کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است

اگر مشتاقید که بدانید کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است باید به شما بگوییم که عوامل زیادی هستند که به هنگام سرمایه‌ گذاری روی سکه باید آن‌ها را در نظر بگیرید. فاکتورهایی همانند وزن، سرعت فروش و یا کلکسیون بودن جزو مهم ترین مواردی هستند که باید همواره آن‌ها را لحاظ کنید. همانطور که ممکن است بدانید یکی از خوبی‌های سرمایه‌ گذاری در بازار سکه این است که شما مطابق با بودجه خود می‌توانید اقدام به تهیه سکه‌ها در ابعاد و قیمت‌های متفاوتی کنید و دست شما کاملاً در این زمینه باز است. با توجه به تعدد سکه‌های موجود امروزی در بازار برای برخی از افراد علاقه‌مند در زمینه سرمایه‌ گذاری بازار سکه ابهامات و سوالات بی‌شماری به وجود آورده است. سوالاتی که این قبیل افراد همواره از خود می‌پرسند این است که کدام نوع سکه برای سرمایه ‌گذاری بهتر است؟ آیا بهتر است که امامی بخریم یا سکه بهار آزادی؟ نیم سکه بهتر است یا ربع سکه؟ پارسیان بخریم و یا …

اگر در زمینه داد و ستد در بازار سکه اندکی تازه کار باشید قطعاً تا به حال این سوالات را از خود پرسیده‌اید و حتی ممکن است به جواب صحیح نیز در این خصوص نرسیده باشید. با در نظر گرفتن این موضوع ما تصمیم داریم تا در طول این مقاله برای شما به رفع ابهام در زمینه این که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است بپردازیم و تمامی ابعاد و زوایای این تجارت را برای شما شرح دهیم.

سرمایه‌ گذاری در بازار سکه و طلا

همانطور که میدانید در طول سال‌ها و حتی قرن‌ها بازار دادوستد طلا و سکه همیشه مورد علاقه‌ترین بازار در میان مردم بوده است و همین امر موجب گشته است تا با گذشت زمان قیمت طلا روز به روز افزایش پیدا کند. شاید دلیل این رخداد را بتوان این دانست که قیمت طلا به صورت جهانی تعیین می‌گردد و عوامل سیاسی یک کشور و یا تورم‌ها نمی‌توانند تاثیر بسیار چشمگیری بر روی آن بگذارند. فاکتور دیگری که همیشه سکه و طلا را در صدر لیست سرمایه گذاری مردم قرار می‌دهد این است که سرمایه گذاری روی طلا و سکه به شدت قدرت نقدشوندگی بالایی دارد و گمان نکنم روزی پیش بیاید که دیگر مردم مایل به خرید و فروش این عنصر با ارزش نباشند.

به هر حال اگر پس از خواندن تمامی این تفاسیر باز هم میان انتخاب طلا و یا سکه به منظور سرمایه ‌گذاری شک دارید باید به شما بگوییم که بهترین کار برای رفع این شک و تردید بررسی رفتار سکه و طلا در سال‌های گذشته و اخیر است.

انواع سکه برای سرمایه گذاری

دانستن این نکته نیز می‌تواند در نوع انتخاب شما میان طلا و سکه بسیار تاثیر گذار باشد که بدانید طلا همواره شامل کارمزد می‌شود در صورتی که سکه فاقد کارمزد است. دلیل پرداخت این کارمزد در واقع این مسئله است که شما به هنگام خرید یک طلای از پیش طراحی و آماده شده و در واقع علاوه بر پرداخت هزینه طلا هزینه ساخت آن را نیز می‌پردازید و متاسفانه به هنگام فروش این هزینه کارمزد به شما تعلق نمی‌گیرد.

به طور کلی در خصوص سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا باید بدانید که تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند و می‌توانند سودهای یکسانی را ازآن شما کنند.

برای سرمایه گذاری چه سکه‌ای بخریم؟

در این بخش قرار است به توضیح این مسئله بپردازیم که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است. قبل از این که بخواهیم مستقیماً به شما بگوییم که دقیقا کدام نوع سکه برای سرمایه‌ گذاری بهتر است ابتدا لازم است تا به معرفی ۵ نوع سکه رایج در بازار ایران بپردازیم و شما را مختصرا با آن‌ها آشنا سازیم.

به طور کلی پنج سکه رایج در بازار امروزی کشور ما عبارتند از سکه امامی، نیم سکه بهار آزادی، تمام سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه‌های گرمی.

افرادی که تصمیم نهایی خود را در زمینه سرمایه گذاری در بازار سکه گرفته‌اند در قدم بعدی خود وارد فاز شک و تردید در در این زمینه می‌شوند که آیا میزان سوددهی تمامی این سکه‌ها با همدیگر یکسان است یا خیر.

برخی از افراد معتقدند که بهتر است به منظور دور زدن حباب قیمتی به هنگام فروش سکه‌ها و هزینه‌ای که ممکن است در این راستا از آن‌ها کم شود سکه‌های تمام را انتخاب کنید. زیرا همانطور که به شما گفتیم به هنگام فروش هر نوع سکه‌ای که شما داشته باشید در نهایت میزان قیمت اندکی از آن‌ها کسر می‌شود که اگر شما سکه تمام داشته باشید این کسری می‌تواند مبلغ بسیار کمتری نسبت به نیم سکه‌ها و یا ربع سکه‌ها برایتان تمام شود.

سکه‌های طرح جدید بخریم و یا طرح قدیم؟

حال پس از بررسی این مبحث که خرید سکه‌های تمام نسبت به سکه‌های رب و یا نیم بهتر هستند حالا دیگر نوبت به بررسی این است که سکه‌های طرح جدید بخریم و یا طرح قدیم؟ اگر تاکنون در زمینه سکه‌ها داد و ستدی انجام نداده باشید ممکن است متوجه این قضیه نگشته باشید که وزن یک سکه امامی طرح جدید با وزن یک سکه طرح قدیم بهار آزادی یکسان است اما متاسفانه اندکی با یکدیگر تفاوت قیمت دارند و حتی در زمینه فروش نیز ممکن است خریداران چندان زیادی نداشته باشد. پس خرید سکه طرح جدید همواره انتخاب هوشمندانه‌تر و بهتری است.

این مسئله را هم در نظر بگیرید که بهتر است کلکسیون دارها اقدام به خرید سکه‌های طرح قدیم کنند و آن دسته از افرادی که هدف اصلیشان داد و ستد و یا کسب سود است اقدام به خرید سکه‌های جدید نمایند.

آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری خوب است؟

دومین سوال رایجی که اصولاً شما علاقه مندان به سرمایه‌ گذاری در بازار سکه بعد از پرسیدن این سوال که کدام سکه برای سرمایه گذاری بهتر است می‌پرسید این است که آیا خرید سکه پارسیان می‌تواند برای سرمایه گذاری یک انتخاب درست باشد و یا خیر؟

همانطور که در بالاتر نیز برای‌تان گفتیم تفاوت بین سرمایه ‌گذاری در بازار سکه و طلا زیاد چشمگیر نیست اما به طور کلی لازم است بدانید که سکه پارسیان حقیقتاً یک سکه محسوب نمی‌شود نیست.

سرمایه گذاری در سکه پارسیان

سکه پارسیان بیشتر از این که در دسته بندی سکه‌ها قرار گیرد متعلق به دسته بندی انواع طلا است.

همان طور که به شما گفتیم سکه‌پارسیان طلا است و بنابر برخی از شباهت‌هایی که با سکه‌ها دارد مردم آن را در دسته بندی سکه‌ها قرار می‌دهند.

نکته‌ای که سکه‌های پارسیان را مورد علاقه مردم کرده است این است که در وزن های متفاوتی تهیه می‌شوند و نمی‌توان گفت که یک وزن ثابت دارند. همین امر باعث می‌شود تا شما بتوانید متناسب با نوع بودجه خود اقدام به تهیه این سکه‌ها کنید. فاکتورهایی که سبب ایجاد تفاوت میان سکه‌های پارسیان و سایر سکه‌ها می‌شوند وزن و عیار سکه‌های پارسیان است.

حال لازم است تا این نکته را به شما یادآوری کنیم که اگر در زمینه خرید سکه پارسیان شک دارید باید بدانید که در نهایت شما در حال خرید طلا هستید و مسلماً با گذشت زمان و افزایش قیمت‌ها سود قابل توجهی خواهید کرد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا با بیانی بسیار ساده و شیوا به توضیح این مبحث بپردازیم که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است. در واقع با توجه به تعدد سکه‌های امروزی موجود در بازار طبیعی است که افراد تازه کار اقدام به پرسیدن چنین سوالاتی از خود کنند. همچنین در ادامه این مقاله به توضیح این مسئله پرداختیم که تفاوت میان سکه پارسیان و سایر سکه‌ها در چیست و این که به چه میزان انتخاب این سکه‌ها می‌تواند به منظور سرمایه‌ گذاری مناسب باشد.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.