ایردراپ چیست | آموزش دریافت ارزش دیجیتال رایگان(ویدئو)

ایردراپ چیست

در این مقاله قصد داریم موضوع ایردراپ را بررسی کرده و سوالات رایج در این زمینه مانند ایردراپ چیست؟ نحوه شرکت در ایردراپ چگونه است و چگونه ایردراپ های معتبر را پیدا کنیم  را بررسی می‌کنیم. بیشتر از یک دهه از ظهور ارزهای دیجیتال می‌گذرد. در حال حاضر، بازار سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال یا رمزارزها بسیار داغ‌ است. بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ارائه شده در جهان، امروزه هزاران دلار ارزش دارد. برخی‌ها به روزهایی فکر می‌کنند که می‌توانستند با کمترین قیمت بیت‌کوین بدست آورند. دیگر ارزهای دیجیتال مشهور هم، زمانی با کمترین قیمت‌ها ارائه می‌شدند. اما حالا صرفاً با سیستم‌های سخت‌افزاری پیشرفته می‌توان آن‌ها را استخراج کرد. شاید با خودتان فکر کنید که دیگر زمان بدست آوردن ارزان ارز دیجیتال تمام شده است. اما این‌گونه نیست. فرآیند «ایردراپ» می‌تواند به ما کمک کند که در هر زمانی بتوانیم ارز دیجیتال رایگان بدست بیاوریم.

ایردراپ چیست؟

ایردراپ «Airdrop» در لغت به معنای «انداختن بسته امدادی از هواپیما به سمت پایین» است. اما این مفهوم در دنیای ارزهای دیجیتال به توزیع رایگان توکن اختصاص دارد. در واقع ایردراپ یک استراتژی تبلیغاتی در کریپتوکارنسی است. در جریان بیشتر ایردراپ، افرادی که ارز دیجیتال خاصی را در کیف پول خود داشته باشند، توکن‌هایی که در بستر شبکه آن ارز دیجیتال اصلی منتشر می‌شود را دریافت می‌کنند. برای مثال،‌ اگر شما ارز دیجیتال اتریوم «ETH» را در کیف پول خود داشته باشید، توکن‌هایی که در شبکه‌ی اتریوم ایجاد می‌شوند، در صورت استفاده از ایردراپ، به کیف‌پول شما اضافه خواهند شد. البته این فقط یکی از مدل‌های توزیع ایردراپ است. در ادامه دیگر انواع ایردراپ ارز دیجیتال را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

پس وقتی کسی می‌پرسد ایردراپ چیست، باید گفت که ایردراپ یک راه کاملاً قانونی و منطقی برای بدست آوردن رمزارز رایگان است. طبیعتاً با توجه به ماهیت ایردراپ، بیشتر علاقه‌مندان به حوزه کریپتو، مایل به دریافت آن هستند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید از ایردراپ‌ها بهره‌مند شوید.

Airdrop چیست

ویدیو آموزش شرکت در ایردراپ‌ها

اینکه ایردراپ چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد،‌ موضوعی است که می‌تواند در کسب آن به علاقه‌مندان این حوزه کمک کند. معمولاً چگونگی برگزاری ایردراپ و این که به چه کسانی تعلق بگیرد، توسط برگزار کنندگان آن از پیش مشخص می‌شود. همان‌طور که گفتیم، معمولاً افراد اگر رمزارز پایه‌ای را در کیف‌پول خود داشته باشند، توکن‌های شبکه آن رمزارز اصلی، وارد کیف پول آن‌ها خواهد شد. در جریان ایردراپ‌ها، معمولاً از افراد خواسته می‌شود تا فعالیت‌های مشخصی را انجام دهند تا توکن موردنظر به آن‌ها تعلق بگیرد. در ادامه انواع ایردراپ و چگونگی شامل شدن آن را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت ایردراپ با عرضه اولیه (ICO)

وقتی پیگیر این موضوع می‌شویم که ایردراپ چیست، شباهت آن به عرضه اولیه ارزهای دیجیتال یا «ICO» نمایان می‌شود. اما در اصل این دو مفهوم با هم تفاوت دارند. در ایردراپ، صرفاً به کاربران ارز دیجیتال تعلق می‌گیرد. در مسیر پخش ایردراپ‌ها، هیچ وجهی از افراد طلب نمی‌شود. بلکه از آن‌ها خواسته می‌شود که عمل مشخصی را انجام دهند. البته گاهی آن عمل خاص مانند اشتراک‌گذاری اطلاعات رمزارز هم لازم نیست. این در حالی است که در عرضه اولیه ارزهای دیجیتال، از کاربران خواسته می‌شود تا با خرید آن رمزارز،‌ در آن سرمایه گذاری انجام دهند.

ایردراپ ارز دیجیتال

هدف از انجام ایردراپ چیست؟

ایردراپ‌ها با هدف‌های مختلفی اتفاق می‌اُفتند. این اهداف شامل موارد زیر هستند:

 • اطلاع‌رسانی به کاربران

اولین و مهم‌ترین هدف ایردراپ‌ها، اطلاع‌رسانی به کاربران است. وقتی کاربران توکن رایگان دریافت می‌کنند،‌ خود تلاش می‌کنند تا در مورد آن صحبت کرده و سهمی در افزایش نرخ آینده آن رمزارز داشته باشند. این در حالی است که بسیاری از رمزارزهای جدید که در جریان عرضه‌های اولیه به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستند، به اندازه طرح‌های ایردراپی نتیجه نمی‌گیرند. شیوه انجام ایردراپ بیشتر با ماهیت مردمی و تمرکزگریز تکنولوژی ارزهای دیجیتال هماهنگی دارد.

 • توزیع عادلانه توکن‌ها

وقتی یک ارز دیجیتال جدید ارائه می‌شود، معمولاً کاربرانی که سرمایه بیشتری را در اختیار دارند، سهم بیشتری از آن ارز را خریداری می‌کنند. اما در ایردراپ این ناعدالتی وجود ندارد. چراکه ایردراپ سبب می‌شود که ارزهای دیجیتال به ‌صورت مساوی در بین کاربران تقسیم شود.

هدف از انجام ایردراپ چیست؟

 • پاداش به کاربران واقعی

سرمایه گذاران واقعی افرادی هستند که یک رمزارز را بخاطر پتانسیل و اهدافی که دارد دنبال می‌کنند. اما متأسفانه بیشتر افرادی که در بازار کریپتو فعالیت می‌کنند، به دنبال سودهای مقطعی از پروژه‌ها هستند. آن‌ها اهمیتی برای اهداف پروژه‌های رمزارزی و پتانسیل آن‌ها قائل نیستند. ایردراپ روشی است که به کمک آن می‌توان کاربران واقعی را از سودجویان بازار کریپتو تشخیص داد. افرادی که حجم زیادی از یک ارز دیجیتال را برای طولانی مدت در کیف‌پول خود داشته باشند، روی یک ارز دیجیتال پایه سرمایه گذاری کرده‌اند. بنابراین می‌توان آن را به عنوان کاربران واقعی قلمداد کرد و به آن‌ها پاداش ایردراپ داد.

 • شناخت جامعه کاربری ارز دیجیتال

در جریان برخی از ایردراپ‌ها از افراد خواسته می‌شود که فرم‌هایی را تکمیل کنند. توزیع کنندگان ایردراپ‌، از روی فرم‌ها به اطلاعات بیشتری در رابطه با کاربران خود دست می‌یابند.

اهداف فوق سبب شده است تا موضوع ایردراپ بسیار مورد توجه توزیع کنندگان و کاربران کریپتوکارنسی قرار بگیرد. چراکه در جریان این توزیع‌ها، یک سیستم برد – برد ایجاد می‌شود. به طوری که هم توزیع کنندگان، ارزهای خود را به جامعه کریپتو می‌شناسانند و هم کاربران هم از ارزش مالی توکن‌ها سود می‌برند.

ایردراپ های معتبر

گفتیم که توکن‌های جدید با شرایط خاصی به کاربران تعلق می‌گیرد. چگونگی تعلق‌گیری ایردراپ‌ها به نوع ایردراپ ربط دارد. انواع ایردراپ‌ها به قرار زیر هستند:

 • ایردراپ «استاندارد»

به کمک ایمیل می‌توان از ایردراپ‌های استاندارد بهره گرفت. به طوری که باید در خبرنامه خاصی ثبت‌نام کرده یا فعالیت دیگری همتراز با آن را انجام دهید.

 • ایردراپ «انعام»

در ایردراپ‌های انعام‌محور، لازم است تا کاری توسط کاربر انجام شود. برای مثال این کار می‌تواند توئیت کردن درباره پروژه ایردراپ و یا شرکت کردن در تست ویژگی از آن پروژه مثل تست کردن یک شبکه، تست صرافی و یا انجام تراکنش و سواپ در شبکه‌ها باشد.

 • ایردراپ «هارد فورک»

هاردفورک به یک تغییر بزرگ در بلاک‌چین اشاره دارد که در جریان آن، کوین جدیدی از یک کوین اصلی انشعاب می‌شود. در این‌صورت دارندگان کوین اصلی، شامل دریافت کوین جدید خواهند شد. برای مثال زمانی که بیت‌کوین‌کش از هاردفورک بیت‌کوین به‌وجود آمد، دارندگان بیت‌کوین، کوین‌های بیت‌کوین‌کش را دریافت کردند.

 • ایردراپ «هولدر»

ایردراپ هولدر به نگهداری مقدار خاصی از کوین در کیف‌پول کاربران اشاره دارد. این طرح بیشتر برای شناسایی کاربران واقعی انجام می‌شود.

 • ایردراپ «انحصاری»

اگر شما عضو ویژه و اختصاصی یک پروژه یا گروه رمزارزی باشید، می‌توانید از ایردراپ‌های آن گروه بهره‌مند شوید. این در حالی است که افراد خارج از آن گروه یا پروژه به ایردراپ‌های انحصاری آن دسترسی ندارند.

انواع ایردراپ، چگونگی توزیع آن را توجیه می‌کند. بنابراین شما برای بهره‌گیری از یک ایردراپ جدید، باید با نوع آن آشنایی داشته باشید. در آن صورت می‌توانید شرایط لازم برای دریافت آن را مهیا نمایید.

توزیع اولین ایردراپ‌ها

توزیع اولین ایردراپ‌ها

اولین کمپین برای ایردراپ رمزارز در ماه مارس سال ۲۰۱۴ در کشور ایسلند انجام شد. در جریان این ایردراپ، رمزارز اروراکوین «AuroraCoin» توزیع شد. این رمزارز صرفاً به یک کشور خاص اختصاص داشت. در جریان این ایردراپ، 50 ٪ از توکن‌های اروراکوین در بین 330هزار نفر تقسیم شدند. به طوری که تمام این افراد شناسنامه ایسلندی داشتند. این توکن‌ها ارزش مالی بالایی برای این جامعه کاربران ایجاد کردند. به دنبال این ایردراپ، نمونه‌های دیگری برای سایر رمزارزها ایجاد شد. در سال 2018 رمزارز «ONT» متعلق به پروژه «Ontology» به دارندگان ارز نئو «NEO» داده شد.

سرانجام در سال 2020 ایردراپ‌های مهم دیگری اتفاق اُفتادند. از جمله آ‌ن‌ها می‌توان به توزیع ارزدیجیتال یونی سوآپ «Uniswap» اشاره کرد. این ایردراپ به رمزارز اختصاصی یک صرافی غیرمتمرکز آنلاین تحت عنوان یونی «UNI» اشاره داشت. هرکس که تا قبل از ماه سپتامبر 2020، یک تراکنش در صرافی یونی‌سواپ انجام داده بود، شامل دریافت رمزارز یونی شد. همین موضوع برای رمزارز اختصاصی صرافی وان‌اینچ «1inch» هم اتفاق اُفتاد. رمزارز این صرافی هم تحت عنوان وان اینچ در بازار کریپتو قرار گرفت.

نحوه شرکت در ایردراپ

تا به اینجا فهمیدیم که ایردراپ چیست و با چه اهدافی انجام می‌شود. اما اگر خود خواهان دریافت ایردراپ ارز دیجیتال باشیم، باید چکار کنیم؟! ما زمانی می‌توانیم از Airdrop بهره بگیریم که از وجود آن اطلاع داشته باشیم. آن‌گاه می‌توانیم در صورت امکان، شرایط خود برای دریافت آن را مهیا نماییم. برای این که از Airdrop باخبر شویم، باید وب سایت‌های اعلام کننده airdrop ارز دیجیتال را رصد کنیم. مهم‌ترین این وب سایت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • وب سایت airdrop ارز دیجیتال ایردراپز «io»
 • بستر airdrop ارز دیجیتال ایردراپ آلرت «Airdrop alert»
 • بستر airdrop ارز دیجیتال ایردراپز «com»
 • بستر airdrop ارز دیجیتال کریپتو ایردراپز «Crypto airdrops»

با رصد کردن وب سایت‌های فوق و انجمن‌های آن‌ها می‌توان از پروژه‌های airdrop ارز دیجیتال باخبر شد. البته این موضوع در شبکه‌های اجتماعی چون توئیتر «Twitter» و ردیت «Reddit» هم امکان‌پذیر است. توئیتر و ردیت به‌صورت اختصاصی برای دنبال کردن اخبار کریپتو، مورد توجه کاربران قرار دارند. با حضور در این رسانه‌ها، از تمام اخبار مهم کریپتوکارنسی باخبر خواهید شد. همچنین لیست برخی از پروژه‌ها که احتمال ایردراپ دارند به شرح زیر است:

شناخت انواع ایردراپ

چگونه ایردراپ واقعی را از ایردراپ جعلی تشخیص دهیم؟

وقتی بدانیم که ایردراپ چیست، طبیعتاً می‌توانیم تا حد زیادی به اصلیت آن پی ببریم. اما گاهاً کلاهبرداران از روش‌های خلاقانه‌ای وارد می‌شوند تا بتوانند ایردراپ‌های جعلی خود را با اهداف مختلف به کاربران قالب کنند. برای این که بتوانیم ایردراپ واقعی را از ایردراپ جعلی تشخیص دهیم، باید به موارد زیر دقت داشته باشیم:

 • ایردراپ‌های پامپ و دامپ «Pump & DUMP»

ایردراپ‌های پامپ و دامپ، بسیار حرفه‌ای برگزار می‌شوند. همه چیز آن‌ها درست به نظر می‌رسد. حتی توکن یا کوین‌ آن‌ها نیز به درستی توزیع می‌شود. اما همین‌که ارز دیجیتال جدید آن‌ها در بازار کریپتو قرار گرفته و در اثر استقبال مردم با افزایش نرخ روبه‌رو شد، توزیع کنندگان، بیشتر توکن یا کوین‌های خود را در عرض مدت کوتاهی به فروش می‌رسانند. پس از این فروش عمده، توزیع کنندگان ناپدید می‌شوند. به قرار دادن چنین کوین‌های در بازار، عمل پامپ و به فروش عمده‌ی آن توسط توزیع کنندگان، دامپ گفته می‌شود. در این بین، صرفاً توزیع کنندگان از استقبال و افزایش نرخ توکن‌های جعلی خود نفع می‌برند. اما هیچ سودی برای کاربران ندارد. از جمله پروژه‌‌‌‌ پامپ دامپی می‌توان توزیع سال 2017 اتردوج «EDOGE» را نام برد.

برای تشخیص پامپ و دامپ، باید با دقت تمام زوایای پروژه ایردراپ را بررسی کنید. ببینید که تیم توسعه دهنده آن چه سابقه قابل قبولی در کارنامه خود دارند. همچنین اهداف کوین آن‌ها قابل رشد است یا خیر. چراکه برخی از توکن‌ها با اهداف پوچ و بدون کاربرد عرضه می‌شوند.

 • ایردراپ‌های سرقت اطلاعات کاربران

معمولاً در جریان ایردراپ‌ها، توزیع کنندگان به برخی از اطلاعات شخصی شما مانند آدرس ایمیل، آی‌دی شبکه‌های اجتماعی و …. دسترسی پیدا می‌کنند. این توزیع کنندگان می‌توانند اطلاعات شخصی شما را برای اهداف تبلیغاتی یا کلاهبرداری دیگر به اشخاص ثالث بفروشند. البته این افراد در صورت دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد شما، می‌توانند وارد حمله فیشینگ شده و حساب‌های شما را هک کنند. پس هرگز اطلاعات بیش از حد و خیلی شخصی را در اختیار پروژه‌های ایردراپ قرار ندهید.

 • حمله داستینگ «Dusting»

با توسعه شبکه‌های بلاک‌چینی چون اتریوم، دیگر ایجاد یک ارز دیجیتال جدید به اندازه گذشته دشوار نیست. افراد می‌توانند در عرض چند ساعت کوین یا توکن جدید خود را بر بستر شبکه اتریوم موسوم به «ERC-20» قرار دهند. بنابراین امکان کلاهبرداری در توزیع هر کوین جدید هم وجود دارد. در برخی موارد، کلاهبرداران مقدار اندکی از کوین جعلی ساخته شده خود را به کیف‌پول کاربران مختلف ارسال کرده و از این طریق کلید عمومی آن‌ها را به‌دست می‌آورند. آن‌گاه با داشتن کلید عمومی می‌توانند با کاوش بلاک‌چین به دارایی موجود در کیف‌پول آن کلید عمومی پی ببرند. اگر دارایی که در کیف‌پول‌ها وجود دارد، مقدار قابل توجهی باشد، برای هک آن دست به کار می‌شوند. اما اگر دارایی داخل کیف‌پول‌ها زیاد نباشد، بی‌خیال آن می‌شوند. به همین خاطر برای گریز از حملات داستینگ، بهتر است یک کیف‌پول خالی را برای دریافت ایردراپ‌ها در نظر بگیرید. هرگز از کیف‌پول اصلی خود برای این منظور استفاده نکنید.

 • ایردراپ دریافت کلید خصوصی

کلید خصوصی چیزی است که صرفاً باید در انحصار خود شما قرار داشته باشد. به هیچ وجه نباید کلید خصوصی کیف‌پول‌های خود را به هیچ شخص دیگری نشان دهید. برخی از پروژه‌های فیک ایردراپ، در عین پر کردن فرم دریافت کوین از کاربران کلید خصوصی می‌خواهند. اگر چنین چیزی را مشاهده کردید، شک نکنید که آن پروژه کلاهبرداری است. چراکه توزیع کنندگان برای ارسال توکن به شما، صرفاً به کلید عمومی نیاز دارند. انتشار کلید خصوصی به معنای این است که خود شخصاً اجازه ورود به کیف‌پول‌تان را به دیگران داده باشید.

 • کاربران طعمه و سوئیچ

این نوع کلاهبرداری، صرفاً از کاربران برای دریافت سود ریفرال استفاده می‌کند. اگرچه به اندازه دیگر کلاهبرداری‌ها خطرناک نیست، اما وقت و انرژی شما را تلف می‌کند. در این طرح‌ها از شما خواسته می‌شود تا کد رفرال کوین را به دیگران بدهید. همچنین از شما خواسته می‌شود که در پروژه‌های ایردراپ دیگر هم شرکت کنید. برای فرار از این روش، حتماً ببیند که اطلاعات اصلی پروژه ایردراپ چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند. اگر آن را مشکوک ارزیابی کردید، در آن شرکت نکنید.

موارد فوق جزء پروژه‌های کلاهبردارنه با برچسب ایردراپ هستند. یادتان باشد که ایردراپ با هدف ارسال رایگان توکن و کوین به کیف‌پول کاربران صورت می‌گیرد. پس اگر در مسیر شرکت در ایردراپ از شما خواستند که رمزارز یا ارز فیات به حساب خاصی واریز کنید، شک نکنید که با یک طرح کلاهبرداری طرف هستید. پروژه ایردراپ «اومیسگو»، خطرناک‌ترین پروژه کلاهبرداری ایردراپی تاریخ تا به امروز بوده است. در این ایردراپ، توکن‌های «OMG» را با تعویق منتشر کردند تا کاربران را مشتاق‌تر کنند. اما بعدها از آن برای دریافت کلیدهای خصوصی کاربران استفاده شد. این کلاهبرداری پس از سرقت بیش از 50 هزار دلار، شناسایی شد. بهترین کار برای شرکت در ایردراپ‌های واقعی، بدست آوردن اطلاعات دقیق در مورد آن‌ها است. پس نباید در هر ایردراپی شرکت کرد!!

سخن نهایی

ایردراپ یک طرح ایده‌آل برای عرضه توکن و کوین‌های جدید در بین کاربران است. ایردراپ‌ها یک طرح برد – برد هستند. به طوری که هم توزیع کنندگان و هم کاربران از اجرای آن نفع می‌برند. اما این طرح ایده‌آل سبب شده تا برخی سودجویان از آن در جهت اهداف کلاهبردارانه استفاده کنند. شاید این موضوع سبب شود که از شرکت در ایردراپ‌ها بترسید. اما جای ترس یا نگرانی نیست. همان‌طور که گفتیم، اگر قبل از شرکت در ایردراپ‌ها اطلاعات آن را با تمام جزئیات بررسی کنید، گرفتار کلاهبرداری‌ها نخواهید شد. چون شما همین‌که بدانید ایردراپ چیست، طرح‌های جعلی و پیشنهادات نامعقول پروژه‌های فیک را شناسایی خواهید کرد. هر سؤال، تجربه یا نظری در رابطه با ایردارپ دارید، آن را در بخش نظرات مطرح نمایید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3.2/5 - (13 امتیاز)

3 پاسخ

 1. سلام
  توضیحات خوبی بود.
  لطفا سایت های معتبر در خصوص معرفی ایردراپ هارو هم معرفی کنید. ممنون

  1. سایت هایی معرفی شده در مقاله جهت اخرین اخبار ایردراپ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *