مارجین چیست؟ و چگونه به کمک آن سود کسب کنیم؟

مارجین

امروزه انسان‌ها هوشمندانه کارکردن را به سخت کارکردن ترجیح می‌دهند. این طرز تفکر، درآمد و حساب بانکی بیشتر، تفریح زیاد و زندگی مرفه‌تر را به ارمغان آورده است! سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف نیز یکی از همین فعالیت‌های هوشمندانه تجاری است که می‌تواند سرمایه شما را چندین برابر کند و به صفرهای حساب شما بیفزاید، اما این بیزینس نیز مانند سایر فعالیت‌های تجاری قوانین و اصطلاحات مختص به خود را دارد که آگاه‌نبودن و درک نادرست از آن می‌تواند به شکست شما بینجامد. مارجین تریدینگ یکی از همین موارد است که حتی بسیاری از افراد فعال در حوزه تجارت آنلاین نیز تعریف درستی از آن ندارند و امکانی عالی برای کسب درآمد بیشتر را از دست می‌دهند یا با هیجان و بدون درک صحیح به این عرصه ورود می‌کنند و چیزی جز ضرر نصیبشان نمی‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این مفاهیم بیشتر بحث کنیم که مارجین چیست؟ منظور از مارجین کال، کراس مارجین و فری مارجین چیست؟ چرا تسلط به تعریف مارجین لول اهمیت دارد و…

مارجین چیست؟

معامله با مارجین یا Margin Trading به معنای قرض‌گرفتن مقداری پول (معمولاً تا 50 درصد سرمایه‌ای که وارد حساب مارجین کرده‌اید) از یک شرکت کارگزاری یا صرافی، به‌منظور انجام معاملات مختلف است. در این روش، ابتدا مبلغی را به‌عنوان سپرده پرداخت می‌کنید و همین سپرده به‌عنوان وثیقه‌ای برای پرداخت وام در نظر گرفته می‌شود. این وام قدرت خرید سرمایه‌گذاران را افزایش می‌دهد و امکان خریداری حجم بیشتری از محصولات و خدمات را برای آن‌ها فراهم می‌کند؛ برای بمثال فرض کنید 1000 دلار به حساب مارجین خود واریز کرده و 50 درصد از قیمت خرید را تعیین نموده‌اید، در اینجا شما به میزان 2000 دلار قدرت خرید به دست آورده‌اید. در این مثال تا 1000 دلار خرید، به حساب مارجین نبوده است؛ چراکه خود شما وجه کافی برای پوشش تراکنش را در اختیار داشته‌اید!

در بازار مالی فارکس، مارجین مقدار پولی است که سرمایه گذار باید برای پوشش ریسک اعتباری که دارنده برای کارگزار یا صرافی ایجاد می کند، نزد کارگزار یا صرافی خود سپرده گذاری کند. اگر بخواهیم با یک مثال ساده مارجین را توضیح دهیم فرض کنید شما هزار دلار وارد حساب خود کرده اید و با صد دلار آن وارد معامله می‌شوید مقدار مارجین شما برابر 900 دلار خواهد بود. هنگامی که یک فرد با 100 دلار وارد یک معامله می‌شود و تا حدی زیادی این معامله در ضرر باشد مثلا تنها 5 دلار از مقدار پولی که در معامله وارد کرده باشید باقی مانده باشد در این زمان مارجین معنا پیدا می‌کند بروکر می‌گوید اگر شما مارجین نداشته باشید معامله را می‌بنند اما در صورت داشتن مارجین معامله ادامه پیدا می‌کند. اگر معامله شما در ضرر باشد تا زمانی که مارجین شما صفر شود معامله ادامه پیدا خواهد کرد.

ممکن است از زبان معامله گران شنیده باشید که برای مثال یک معامله 100 دلاری باز کرده اند اما 200 دلار در ضرر هستند این برای کسانی که فعالیت زیادی در بازار ندارند جای تعجب دارد که چگونه می‌شود 100 دلار معامله باز شود اما مقدار ضرر بیشتر از مقدار پولی باشد که وارد معامله شده است اما با درک مغهوم مارجین به راحتی می‌توانید این موضوع را درک کنید.

معاملات مارجین چیست؟

پس از دریافت پول، سود مستمری را بابت وام اخذشده، به آن شرکت یا صرافی پرداخت خواهید کرد. درواقع حساب مارجین یک حساب کارگزاری استاندارد است که در آن سرمایه‌گذار مجاز است از پول نقد یا اوراق بهادار جاری در حساب خود به‌عنوان وثیقه برای وام استفاده کند؛ به عبارتی دیگر سرمایه‌گذاران می‌توانند برای خرید ابزارهای مالی، از کارگزار یا صرافی خود وام بگیرند که این امر یک ریسک اعتباری برای آن کارگزاری یا صرافی ایجاد می‌کند؛ در این صورت سرمایه‌گذار باید وثیقه یا تضمینی ارائه کند که این ریسک را پوشش دهد؛ درواقع مارجین همان وثیقه است! اصطلاحات مهمی نیز در این مبحث وجود دارد که در ادامه به تعریف آن‌ها پرداخته‌ایم:

مارجین تریدینگ چیست؟

کال مارجین چیست؟

مارجین کال یا Margin Call به معنای فراخوان یا تماس مارجین است؛ درواقع سناریویی است که در آن کارگزاری که قبلاً وام مارجین را به یک سرمایه‌گذار اعطا کرده بود، اخطاریه‌ای را برای سرمایه‌گذار ارسال می‌کند و از او می‌خواهد میزان وثیقه را در حساب مارجین خود افزایش دهد. به عبارتی دیگر مارجین کال زمانی است که پول باید پس از ضرر معاملاتی به حساب مارجین اضافه شده تا حداقل سرمایه مورد نیاز برآورده شود. زمانی که سرمایه‌گذاران با مارجین کال مواجه می‌شوند، اغلب نیاز دارند وجه نقد اضافی به حساب خود واریز کنند. اگر هم سرمایه‌گذار نتواند این مبلغ اضافی را تهیه و واریز کند یا به هر دلیل از انجام این کار امتناع کند، کارگزار می‌تواند حساب مارجین او را نقد کرده تا سرمایه لازم را جمع‌آوری کند؛ از این‌رو بسیاری از سرمایه‌گذاران از مارجین کال واهمه دارند؛ چراکه به‌خوبی می‌دانند پس از این اخطار، اگر نتوانند میزان مبلغ درخواستی را فراهم کنند، مجبور می‌شوند با سودی که مدت‌ها در انتظارش بودند، خداحافظی کنند!

کراس مارجین

کراس مارجین Cross Margin یا حالت حاشیه متقاطع از تمام موجودی موجود معامله‌گر در نوع سکه جفت معاملاتی مربوط برای جلوگیری از انحلال استفاده می‌کند. زمانی که ارزش حقوق صاحبان جفت معامله کمتر از حاشیه نگهداری باشد، فرایند معامله منحل می‌شود. درصورت انحلال، معامله‌گر تمام دارایی خود را برای آن جفت تجاری خاص از دست می‌دهد؛ برای مثال، اگر یک معامله‌گر یک معامله تبدیل USDT به BTC را آغاز کند، تا زمانی که این موقعیت مالی منحل شود، تمام موجودی USDT خود را از دست خواهد داد، اما موجودی بیت‌کوین تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. حال این سؤال مهم مطرح می‌شود که آیا معامله‌گر می‌تواند اهرم را در حالت متقاطع مارجین تغییر دهد و چگونه می‌توان حاشیه اولیه و حاشیه نگهداری را در حالت مارجین محاسبه کرد؟

در حالت حاشیه متقاطع، معامله‌گران می‌توانند اهرم خود را تعیین کنند. سیستم نیز به‌طور پیش‌فرض از اهرم 10 برابری برای محاسبه حاشیه اولیه استفاده می‌کند. به عبارتی دیگر حداکثر تعداد قراردادهایی که می‌توان در حساب سرمایه‌گذار باز کرد، به‌طور پیش‌فرض با استفاده از اهرم 10 برابری محاسبه می‌شود. اگر معامله‌گر بخواهد از مضرب‌های دیگر اهرم استفاده کند، معامله‌گران می‌توانند روی «حاشیه متقاطع» در منطقه سفارش کلیک کرده و با لغزش نوار نشانگر اهرم یا وارد‌کردن دستی مضرب، اهرم را تنظیم کنند.

کراس مارجین

فری مارجین

فری مارجین یا Free Margin را که از آن به‌عنوان مارجین قابل‌استفاده نیز یاد می‌شود، می‌توان تفاوت بین سهام و مارجین استفاده‌شده دانست که به حقوق صاحبان سهام در حساب معامله‌گری اشاره دارد. مارجین آزاد به حقوق صاحبان سهام در حساب معامله‌گر اشاره دارد که برای پوزیشن‌های باز فعلی در حاشیه نیست. مقدار مارجین آزاد را می‌توان از فرمول زیر به دست آورد:

مارجین آزاد = حقوق صاحبان سهام – مارجین استفاده‌شده

اگر موقعیت‌های باز در دسترس شماست، همچنین در حال حاضر سودآور هستید و سهام شما افزایش می‌یابد، به این معناست که فری مارجین بسیار بیشتری نیز خواهید داشت. گفتنی است سود شناور سبب افزایش حقوق صاحبان سهام می‌شود که این امر در افزایش فری مارجین به طرز چشمگیری مؤثر است. اگر پوزیشن‌های باز شما ضرر می‌کنند، ارزش سهام شما کاهش می‌یابد، به این معنا که مارجین آزاد کمتری نیز خواهید داشت.

قوانین مارجین

مارجین تریدینگ در مواقع و شرایط مناسب می‌تواند فوق‌العاده راهگشا باشد و قدرت و حجم خرید را به طرز محسوسی افزایش دهد، اما قوانینی در این بخش وجود دارند که درصورت آگاه‌نبودن از آن‌ها، امکان موفقیت شما بسیار کاهش خواهد یافت! در ابتدا باید اشاره کرد که براساس قوانین حوزه تجارت آنلاین، کارگزار یا صرافی ملزم به کسب رضایت شما برای افتتاح حساب مارجین بوده که ممکن است بخشی از قرارداد افتتاح حساب استاندارد یا یک قرارداد کاملاً مجزا باشد. همچنین طرف مقابل می‌تواند برای انجام معاملات مارجین از شما کمیسیون دریافت کند. درمجموع خود شما مسئول هرگونه سود یا ضرر احتمالی آتی خواهید بود و حتی شرکت کارگزاری شما ممکن است سهام یا قرارداد را به میزانی نقد کند که بیش از نیاز اولیه باشد! پس از افتتاح و عملیاتی‌شدن حساب غالباً می‌توان تا 50 درصد از قیمت خرید سهام را وام گرفت که این قسمت از قیمت خرید به‌عنوان حاشیه اولیه شناخته می‌شود. لزوماً نباید تا 50 درصد مارجین کرد و می‌توان درصد پایین‌تری را وام گرفت؛ هرچند برخی کارگزاری‌ها بیش از 50 درصد قیمت خرید را نیز تقاضا می‌کنند، نرخ 50 درصد را می‌توان نرخ معمول مارجین قلمداد کرد؛ برای مثال اگر قصد خرید 1000 دلار اوراق بهادار داشته باشید و مارجین اولیه 50 درصدی برای حساب خود تعیین کنید، 500 دلار بر عهده شماست و 500 دلار مابقی را می‌توانید از کارگزار قرض کنید.

قوانین مارجین

شما می‌توانید وام خود را تا زمان دلخواه حفظ کنید، به شرط اینکه به تعهداتی مانند پرداخت سود وجوه قرض‌شده در زمان مقرر عمل کنید. البته باید اشاره کرد که پس از فروش سهام در یک حساب مارجین تا زمانی که بدهی خود را به‌طور کامل پرداخت نکنید، درآمد حاصل به کارگزار شما می‌رسد. در یک زمینه تجاری کلی، حاشیه تفاوت بین قیمت فروش محصول یا خدمات و هزینه تولید یا نسبت سود به درآمد است. در این میان، محدودیتی به نام حاشیه نگهداری وجود دارد؛ یعنی حداقل موجودی را قبل از کارگزار شما را مجبور به فروش یا واریز وجه بیشتر کند، باید تعیین و حفظ کنید.

خرید با حاشیه به پرداخت اولیه دارایی اشاره دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذار دارایی را با استقراض موجودی از یک کارگزار خریداری کند. اهرمی که با مارجین اعطا می‌شود، سود و هم زیان را شامل می‌شود و ممکن است درصورت ضرر، مارجین فراخوان از کارگزار یا صرافی شما بخواهد که اوراق بهادار را حتی بدون رضایت قبلی نقد کند. از آنجا که استفاده از مارجین نوعی استقراض پول به شمار می‌آید، هزینه‌هایی را به همراه دارد، مانند هزینه اولیه یا بهره‌ای که باید برای وام خود بپردازید. گفتنی است هزینه‌های بهره به حساب شما اعمال خواهد شد؛ مگر اینکه نسبت به پرداخت تمام بدهی خود اقدام کنید. با گذشت زمان، بدهی شما به‌سبب وجود بهره افزایش می‌یابد و همین افزایش بدهی، بار دیگر به افزایش نرخ بهره می‌انجامد؛ از این‌رو خرید با حاشیه عمدتاً برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت مناسب است و هرچه زمان بیشتری سرمایه‌گذاری خود را نگه ‌دارید، طبیعتاً به بازده بیشتری برای کسب سود نیاز خواهید داشت.

معاملات مارجین در کوینکس

مارجین تریدینگ در صرافی‌های ارز دیجیتال به‌شدت کاربردی است و به افزایش قدرت خرید شما منجر می‌شود. همچنین امکان افزایش سود با وجوه کمتر را برای شما فراهم می‌کند؛ برای مثال هنگام خرید یک ارز دیجیتال، درصدی از قیمت کل معامله را شما پرداخت می‌کنید و مابقی را صرافی بر عهده می‌گیرد و به تناسب سرمایه، شما را در سود و ضرر شریک کرده و درصورت ضرر بیش‌ازحد، تمام سرمایه‌ای را که تعیین کرده‌اید، بلوکه می‌کند. این مبلغی که شما در ابتدای معامله تعیین کرده‌اید، به‌عنوان مارجین یا وثیقه‌ای نزد صرافی می‌ماند تا ریسک اعتباری شما را پوشش دهد.

کاربرد Margin در صرافی‌ها

موفقیت معامله مارجین در صرافی‌های ارز دیجیتال، بیش از قدرت تصمیم‌گیری درست و قدرت ریسک‌پذیری بالا، به افزایش شناخت و آگاهی از خطرات این فرایند نیاز دارد؛ چراکه بازار کریپتو اغلب به‌شدت در نوسان است و درگیرشدن در تجارت حاشیه‌ای بدون شناخت خطرات آن می‌تواند هنگام روند نزولی بازار، ضررهای بیشتری به شما وارد کند و به تجربه‌ای بسیار تلخ بینجامد؛ پس بهتر است اگر تازه وارد این بازار شده‌اید یا آموزش مناسبی ندیده‌اید، از معاملات با اهرم بالا استفاده نکنید! در ادامه می‌خواهیم درباره مراحل این فرایند در یکی از معتبرترین صرافی‌های جهان، مارجین کوینکس، کمی بیشتر بحث کنیم؛ برای مثال 100 USDT یا دلار و حاشیه 5X را برای خرید BCH یا بیت‌کوین کش در نظر بگیرید:

 • جفت‌های معاملاتی پشتیبانی‌شده را بررسی کنید.

وارد حساب کاربری خود در وب‌سایت CoinEX شده و روی گزینه Exchange کلیک کنید. حال گزینه Margin را در ناحیه نمایش بازار علامت بزنید تا جفت‌های معاملاتی پشتیبانی‌شده برای شما نمایش داده شود. سپس آن‌ها را بررسی و انتخاب کنید. البته در ناحیه انتخاب بازار باید روی گزینه Margin Trading کلیک کنید.

 • انتقال دارایی‌ها به یک حساب مارجین

در صفحه معاملات حاشیه روی گزینه انتقال از حساب نقطه به حساب حاشیه کلیک کرده و نوع سکه USDT را انتخاب کنید. مبلغ را تعیین و برای تکمیل روی ارسال کلیک کنید.

 • USDT را وام بگیرید.

روی قرض‌گرفتن کلیک کرده و USDT خرید طولانی را انتخاب کنید. تجدید خودکار به‌طور پیش‌فرض فعال است؛ در غیر این صورت آن را علامت بزنید، مبلغ وام را تعیین کنید و برای تکمیل، گزینه تأیید را کلیک کنید.

باید توجه داشت زمانی که اصل مبلغ شما 100 USDT باشد و شما 400 USDT وام گرفته باشید، اکنون کل مبلغ 500 USDT بوده و 5 برابر اصل آن افزایش یافته است.

 • BCH را با قیمت کم خریداری و با قیمت بیشتر بفروشید.

در اینجا توجه به سفارش‌های محدود و زمان خرید در کمترین قیمت و فروش در قیمت بالاتر بسیار مهم است و در میزان سود یا ضرر شما بسیار مؤثر خواهد بود.

وب‌سایت CoinEX

 • سکه‌ها و سود قرض گرفته‌شده را بازگردانید.

در صفحه معاملات حاشیه روی گزینه بازپرداخت کلیک کرده و USDT را انتخاب کنید. مقدار پرداخت‌شده را تعیین کرده و برای تکمیل بازپرداخت روی تأیید کلیک کنید.

 • دارایی‌های حاشیه را به حساب لحظه‌ای منتقل کنید.

آخرین مرحله در فرایند مارجین کوینکس، انتخاب گزینه انتقال از حساب حاشیه به حساب لحظه‌ای در صفحه معاملات حاشیه، انتخاب نوع سکه، تعیین مبلغ و انتخاب گزینه ارسال است.

مزایای معامله مارجین

معامله مارجین ریسک بالاتری در مقایسه با معاملات معمولی دارد؛ به‌خصوص وقتی درباره ارزهای دیجیتال صحبت می‌شود. باید توجه داشت که بازارهای کریپتو بسیار بی‌ثبات هستند؛ به این معنا که معامله‌گران مارجین باید هنگام گرفتن موقعیت‌های خود مراقب باشند؛ به همین دلیل معاملات حاشیه‌ای به معامله‌گران جدید توصیه نمی‌شود؛ زیرا به استراتژی‌های پوشش ریسک و مدیریت ریسک پیشرفته نیاز دارد؛ البته این امر به این معنا نیست که معاملات مارجین مزایای خود را ندارد. از طریق این استراتژی، یک معامله‌گر می‌تواند موقعیتی را باز کند که او را در معرض سود بیشتری در مقایسه با دارایی‌های اصلی خود قرار دهد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، یک موقعیت معاملاتی موفق با اهرم 100X به معامله‌گر 100 برابر بیشتر از آنچه در تجارت عادی به دست می‌آورد، سود می‌دهد.

ریسک‌ها

معامله مارجین یک سرمایه‌گذاری بسیار پرریسک است. چندین خطر وجود دارد که باید قبل از گرفتن یک موقعیت در نظر گرفته شود. اولین مورد این است که بازار کریپتو در مقایسه با نشانگرهای سنتی تا حد زیادی تنظیم‌شدنی نیست. این امر بازار را در معرض دست‌کاری قیمت‌ها، به‌ویژه در معاملات حاشیه کریپتو قرار می‌دهد. محرکان بازار معامله‌گرانی هستند که به‌دلیل داشتن سرمایه بزرگ می‌توانند بر بازار کریپتو تأثیر بگذارند. آن‌ها می‌توانند موضعی اتخاذ کنند که می‌تواند بر موقعیت‌های تجاری حاشیه تأثیر بگذارد و همه، به‌ویژه معامله‌گران حاشیه را در معرض خطر بالایی قرار دهد. یک معامله‌گر با اهرم بالا در موقعیت‌های ارز دیجیتال در یک پنجره انحلال کوتاه‌تر عمل می‌کند. لازم است حرکات بالقوه قیمت را که سبب انحلال یک موقعیت معاملاتی می‌شود محاسبه کنید. با این حال چندین ابزار می‌تواند به محاسبه این خطر کمک کند.

ریسک‌های مارجین

مارجین در فارکس

ازار دوطرفه تبادل و معامله‌گری ارز خارجی فارکس، یکی از محبوب‌ترین درگاه‌های تجارت آنلاین به شمار می‌رود و همین عامل موجب شده تا افراد زیادی در جست‌وجوی نحوه کار و قوانین مارجین در فارکس باشند تا قدرت خرید خود را افزایش دهند. مارجین در فارکس، شباهت زیادی به سایر بازارها دارد و برخلاف تصور بسیاری به معنای کارمزد معامله نیست، بلکه بخشی از مانده‌حساب مشتری است که برای سفارش معامله کنار گذاشته می‌شود. میزان مارجین هر شرکت کارگزاری بسته به شرایط می‌تواند متغیر باشد.

همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفته شد، حساب مارجین استقراضی برای افزایش حجم یک موقعیت یا معامله است و معمولاً تلاشی برای بهبود بازده ناشی از سرمایه‌گذاری یا تجارت به شمار می‌رود. این فرایند در بازار فارکس، توسط معامله‌گران ارز به کار می‌رود؛ برای مثال سرمایه‌گذاران اغلب هنگام خرید سهام از حساب‌های مارجین استفاده می‌کنند. معاملات مارجین در فارکس به معنای معامله با اهرم است که می‌تواند ریسک و بازده بالقوه را افزایش دهد و شامل سپرده‌گذاری به‌منظور بازکردن و حفظ موقعیت در یک یا چند ارز است.

حساب‌های مارجین توسط شرکت‌های کارگزاری به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود و به‌طور پیوسته با نوسان ارزش ارزها به‌روز می‌شود. معامله‌گران در بازارهای فارکس ابتدا باید یک حساب کاربری با یک کارگزار فارکس یا یک کارگزار آنلاین فارکس افتتاح کنند تا فرایند معامله آغاز شود. میزان مارجین معمولاً درصدی از حجم معاملات فارکس است و با توجه به کارگزار متفاوت است؛ برای مثال در بازارهای فارکس، 1 درصد مارجین غیرعادی نیست؛ به این معنا که معامله‌گران می‌توانند 100000 دلار ارز را تنها با 1000 دلار کنترل کنند. سپس برای شروع فرایند مارجین در فارکس، یک سرمایه‌گذار باید ابتدا پول را قبل از انجام معامله به حساب مارجین واریز کند البته مبلغی که باید واریز شود، به درصد حاشیه موردنیاز کارگزار بستگی دارد؛ برای مثال، حساب‌هایی که با 100000 واحد ارزی یا بیشتر معامله می‌کنند، معمولاً دارای درصد حاشیه 1 یا 2 درصد هستند.

مارجین در فارکس

بنابراین برای سرمایه‌گذاری که می‌خواهد 100000 دلار معامله کند، حاشیه 1 درصد به این معناست که 1000 دلار باید به حساب واریز شود. 99 درصد باقی‌مانده توسط کارگزار ارائه می‌شود. گفتنی است برخی کارگزاران به‌دلیل افزایش ریسک نقدینگی، ممکن است به حاشیه بالاتری برای حفظ موقعیت در آخر هفته نیاز داشته باشند؛ بنابراین اگر حاشیه عادی در طول هفته 1 درصد باشد، ممکن است این رقم در آخر هفته به 2 درصد افزایش یابد. همچنین باید اشاره کرد که معمولاً کارگزاران از 1000 دلار به‌عنوان سپرده امنیتی استفاده می‌کنند؛ از این‌رو اگر موقعیت سرمایه‌گذار بدتر شده و زیان او به 1000 دلار نزدیک شود، کارگزار ممکن است یک تماس یا فراخوان مارجین را آغاز کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کارگزار معمولاً به سرمایه‌گذار این پیام را می‌رساند که یا پول بیشتری به حساب واریز کند یا حساب را ببندد تا ریسک را برای هر دو طرف محدود کند. در شرایطی که حساب‌ها مبالغ قابل‌توجهی را در بازارهای بی‌ثبات از دست داده‌اند، کارگزاری ممکن است حساب را نقد کند و سپس به مشتری اطلاع دهد که حسابش در معرض تماس مارجین قرار گرفته است.

منظور از مارجین لول چیست؟

مارجین لول یا سطح حاشیه به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید چه مقدار از سرمایه شما برای معاملات جدید در دسترس است. براساس تعریف مارجین لول مقدار درصد، مقدار ارزش ویژه در مقابل مارجین به دست خواهد آمد؛ برای مثال اگر سهام شما 5000 دلار و حاشیه استفاده‌شده 1000 دلار باشد، مقدار مارجین لول 500 درصد خواهد بود. باید اشاره داشت که هرچه مارجین لول بالاتر باشد، فری مارجین بیشتری برای معامله در دسترس سرمایه‌گذار خواهد بود؛ یا به عبارتی دیگر هرچه سطح مارجین پایین‌تر باشد، مارجین آزاد کمتری برای معامله در دسترس خواهد بود که می‌تواند به ضررهای بسیاری نظیر مارجین کال یا توقف خروج و… منجر شود. براساس تعریف مارجین لول، نکات مهمی در این مبحث وجود دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلت فرم معاملاتی شما به‌طور خودکار مارجین لول شما را محاسبه می‌کند و نمایش می‌دهد.
 • اگر هیچ معامله بازی ندارید، سطح مارجین شما صفر خواهد بود.
 • کارگزاران مختلف محدودیت‌های سطح حاشیه متفاوتی را تعیین می‌کنند، اما بیشتر کارگزاران این حد را 100 درصد تعیین می‌کنند.
 • وقتی ارزش سهام شما برابر یا کمتر از مارجین استفاده‌شده شما باشد، نمی‌توانید موقعیت جدیدی باز کنید.
 • اگر می‌خواهید موقعیت‌های جدیدی را باز کنید، ابتدا باید موقعیت‌های موجود را ببندید.

منظور از مارجین لول چیست؟

کارمزد مارجین کوکوین

uCoin یکی از معتبرترین صرافی‌های جهان است که همواره به‌دلیل سرعت، امنیت بالا و کارمزد کم معروف است که پای بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سایت خود باز کرده است. فرایند مارجین در صرافی کوکوین نیز جزء محبوب‌ترین روش‌های معاملاتی است که به افزایش قدرت خرید و حجم معامله منجر می‌شود و با کارمزد کمتر از 1/0 درصد یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌های تجارت آنلاین به شمار می‌رود.

سخن پایانی

تجارت آنلاین و سرمایه‌گذاری به یکی از محبوب‌ترین راه‌های کسب درآمد در عصر حاضر تبدیل شده و پتانسیل‌ها و موقعیت‌های ویژه این بازار نظیر مارجین می‌تواند با افزایش قدرت خرید و حجم معاملات، سودآوری شما را چندین برابر کند. البته باید توجه داشت ورود به این فرایند بدون دانش و تجربه کافی می‌تواند ضررهای بیشتری به سرمایه‌گذاران وارد کند. اگر علاقه‌مند به بازارهای مالی هستید دوره تریدر شو یک دوره جامع مخصوص افرادی است که می‌خواهند تمام مباحث را از ابتدا آموزش ببیند و با آگاهی و دانش کافی وارد معامله‌گری در بازار شوند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *