سفارش محدود در بورس چیست؟ (5 روش سفارش محدود)

سفارش محدود در بورس

سفارش محدود در بورس یکی از اصطلاحات کاربردی و رایج در بورس است که افراد فعال در حوزه بورس باید با آن آشنایی داشته باشند. در بازارهای مالی مختلف انواع سفارشات وجود دارد که لازم است قبل از ورود به این بازارها افراد با آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آشنایی پیدا کنند. لازم است یک سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار از روش مطمئن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری برای سفارشات خود استفاده کند. نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت انتخاب درست نوع سفارش تضمین کننده موفقیت در بورس است اما سفارش محدود در بورس یکی از فاکتورهای بسیار مهم در کنار سایر فاکتورها به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در این مقاله از سایت دلفین وست قصد داریم شما را با مفهوم سفارش محدود در سهام آشنا کنیم.

منظور از سفارش محدود در بورس چیست؟

منظور از سفارش محدود (limit order) در بورس این است که معامله‌گر برای خرید یا فروش سهم قیمتی تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و سفارش زمانی که سهم در بازار به آن قیمت برسد قابل انجام است. در کل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت سفارش محدود کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا یک سفارش هنگامی که به قیمتی بهتر از قیمت تعیین شده برسد قابل انجام است این در حالی است که در بازار سفارشات به صورت آنی و بلافاصله انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد.
برای مثال اگر سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار پیش بینی کند که قیمتی نوعی ارز دیجیتال مثل بیت کوین یا یک سهم خاص در چند روز آینده قرار است ریزش داشته باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سفارش محدود را به قیمتی که از قیمت فعلی بازار کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است سفارش دهد و تا زمانی که قیمت آن محصول یا ارز دیجیتال یا سهم به میزانی که سفارش محدود انجام داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید نرسد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را بخرید.

نکات ضروری در مورد سفارش محدود

سفارش محدود در سهام در واقع نوعی کنترل ریسک در بورس برای سهامداران به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و لازم نیست آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دائما بازار را رصد کنند بلکه هنگامی که سهم به قیمت مورد نظر آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها رسید به آن ها اطلاع داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ممکن است گاهی سهم مورد نظر شما به قیمتی که سفارش داده اید برسد اما بنابر دلایلی نتوانید آن را خریداری کنید. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که میزان سفارشات بسیار زیاد باشد و در نتیجه با توجه به زمان سفارش معاملات انجام م‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به این صورت که ابتدا سفارشات بر حسب قیمت و در نهایت اگر قیمت سفارشات یکسان بود بر اساس ترتیب زمانی ثبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. یکی از نکاتی که خوب است مد نظر داشته باشید این است که سفارش محدود را از سطح روانی بازار مقدار بیشتر تعیین کنید. همچنین سفارش فروش را کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید در دفتر سفارشات قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را سفارش دهید که عده کمی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را سفارش داده باشند.

نوبیتکس چیست؟

نوبیتکس تنها پلتفرم در ایران است که با استفاده از آن فعالان در حوزه ارز دیجیتال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند سفارشات ارز دیجیتال و خرید و فروش آن را انجام دهند. پیش از این، سفارشات با استفاده از VPS انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد اما هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن بالا بود و کار با آن نیز سختی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خود را داشت. همچنین امکان انجام سفارشات با استفاده از نرم افزارهای تغییر آیپی نیز امکان پذیر بود که متاسفانه از طریق آن هویت ایرانیان فاش شده و به دلیل تحریم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حساب ایرانیان بلوکه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بنابراین استفاده از صرافی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند نوبیتکس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بسیار مفید واقع شود اما در این مقاله هدف ما سفارشات است و در ادامه سفارشات بااستفاده از نوبیتکس را برای شما بیان خواهیم کرد.

نوبیتکس

سفارش نوبیتکس

در حالت کلی سفارشات در نوبیتکس به دو شکل قابل انجام است که عبارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند از:

 1. سفارش محدود
  در این روش مانند آن چه در مورد سفارش محدود در بورس گفتیم شما با قیمتی که مد نظرتان است و بر اساس تحلیلی که دارید ثبت سفارش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنید اما ممکن است این سفارش انجام شود و یا انجام نشود. از جمله عوامل تاثیر گذار در این روش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به نوسانات بازار، قیمت و حجم معامله درخواستی اشاره کرد. در صورتی که این سفارش انجام نشود لازم است به منوی سفارشات باز رفته و آن را لغو کنید.
 2. سفارش سریع
  در سفارش سریع شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به صورت آنی و بدون هیچ زمان قبلی سفارش خود را انجام دهید. مگر این که نوسانات در سفارش مورد نظر شما بسیار زیاد باشد در این صورت ممکن است به دلایلی مانند تمام شدن موجودیت سفارش در قیمت تعیین شده و یا برداشتن سفارشی که قرار داده شده سفارش سریع شما به عنوان سفارش محدود ثبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در صورتی که بخواهید حتما سفارش سریع انجام دهید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید سفارش محدود را کنسل کرده و مجددا برای سفارش سریع اقدام کنید.

5 روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سفارش محدود در بورس

ثبت سفارش محدود معمولا از دو روش انجام می شود. یکی از این روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده از سامانه آنلاین و روش دیگر تماس تلفنی با معامله گر در کارگزاری است. لازم است در هر دو روش سفارش دهنده اطلاعاتی به شرح زیر را ارسال کند.

روش های سفارش محدود در بورس

 1. نوع معامله که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد انجام گیرد چه خرید باشد چه فروش.
 2. قیمت مشخص.
 3. نوع سفارش از نظر قیمت.
 4. نام سهامی که مد نظر است.
 5. تعداد سهامی مورد نظر جهت تقاضا یا عرضه.

سخن پایانی

سفارش محدود در بورس یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که اگر با پیش بینی و تحلیل صحیح همراه باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بسیار مفید واقع شود. در این روش بر اساس تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها قیمت سهام مشخصی تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هر وقت به آن قیمت رسید در اختیار سفارش دهنده قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. همچنین در بازار ارز دیجیتال این کار به راحتی با استفاده از نوبیتکس قابل انجام است.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *