کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است

اگر مشتاق هستید که بدانید کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است باید به شما بگوییم که عوامل زیادی هستند که به هنگام سرمایه‌ گذاری روی سکه باید آن‌ها را در نظر بگیرید. فاکتورهایی مانند وزن، سرعت فروش و کلکسیون بودن جزو مهم‌ترین مواردی هستند که باید همواره آن‌ها را لحاظ کنید. یکی از خوبی‌های سرمایه‌ گذاری در بازار سکه این است که شما مطابق با بودجه خود می‌توانید اقدام به تهیه سکه‌ها در ابعاد و قیمت‌های متفاوتی کنید و دست شما کاملاً در این زمینه باز است. با توجه به تعدد سکه‌های موجود امروزی در بازار برای برخی از افراد علاقه‌مند در زمینه سرمایه‌ گذاری بازار سکه ابهامات و سوالات بی‌شماری به وجود آورده است. سوالاتی که این قبیل افراد همواره از خود می‌پرسند این است که کدام نوع سکه برای سرمایه ‌گذاری بهتر است؟ آیا بهتر است که امامی بخریم یا سکه بهار آزادی؟ نیم سکه بهتر است یا ربع سکه؟ ما در این مقاله از دلفین‌وست به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

سرمایه‌ گذاری در بازار سکه و طلا

در طول سال‌ها و حتی قرن‌ها بازار دادوستد طلا و سکه همیشه مورد علاقه‌ترین بازار در میان مردم بوده و همین امر موجب گشته تا با گذشت زمان قیمت طلا روز به روز افزایش پیدا کند. شاید دلیل این رخداد را بتوان این دانست که قیمت طلا به صورت جهانی تعیین می‌گردد و عوامل سیاسی یک کشور و یا تورم‌ها نمی‌توانند تاثیر بسیار چشمگیری بر روی آن بگذارند. فاکتور دیگری که همیشه سکه و طلا را در صدر لیست سرمایه گذاری مردم قرار می‌دهد این است که سرمایه گذاری روی طلا و سکه به شدت قدرت نقدشوندگی بالایی دارد و گمان نکنم روزی پیش بیاید که دیگر مردم مایل به خرید و فروش این عنصر با ارزش نباشند.

به هر حال اگر پس از خواندن تمامی این تفاسیر باز هم میان انتخاب طلا و یا سکه به منظور سرمایه ‌گذاری شک دارید باید به شما بگوییم که بهترین کار برای رفع این شک و تردید بررسی رفتار سکه و طلا در سال‌های گذشته و اخیر است.

انواع سکه برای سرمایه گذاری

طلا همواره شامل کارمزد می‌شود در صورتی که سکه فاقد کارمزد است دانستن این موضوع می‌تواند در نوع انتخاب شما میان طلا و سکه بسیار تاثیر گذار باشد. دلیل پرداخت این کارمزد در واقع این مسئله است که شما به هنگام خرید یک طلای از پیش طراحی و آماده شده و در واقع علاوه بر پرداخت هزینه طلا هزینه ساخت آن را نیز می‌پردازید و متاسفانه به هنگام فروش این هزینه کارمزد به شما تعلق نمی‌گیرد.

به طور کلی در خصوص سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا باید بدانید که تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند و می‌توانند سودهای یکسانی را ازآن شما کنند.

بیشتر بخوانید:  آیا سرمایه گذاری در طلای آب شده خوب است؟

برای سرمایه گذاری چه سکه‌ای بخریم؟

در این بخش قرار است به توضیح این مسئله بپردازیم که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است. قبل از این که بخواهیم مستقیما به شما بگوییم که دقیقا کدام نوع سکه برای سرمایه‌ گذاری بهتر است ابتدا لازم است تا به معرفی ۵ نوع سکه رایج در بازار ایران بپردازیم و شما را مختصرا با آن‌ها آشنا سازیم.

به طور کلی پنج سکه رایج در بازار امروزی کشور ما عبارتند از سکه امامی، نیم سکه بهار آزادی، تمام سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه‌های گرمی.

افرادی که تصمیم نهایی خود را در زمینه سرمایه گذاری در بازار سکه گرفته‌اند در قدم بعدی خود وارد فاز شک و تردید در در این زمینه می‌شوند که آیا میزان سوددهی تمامی این سکه‌ها با همدیگر یکسان است یا خیر.

برخی از افراد معتقدند که بهتر است به منظور دور زدن حباب قیمتی به هنگام فروش سکه‌ها و هزینه‌ای که ممکن است در این راستا از آن‌ها کم شود سکه‌های تمام را انتخاب کنید. زیرا همانطور که به شما گفتیم به هنگام فروش هر نوع سکه‌ای که شما داشته باشید در نهایت میزان قیمت اندکی از آن‌ها کسر می‌شود که اگر شما سکه تمام داشته باشید این کسری می‌تواند مبلغ بسیار کمتری نسبت به نیم سکه‌ها و یا ربع سکه‌ها برایتان تمام شود.

سکه‌ طرح جدید بخریم یا طرح قدیم؟

پس از بررسی این مبحث که خرید تمام سکه‌ نسبت به خرید نیم سکه‌ و ربع سکه بهتر است به یکی از سوال‌های مهم یعنی سکه‌های طرح جدید بخریم و یا طرح قدیم؟ پاسخ می‌دهیم. ممکن است هنگام خرید و فروش سکه با سکه امامی و بهار آزادی نیز برخورد کرده باشید که سوال پیش می‌آید سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟ در ابتدا باید بگوییم که تفاوتی بین این دو سوال وجود ندارد و پاسخ آن‌ها یکی است سکه بهار آزادی همان سکه طرح قدیم است و سکه امامی همان سکه طرح جدید است.

در ارتباط با وزن و قیمت سکه امامی و سکه بهار آزادی که مهم‌ترین مسئله برای خریداران است باید بدانید وزن یک سکه امامی یا همان سکه طرح جدید با وزن یک سکه طرح قدیم یا همان بهار آزادی یکسان است اما از نظر قیمتی با یکدیگر تفاوت دارند و سکه طرح قدیم گران‌تر است. این موضوع حتی در زمینه فروش نیز موثر است ممکن است خریداران تمایل چندان زیادی به خرید سکه امامی نداشته باشند اما خرید سکه طرح جدید یا امامی همواره انتخاب هوشمندانه‌تر و بهتری است زیرا شما یک وزن مشخص سکه را با قیمت پایین‌تری خریداری می‌کنید. البته باید به این نکته هم توجه کنید که هنگام فروش نیز سکه بهار آزادی گران‌تر از سکه امامی به فروش می‌رسد.

این مسئله را هم در نظر بگیرید که بهتر است کلکسیون دارها اقدام به خرید سکه‌های طرح قدیم کنند و آن دسته از افرادی که هدف اصلیشان خرید و فروش و کسب سود است اقدام به خرید سکه‌های جدید نمایند.

بیشتر بخوانید:  سرمایه‌گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟

خرید سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟

 

آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری خوب است؟

دومین سوال رایجی که اصولاً شما علاقه‌مندان به سرمایه‌ گذاری در بازار سکه بعد از پرسیدن این سوال که کدام سکه برای سرمایه گذاری بهتر است می‌پرسید این است که آیا خرید سکه پارسیان می‌تواند برای سرمایه گذاری یک انتخاب درست باشد یا خیر؟

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم تفاوت بین سرمایه ‌گذاری در بازار سکه و طلا زیاد چشمگیر نیست اما به طور کلی لازم است بدانید که سکه پارسیان حقیقتاً یک قطعه طلاست که در دسته‌بندی انواع طلا جای می‌گیرد ولی سکه محسوب نمی‌شود اما چون ظاهر سکه‌ای دارد مردم به اشتباه آن را نوعی سکه می‌شناسند.

نکته‌ای که سکه‌های پارسیان را در بین مردم محبوب کرده این است که در وزن‌های متفاوت می‌توان آن را  تهیه کرد و نمی‌توان گفت که یک وزن ثابت دارند. همین امر باعث می‌شود تا شما بتوانید متناسب با نوع بودجه خود اقدام به تهیه این سکه‌ها کنید. فاکتورهایی که سبب ایجاد تفاوت میان سکه‌های پارسیان و سایر سکه‌ها می‌شوند وزن و عیار سکه‌های پارسیان است.

حال لازم است تا این نکته را به شما یادآوری کنیم که اگر در زمینه خرید سکه پارسیان شک دارید باید بدانید که در نهایت شما در حال خرید طلا هستید و مسلماً با گذشت زمان و افزایش قیمت‌ها سود قابل توجهی خواهید کرد.

سرمایه گذاری در سکه پارسیان

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا با بیانی بسیار ساده و شیوا به توضیح این مبحث بپردازیم که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است. در واقع با توجه به تعدد سکه‌های امروزی موجود در بازار طبیعی است که افراد تازه کار اقدام به پرسیدن چنین سوالاتی از خود کنند. همچنین در ادامه این مقاله به توضیح این مسئله پرداختیم که تفاوت میان سکه پارسیان و سایر سکه‌ها در چیست و این که به چه میزان انتخاب این سکه‌ها می‌تواند به منظور سرمایه‌ گذاری مناسب باشد. دوره جامع طلا یکی از دوره‌های آموزشی مجموعه دلفین وست است همراه با ضمانت بازگشت وجه ارائه داده می‌شود و در صورت نارضایتی از محتوا دوره می‌توانید تمام وجه پرداختی را باز پس بگیرید. در این دوره انواع سرمایه گذاری در طلا چه به صورت فیزیکی و چه به صورت فعالیت در بورس آموزش می‌دهد که با مشاهده کامل دوره می‌توانید با توجه به بودجه خود به شکل‌های مختلف در بازار طلا شروع به سرمایه‌گذاری کنید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

3 پاسخ

    1. بستگی به شرایط بازار دارد. با توجه به حبابی که سکه می گیرد اول باید حباب را محاسبه کنید.
      در دوره رویال استراتژی خرید با حباب به طور کامل شرح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.