بستن منو

راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

تیم تحلیل دلفین وست
12 آبان 1402

قبل از خرید سکه به عنوان پس انداز یا به قصد سرمایه گذاری، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. یکی از مزیت های سکه این است که می توانید مطابق با بودجه خود اقدام به تهیه سکه در ابعاد و قیمت های متفاوت کنید. انواع مختلف سکه در بازار وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا شما را با آن ها آشنا کنیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

سرمایه گذاری در سکه یا طلا کدام بهتر است؟

در طول قرن ها داد و ستد، طلا و سکه همیشه انتخاب مورد علاقه‌ مردم برای سرمایه گذاری و پس انداز بوده است. تعیین قیمت جهانی و نقدشوندگی بالا دو عاملی است که باعث این محبوبیت شده و قیمت طلا و سکه را روز به روز بالا تر می برد؛ اما کدام یک گزینه بهتری برای سرمایه گذاری هستند؟ قطعا سکه برای سرمایه گذاری گزینه بهتری است که در ادامه به بررسی برخی ازمهم ترین دلایل آن می پردازیم.

طلا یا سکه برای گذاری

 • طلا همواره شامل کارمزد است و اگر طلای زینتی خریداری کنید، باید اجرت ساخت آن را بپردازید؛ در نتیجه، باید هزینه ‌ای بیشتر از ارزش واقعی طلا پرداخت کنید. در مقابل، سکه نسبت به طلا زینتی دارای اجرت ساخت کمتری دارد؛ در نتیجه، با سرمایه گذاری روی سکه می توان سود بیشتری نسبت به طلا زینتی کسب کرد.
 • مورد بعدی، بحث امنیت است. معمولا افراد پس از خریداری سکه آن را در محلی امن نگه داری می کنند. در حالی که، طلا زینتی دارای کاربرد مصرفی به خصوص برای بانوان دارد؛ در متیجه، از آن در جای های مختلف به جهت زیبایی استفاده می کنند و احتمال دزدی، گم شدن و حتی شکسته شدن آن نیز وجود دارد.
 • مزیت دیگر سکه نسبت به طلا زینتی در این است که قیمت خرید سکه بیشتر از طلا تحت تاثیر قیمت جهانی بوده و تاثیر پذیری کمتری نسبت به اخبار و حوادث دارد.

اگر همچنان شک دارید که طلا زینتی بخرید یا سکه، بهترین کار این است که رفتار سکه و طلا را در سال های گذشته و اخیر بررسی کنید.

چه سکه ‌ای بخریم؟

به طور کلی، سکه طلا به دو صورت بانکی و غیر بانکی ضرب (تولید) می شوند. سکه بانکی، سکه ای است که توسط بانک مرکزی ضرب شده است. سکه غیر بانکی، سکه ای است که توسط سازندگان طلا و خارج از بانک مرکزی نیز ضرب می شوند.

سکه طرح قدیم یا بهار آزادی

سکه های غیر بانکی برخلاف سکه بانکی، تضمین شده نیستند و ممکن است از نظر ابعاد، ظاهر، وزن و… با یکد یگر تفاوت داشته باشند. طبق قانون، ضرب سکه توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی خارج از بانک مرکزی غیر قانونی بوده و ضرب کننده مجرم محسوب می شود.

وزن، ظاهر، عیار و بسته بندی سکه را می توان چهار عامل مهم و تعیین کننده برای تشخیص سکه بانکی از غیربانکی دانست. وزن سکه های غیربانکی دقیق نبوده و معمولا کمتر می باشد. ظاهر سکه های بانکی و غیربانکی را زمانی که در کنار همدیگر قرار دهیم قابل تشخیص هستند. معمولا عیار سکه های بانکی از سکه های غیربانکی بیشتر است. سکه های غیربانکی بسته بندی ندارند، درحالی که سکه های بانکی بسته بندی می شوند.

ربع سکه بخریم یا نیم یا تمام؟

ربع سکه بخریم یا نیم یا تمام؟

 • سکه تمام بهار آزادی یا سکه امامی => وزن سکه بهار آزادی یا سکه امامی طرح جدید = 133 گرم
 • نیم سکه بهار آزادی => وزن نیم سکه بهار آزادی = 066 گرم
 • ربع سکه بهار آزادی => وزن ربع سکه بهار آزادی = 033 گرم
 • سکه گرمی که وزن آن معادل با یک گرم است

در ادامه به معرفی انواع سکه ها می پردازیم.

سکه طرح قدیم یا بهار آزادی چیست؟

به تمامی سکه‌هایی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ ضرب شده‌اند، سکه بهار آزادی یا سکه طرح قدیم می‌گویند. در اولین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، سکه‌های طلا با نام حضرت علی (ع) و عبارت بانک ملی ایران در یک‌طرف و تصویر حرم امام رضا (ع) و عبارت اولین بهار آزادی در طرف دیگر ضرب شد.

سکه طرح جدید یا امامی چیست؟

تمامی سکه ‌هایی که بعد از سال 1370 تاکنون ضرب شده ‌اند، سکه امامی یا سکه طرح جدید گویند که یک طرف آن تصویر امام خمینی و در طرف دیگر تصویر حرم امام رضا (ع) حکاکی شده است.

سکه طرح جدید یا امامی

سکه امامی بخریم یا بهار آزادی؟

وزن هر دو آن ها معادل با 8.13 گرم بوده عیار آن ها مطابق با استاندارد بانک مرکزی معادل 900 است. در واقع، عیار سکه تمام 21.6 می باشد که به جهت راحت تر گفتن آن به عیار 22 معروف است. نرخ تعیین کننده قیمت بازار، قیمت سکه امامی است که بر روی سایر سکه ها مانند نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی تاثیر می گذارد.

اختلاف قیمت سکه طرح جدید و قدیم در بازار به رفتار خریداران و بالا بودن تقاضا برای خرید سکه طرح جدید برمی گردد و دلیل دیگری ندارد. سکه امامی و به طور کلی سکه‌ هایی که زمان کمتری از ضرب آن ها گذشته است، تقاضا بیشتری برای آن ها در بازار وجود دارد؛ در نتیجه، قیمت سکه امامی نسبت به سکه بهار آزادی بالاتر است.

نیم سکه بهار آزادی چیست؟

یکی دیگر از سکه های طلا بوده که کار ضرب آن از سال 1358 شروع شد و تا زمان حال ادامه پیدا کرده است. این نوع سکه با عیار 900 در 1000 یا همان 22 نیز ضرب می شود و وزن آن برابر با 4.066 است.

ربع سکه بهار آزادی چیست؟

ربع سکه نوع دیگری از سکه طلا در بازار ایران اسن که کار ضرب آن از سال 1358 شروع شد و تا زمان حال ادامه پیدا کرده است. این نوع سکه با عیار 900 در 1000 یا همان 22 نیز ضرب می شود و وزن آن برابر با 2.033 است.

سکه یک گرمی چیست؟

از سال 1390 با افزایش قیمت سایر سکه ها و کاهش قدر خرید بسیاری از مردم، ضرب و خرید و فروش این نوع سکه ها بسیار رایج شد که معمولا مردم برای هدیه دادن در مناسبت های مختلف از سکه های یک گرمی استفاده می کنند. عیار این نوع سکه همانند سایر سکه ها 22 بوده و وزن آم معادل با یک گرم است.

سکه تاریخ پایین بخریم یا نه؟

یادتان باشد برای خرید سکه به سال ضرب آن توجه کنید. تاریخ ضرب سکه‌ها در قیمت سکه‌های طرح جدید تأثیر می‌ گذارد؛ اما بر روی سکه‌ های طرح قدیم بی ‌تأثیر است. بالاترین قیمت سکه مربوط به سکه تمام بهار آزادی ضرب سال 86 است.

آیا قیمت سکه وکیومی و باز با هم تفاوت دارد؟

در خرید و فروش سکه هیچ تفاوت قیمتی بین سکه باز و سکه بسته بندی شده وجود ندارد. شاید مردم تصور کنند که سکه وکیوم شده اعتبار بیشتری داشته باشد؛ اما به طور کلی، سکه وکیوم شده بانکی (پرس شده) مطمئن ترین و امن ترین روش خرید سکه است.

از کجا سکه بخریم؟

قبل از خرید سکه طلا ابتدا باید به سایت tgju.org مراجعه کرد تا از قیمت و حباب دقیق انواع سکه های طلا آگاه شد. همچنین، در این سایت می توانیم نام، آدرس و شماره تماس سکه فروشان مجاز و مورد تایید اتحایه طلا را نیز مشاهده کنیم.

فرق سکه یک گرمی و سکه پارسیان چیست؟

سکه پارسیان بر خلاف سایر سکه ها توسط بانک مرکزی ضرب نمی شود و در واقع یک قطعه طلا بوده که عیار آن ها نیز با سکه های طلا متفاوت است (عیار سکه طلا 22 است در حالی که سکه پارسیان دارای عیار 18 است). در حقیقت سکه پارسیان به علت شباهت ظاهری که به سکه دارد، در دسته سکه‌ های طلا قرار گرفته و همانند سکه یک گرمی، کاربرد اصلی آن هدیه دادن در مجالس و مهمانی‌ است. این سکه ها وزن ثابتی ندارند؛ در نتیجه، روی جعبه پرس آن ‌ها وزن هر سکه درج شده است.

سکه گرمی یا پارسیان

وزن‌ های متداول سکه های پارسیان به این صورت است:

50 سوتی، 100 سوتی، 150 سوتی، 250 سوتی، 300 سوتی، 500 سوتی، 1 گرمی، 1.5 گرمی و 2 گرمی است.

بهترین مارک سکه پارسیان کدام است؟

نکته ای که درمورد سکه های پارسیان باید بدانید این است که توسط بانک مرکزی تولید و عرضه نمی ‌شوند. شرکت‌ های مختلفی در ایران با دریافت مجوز پرس سکه ‌های پارسیان به تولید و ضرب آن ها پرداخته اند. امروزه بیش از 100 شرکت عرضه ‌کننده سکه پارسیان در کشور وجود دارد. همین موضوع سبب شده که کلاه برداری در این نوع از سکه ها بشدت افزایش یابد.

در ادامه به بررسی مهم ترین نکاتی که قبل از خرید سکه پارسیان باید در نظر گرفت می پردازیم.

 • حتما سکه پارسیان پرس شده باشد و عیار آن درج شده باشد.
 • وزن آن باید صورت دقیق اندازه گیره شده و درج شده باشد.
 • سکه دارای هولوگرام باشد.
 • آدرس و مشخصات واحد ضرب کننده در آن درج شده باشد.

قیمت سکه پارسیان چگونه محاسبه می شود؟

قیمت سکه پارسیان با نرخ طلای روز محاسبه می شود و قیمت ثابتی ندارد. معمولا وزن آن بین 5 سوت تا 2 گرم متغیر است؛ در نتیجه، برای محاسبه قیمت سکه پارسیان کافی است وزن آن را در نرخ روز قیمت طلا 18 عیار ضرب کنید.

هنگام فروش سکه پارسیان چقدر از قیمت آن کم میشود؟

هنگام فروش سکه پارسیان 7% مبلغ کل سکه و هزینه وکیوم که چیزی حدود 15 هزار تومان است (تا زمان نگارش این مقاله) از قیمت آن کسر خواهد شد.

آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری خوب است؟

برای پس انداز سکه پارسیان بهتر است یا طلا؟ سکه پارسیان یک گرمی معادل یک گرم طلای 18 عیار است؛ در نتیجه، شما با خرید سکه پارسیان در واقع طلا خریده اید. حتی در مقایسه با سکه یک گرمی بانکی، سکه پارسیان انتخاب بهتری است، چرا که برای خرید همان مقدار طلا پول کمتری می پردازید.

بهترین مارک سکه پارسیان

کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

اگر بازدهی انواع سکه را بررسی کنیم، نتیجه نشان می دهد که  در سال های اخیر سکه های گرمی و ربع سکه به دلیل پایین تر بودن قیمت نسبت به سکه تمام، تقاضا برای آن ها نیز افزایش یافته و به دنبال آن افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده اند. از طرفی دیگر، برخی معتقد هستند که بهترین نوع سکه‌ برای سرمایه گذاری، سکه تمام است. سکه تمام در سال های اخیر رشد خوبی را در قیمت خود تجربه کرده است، در حالی که قیمت آن از باقی سکه ها گرانتر است، اما نقدشوندگی آن بالاتر بوده و فروش آن به سادگی انجام می ‌شود.

هنگام خرید سکه به چه نکاتی توجه کنیم؟

به طور کلی، برای انتخاب بهترین نوع سکه برای سرمایه ‌گذاری باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • نوسان قیمتی
 • تقاضا
 • حباب سکه
 • زمان خرید سکه
 • زمان سرمایه ‌گذاری
 • سال ضرب سکه

نوسان قیمتی: نوسان قیمت سکه تمام نسبت به سایر سکه ها بیشتر است و هر چقدر نوسان قیمتی بیشتر باشد، سود نیز می تواند بیشتر شود.

تقاضا: هر جقدر تقاضا بیشتر شود، احتامال افزایش قیمت بیشتر است. در بین سکه ها، سکه یک گرمی و سکه ربع که قیمت پایین تری دارند، تقاضا بالاتری برای آن ها وجود دارد. از طرفی، تقاضا سکه تمام نیز در بازار قابل توجه است.

حباب سکه: هرچه حباب سکه بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری روی آن سکه بیشتر و ارزش خرید آن کمتر می شود. حباب سکه گرمی نسبت به سایر سکه ها بیشتر است؛ در نتیجه، ریسک سرمایه گذاری آن نیز بیشتر است.

حباب سکه چیست؟ و نحوه محاسبه آن

زمان خرید سکه: در مواقعی در طول سال از جمله عید نوروز یا سایر عید ها، قیمت سکه نیز افزایش می یابد. معمولا یکی از کالاهایی که مردم به عنوان هدیه دادن در نظر می گیرند، سکه است. این موضوع سبب افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت سکه را شاهد خواهیم بود؛ در نتیجه، چنین ایامی نباید اقدام به خرید سکه کرد.

زمان سرمایه گذاری: اگر سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت را دارد، سرمایه گذاری روی سکه یک گرمی و ربع سکه مناسب تر است و اگر قصد سرمایه گذاری در بلند مدت را دارد، سکه تمام گزینه مناسب تری خواهد بود.

سال ضرب سکه: یکی دیگر از مواردی که می تواند در قیمت سکه مؤثر باشد، سال ضرب سکه است. بیشتر افراد دنبال سکه‌ هایی می ‌گردند که سال ضرب آن ها جدید تر باشد و همین تقاضای زیاد، قیمت سکه هایی که سال ضرب آن ها جدید تر است را افزایش داده و باعث شده که حباب قیمتی بیشتری نسبت به سکه‌ های قدیمی ‌تر داشته باشند.

از کجا سکه بخریم؟

لیست سکه فروشان مجاز را در شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز مشاهده کنید. درصورتی که قصد خرید طلا و سکه دارید پیشنهاد میکنم پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده را بخوانید. همچنین دوره جامع طلا به شما تمام پیش نیازهای لازم برای سرمایه گذاری در طلا را آموزش میدهد.

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

4/5 - (65 امتیاز)
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

آخرین مقالات مرتبط

راهنمای جامع خرید طلای آب شده

در طول تاریخ، همیشه طلا یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بوده که به روش های مختلفی می توان روی طلا به سرمایه گذاری بپرداخت. یکی از بهترین روش های برای سرمایه گذاری روی طلا، خرید طلای آب شده است؛ اما نکات مهمی درباره آموزش خرید و فروش طلا آب شده وجود دارد […]

ادامه مطلب

بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری در طلا

خرید و سرمایه گذاری در طلا همواره یکی از بهترین، امن ترین و البته سودآور ترین روش های سرمایه گذاری بوده که میان مردم بسیار رایج است. به طور کلی، برای خرید و سرمایه گذاری در طلا دو روش اصلی فیزیکی و غیر فیزیکی نیز وجود دارد که هر کدام به چند دسته تقسیم می […]

ادامه مطلب

حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

حباب سکه چیست؟ اصطلاح رایجی است که اکثر افراد بازاری از آن استفاده می‌کنند. حباب قیمتی را می‌توان رقمی ناپایدار و غیر‌حقیقی دانست، که با قیمت عرضه شده کالا در بازار متفاوت است. حباب طلا و حباب سکه نیز اصطلاحاتی هستند که به منظور بیان اختلاف قیمت ذاتی بازار به کار می‌روند. اصولا حباب‌های قیمتی می‌توانند […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.