینه تایید/ ادامه گام بعدی کلیک کنید؛ اما در صورتی که دارای کد سهام داری هستید، باید آن را درج کنید.

کد سهامداری

 • سوال هایی که در این مرحله نمایش داده می شود را در صورت تمایل می توانید پاسخ دهید و سپس بر روی گزینه تایید کلیک کند.

مراحل ثبت نام

 • در مرحله بعدی باید اطلاعات مربوط به شغل و کسب و کار خود را وارد کنید (در صورتی که خانه دار هستید اطلاعات منزل را ثبت کنید و شغل را بیکار یا آزاد انتخاب کنید. در صورتی که برای فرزند خود ثبت نام می کنید، اطلاعات خانه تکمیل شود و در انتخاب شغل از دانش آموز استفاده کنید).

اطلاعات مربوط به کسب و کار

 • در این مرحله باید اطلاعات شماره حساب بانکی خود را وارد کنید. حساب باید به نام شما باشد؛ زیرا سود تقسیم شده سهام به این حساب واریز می شود. در این قسمت نام بانک، شماره حساب و شماره شبا ضروری می باشد.

اطلاعات حساب بانکی

 • در مرحله بررسی پایانی، در صورتی که اطلاعات وارد کرده را تایید می کنید، لازم است تا گزینه تایید می کنم/ادامه گام بعدی کلیک کنید.

تایید اطلاعات سجام

 • در آخرین مرحله ثبت نام ، لازم است تا مطلب تعهد نامه را مطالعه کرده و بعد از آن ابتدا گزینه می پذیرم را تیک دار کرده و سپس روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

تکمیل ثبت نام سجام

آموزش احراز هویت سجام

پس از طی کردن مراحل بالا، ثبت نام شما در سامانه سجام انجام شده و به پایان می رسد. بعد از گذشت 24 ساعت از زمان ثبت نام شما، پیامکی حاوی یک کد 10 رقمی پیگیری به شماره تلفن همراه شما ارسال می شود که بعد از آن می توانید برای احراز هویت خود اقدام کنید. احراز هویت خود را می توانید به دو روش حضوری و غیر حضوری انجام دهید.

احراز هویت حضوری سجام

برای احراز هویت حضوری می توانید به یکی از مراکز احراز هویت مراجعه کنید. برای این کار می توانید از طریق نوار بالایی صفحه اصلی سامانه سجام روی گزینه مراکز احراز هویت کلیک کنید تا نزدیک ترین آن ها را به خود را پیدا کنید و به آن ها مراجعه کنید. همچنین می توانید از گزینه احراز هویت که در وسط صفحه اصلی قرار دارد، استفاده کنید. در ادامه تصاویر مربوط به احراز هویت حضوری را مشاهده می کنید.

احراز هویت حضوری سامانه سجام مراکز احراز هویت حضوری سجام

در تصویر بالا مشاهده می کنید که با پُر کردن فیلتر های آن می توانید نزدیک ترین مراکز احراز هویت به خود را پیدا کنید.

آموزش احراز هویت غیر حضوری سجام

برای احراز هویت غیر حضوری می توانید از سایت های مورد تایید سامانه سجام نیز استفاده کنید. در صفحه اصلی می توانید روی گزینه احراز هویت که در وسط صفحه قرار دارد، کلیک کنید. پس از کلیک روی آن می توانید دو گزینه احراز هویت الکترونیکی (غیر حضوری) و گزینه احراز هویت حضوری را مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه احراز هویت الکترونیکی می توانید تمامی سایت های مورد تایید سامانه سجام را مشاهده کنید و با انتخاب هر کدام از آن ها می توانید احراز هویت غیر حضوری خود را انجام دهید. در ادامه تصاویر مربوط به احراز هویت غیر حضوری را مشاهده می کنید.

آموزش احراز هویت غیرحضوری سجام

احراز هویت غیرحضوری سجام

در تصویر بالا برخی از سایت هایی را مشاهده می کنید که مورد تایید سامانه سجام هستند و می توانید از طریق آن ها احراز هویت غیر حضوری خود را انجام دهید.

نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که اگر برخی از اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده باشید، قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان یا احراز هویت غیر حضوری باید آن ها را اصلاح کنید. برای اصلاح اطلاعات اشتباه خود باید وارد سامانه سجام شوید و روی گزینه ویرایش اطلاعات کلیک کنید. سپس می توانید اطلاعات خود را در هر بخش که وارد کردید، مشاهده کنید. در سمت چپ هر بخش می توانید گزینه ویرایش اطلاعات همان بخش را مشاهده کنید. با کلیک روی آن می توانید وارد صفحه ویرایش اطلاعات شوید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

آموزش ثبت نام در کارگزاری بورس

همان طور می دانید، کارگزاری ها واسطه بین خریداران و فروشندگان در بازار بورس هستند. در حال حاضر بیش از 100 کارگزاری بورسی نیز وجود دارد که همه آن ها زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادر فعالیت می کنند. پس از اینکه ثبت نام خود را در سامانه سجام انجام دادید، حال باید یک کارگزاری را از میان کارگزاری ها انتخاب و ثبت نام خود را در آن انجام دهید تا بتوانید در بازار بورس به فعالیت بپردازید. هر کارگزاری دارای پلتفرم های معاملاتی خاص خود است که می توانید به وسیله آن ها به انجام معامله در بازار بورس بپردازید.

برخی از مهم ترین و معروف ترین کارگزاری های بازار بورس عبارت انداز: کارگزاری مفید، کارگزاری آگاه، کارگزاری فارابی و…

سخن پایانی

در این مقاله به شرح مراحل ثبت نام در سامانه سجام پرداختیم. ثبت نام در سامانه سجام را می توان اولین قدم شما برای فعالیت و سرمایه گذاری در بازار بورس دانست و بدون اینکه در این سامانه ثبت نام کنید، نمی توانید در بازار بورس فعالیت کنید. پس از ثبت نام در سجام باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید تا بتوانید فعالیت خود را در بازار بورس شروع کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
آموزش بورس بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟ سبد گردانی در بورس چیست؟ قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ شاخص کل و شاخص کل هم وزن در بورس چیست؟ خرید پله ای در بورس چیست؟ آموزش رایگان فیلترنویسی در بورس تهران بهترین صندوق های سرمایه گذاری با سود بالا کدامند؟ کارگزار ناظر کیست و چگونه میتوانیم آن را تغییر دهیم؟ آموزش تحلیل فاندامنتال بورس افزایش سرمایه و انواع روش های آن صورت های مالی و انواع آن آموزش سایت TSETMC دیده بان بورس آموزش سایت ره آورد 365 مهمترین اصطلاحات بازار بورس

آخرین مقالات مرتبط

بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که افراد بسیار زیادی در سراسر ایران در این بازار فعالیت می کنند. بازار بورس به 4 بازار مختلف تقسیم می شود که عبارت انداز: بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی ایران و بورس کالا. در هر کدام از این بازار ها، […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش بورس بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟ سبد گردانی در بورس چیست؟ قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ شاخص کل و شاخص کل هم وزن در بورس چیست؟ خرید پله ای در بورس چیست؟ آموزش رایگان فیلترنویسی در بورس تهران بهترین صندوق های سرمایه گذاری با سود بالا کدامند؟ کارگزار ناظر کیست و چگونه میتوانیم آن را تغییر دهیم؟ آموزش تحلیل فاندامنتال بورس افزایش سرمایه و انواع روش های آن صورت های مالی و انواع آن آموزش سایت TSETMC دیده بان بورس آموزش سایت ره آورد 365 مهمترین اصطلاحات بازار بورس

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.