تحلیل بیت کوین

آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟

بهترین آلت کوین ها

آلت کوین ها به طور کلی به عنوان تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) گفته می شوند. اما برخی از افراد، آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می دانند، زیرا اکثر ارزهای دیجیتال از یکی از این دو فورک میشوند. (فورک شدن در اصطلاح برنامه نویسی یعنی چیزی را کپی کردن و تغییراتی روی آن اعمال کردن و به وجود آوردن یک چیز جدید). اما این موضوع به این معنی نیست که همه آلت کوین ها فورکی از بیت کوین و اتریوم هستند؛ برخی آلت‌کوین ‌ها از مکانیسم ‌های اجماع متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند، یا تلاش می‌کنند تا با ارائه قابلیت ‌ها یا اهداف جدید، خود را از بیت‌کوین و اتریوم متمایز کنند. اکثر آلت کوین ها توسط توسعه دهندگانی طراحی و منتشر می شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن ‌ها یا ارزهای دیجیتال خود دارند.

آشنایی با آلت کوین ها

آلت کوین ترکیبی از دو کلمه “جایگزین” و “سکه” است. به طور کلی برای تمام ارزهای دیجیتال و توکن ‌هایی که بیت کوین نیستند استفاده می ‌شود. آلت کوین ها معمولا فورکی از بیت کوین یا اتریوم هستند و یا کاملا خودشان طراحی شده اند. این فورک ها معمولاً بیش از یک دلیل برای به وجود آمدن دارند. گاهی، گروهی از توسعه ‌دهندگان یک کوین با دیگر اعضا مخالفت می‌کنند و این سبب می شود تا کوین جدیدی را بسازند.

به عنوان مثال، برخی از توسعه دهندگان، فورکی از بیت کوین را ایجاد کرده ‌اند و دوباره به عنوان رقیبی برای رقابت با بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، مانند بیت کوین کش ظاهر شده ‌اند.

برخی دیگر خود را به عنوان راهی برای جمع‌ آوری سرمایه برای پروژه‌های خاص انتخاب و تبلیغ می‌کنند. به عنوان مثال، توکن Bananacoin از اتریوم فورک شده و در سال 2017 به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه برای یک مزرعه موز در لائوس که ادعا می‌کرد موز ارگانیک پرورش می‌دهد، پدیدار شد.

آلت کوین چیست

Dogecoin، شت کوینی (میم کوین) محبوب، که به عنوان یک شوخی ایجاد شد؛ از لایت کوینی فورک شد که خود نیز از بیت کوین فورک شده بود؛ هدف اصلی آن هرچه بود، به عنوان یک روش پرداخت دیجیتال در حال استفاده است.

آلت‌کوین ‌ها تلاش می‌کنند محدودیت ‌های ارز دیجیتال و بلاک چینی که از آن جدا شده اند، بهبود دهند و یا با آن رقابت ‌کنند،. اولین آلت کوین، لایت کوین بود که از بلاک چین بیت کوین در سال 2011 فورک شد. لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند که Scrypt (تلفظ es-crypt) نامیده می ‌‍‌‌شود که هدف این پروژه افزایش سرعت و کاهش کارمزد تراکنش ‌ها و افزایش سرعت استخراج بلاک‌ ها است.

نمونه ای دیگر آلت کوین ها، اتریوم است، آلت کوینی محبوب و کاربردی که از بیت کوین فورک نشد؛ توسط Vitalik Buterin، Gavin Wood و چند نفر دیگر طراحی شده است.

انواع آلت کوین ها

آلت کوین ها دسته بندی‌ های مختلفی دارند. در این بخش انواع آلت کوین ‌ها که از آن‌ها استفاده می ‌شود، آورده شده است.

توکن ‌های پرداخت

همانطور که از نام آن پیداست، توکن ‌های پرداخت به عنوان ارز برای تبادل ارزش بین طرفین طراحی شده اند. بیت کوین نمونه بارز توکن پرداخت است.

استیبل کوین ها

ارزهای دیجیتال از زمان عرضه، همیشه با نوسانات شدیدی همراه بوده اند. هدف استیبل کوین ها کاهش این نوسانات کلی با پیوند دادن ارزش خود به دارایی های مشخصی، مانند ارزهای فیات، فلزات گرانبها، یا سایر ارزهای دیجیتال است؛ این پیوند سبب می شود که استیبل کوین ها نوسانات بسیار کمی داشته باشند. نمونه ای از استیبل کوین ها عبارتند از USDT ، DAI MakerDAO و USDC که در مارس 2021، غول پردازش پرداخت یعنی Visa Inc اعلام کرد که شروع به تسویه برخی از تراکنش‌ ها در شبکه خود در USDC از طریق بلاک چین اتریوم خواهد کرد و برنامه ‌هایی برای گسترش ظرفیت تسویه بیشتر از طریق استیبل کوین در اواخر سال 2021 دارد.

توکن های امنیتی

توکن های امنیتی دارایی ‌های توکن شده‌ ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌ شوند. توکن سازی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن است که سپس در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد. هر دارایی را می‌توان نشانه گذاری کرد، مانند املاک و مستغلات یا سهام. برای این کار، دارایی باید ایمن و نگهداری شود. در غیر این صورت، توکن‌ها بی ارزش هستند زیرا چیزی را نشان نمی ‌دهند. توکن ‌های امنیتی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند زیرا به عنوان اوراق بهادار طراحی شده‌اند.

توکن های کاربردی

با ارائه خدمات و به صورت پاداش یا جایزه به دست می‌آیند. یعنی شما باید فعالیتی انجام دهید تا در ازای آن،‌ توکن کاربردی به دست آورید. توکن های کاربردی (Utility) برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌ شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آن ‌ها برای خرید خدمات، پرداخت هزینه های شبکه یا بازخرید پاداش استفاده شود. Filecoin که برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه و ایمن سازی اطلاعات استفاده می‌شود، نمونه ای از توکن های کاربردی است.

میم کوین

همانطور که از نام آن ‌ها پیداست، میم کوین ها از یک شوخی از سایر ارزهای رمزپایه معروف الهام گرفته شده ‌اند. آنها معمولا در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند، که اغلب به صورت آنلاین توسط اینفلوئنسرهای برجسته یا سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از دستاوردهای کوتاه مدت سو استفاده کنند، تبلیغ می ‌شوند.

بسیاری از افزایش شدید این نوع آلت کوین ها در ماه های آوریل و مه 2021 به عنوان “فصل میم کوین ها” یاد می‌کنند، که صدها مورد از این ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد که درصد سود زیادی را به ثبت رسانده اند.

توکن های حکومتی

توکن ‌های حاکمیتی، توکن اصلی یک شبکه بلاچین است( مانند اتر برای شبکه اتریوم) که به دارندگان آن توکن، حقوق خاصی را در بلاک چین اتریوم می دهد، مانند رای دادن به تغییرات آن پروژه در آینده. از آنجایی که آن‌ ها توکن بومی یک بلاک چین هستند و برای اهداف بلاک چین استفاده می شوند، توکن های کاربردی هستند اما به دلیل هدفشان به عنوان یک نوع جداگانه پذیرفته شده‌اند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

مزایای آلت کوین ها

  • آلت کوین‌ها، نسخه‌های بهبودیافته ارز دیجیتالی هستند که از آن مشتق شده‌اند، زیرا هدف آن‌ها رفع کاستی‌ های کوین قبلی بوده است.
  • آلت کوین ‌هایی که کاربرد بیشتری دارند، شانس بیشتری برای حضور موفق در بازار را دارند، مانند کاربرد های اتر ئر شبکه اتریوم.
  • سرمایه گذاران می ‌توانند از بین طیف گسترده ای از آلت کوین ها که عملکرد های متفاوتی را در اقتصاد کریپتو انجام می دهند، انتخاب کنند.

معایب آلت کوین ها

  • آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین بازار سرمایه گذاری کمتری دارند. بیت کوین، تقریبا 40 درصد از بازار جهانی ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته است.
  • بازار آلت کوین ها به دلیل تنوع آلت کوین ها و قدرت بیت کوین، با سرمایه گذاران کمتر و فعالیت کمتری نسبت به بیت کوین مواجه است و در نتیجه نقدینگی کمتری خواهد داشتنسبت به بیت کوین.
  • تنوع بین آلت کوین ها و موارد استفاده آن ‌ها بسیار زیاد است؛ در نتیجه، تصمیمات سرمایه گذاری را پیچیده تر و گیج کننده تر می کند.
  • چندین آلت کوین ورشکست شده (ارزی که به وجود آمده و بعد از مدتی ارزش خود را از دست داده) وجود دارد که در نهایت باعث ازبین رفتن سرمایه سرمایه‌گذاران می شود.

بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری چیست؟

برای انتخاب بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری باید به وضعیت مالی پروژه، اهداف، تیم سازنده، جذب سرمایه اولیه، شرکای تجاری ( شرکت هایی که با شرکت سازنده آلت کوین قرار داد همکاری بستن)، میزان محبوبیت و شناخته شدن آن در جامعه، تحمل ریسک شخصی شما، نحوه دسترسی به کوین پروژه ( نخوه خرید و فروش)، شرایط بازار و موارد دیگری بستگی دارد.

بازار آلت‌کوین ‌ها، معمولا حول محور مجموعه ‌ای از آلت‌کوین ‌ها می گردد، آنهایی که دارای کاربرد قوی تر و هدف قوی تری نسبت  بقیه دارند، بر بازار ها تسلط خواهند داشت.

بهترین آلت کوین های بازار ارز دیجیتال

بر اساس ارزش بازار یا Market cap، سه آلت کوین برتر عبارتند از اتریوم (ETH)، بایننس کوین(BNB)، تتر (USDT).

اما نمونه هایی دیگر از بهترین آلت کوین ها عبارت اند از: سولانا، دوج کوین، ریپل، کاردانو، اتم، آولانچ و….

سرمایه گذاری روی بیت کوین بهتر است یا آلت کوین؟

اینکه آلت کوین ها بهتر است یا بیت کوین برای سرمایه گذاری، یک استدلال ذهنی مبتنی بر شرایط مالی سرمایه گذار، اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و باورها است. قبل از خرید ارز دیجیتال، بهتر است تحقیقات لازم در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را انجام دهید. سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده بسیار پرخطر و پر ریسک است، از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری تمام جنبه های مربوطه را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

آلت کوین ها برای سرمایه گذارانی، گزینه خوبی هستند؛ به دلیل تنوع بالای آن ها و رقابت شدیدی که با یک دیگر دارند، هر ساله شاهد ورود آلت کوین هایی با ماربرد های بی نظیری هستیم. با این وجود، بسیاری از این آلت کوین ها در مسیر خود شکست می خورند و یا اصلا از ابتدا یک پروژه کلاه برداری بوده اند؛ بنابراین، همیشه قبل از سرمایه گذاری در آلت کوین ها، تحقیقات کاملی را  باید انجام داد و همچنین به سراغ پروژه های شناخته شده رفتن، گزینه بهتری است.

دوره ماشین زمان

1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید