آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

بازار بورس یک بازار سرمایه‌گذاری است که افراد می‌توانند در آن سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کرده و ارزش دارایی‌های خود را در برابر تورم حفظ کنند. همچنین سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند افزایش سرمایه و سودهای کلانی را به همراه داشته باشد. این در حالی است که ریسک معامله در بورس هم بالاست و گاهی به جای سود، زیان و ضرر به سرمایه افراد وارد می‌شود. در این بین، برای اینکه سرمایه افراد دچار زیان نشود و همواره سودده باشد، باید هر معامله‌گر با شیوه خرید و فروش سهام در بورس آشنا باشد که این آشنایی با فراگیری علم تحلیل محقق می‌شود. در ادامه به آموزش تحلیل تکنیکال بورس می‌پردازیم تا با ماهیت این نوع از تحلیل آشنا شویم و ببینین که چگونه می‌توانیم از آن برای کسب سود بیشتر در بورس استفاده کنیم.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال «Technical Analysis»، یک استراتژی تحلیلی است که در آن تاریخچه قیمت‌ها و حجم معاملات در بازار را مرور می‌کنند تا بتوانند قیمت‌های آتی بازار را حدس بزنند. در آموزش تحلیل تکنیکال بورس، این قیمت گذشته‌ی سهام و حجم معاملات سهام است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. لازم به ذکر است که تحلیل تکنیکال تنها به بازار بورس اختصاص ندارد و از آن می‌توان در سایر بازارهای مالی مانند ارز، بورس کالا و …. نیز استفاده کرد.

به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال، رفتار بازار را مورد مطالعه قرار می‌دهد تا از روی آن به سیر حرکت قیمت‌ها پی ببرند. تحلیل تکنیکال را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین شیوه‌های تحلیل در بازارهای مالی به حساب آورد که طرفداران بسیاری دارد و افراد زیادی در پی فراگیری آن هستند. البته یادگیری و استفاده از این تحلیل نیز، راحت‌تر از سایر شیوه‌ها است.

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی چیست؟

آموزش تحلیل بورس، در برابر تحلیل بنیادی یا فامندامنتال قرار می‌گیرد که استراتژی جامع دیگری برای فعالیت در بازارهای مالی و کسب سود از آن‌ها است. اما تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال، دو تفاوت اساسی دارد که این تفاوت‌ها به قرار زیر هستند:

 • تفاوت در شیوه مطالعه بازار

تحلیل بنیادی برعکس تحلیل تکنیکال، تمام اطلاعات بازار و سهام را به‌صورت ذره‌بینی مورد تحلیل قرار می‌دهد تا از این طریق به ارزش ذاتی سهام پی ببرد. تحلیل‌گران بنیادی یا فاندامنتال، از روی ارزش یک سهم، آینده‌ی آن را پیش‌بینی می‌کنند، نه از روی اطلاعات گذشته‌ی آن.

 • تفاوت در به کارگیری

گفتیم که از تحلیل تکنیکال می‌توان در سایر بازارهای مالی نیز استفاده کرد، اما تحلیل بنیادی یک بازار، نمی‌تواند چراغ راه ما برای پیش‌بینی یک بازار دیگر شود. یعنی وقتی شما به صورت بنیادی بازار بورس را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهید، برای ورود به بازار دیگری مانند فارکس و استفاده از تحلیل بنیادی در آن، باید از اول، کلیه اطلاعات مربوط به جفت‌ارزهای فارکس را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید. این در حالی است که در تحلیل تکنیکال، پس از بررسی نمودارها و اطلاعات بورس، می‌توان با یک نگاه به نمودار سایر بازارها، به روند تغییر قیمت در آن‌ها نیز پی برد.

آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال کلاسیک و نوین

تحلیل تکنیکال سنتی یا کلاسیک، نوعی تحلیل تکنیکال است که با حفظ کردن تمامی دیدگاه‌ها و نظرات مربوط به تحلیل تکنیکال از زمان پیدایش آن تا به امروز، به تشخیص روندهای بازار کمک می‌کند. از جمله مواردی که به تعیین زمان خرید و فروش به وسیله تحلیل تکنیکال کمک می‌کنند، می‌توان به ابزارها، تکنیک‌های مختلف و قوانین ریاضیات اشاره کرد. در تحلیل تکنیکال کلاسیک، همیشه نظریه‌های جدیدی ارائه می‌شود؛ اما رویه‌های قبلی نیز در این تحلیل حفظ شده‌اند. ارائه نظریات جدید در تحلیل تکنیکال، به غنی شدن این نوع تحلیل کمک زیادی کرده‌اند؛ اما با این وجود به گام‌های فرایند تحلیل در این نوع از تحلیل تکنیکال توجه زیادی نشده است. تحلیل‌های کلاسیک سنتی بیشتر به صورت چشمی و دیداری انجام می‌شوند و شما به عنوان معامله‌گر باید به صورت مداوم، قیمت‌ها را پیگیری کنید. البته با آموزش تحلیل تکنیکال سنتی، شما تنها قادر به درک تغییرات بازار خواهید بود و نمی‌توانید قیمت دقیق و مشخصی را با این نوع تحلیل استخراج کنید.

تحلیل تکنیکال نوین، یک روش برای پیش بینی بالا و پایین رفتن قیمت‌ها در بازار است. در این تحلیل، با کمک یک سری از الگوهای قیمتی می‌توان آینده بازار را پیش‌بینی کرد. این نوع تحلیل، نقاط قوت تحلیل کلاسیک را حفظ و تقویت کرده است. از جمله مهم‌ترین نقاط قوت تحلیل تکنیکال نوین می‌توان به افزایش توانایی تحلیلگران در تشخیص رفتار بازار و انتظارات احتمالی، داشتن تعاریف اختصاصی در رابطه با سطوح عرضه و تقاضا، نیاز کمتر به تحلیل‌های دیداری و چشمی، تعیین قوانین و اصولی که با تغییرات روند و تصحیح قیمت‌ها در ارتباط هستند، ارزش گذاری سطوح مقاومت، داشتن الگوهای مناسب برای تحلیل سقف‌ها و کف‌ها، کشف ارتباط بین زمان، قیمت و ساختار روند و… اشاره کرد.

انواع رویکردهای تحلیل تکنیکال

استراتژی معاملاتی تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال یا بورس، رویکردهای مختلفی دارد که استفاده از آن‌ها می‌تواند به سودآوری بیشتر شما کمک کند. در آموزش تحلیل تکنیکال بهتر است که همه این موارد را به خوبی بیاموزید تا بتوانید معاملاتی موفق‌تر را تجربه کنید. انواع رویکردهای تحلیل تکنیکال شامل موارد زیر هستند:

 • روش فیبوناچی

اصطلاح روش فیبوناچی زمانی در بازارهای مالی به کار برده می‌شود که روند حرکت سهم‌ها بین دو سطح حمایتی و مقاومتی قرار گرفته باشد. در این حالت می‌توان با تعیین سطح بر پایه ریشه طلایی، از قیمت سهم‌ها در آینده مطلع شوید.

 • روش کندل استیک

این روش، از جمله مهم‌ترین روش‌های تحلیل تکنیکال به حساب می‌آید که به کمک آن می‌توان روند سهام در آینده را پیش بینی کرد. نمودارهای کندل استیک شامل چهار قسمت مهم شروع معامله، پایان معامله، بالاترین قیمت در بازه زمانی مشخص و پایین‌ترین قیمت در بازه زمانی معین است. اگر این نمودار در تحلیل شما به صورت یک شمع توخالی باشد، می‌توانید نتیجه بگیرید که قیمت پایانی سهم، بیشتر از قیمت آغازین خواهد بود؛ اما در صورت توپر بودن شمع، متوجه می‌شوید که قیمت پایانی سهم از قیمت آغازین آن کمتر است.

 • روش امواج الیوت

در روش امواج الیوت، گفته می‌شود که در قسمت‌های پر جنب و جوش موج‌های سهام، قیمت سهم بر مبنای قوانین خاصی محاسبه خواهد شد. این الگو از سه موج موافق و دو موج مخالف روند تشکیل شده است.

 • روش ابر ایچیموکو

روش ابر ایچیموکو از جمله اندیکاتورهای بسیار پرکاربرد در تحلیل تکنیکال بازار بورس است. این روش بسیار تکامل یافته را می‌توان در نمودارها برای انجام تحلیل مورد استفاده قرار داد.

تاریخچه تحلیل تکنیکال

اولین کاربرد تحلیل تکنیکال به ژاپنی‌هایی برمی‌گردد که از رسم نمودار برای بررسی قیمت کالاهای اساسی مانند برنج در حدود 300 سال پیش استفاده می‌کردند. به دنبال ژاپنی‌ها، برخی از مردم سایر ملل‌ها نیز به صورت دستی و غیررسمی، برای پیش‌بینی بازارهای موردنظر خود، به رسم نمودار پرداخته و از این طریق به پیش‌بینی‌های موردنظر خود در بازار دست می‌یافتند. اما هیچکدام از این پیش‌بینی‌ها بر اصول اساسی و جامعی استوار نبودند.

تحلیل تکنیکال زمانی به یک روش جامع و قابل استناد برای پیش‌بینی بازارهای مالی مانند بورس تبدیل شد که در حدود سال 1900 میلادی، شخصی به نام چارلز داو «Charles Henry Dow»، در پی مطالعات پی‌در‌پی خود نسبت به تأثیر نمودارها در بازار، توانست اصول و قواعد مشخصی را برای تحلیل تکنیکال ارائه داده و رسماً آن را به عنوان یک روش تحلیلی صحیح و کاربردی به جهان معرفی کند. در طی سال‌های 1900 تا 1902 که داو درگذشت، توانست مطالعات و یافته‌های خود را به پیروانش منتقل کرده و با پیگیری پیروان وی، علم تحلیل تکنیکال به شکل تکامل یافته‌ی کنونی دربیاید.

3 اصل اساسی تحلیل تکنیکال

چارلز داو، در مطالعات و مقالات گسترده‌ای که در روزنامه تحت نظارت خود، به‌نام «وال استریت ژورنال» ارائه داد، سه اصل اساسی را برای تحلیل تکنیکال در نظر گرفته بود که این اصول به قرار زیر هستند:

 • قیمت‌ها همه‌چیز را نشان می‌دهند

تغییرات قیمت، تابعی از عرضه و تقاضای بازار است که به تنهایی می‌تواند اطلاعات کافی را در اختیار تحلیلگران قرار دهد. اگرچه عوامل بنیادی، جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و …. همگی بر روند تغییر قیمت‌ها نقش دارند، اما چگونگی حرکت قیمت به تنهایی می‌تواند اطلاعات کافی در مورد تأثیرپذیری عوامل بیرونی را نیز به ما نشان داده و برای پی بردن به روند آینده‌ی بازار کافی باشد. درک این مطلب، اولین و اساسی‌ترین موضوع برای پرداختن به آموزش تحلیل تکنیکال بورس یا هر بازار مالی دیگری است.
برای یک تحلیل‌گر تکنیکال، مهم نیست که قیمت‌ها به چه دلیل و تحت تأثیر چه عواملی افزایش یا کاهش می‌یابند، آن‌ها تنها می‌خواهند با پیش‌بینی نوسان بعدی، فرصت‌های موجود در بازار را شناسایی کنند.

 • تغییر قیمت‌ها از روی روند اتفاق می‌اُفتد

روند یا سیر حرکت قیمت‌ها، تمایل دارد که مسیر حرکتی خود را حفظ کند و دچار تغییر نشود، مگر اینکه عوامل بیرونی آن را مجبور به تغییر مسیر کنند. پس وقتی قیمت یک سهم در بورس بالا و پایین می‌شود، با بررسی نقاط مقاومت و حمایتی که روند را تغییر داده‌اند، می‌توان روندی که تمایل دارد به مسیر عادی خود برگردد را بررسی کرده و سپس به حرکت بعدی آن پی برد. در آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی، با خط روند، خطور مقاومت و حمایت به‌صورت کامل آشنا خواهید شد.

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

 • تاریخ همواره تکرار می‌شود

آشنایی با مبحث روانشناسی بازار در آموزش بورس به شما کمک می‌کند که عوامل روانشناسی که قبلاً بر بازار تأثیر گذاشته‌اند را دوباره و دوباره ببینید. به عبارت دیگر، الگوهای تغییر قیمت، در بازه‌های زمانی مختلف در بازار تکرار می‌شوند؛ به طوری که اگر شما به نمودار حرکت قیمت یک سهم در طول چند سال گذشته توجه کنید، می‌بینید که تغییر قیمت‌ها در زمان‌های مختلفی به‌صورت چرخه‌ای تکرار شده‌اند و همواره تکرار می‌شوند. پس طبیعی است که با بررسی قیمت‌های گذشته سهام و همچنین حجم معاملات در آن‌ها، بتوانیم آینده آن را پیش‌بینی کنیم!

مزایای تحلیل تکنیکال بورس

با توجه به محبوبیتی که تحلیل تکنیکال نسبت به سایر استراتژی‌های تحلیلی دارد، لازم است تا مزایای این روش را به صورت عمده مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین اصلی‌ترین مزیت‌های آموزش تحلیل تکنیکال بورس را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد:

 • سازگاری با بازارهای مختلف

کسی که مشغول فراگیری بورس از صفر است، در زمان تحلیل، به راحتی می‌تواند بین گروه‌های مختلف سهام، مانند سهام نفتی، دارویی، غذایی، فولاد و …. سوئیچ کرده و دید کلی نسبت به نوسانات بازار را بدست بیاورد که سبب می‌شود از بیشتر فرصت‌ها آگاه شده و از نوسان‌گیری‌ها خود، سودهای بسیاری را کسب کند. این در حالی است که یک تحلیل‌گر بنیادی برای بررسی کل بازار به بررسی صورت‌های مالی گسترده‌ای نیاز دارد که از وقت محدود معاملات بورس خارج است و این تحلیل‌گر تا بخواهد اطلاعات مالی چند سهم مختلف را بررسی کند، بسیاری از سودهای نوسان‌گیری را از دست خواهد داد.
به همین صورتی که تحلیل تکنیکال می‌تواند در بین شرکت‌های مختلف به بررسی بپردازد، در مورد ورود به بازارهای دیگر نیز همین ویژگی را به نمایش می‌گذارد و می‌تواند به سرعت، سایر بازارهای مالی را نیز از نظر بگذارند، اما تحلیل بنیادی، این انعطاف‌پذیری را ندارد.

 • میانبری برای تحلیل بنیادی

هدف هردو گروه تحلیل‌گران بنیادی و تحلیل‌گران تکنیکی این است که بدانند نمودارها به چه سمتی حرکت می‌کنند و چگونه می‌توان از تغییر قیمت‌ها سود بدست آورد. وقتی هدف مشترک است، تحلیل‌گران تکنیکی راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانند به هدف خود برسند. حال آن‌که تحلیل‌گران بنیادی همان نتایج را دیرتر کسب می‌کنند. پس آموزش تحلیل تکنیکال بورس، سبب می‌شود تا سریع‌تر بتوان نتایج بنیادین را حدس زده و در راستای آن اقدام کرد.

آموزش تحلیل تکنیکال بورس رایگان

 • قابل استفاده در زمان‌های مختلف

معمولاً گفته می‌شود که تحلیل تکنیکال برای بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت و تحلیل بنیادی برای بازه‌های زمانی بلندمدت کاربرد دارد. اما حقیقتاً چنین نیست. چراکه آموزش تحلیل بورس به افراد کمک می‌کند که به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی سالیانه به تحلیل بپردازند. اما این شیوه کار تحلیل‌گر است که تعیین می‌کند در چه بازه زمانی به آموزش بورس پرداخته و آن را به کار بگیرد.

 • آموزش‌پذیری آسان‌تر

یادگیری و آموزش تحلیل تکنیکال بورس به صورت دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال رایگان، دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی و در نهایت، دوره‌های آموزش کامل تحلیل تکنیکال در طول زمان چند هفته تا چند ماه قابل فراگیری هستند. هرکدام از دوره‌های فوق می‌توانند افراد را به علم تحلیل تکنیکی مجهز کرده و توانایی لازم برای کسب سود از بازار را به ایشان بدهند. این در حالی است که فراگیری سایر استراتژی‌های تحلیل به دوره‌های وسیع‌تر، زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد.

 • دارای ابزارهای مشخص

ابزار کار تحلیل‌گران تکنیکی، نمودارها هستند. چندین نوع نمودار معروف وجود دارد که افراد می‌توانند با توجه به آن‌ها و همچنین با کشیدن خطوط بر روی آن‌ها، تحلیل‌های خود را به انجام برسانند. همین ابزارهای مختصر و مشخص، روند آموزش تحلیل تکنیکال در بورس را راحت کرده و همچنین سرعت و دقت آن را نیز افزایش می‌دهد.

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس برای هر شخصی که بخواهد به‌صورت موقتی، دوره‌ای یا دائمی در بورس معامله کند، ضروری است. بدون آموزش تحلیل تکنیکال بورس، بازار برای شما تنها یک میدان بازی خواهد بود که برد و باخت در آن نیز به شانس شما بستگی دارد. اما معامله نباید شانسی باشد. پس برای این که فاکتور شانس را از فعالیت مالی خود حذف کرده و صرفاً از روی دانش و آگاهی به تحلیل و معامله بپردازید، آموزش تحلیل تکنیکال در بورس را شروع کنید.

بهترین آموزش تحلیل تکنیکال برای افراد مبتدی، شرکت در دوره‌های مقدماتی تحلیل تکنیکال است که در آن، کلیه مباحث اولیه ورود به بازار، آشنایی با اصطلاحات کاربردی تحلیل تکنیکال، شناسایی نمودارها، مطالعه نمودارها، تشخیص سهام با پتانسیل رشد، تشخیص زمان ورود و خروج از معاملات و …. را یاد خواهید گرفت. پس از کسب اولین سودهای خود، حالا می‌توانید در دوره‌های پیشرفته آموزش تحلیل تکنیکال در بورس شرکت کرده و هربار با دانش و آگاهی بیشتری دست به معامله بزنید که در نتیجه آن‌، سود بیشتری را نیز کسب خواهید کرد.

آموزش تحلیل تکنیکال بورس به زبان ساده

سه نمودار مهم در آموزش تحلیل تکنیکال بورس

شناسایی و استفاده از نمودارها، جزو اصول آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی است که در اینجا صرفاً به معرفی بخش ابتدایی آن، یعنی معرفی نمودارها خواهیم پرداخت. به‌صورت کلی سه نوع نمودار وجود دارد که افراد برای تحلیل از آن‌ها بهره می‌گیرند. ویژگی‌های این سه نمودار به قرار زیر هستند:

 • نمودارهای خطی «Line Chart»

نمودارهای خطی جزو ساده‌ترین و کلی‌ترین نمودارهای تحلیلی هستند که در آن، نقاط قیمتی آخرین معاملات به هم متصل شده‌اند. معمولاً سهام بورس در طول روز، نوسانات قیمت زیادی را تجربه می‌کنند که این نوسانات روزانه در نمودارهای خطی قابل مشاهده نیست. به همین خاطر برای بررسی جزئی نوسانات روزانه، نمی‌توان از نمودار خطی استفاده کرد. در واقع، این نمودارها، تنها در بررسی‌های کلی و دوره‌ای به تحلیل‌گران کمک می‌کنند.

 • نمودارهای میله‌ای «Bar Chart»

نمودار میله‌ای، همان‌طور که از نام آن هم پیداست، بازه‌های قیمت در آن به‌صورت میله‌ای نمایش داده می‌شود. در واقع قیمت باز و بسته شدن معاملات در این نمودارها قابل مشاهده است و اطلاعات بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی در اختیار تحلیل‌گران تکنیکی قرار می‌دهند. نمودارهای میله‌ای برای بررسی بازه‌های قیمت روزانه، بهترین گزینه هستند و افرادی که تنها می‌خواهند بدانند که یک سهم خاص در طول روز چقدر نوسان کلی داشته، باید نمودار میله‌ای آن سهم را رصد کنند.

 • نمودارهای شمعی (ژاپنی) «Candlestick Chart»

نمودارهای شمعی جزو کاربردی‌ترین نمودارهای تحلیلی در بازارهای مختلف مالی هستند که از روی آن‌ها می‌توان جزئی‌ترین اطلاعات بازار را مورد بررسی قرار داد. در واقع با یک نگاه به نمودار شمعی دارایی‌ها در بازار، می‌توان کلیه نوسانات، تغییرات و دیگر اتفاقاتی که برای دارایی افتاده است را تماشا کرد. در این نمودار، مستطیل‌هایی با رنگ‌های متنوع وجود دارد که هر مستطیل و هر رنگ، نمایانگر نوسان و اتفاق خاصی است که برای سهام یا دیگر دارایی‌های مالی پیش آمده است.

معمولاً تحلیلگرانی که به‌صورت روزانه و دائمی اطلاعات بازار را مرور کرده و به تحلیل می‌پردازند، نمودارهای شمعی را برای تحلیل خود در نظر می‌گیرند. چراکه اطلاعات سایر نمودارها نیز در این نوع نمودار قابل بررسی است.

تحلیل تکنیکال چه تاثیری بر معاملات انواع بازارهای مالی دارد؟

چنان چه معاملات خود را بدون استفاده از تحلیل تکنیکال سهام انجام دهید، معامله شما یک معامله بسیار پر ریسک خواهد بود که امکان شکست و ضرر در آن وجود دارد. از این روی لازم است پیش از انجام هرگونه فعالیتی در بازارها سرمایه، در دوره‌های آموزشی مانند آموزش تحلیل تکنیکال شرکت کنید و نحوه استفاده از این نوع تحلیل را بیاموزید. به این شکل، می‌توانید با آموزش تحلیل تکنیکال معامله، بسته به حوزه مورد نظر خود با آموزش تحلیل تکنیکال فارکس یا بورس، قیمت سهم‌های مختلف را پیش‌بینی کنید و بر همین مبنا معاملات خود را انجام دهید.

روند شناسی در تحلیل تکنیکال

تشخیص روند نمودارها، یکی از مهم‌ترین مراحل برای آموزش تحلیل تکنیکال است که می‌تواند با تشخیص روندی صعودی، خنثی و نزولی معاملات به تحلیل درست نمودار کمک کند. روند شناسی می‌تواند در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، تحلیل تکنیکال سهام و تحلیل تکنیکال فارکس مفید باشد. اما چگونه می‌توان از روی قله‌ها و دره‌های نمودار، روند آن و نوسانات قیمتی را پیش‌بینی کرد؟ برای درک این مطلب، چند نکته را به شما می‌آموزیم که ممکن است برایتان مفید باشند. برای مثال: چنان چه قله‌های نمودار در یک روند بالاتر از قله‌های قبلی باشند، و دره‌های نمودار از دره‌های پیشین بالاتر قرار گرفته باشند می‌توان نتیجه گرفت که روند نمودار حالت صعودی دارد. حال چنان چه دره‌ها و قله‌های جدید در سطح پایین‌تر از قله‌های قبلی قرار بگیرند، روند نمودار شما نزولی خواهد بود. چنان چه قله‌ها و دره‌های نمودار به شکل بی قاعده بالا و پایین شوند، روند نمودار کاملا خنثی است.

خطوط مقاومت و حمایت در تحلیل تکنیکال

یکی از مهم‌ترین اصولی که در آموزش تحلیل تکنیکال یه شما آموزش داده می‌شود در رابطه با کاربرد خطوط مقاومت و حمایت است. اگر بخواهیم سطوح مقاومت و حمایت را به زبان ساده برای شما تعریف کنیم، باید بگوییم که سطح حمایت از طریق اتصال نقاط مینیمم قیمت سهم در نمودار به دست می‌آید. هر زمان که قیمت‌ها به سطح حمایت نزدیک و نزدیک‌تر شوند، خریداران برای خرید سهم تلاش می‌کنند و میزان تقاضا را نسبت به عرضه افزایش می‌دهند. این افزایش میزان تقاضا می‌تواند به افزایش قیمت سهم و روند صعودی نمودار منجر شود. در تعریف سطح مقاومت نیز می‌توان گفت که با اتصال نقاط حداکثری یا ماگزیمم در قیمت سهم‌ها، نقطه‌ای به دست می‌آید که به آن سطح مقاومت می‌گویند. با نزدیک شدن قیمت سهم‌ها به این نقطه، صاحبان سهم برای فروش سهام خود اقدام خواهند کرد و همین افزایش میزان عرضه به کاهش قیمت سهم‌ها و نزولی شدن نمودار منجر می‌شود.

اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال چه کاربردی دارند

اندیکاتورهای مختلفی در تحلیل تکنیکال وجود دارند که آشنایی با آن‌ها می‌تواند در میزان موفقیت شما در معاملاتتان بسیار تاثیرگذار باشد. این اندیکاتورها شامل اندیکاتورهای حرکت، اندیکاتورهای تعقیب روند، اندیکاتورهای تغییر پذیری و اندیکاتورهای مطالعات نمودار هستند. با ترکیب صحیح و مناسب این چهار اندیکاتور با یکدیگر می‌توانید با به دست آوردن یک سری اطلاعات مفید از ایجاد سیگنال‌های اشتباه جلوگیری کنید.

موج شناسی چیست؟

موج شناسی یکی از روش‌های کاربردی در تحلیل تکنیکال است که در قسمت‌های قبلی به اختصار درباره آن با شما صحبت کردیم. امواج الیوت در موج شناسی توسط فردی به نام «رالف نلسون» ابداع شده و به معنای یک چرخه دایره‌وار تکرار شونده است. امواج الیوت در تحلیل تکنیکال شامل دو قسمت امواج جنبشی و اصلاحی هستند. موج‌های جنبشی شامل امواجی 5 تایی هستند که در مسیر روند قیمت سهام حرکت می‌کنند. موج‌های اصلاحی امواجی هستند که حرکتی مخالف با روند قیمتی سهم دارند و از سه موج تشکیل شده‌اند.

معرفی نرم افزارهای تحلیل تکنیکال بورس

نرم افزارهای مختلفی در حوزه تحلیل تکنیکال وجود دارند که کار را برای معامله‌گران آسان‌تر می‌کنند. این نرم افزارها که این روزها از الزامات ورود به بازارهای مالی هستند، با کمک به پیاده سازی آسان ابزار تکنیکال رو سهم‌ها و نمادها به انجام معاملات مطمئن کمک می‌کنند. کار با این نرم افزارها راحت بوده و شما می‌توانید تنها با استفاده از یک دوره آموزش آنلاین تحلیل تکنیکال، طرز استفاده از آن‌ها را بیاموزید. از جمله بهترین نرم افزارهای موجود در این حوزه می‌توان به نرم افزارهای تحلیل تکنیکال متاتریدر، ادونس گت و داینامیک تریدر اشاره کرد.

نمودارها در آموزش تحلیل تکنیکال بورس

معرفی ۳ کتاب مهم برای تحلیل تکنیکال

منابع و کتاب‌های زیادی برای آموزش تحلیل تکنیکال وجود دارد که همگی می‌توانند در توانمندسازی ما در زمینه تحلیل تکنیکی تأثیر بسزایی داشته باشند. هنوز هم بسیاری از افراد خواندن کتاب را به شرکت در دوره‌های آنلاین ترجیح می‌دهند. در ادامه برخی از معروف‌ترین کتاب‌های تحلیل تکنیکال را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • کتاب «تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه»

کتاب تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه یا «Technical Analysis of the Financial Markets» کتابی است که توسط جان مورفی «J.Murphy» نوشته شده و یکی از بهترین و معروف‌ترین کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال است. جان مورفی کسی است که بیش از 40 سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل مالی دارد و 18 فصل کتاب وی به افراد کمک می‌کند که به صورت تکمیلی با مبحث تحلیل تکنیکال آشنا شوند. همچنین بهترین ترجمه‌ای که از زبان فارسی برای این کتاب وجود دارد، ترجمه‌ی آقای «کامیار فراهانی» است که می‌توانید این کتاب را تهیه کرده و از آن برای فراگیری دانش تحلیل تکنیکی خود استفاده کنید.

 • کتاب «داینامیک تریدینگ»

کتاب داینامیک تریدینگ یا «Dynamic Trading» کتاب دیگری برای آموزش تحلیل تکنیکال است که توسط رابرت ماینر «Robert Miner» منتشر شده و یکی از کتاب‌های مرجع در این حوزه به حساب می‌آید. این کتاب در سال 1999 جزو کتاب‌های برگزیده در حوزه بازار سرمایه شد. کتاب‌های دیگر این نویسنده نیز بسیار پرفروش بوده و موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند. بنابراین سایر آثار رابرت ماینر نیز قابل استناد هستند. ترجمه‌های متعددی از کتاب داینامیک تریدینگ به زبان فارسی در بازار موجود است که می‌توانید برای فراگیری دانش تحلیل خود از آن‌ها استفاده کنید.

اصول تحلیل تکنیکال

 • کتاب «هارمونیک تریدینگ پیشرفته»

کتاب هارمونیک تریدینگ پیشرفته، توسط «علی محمدی» نوشته شده و یکی از بهترین و جدید‌ترین کتاب‌های فارسی برای آموزش الگوهای هارمونیک و شیوه بکارگیری فیبوناچی به صورت پیشرفته در تحلیل‌ها است. از جمله مباحث مطرح در این کتاب می‌توان «چنگال آندروز»، «تحلیل الیوت»، «هارمونیک تریدینگ»، «تحلیل زمانی» و «الگوهای تکنیکال» را نام برد. اگر از سطح مقدماتی آموزش تحلیل تکنیکی عبور کرده باشید، با مطالعه این کتاب می‌توانید دانش تحلیل خود را بسیار بیشتر از قبل ارتقا دهید.

نتیجه‌ گیری

آموزش تحلیل تکنیکال بورس، یک آموزش جامعه و کاربردی برای ورود به بازار معاملات مالی است که می‌تواند کسب سود از بازارهای مختلف را برای افراد به ارمغان بیاورد. شما می‌توانید در کنار مطالعه کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال که سه مورد از آن‌ها را نیز معرفی کردیم، در دوره‌های کاربردی، مقدماتی و جامع آموزش تحلیل تکنیکال که توسط اساتید برجسته دلفین وست که سابقه و تجربه طولانی در معاملات مالی دارند طراحی و ارائه شده‌اند، شرکت کنید. بهرحال اگر قصد معامله در بورس یا هر بازار مالی دیگری را داشته باشید، حتماً باید به هر شیوه‌ای که شده، تحلیل تکنیکال را بیاموزید و از آن برای افزایش سرمایه و موفقیت در معاملات خود بهره بگیرید.

 

[toggle title=”➕ ادامه مطلب” color=”white”]

سوالات متداول

 • نمودارهای مهم در تحلیل تکنیکال کدامند؟

به‌صورت کلی سه نوع نمودار وجود دارد که افراد برای تحلیل از آن‌ها بهره می‌گیرند. نمودارهای خطی «Line Chart»، نمودارهای میله‌ای «Bar Chart»، نمودارهای شمعی (ژاپنی) «Candlestick Chart»

 • آموزش تحلیل تکنیکال مناسب چه کسانی است؟

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس برای هر شخصی که بخواهد به‌صورت موقتی، دوره‌ای یا دائمی در بورس معامله کند، ضروری است. بدون آموزش تحلیل تکنیکال بورس، بازار برای شما تنها یک میدان بازی خواهد بود که برد و باخت در آن نیز به شانس شما بستگی دارد.

 • مزایای تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

سازگاری با بازارهای مختلف – میانبری برای تحلیل بنیادی – قابل استفاده در زمان‌های مختلف – آموزش‌پذیری آسان‌تر – دارای ابزارهای مشخص

 • تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی چیست؟

 اما تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال، دو تفاوت اساسی دارد که این تفاوت‌ها شامل تفاوت در شیوه مطالعه بازار و تفاوت در به کارگیری است

[/toggle]

برای یادگیری “تحلیل تکنیکال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

4.8/5 - (17 امتیاز)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *