بستن منو

خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

تیم تحلیل دلفین وست
7 خرداد 1402

با افزایش قیمت طلا و در شرایطی که تورم بر کشور حاکم است، خرید طلا یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری برای حفظ ارزش دارایی از تورم است. ما به سودآوری سرمایه گذاری در سکه و طلای دست دوم اطمینان داریم، اما سوال اینجاست که خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما در این باره پاسخ دهیم.

سکه یا طلای دست دوم؟

طلای دست دوم سکه
حباب در طلا وجود ندارد دارای حباب است
نقدشوندگی بیشتر نقدشوندگی کمتر
تاثیرپذیری از اقتصاد جهانی تاثیرپذیری از اقتصاد داخلی
استفاده به عنوان کالای زینتی عدم استفاده مصرفی
عدم محدودیت در توزیع محدودیت در توزیع

خرید طلای دست دوم

قیمت طلا اولین چیزی است که به تورم واکنش میدهد. در این شرایط طلای نو دیگر طرفدار چندانی ندارد، چون با همان میزان سرمایه میتوانید طلای دست دوم و طلای آب شده با وزن بیشتری خریداری کنید. هنگام فروش طلای نو هزینه اجرت و مالیات (که گاهی به 30 درصد هم میرسد!) از آن کسر خواهد شد که صرف اقتصادی سرمایه گذاری در طلای نو را کاهش میدهد. اما طلای دست دوم اجرت ساخت ندارد.

هنگام خرید طلای دست دوم به این نکات توجه کنید:

 1. از خرید طلاهای دست دوم نگین دار خودداری کنید، زیرا هنگام فروش سود شما را کاهش می‌دهند.
 2. از اصل بودن طلای دست دوم مطمئن شوید، چون ممکن است فروشندگان متقلب طلا را با فلزات دیگر آبکاری کنند و به اسم طلای دست دوم بفروشند.
 3. نگهداری از طلای دست دوم در منزل امنیت ندارد. آن را در صندوق امانات بانک نگهداری کنید.
 4. طلای دست دوم نقدشوندگی بیشتری نسبت به سکه دارد و شما هر زمان که بخواهید میتوانید آن را بفروشید.
 5. خرید طلای دست دوم با هر سرمایه ای ممکن است و محدودیت وزنی ندارد. میتوانید با توجه به میزان سرمایه خود طلای دست دوم خریداری کنید.
 6. قیمت سکه نوسان بیشتری نسبت به قیمت طلای دست دوم دارد.
 7. قیمت طلای دست دوم به اقتصاد جهانی وابسته است.
 8. طلای دست دوم علاوه بر سرمایه گذاری کاربرد زینتی هم دارد.

تشخیص طلا از بدل چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

خرید سکه

خرید سکه برای سرمایه گذاری ریسک بیشتری نسبت به طلای دست دوم دارد. اما ممکن است به همان نسبت نیز بازدهی بیشتری داشته باشد. سکه نیز مانند طلا نقدشوندگی بالایی دارد و هر زمان که بخواهید میتوانید آن را به پول نقد تبدیل کنید.

هنگام خرید سکه به این نکات توجه کنید:

 1. سکه های وکیوم شده که توسط بانک مرکزی عرضه میشوند، احتمال تقلبی بودن سکه را کاهش داده اند. سکه از این نظر امنیت بیشتری نسبت به طلای دست دوم دارد.
 2. قیمت سکه نوسان زیادی دارد که باعث میشود ریسک بیشتری برای سرمایه گذاری داشته باشد.
 3. نمیتوانید سکه را در حجم زیاد بخرید و هر فرد با کارت ملی خود میتواند تعداد محدودی خریداری کند. اگر تعداد زیادی سکه خریداری کنید، احتمالا با مشکل مواجه خواهید شد.
 4. قیمت سکه به اقتصاد داخلی وابسته است. کنترل قیمت سکه بر عهده دولت است و به راحتی میتواند روی قیمت آن تاثیرگذار باشد. با تغییر قیمت ارز، میزان عرضه سکه یا افزایش تقاضا، قیمت سکه نوسان می کند.
 5. نگهداری از سکه نیز مثل نگهداری از طلای دست دوم در منزل با خطر سرقت روبه روست. بنابراین بهتر است آن را در صندوق امانات بانک نگهداری کنید.

سکه بخریم یا طلای دست دوم؟

خرید طلای دست دوم سود بیشتری نسبت به سکه دارد. زیرا سکه حباب دارد و این به این معناست که شما باید برای خرید سکه پول بیشتری بپردازید. دلیل ایجاد حباب سکه، کاهش عرضه سکه از سوی بانک مرکزی است. به طور کلی، اگر به دنبال سود بیشتر هستید، سکه بخرید و اگر دنبال سرمایه گذاری با ریسک کمتر هستید، طلای دست دوم را انتخاب کنید.

حباب سکه چیست؟

اگر قصد خرید و فروش طلا و سکه دارید، پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده

درصورتی که به دنبال بهترین روش سرمایه گذاری در طلا هستید:

3.6/5 - (11 امتیاز)
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

آخرین مقالات مرتبط

راهنمای جامع خرید طلای آب شده

در طول تاریخ، همیشه طلا یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بوده که به روش های مختلفی می توان روی طلا به سرمایه گذاری بپرداخت. یکی از بهترین روش های برای سرمایه گذاری روی طلا، خرید طلای آب شده است؛ اما نکات مهمی درباره آموزش خرید و فروش طلا آب شده وجود دارد […]

ادامه مطلب

بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری در طلا

خرید و سرمایه گذاری در طلا همواره یکی از بهترین، امن ترین و البته سودآور ترین روش های سرمایه گذاری بوده که میان مردم بسیار رایج است. به طور کلی، برای خرید و سرمایه گذاری در طلا دو روش اصلی فیزیکی و غیر فیزیکی نیز وجود دارد که هر کدام به چند دسته تقسیم می […]

ادامه مطلب

راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

قبل از خرید سکه به عنوان پس انداز یا به قصد سرمایه گذاری، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. یکی از مزیت های سکه این است که می توانید مطابق با بودجه خود اقدام به تهیه سکه در ابعاد و قیمت های متفاوت کنید. انواع مختلف سکه در بازار وجود دارد که در این مقاله […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.