انواع طلا برای سرمایه گذاری | نکاتی که قبل از خرید باید بدانید

زمان مطالعه: 5 دقیقه
انواع طلا برای سرمایه گذاری

سرمایه‌‌ گذاری در طلا، یکی از محبوب‌‌ترین روش‌‌های سرمایه‌گذاری است که بسیاری از افراد آن را انتخاب می‌‌کنند. میزان سودآوری طلا و ریسک کم‌تر آن نسبت به سایر بازارهای مالی افراد را به سرمایه ‌گذاری در طلا ترغیب می‌‌کند. این موضوع فقط در کشور ما ایران صادق نیست، بلکه تمام کشورهای جهان از انواع طلا برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند. دلیل محبوبیت سرمایه گذاری در طلا در گام اول نقدشوندگی بالا معرفی می‌شود یعنی هنگامی که شما نیاز به پول نقد داشته باشید ملک، خودرو یا سهام بورس را نمی‌توانید به سرعت تبدیل به پول نقد کنید اما طلا را در  عرض چند ساعت می‌توانید به پول نقد تبدیل کنید. کم‌‌یاب بودن طلا و حجم محدود آن در معادن از دیگر دلایل محبوبیت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود زیرا کاهش معادن و تقاضای زیاد باعث روند صعودی قیمت طلا در بازار می‌شود. تأثیرپذیری طلا از وقایع سیاسی و اقتصادی تا حدود زیادی، در جهان از روند یکسانی پیروی می‌‌کند به همین دلیل است که مردم این بازار را نسبت به سایر بازارهای مالی ترجیح می‌دهند.

انواع مختلف طلا برای سرمایه گذاری و آینده نگری

طلا به اشکال مختلف مانند طلا در بورس و طلای فیزیکی در دسترس افراد قرار می‌گیرد و بسته به نوع آن می‌‌توان سرمایه‌گذاری را آغاز کرد. در ادامه انواع طلا برای سرمایه گذاری را معرفی خواهیم کرد و در مورد مزایا و معایب هر یک توضیح خواهیم داد.

طلای فیزیکی برای سرمایه گذاری

طلای فیزیکی در بازار شامل ۵ نوع مختلف طلای نو یا زینتی، طلای دست دوم، طلای آب شده، سکه و شمش می‌شود.

طلایی زینتی یا طلای نو

اولین نوع از طلا که به آن می‌‌پردازیم، طلای زینتی است. در بازار طلا خرید طلای زینتی در بین بانوان محبوبیت بسیار دارد. این نوع طلا برای سرمایه‌‌گذاری‌‌های بلندمدت بسیار مناسب است، اما برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌‌مدت توصیه نمی‌‌شود. دلیل این توصیه، هزینه‌‌های جانبی خرید طلای زینتی است. برای خرید چنین طلایی، در کنار پرداخت ارزش خود طلا باید اجرت ساخت، مالیات و سود فروشنگان طلا را نیز پرداخت کنید. در هنگام فروش آن نیز به اندازه اجرت از قیمت آن کاسته می‌‌شود. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری بلند مدت برای طلای زینتی مناسب‌‌تر است. اگر مدت زمان مناسبی از خرید طلا بگذرد، قیمت‌‌های اضافی جبران خواهند شد، در غیر این‌‌صورت، ضرر خواهید کرد.

سکه

سرمایه‌‌گذاری روی سکه از محبوب‌‌ترین روش‌‌های انواع سرمایه ‌‌گذاری روی طلا است. درصورت خرید سکه مالیات و اجرت پرداخت نمی‌‌شود. طبیعی است که در هنگام فروش نیز قیمتی از آن کسر نمی‌‌شود، بنابراین بسیاری از افراد این روش را برای سرمایه‌‌گذاری انتخاب می‌‌کنند. البته سکه خود انواع مختلفی از جمله تمام سکه، نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی دارد. در مقاله دیگری از دلفین وست به سرمایه‌‌گذاری روی سکه به‌‌طور مفصل می‌پردازیم که بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری است.

چه طلایی برای سرمایه گذاری بخریم

طلای آب‌‌شده و طلای دست دوم

طلای زینتی که از طرف مصرف‌‌کننده به فروش می‌‌رسد و توسط مغازه‌‌دار خریده‌‌ می‌‌شود، طلای شکسته یا دست ‌‌دوم نام دارد. بسیاری از مردم عادی طلای ذست دوم را با اجرت کم‌تر خریداری می‌کنند و در صورت نیاز آن را می‌فروشند. خرید طلای دست دوم سرمایه‌گذاری مناسبی است اما اگر طلاهای دست دوم و شکسته را آب کنید هنگام فروش طلا می‌توانید سود بیشتری دریافت کنید. طلای دست دوم به کارگاه‌‌ها فرستاده شده و ذوب می‌‌شود. بعد از ذوب کردن طلا نوبت به عیار سنجی می‌‌رسد، در نهایت طلای آب شده در قالب‌‌های مخصوص قرارگرفته و به عنوان طلای آب‌‌شده برای خرید عموم در دسترس خواهد بود. پس از عیار سنجی به هر قالب یک کد شش رقمی اختصاص داده می‌‌شود که هنگام خرید طلای آب شده حتما باید دقت کنید این کد روی قالب ثبت شده باشد، افرادی که قصد سرمایه گذاری روی طلای آب‌‌شده را دارند، کد شش رقمی را برداشته و با تماس به اتحادیه از قیمت آن مطلع می‌‌شوند. این نوع از طلا برای سرمایه‌‌گذاری گزینه مناسبی است، چراکه قیمت جهانی طلا در بازار جهانی بر قیمت آن مؤثر است.

روش های سرمایه‌‌ گذاری در طلای آب‌‌ شده

  1. نقدی: با مراجعه خریدار به محل فروش مورد اطمینان اتحادیه و پرداخت نقدی وجه صورت می‌گیرد.
  2. اعتباری: پس از اعتبارسازی سرمایه‌‌گذار، با اتکا به اعتباری که به‌‌ دست آورده‌‌ است صورت می‌گیرد.
  3. فردایی: با توافق قیمتی در روز بعد صورت می‌‌گیرد. افرادی که از این طریق اقدام به سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند باید ریسک‌‌پذیر باشند. موفقیت در معاملات فردایی طلا منوط به دانش کافی در تحلیل بازار است. چراکه اشتباه در قیمت توافقی می‌‌تواند به قیمت تمام سرمایه شما تمام شود.
  4. شنبه‌‌ای: در آغاز هر هفته صورت می‌‌گیرد. حجم معاملات در این روش بالا است، بنابراین افرادی که سرمایه هنگفت دارند بیشتر وارد این معاملات می‌‌شوند. ریسک‌‌پذیری افراد در این روش نیز مانند معاملات فردایی باید زیاد باشد.
بیشتر بخوانید:  طلای کاغذی چیست؟ و چگونه خرید و فروش می‌شود؟

شمش طلا

شمش طلا معیاری جهانی است که از طلای آب‌‌شده تولید می‌‌شود، با این تفاوت که دست دوم نیست و از طلایی که به صورت مستقیم از معدن آمده تولید می‌‌شود. شمش طلا عیار ۲۴ دارد و قالب آن از معیارهای استاندارد جهانی پیروی می‌‌کند. سرمایه‌‌گذاری روی شمش طلا به دلیل تأثیرپذیری از بازار جهانی خوب و محبوب است. شمش در وزن‌های مختلف  وجود دارد که اگر افراد قصد سرمایه‌گذاری روی شمش را دارند بهتر است از شمش در وزن ۱ کیلوگرمی استفاده کنند. شمش‌های ۱۲ کیلوگرمی نیز وجود دراد که معمولا افراد عادی قادر به خرید آن‌ها نیستند، این شمش‌ها توسط بانک مرکزی در جهت ساخت سکه خریداری می‌شود.

معاملات بورسی طلا

در معاملات بورسی نوع طلایی که معامله می‌‌شود، سکه است که می‌توان از چند طریق مختلف چنین معامله‌‌ای را انجام داد.

خرید گواهی سپرده طلا

در این روش، شما سکه را از طلافروشی خریده و به بانک مرکزی مراجعه می‌‌کنید. سپس بانک پس از تأیید صحت سکه، آن را تحویل گرفته و گواهی سپرده طلا را به شما تحویل می‌‌دهد. پس از آن قادر خواهید بود، سپرده را در بازار بورس معامله کنید.

خرید سپرده در بورس

دراین روش می‌‌توانید سپرده را در بازار بورس خریده و با مراجعه به بانک مرکزی معادل ارزش آن سکه را دریافت کنید. درواقع در این روش، شخصی از قبل سپرده را خریده و با شما وارد معامله فروش می‌‌شود.

سرمایه‌‌گذاری در صندوق‌‌های سرمایه‌‌گذاری طلا

صندوق‌‌های سرمایه‌‌گذاری شرکت‌‌هایی هستند که سبد مربوط به خود را دارند و با فروش واحدهای خود، خریداران را در سود سبدها شریک می‌‌کنند. برای طلا نیز انواع صندوق‌‌های سرمایه گذاری در طلا وجود دارد. با توجه به این‌‌که صندوق‌‌ها معمولاً سود ثابتی را به ‌‌صورت دوره‌‌ای به سهام‌‌داران خود پرداخت می‌‌کنند، برای افرادی که در امر سرمایه گذاری مبتدی هستند، چنین روشی مناسب است.

برای سرمایه گذاری چه طلایی بخریم

۴ مانع سرمایه‌‌گذاری روی طلا

بعد از آشنایی با انواع طلا برای سرمایه گذاری، باید بگوییم همیشه موانعی وجود دارد که مانع انجام یک کار می‌شود. از جمله مهم‌ترین موانع یا ریسک‌هایی که در سرمایه گذاری بر روی طلا وجود دارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  1. به سرقت رفتن: طلا یک کالا ارزشمند است و همیشه امکان به سرقت رفتن آن وجود دارد.
  2. تقلبی بودن: اگر شناخت کافی نسبت به  طلا نداشته باشید ممکن است گرفتار این دام شوید.
  3. فرسودگی یا استهلاک: با توجه به اجرت برای طلای زینتی و در برخی موارد برای طلای آب ‌‌شده و سکه، فرسودگی برای طلا قابل تعریف است.
  4. نوسان بازار: در شرایطی که تورم وجود دارد طلا نیز مانند هر کالای دیگر دچار نوسان می‌شود.
بیشتر بخوانید:  سرمایه‌گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟

سخن پایانی

برای آن‌‌که بتوانید در بازار طلا به سود برسید، در ابتدا باید نوع سرمایه‌‌گذاری مدنظر خود را مشخص کنید و سپس بسته به انتخاب خود اقدام به خرید و فروش کنید. براساس میزان سودآوری توصیه می‌‌کنیم، به ترتیب طلای آب‌‌شده با عیارسنجی مطمئن، گواهی سپرده طلا در روش بورسی، سکه تمام و طلای زینتی را به ترتیب برای معاملات طلا در نظر بگیرید. هرکدام از روش‌‌ها را که انتخاب کنید، در وهله اول باید برای آموزش سرمایه‌‌گذاری در طلا اهمیت قائل شوید، بنابراین هوشمندانه عمل کنید. برای به دست آوردن این آگاهی می‌توانید دوره جامع طلا را همراه با ضمانت بازگشت وجه خریداری کنید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.