دوج کوین چیست؟ | خرید دوج ‌کوین چگونه انجام می‌شود؟

دوج کوین چیست

چند سالی است که مردم جهان مسیر تازه‌ای را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اند و سرمایه‌های کم و زیاد خود را صرف خرید، نگهداری یا ترید ارزهای دیجیتالی می‌کنند. ارزهای دیجیتالی به‌وسیله تکنولوژی تحت عنوان «بلاک ‌چین» یا «Blockchain» ایجاد و عرضه می‌شوند. افراد می‌توانند از طرق صرافی‌های آنلاین، هر نوع رمزارزی که بخواهند را خریداری نمایند و آن را به صورت کاملاً مجازی در کیف ‌پول‌های الکترونیکی ارز دیجیتال نگهداری نمایند. در حال حاضر بیش از چند صد ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که هریک قابلیت‌های خاصی داشته و قیمت‌های متفاوتی هم دارند. یکی از رمزازهای محبوب و پرحاشیه‌ای که گاهاً نوسانات با شیب زیادی را تجربه می‌کند، رمرارز «دوج‌  کوین» است. در ادامه به شما خواهیم گفت که دوج کوین چیست و چه قابلیت‌هایی دارد. آن‌گاه این موضوع را بررسی می‌کنیم که آیا روی دوج سرمایه‌ گذاری کنیم یا نه؟!

رمز ارز دوج کوین چیست؟

دوج‌ کوین یا «Dogecoin» یک نوع ارز دیجیتال است که در سال 2013 به لیست ارزهای دیجیتال رایج جهان اضافه شد. این ارز دیجیتال حاصل ایده دو برنامه‌نویس به نام‌های بیلی مارکوس «Billy markus» و جسکون پالمر «Jackson Palmer» است که مارکوس توسعه دهنده نرم ‌افزاری شرکت IBM و پالمر نیز یکی از مدیران شرکت تولید نرم‌افزار Adobe بود. البته ایده اولیه و اصلی دوج ‌کوین توسط پالمر برای به تمسخر گرفتن دنیای رمزارزها ارائه شد و پس از مدت کوتاهی، مارکوس نیز به این ایده پیوست. در واقع ماجرای طراحی دوج‌ کوین در ابتدا تنها یک جوک برای سازنده‌ آن بود و هیچ هدف یا خدمت خاصی را پوشش نمی‌داد. این در حالی است که معمولاً هر رمزارز جدیدی که وارد دنیای کریپتوکارنسی می‌شود، قابلیت خاصی داشته و برای برطرف کردن یکی از نواقصی که دیگر رمزارزها دارند، ارائه می‌شود. مانند سرعت، دقت، امنیت و هر آن‌چه که باعث بهبود تراکنش‌های رمزارزی شود.

اگرچه دوج ‌کوین در آغاز فعالیت خود طرفداران باوفایی داشت و صعود قابل توجهی را تجربه کرد، اما در سال 2015، ارزش خود را از دست داد و بشدت دچار اُفت قیمت شد.  دوران رکود دوج‌ کوین در سال 2021 با پشتیبانی‌های ایلان ماسک «Elon Musk» صاحب برندهای مشهوری چون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌ایکس، دوباره روند صعودی در پیش گرفت و موجب شوکه شدن بازار کریپتو شد.

نماد دوج کوین

نماد دوج کوین چیست؟

دوج‌ کوین با نماد یا واحد اختصاری «DOGE» در بازار کریپتو شناخته می‌شود. اما عنوان این رمزارز نیز مانند ایده ساخت آن، طنزآمیز است. در واقع نام دوج ‌کوین و لوگوی آن که تصویر یک سگ است، از نژاد سگ شیبا اینو «Shiba Inu» گرفته شده که قبل از وجود دوج‌ کوین از تصویر این سگ و همچنین از عنوان «دوج» برای انتشار محتوای طنز و متون خنده‌دار در بستر اینترنت استفاده می‌شد. عبارت دوج و تصویر سگ شیبا اینو در کنار هم با اصطلاح مِم «meme» در بین کاربران اینترنتی رد و بدل می‌شد که نشان از وجود یک موضوع جالب و بیان احساسات عجیب افراد درباره یک رویداد خاص داشت. پالمر که در ابتدا می‌خواست با تولید این رمزارز، دنیای کریپتو را به چالش بکشد، کلاً از عناوین و تصاویر جوک برای ارز دیجیتال خود استفاده کرد و مارکوس نیز در این مسیر با وی همراه شد، اما بعدها از این ایده فاصله گرفت.

داستان طراحی و عرضه خنده‌دار دوج ‌کوین پس از انتشار عمومی آن، کاملاً تغییر کرد و به یک داستان خیرخواهانه تبدیل شد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه دوج‌ کوین در ابتدا مورد توجه عموم قرار گرفت؟!

چرا دوج‌کوین در ابتدا مورد توجه عموم گرفت؟

دوج ‌کوین اگرچه در ابتدا هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کرد، اما چند ماه پس از عرضه شدن، حامیان اولیه این ارز دیجیتالی اعلام کردند که از دوج ‌کوین برای پرداخت انعام به افراد فعال اینترنتی استفاده می‌شود که به خیریه‌ها و نهادهای انسان دوستانه، خدمت و کمک می‌کنند. نام جالب و جذاب دوج‌ کوین در کنار هدف جامعه‌پسندی که حامیان آن برایش در نظر گرفته بودند سبب شد تا این ارز دیجیتالی شاهد رشد 300 برابر باشد و بتواند صعود خوبی را رقم بزند.

البته قبل از این موضوع، باز هم دوج ‌کوین به خاطر لوگو و عنوان جالبی که داشت، مورد توجه عموم قرار گرفته بود، اما پس از مطرح شدن بحث انعام فعالان خیریه‌ها، این رمزارز بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت و سرمایه بسیار بیشتری به سمت آن جاری شد. هنوز هم دوج ‌کوین هوادارن پروپاقرصی در بین کاربران اینترنتی و مردم عادی دارد، برخی‌ها به حدی عاشق دوج هستند که حتی لوازم شخصی و دیگر موارد خانه خود را به شکل لوگوی دوج درآورده‌اند. این در حالی است که بسیاری از افراد به دوج خرده می‌گیرند و می‌گویند دوج ‌کوین اصلاً ارز نیست بلکه صرفاً یک جوک است، اما معمولاً هواداران دوج ‌کوین در پاسخ به این انتقادها اعلام می‌کنند که دوج‌ کوین مانند دیگر رمزارزها یک ابزار برای سرمایه‌ گذاری یا حرص و طمع نیست و حتی اگر قیمت آن به کف هم برسد، باز ارز دیجیتال مورد علاقه آن‌ها باقی می‌ماند!!

موضوعات فوق نشان می‌دهد که دوج ‌کوین نه در تنها در ابتدای فعالیت خود، بلکه هنوز هم یک رمزارز بسیار محبوب است.

 

شبکه دوج کوین

شبکه دوج کوین چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

وقتی می‌پرسند شبکه دوج کوین چیست، منظور این است که این رمزارز چگونه ایجاد شده است و کلاً چه ساز و کاری دارد. باید توجه داشته باشید که تکنولوژی زیربنایی دوج کوین از رمزارز مشهور و اولیه لایت‌ کوین «Litecoin» ریشه گرفته است. از اصلی‌ترین ویژگی‌های دوج ‌کوین می‌توان دو مورد زیر را نام برد:

 • الگوریتم اسکریپت «Scrypt»

استفاده از اسکریپت به این معنا است که ماینرهای دوج ‌کوین نمی‌توانند از تجهیزات ماینینگ بیت‌ کوین «Bitcoin» که قدرتمندترین ارز دیجیتال جهان است، استفاده کنند. بنابراین برای استخراج یا ماین دوج‌ کوین به تجهیزات جداگانه‌ای نیاز است که تولید آن‌ها دشوارتر از دستگاه‌های ماینر معمولی است.

 • عرضه‌ی نامحدود

شاید برای خیلی‌ها سؤال باشد که چرا دوج‌ کوین علی‌رغم داشتن رتبه خوب در بازار کریپتو، اما قیمت پایینی دارد؟
دلیل قیمت پایین‌تر دوج‌ کوین نسبت به محبوبیت و رتبه‌ آن را می‌توان در عرضه‌ی نامحدود آن جست‌وجو کرد. در واقع تولید و عرضه‌ی دوج‌کوین پایانی ندارد و تا ابد این رمزارز ارائه خواهد شد. این در حالی است که تعداد واحدهای قابل استخراج بیت‌کوین برابر با 21 میلیون واحد است و اگر به این مقدار برسد، دیگر بیت ‌کوین جدید استخراج نمی‌شود.

دوج ‌کوین یک رمزارز نظیر به نظیر و متن باز «Open sourse» است که برخلاف بیت ‌کوین، به صورت ثابت به فعالان شبکه خود پاداش می‌دهد.

مزایای دوج کوین چیست؟

قطعاً رمزارز مشهور و محبوبی چون دوج ‌کوین، مزایای قابل توجهی هم دارد که این مزایا را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

 • سرعت بالا

سرعت بلاک دوج‌ کوین حدود یک دقیقه است، این در حالی است که سرعت بلاک لایت ‌کوین که خود دوج ‌کوین هم براساس آن ساخته شده در حد 5/2 دقیقه قرار دارد. سرعت تأیید تراکنش‌های بیت‌ کوین نیز به صورت متوسط در حد 10 دقیقه است. بنابراین سرعت بالای دوج‌ کوین یکی از مزایای عمده‌ی آن به حساب می‌آید.

 • کارمزد پایین

برخی از رمزارزهای موجود در بازار کریپتوکارنسی، کارمزدهای بالایی دارند، اما برخی دیگر مقدار کازمردشان برای شبکه کمتر است. در مورد دوج‌ کوین باید عنوان کنیم که این رمزارز در گروه ارزهای دیجیتال با کارمزد کم قرار می‌گیرد و مقدار کارمزد آن ۰٫۰۱ دلار است. همین موضوع نیز یکی دیگر از جذابیت‌های دوج‌ کوین برای طرفداران آن است.

 • امنیت بالا

دوج‌ کوین از نظر امنیت تراکنش‌های خود در سطح بالایی قرار دارد و یک رمزارز غیرمتمرکز و بسیار امن به حساب می‌آید. در کنار سرعت، امنیت نیز می‌تواند ملاک خوبی برای توجه به دوج‌ کوین در سطح جهان باشد که توانسته فعالیت‌ها و انجمن‌های بزرگی را برای این رمزارز رقم بزند.

آینده دوج کوین

معایب دوج کوین چیست؟

نمی‌توان ایده ساخت طنزآمیز دوج‌ کوین را نادیده گرفت و چون طرفداران زیادی دارد، معایب آن را انکار کرد. در واقع دوج ‌کوین علی‌رغم مزایای خود، معایبی هم دارد که به قرار زیر هستند:

 • عدم به‌روزرسانی

حامی اصلی دوج‌ کوین که همانا جکسون پالمر است،‌ از سال 2015 اعلام یک مرخصی طولانی کرده و از آن زمان به بعد برای به روزرسانی دوج‌ کوین اقدام نکرده است. اگرچه دوج هنوز امن و محبوب است، اما اگر همچنان به‌روزرسانی نشود، ممکن است رمزارزهای جدیدتر با ویژگی‌های جذاب‌تر جای آن در جدول کریپتو بگیرند. اگرچه زمزمه‌هایی برای به‌روز‌رسانی آتی آن به گوش می‌رسد، اما هنوز خبر موثقی در رابطه با آن وجود ندارد و این موضوع یکی از بزرگترین معایب این ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

 • عرضه ناحدود

عرضه‌ی زیاد دوج‌ کوین به خاطر اینکه انگیزه زیادی برای پرداخت مبالغ زیاد از سکه یا کوین را ایجاد نمی‌کند، یکی از معایب این رمزارز به حساب می‌آید. این در حالی است که این ویژگی برای نقدینگی بسیار خوب است و همچنین دستیابی به کوین‌ها را آسان می‌کند، اما پتانسیل سرمایه گذاری محدود دارد.

انواع کیف پول دوج کوین چیست؟

وقتی می‌پرسند کیف ‌پول دوج کوین چیست، منظور کیف ‌پول‌هایی است که امکان نگهداری این رمزارز را در خود دارند. در واقع، کیف پول یا «Wallet» اصطلاحی است که از آن برای نگهداری ارزهای دیجیتال در یک محیط امن استفاده می‌شود. کیف ‌پول‌ها دارای دو ماهیت «سرد» و «گرم» هستند. به کیف ‌پول‌های نرم‌افزاری که امکان نگهداری رمزارزها به‌صورت آنلاین را برای افراد فراهم می‌کنند، کیف پول گرم و به انواع کیف ‌پول‌هایی که امکان نگهداری رمزارز روی قطعات سخت‌افزاری را برای افراد ممکن می‌کنند، کیف ‌پول سرد گفته می‌شود. کیف ‌پول‌ها انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها قابلیت نگهداری چندین نوع رمزارز را نیز در خود دارند. اما در مورد نگهداری دوج‌ کوین، کیف‌ پول‌های گرم زیر در اولویت قرار دارند:

 • کیف‌پول تراست والت «Trust Wallet»

تراست والت یکی از محبوب‌ترین کیف ‌پول‌های گرم برای نگهداری خیل عظیمی از ارزهای دیجیتالی است که دوج‌ کوین نیز در بین آن‌ها قرار دارد. این کیف ‌پول در نسخه‌ی اپلکیشن برای دو سیستم عامل اندروید و ios در دسترس است و شما می‌توانید به ‌راحتی آن را روی گوشی اسمارت خود نصب کرده و دوج‌ کوین‌های خود را در آن نگهداری کنید. این کیف‌ پول علاوه بر نگهداری رمزارز، امکاناتی نظیر سوآپ، تبدیل ارزها، اکسچنج و همچنین استیکینگ رمزارزها را نیز دارد.

 • کیف ‌پول اکسودوس «Exodus»

اکسودوس نیز یکی دیگر از کیف ‌پول‌های گرم برای نگهداری دوج ‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال رایج است که در دو نسخه‌ی تحت موبایل (اپلیکیشن) و تحت ویندوز (نرم‌افزار) ارائه شده است. شما می‌توانید این کیف‌ پول را روی گوشی اسمارت یا کامپیوتر خود نصب نمایید و از ان استفاده کنید. رابط کاربری این کیف ‌پول برای کاربران بسیار راحت است و سبب می‌شود به راحتی بتوان دارایی‌ها و معاملات رمزارزی را مدیریت کرد. البته یک تیم پشتیبانی قوی در اکسودوس قرار دارد که در صورت خرابی دستگاه‌تان، امکان بازیابی کیف ‌پول را برای شما ممکن می‌کنند و این مورد یکی از مزیت‌های عمده‌ی این والت نسبت به دیگر نمونه‌های مشابه است.

کیف پول دوج کوین

 • کیف ‌پول اتمیک والت «Atomic Wallet»

اتمیک را می‌توان یکی دیگر از مشهورترین کیف ‌پول‌های گرم به حساب آورد که برای محیط‌های اندروید، ios، ویندوز و نسخه‌های برتر لینوکس و مک نیز در دسترس است. این کیف ‌پول بخاطر خاصیت غیرمتمرکز بودن خود، امنیت بالا و ناشناسی را برای کاربران خود مهیا می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که خودشان کلید خصوصی خود را کنترل کنند. از این کیف‌ پول برای نگهداری بیت ‌کوین، لایت‌ کوین، دوج‌ کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال مشهور استفاده می‌شود.

 • کیف ‌پول کوینومی «Coinomi»

کوینومی یکی از اولین کیف ‌پول‌های گرمی است که امکان سگویت «SigWit» را برای بیت ‌کوین و برخی دیگر از ارزها در نظر گرفت که به واسطه‌ی آن برخی از مشکلات موجود این رمزارزها در طی اجرای یک سافت‌فورک (عملیات بهبود) قابل حل هستند. کوینومی در دو نسخه موبایل و ویندوز منتشر شده و قابلیت پشتیبانی از 125 رمزارز و 1170 توکن را دارد که دوج‌ کوین یکی از آن‌ها است. نصب و استفاده از این والت بسیار آسان است و هر نسخه‌ی آن به بیش از 25 زبان زنده دنیا ترجمه شده و افراد مختلف از آن بهره می‌گیرند. با این وجود اخیراً برخی از کاربران به امنیت نسخه‌ی ویندوز آن خرده گرفته‌اند، اما هنوز شکایت عمده‌ای برای آن وجود ندارد.

 • کیف ‌پول گواردا «Guarda»

گواردا یکی دیگر از کیف‌ پول‌های گرم و مشهور است که در نسخه‌های تحت وب، ویندوز و موبایل عرضه شده است. حتی  افزونه مرورگر کروم این والت نیز در دسترس است. گواردا از 45 رمزارز بلاک ‌چین و هزاران توکن پیشتبانی می‌کند که دوج ‌کوین را نیز می‌توان در آن نگهداری کرد. گواردا چون یک سیستم غیر حضانتی است، به‌جای ذخیره اطلاعات روی سرورهای خود، آن‌ها را به‌صورت رمزنگاری شده روی دستگاه خود کاربران ذخیره می‌کند. این والت همچنین امکاناتی نظیر خاصیت امنیتی چند امضایی، صرافی داخلی و استیکینگ ارز دیجیتال را نیز به کاربران خود ارائه می‌کند.

 • کیف ‌پول جکس «Jaxx»

والت جکس در سال 2014 عرضه شد و سپس به «Jaxx Liberty» تغییر نام پیدا کرد. این کیف ‌پول از ارزهای زیادی پشتیبانی می‌کند که دوج ‌کوین را هم می‌توان در لیست آن مشاهده کرد. این والت در نسخه‌های تحت موبایل (اندروید و ios) و دسکتاپ (ویندوز، مک و لینوکس) ارائه شده است. این کیف ‌پول نیز امکان کنترل شخصی کلیدهای خصوصی را کاربران خود می‌دهد و کار با آن بسیار آسان است. در سال 2017 خبرهایی از حمله به این والت به گوش رسید که تیم پشیبانی برای رفع آن اقدام کردند. اما در کل، جکس یکی از کیف ‌پول‌های مشهور برای نگهداری رمزارزها به حساب می‌آید که از سال 2017 به بعد، هیچ گزارش حمله‌ای برای آن ثبت نشده است.

علاوه بر موارد فوق، کیف ‌پول‌های سرد از نوع سخت ‌افزاری و کاغذی نیز در دسترس هستند که در صورت حساسیت زیاد روی امنیت رمزارزها و همچنین در صورت نگهداری بلندمدت رمزارزهای خود می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید. اما به‌صورت عمده از کیف ‌پول‌های گرم نامبرده برای نگهداری دوج ‌کوین استفاده می‌شود.

خرید دوج ‌کوین چگونه انجام می‌شود؟

شما می‌توانید برای خرید دوج‌ کوین به صرافی‌های آنلاین رزمرازی ایرانی و خارجی مراجعه نمایید. آن‌گاه با واریز ریالی مبلغ موردنظر خود می‌توانید به ازای آن دوج ‌کوین خریداری کرده و به کیف ‌پول‌های خود منتقل کنید. قطعاً روش‌های دیگری نیز برای به دست آوردن دوج ‌کوین وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌تواند به انعام گرفتن و همچنین خرید مستقیم اشاره کرد؛ اما پس از بالا رفتن ارزش دوج ‌کوین و رشد ناگهانی قیمت آن در پی حمایت‌های ایلان ماسک، به نظر می‌رسد خرید دوج ‌کوین از صرافی بهتر از سایر گزینه‌ها باشد. بهرحال شما می‌توانید با کسب اطلاعات دقیق در این زمینه، از راه‌های مختلف برای خرید دوج ‌کوین اقدام نمایید.

آینده دوج کوین چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

دوج‌ کوین از سال 2013 که به میدان آمد، تحولات و فراز و نشیب‌های بسیرای پشت سر گذاشته است و احتمالاً تحولات دیگری نیز در آینده برای آن رقم می‌خورد. اما به‌صورت کلی، نه تنها آینده دوج ‌کوین، بلکه آینده کلیه ارزهای دیجیتال، قوی و روشن به نظر می‌رسد. این در حالی است که باز هم برخی از افراد به آینده این ارزها خرده می‌گیرند و از نابودی کامل آن‌ها در آینده سخن می‌گویند، اما حقیقت این است که هیچ چیز برای رمزارزها مشخص نیست و کسی نمی‌داند که حقیقتاً چه بر سر آن‌ها خواهد آمد. حالا که می‌دانیم  کوین چیست، به راحتی می‌توانیم تحلیل‌های متفاوتی که برای آن انجام شده را مطالعه کنیم، اما به نظر می‌‌رسد در کنار این که باید بدانیم دوج کوین چیست، باید به ماهیت اصلی آن نیز دقت داشته باشیم و این مهم را قبول کنیم که دوج ‌کوین به اندازه بیت ‌کوین و اتریوم باثبات نیست و سرمایه گذاری در آن، همواره با ریسک همراه است!

آینده کلی رمزارزها و همچنین آینده رمزارز دوج ‌کوین به ‌صورت کامل مشخص نیست و نمی‌توان به‌صورت قطعی در مورد آن نظر داد. اما حالا که شما می‌دانید دوج کوین چیست و چه فرآیندی را طی کرده است، ممکن است نسبت به سرمایه گذاری روی آن رغبت پیدا کرده باشید که برای خرید آن می‌توانید روی نظر تحلیل‌گران زبده در پیش‌بینی قیمت آن در دوره‌های زمانی آتی حساب کرده و برای خرید آن در زمان‌های ورود مناسب اقدام نمایید. البته اگر شما اهل ریسک هستید، می‌توانید بیشتر روی خرید دوج ‌کوین جساب کنید، اما اگر اهل ریسک نیستید، بهتر است رمزارز دیگری را برای سرمایه گذاری در ارزدیجیتال انتخاب نمایید.

سخن پایانی

رمزارز Dogecoin یکی از ارزهای دیجیتال محبوب جهان است که طرفداران باوفا و ویژه‌ای در سراسر جهان دارد، اما پشتیبانی آن قوی نیست و خیلی وقت است که به‌روزرسانی نشده است. اخیرا در طی حمایت‌های ثروتمند مشهور «ایلان ماسک» دوج ‌کوین رشد قابل توجهی را تجربه کرد، اما ارزش ذاتی این رمزارز نسبت به سایر ارزهای دیجیتال کمتر است و این مهم ریشه در عرضه‌ی زیاد این رمزارز دارد. درهرحال افرادی که در پی این هستند تا بدانند دوج کوین چیست، در حقیقت می‌خواهند بدانند که این رمزارز، ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟! هیچ پاسخ قاطعی برای این سؤال وجود ندارد، اما شما می‌توانید در دوره‌ای زمانی مختلف، با استفاده از تحلیل‌های صورت گرفته به ترید دوج‌ کوین بپردازید و از آن سود بگیرید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *