انواع نمودار فارکس و آموزش تحلیل آنها

انواع نمودار در فارکس

بازار فارکس حتی حرفه ای ترین معامله گران را به چالش میکشد. برای موفقیت در بازارهای مالی، تسلط به تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ضروری است. علاوه بر آن، در بازار فارکس توانایی بررسی دقیق حرکات قیمت یکی از شاخص های کلیدی موفقیت است. در این مقاله ابزار کاربردی دیگری را به شما معرفی میکنیم تا در تحلیل های خود از آن بهره ببرید: انواع نمودار فارکس.

نمودارها در فارکس

برای پیش بینی حرکت قیمت بازار در آینده، باید به رفتار گذشته قیمت و رفتار فعلی آن توجه کنیم. نمودار فارکس حرکت قیمت جفت ارزها را در طول یک دوره زمانی نمایش میدهد. مهم نیست استراتژی معاملاتی شما چیست، باید بدانید چگونه نمودار فارکس را بخوانید و آن را تحلیل کنید.

نمودارهای فارکس برای معامله گران تکنیکال بسیار با اهمیت هستند، زیرا نشان میدهند که جفت ارزها در یک بازه زمانی مشخص (10 دقیقه، 4 ساعت، یک روز یا یک هفته) چگونه عمل کرده اند. با بررسی عملکرد گذشته قیمت، میتوانید رفتار آینده بازار را پیش بینی کنید. این مفهوم پایه و اساس تحلیل تکنیکال است.

تحلیل نمودار فارکس

در نمودارهای فارکس، محور y (عمودی) قیمت و محور x (افقی) نشان دهنده زمان است.قیمت ها از چپ به راست در محور x رسم می‌شوند. جدیدترین قیمت ها در سمت راست نمودار نمایش داده میشوند. مهم نیست نمودار میله ای، شمعی یا خطی باشد، این عناصر ثابت هستند. همه‌ی نمودارها صرفا حرکات قیمت در یک دوره مشخص را نمایش میدهند.

جالب است بدانید در گذشته، نمودار فارکس را به صورت دستی رسم میکردند!

چرا به نمودارهای فارکس نیاز داریم؟

شاید سخت ترین چالش معامله گران زمان بندی بازار باشد. به همین دلیل است که بسیاری از تریدرها برای تصمیم گیری در مورد زمان ورود و خروج بازار، ساعت ها نمودارهای فارکس را تحلیل میکنند.

شکل گیری نمودار میتواند به ما کمک کند شرایطی را که در آن بازار آماده شکست، ادامه روند یا رنج است تشخیص دهیم. و نکته این است که حرکت های بزرگ را قبل از وقوع پیش بینی کنیم و از باز کردن معاملات در آن نقاط سود کنیم. قبل از اینکه به جنبه های پیشرفته تر تحلیل تکنیکال بپردازیم، لازم است با سه نوع از محبوب ترین نمودارهای قیمت آشنا شوید:

نمودار فارکس خطی

نمودار خطی ساده ترین نوع نمودار فارکس است. اساسا نمودارهای خطی محموعه ای از نقاط قیمتی هستند که به هم متصل شده اند. نتیجه نهایی یک خط است که از چپ به راست حرکت میکند و اوج و فرود قیمت را نمایش میدهد. نقاط قیمتی همان قیمت باز شدن و بسته شدن است.

خطی

نمودار خطی فارکس به ساده ترین شکل ممکن حرکات قیمت گذشته جفت ارز را به ما نمایش میدهد. با اینکه این نوع نمودار پیچیده نیست اما میتواند اطلاعاتی درمورد وضعیت بازار و روند قیمت را به ما ارائه دهد.

نمودار فارکس میله ای

نمودار میله ای فارکس، رفتار دوره ای یک جفت ارز را نمایش میدهد. برخلاف نمودارهای خطی، نمودار میله ای شامل 4 نقطه قیمتی است. قیمت باز شدن (O)، بالاترین قیمت (H)، پایین ترین قیمت (L) و قیمت بسته شدن (C). با توجه به این اطلاعات، نمودارهای میله ای در فارکس به عنوان نمودارهای OHLC شناخته میشوند.

نمودار میله ای

بسیاری از معامله گران فارکس از نمودارهای میله ای برای تشخیص جهت بازار استفاده میکنند. بلکه برای مطالعه دقیق حرکات دوره ای قیمت نیز به خوبی کار میکند. اگر به جزئیات بیشتری نسبت به نمودار خطی نیاز دارید، نمودار میله ای OHLC انتخاب بهتری است.

نمودار فارکس کندل استیک

نمودارهای کندل استیک ژاپنی، یکی از محبوب ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است. اکثر معامله گران فارکس برای تجزیه و تحلیل نمودار فارکس خود از نمودارهای کندل استیک استفاده میکنند. این نوع نمودارها محدوده معاملاتی جفت ارز، تمایلات صعودی و نزولی را نمایش میدهد. این اطلاعات به کمک قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن و بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت به دست می آید.

نمودار فارکس کندل استیک نمودارهای کندل استیک، تحلیل را فراتر میبرد.بسیاری از استراتژی های معاملاتی فارکس به بدنه ها، فیتیله ها و الگوهای نمودار کندل استیک متکی هستند.

کدام نمودار را برای تحلیل بازار استفاده کنیم؟

اگر به فارکس علاقمند هستید، انتخاب نوع نموداری که استفاده میکنید با شماست. با این حال، مهم است که از نمودار مکمل استراتژی خود استفاده کنید. منظور من چیست؟ یک مثال سریع بزنیم.

فرض کنید که شما یک اسکالپر روزانه هستید و به دنبال کاهش پیپ های کوچک جفت ارز EUR/USD هستید. در این مورد، نمودار خطی ماهانه نمیتواند برای شما مفید باشد. انتخاب بهتر نمودار میله ای 5 دقیقه ای یا نمودار کندل استیک 30 دقیقه ای است.

انتخاب نمودار فارکس بستگی به اطلاعاتی دارد که برای معامله به آن نیاز دارید. اگر در روندهای بلند مدت سرمایه گذاری میکنید، نمودار خطی ماهانه یا سالانه ممکن است به خوبی کار کند. اگر یک معامله گر روزانه هستید، نمودار کندل استیک یک ساعته یا 30 دقیقه ای یک انتخاب مطمئن است. بریم به سراغ مبحث بعدی!کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *