بستن منو

آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟

تیم تحلیل دلفین وست
10 خرداد 1402

آلت کوین به طور کلی به تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) گفته می شود. برخی از افراد، آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می دانند، زیرا اکثر ارزهای دیجیتال از بیت کوین یا اتریوم فورک می‌شوند. (فورک شدن در اصطلاح برنامه نویسی یعنی چیزی را کپی کردن و تغییراتی روی آن اعمال کردن و به وجود آوردن یک چیز جدید). این موضوع به این معنی نیست که همه آلت کوین ها فورکی از بیت کوین و اتریوم هستند؛ برخی آلت‌کوین ‌ها از مکانیزم ‌های اجماع متفاوت برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز کردن بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند، یا تلاش می‌کنند تا با ارائه قابلیت‌ها یا اهداف جدید، خود را از بیت‌کوین و اتریوم متمایز کنند. اکثر آلت کوین ها توسط توسعه دهندگان، طراحی و منتشر می شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن ‌ها یا ارزهای دیجیتال خود در نظر دارند.

آشنایی با آلت کوین ها

آلت کوین ترکیبی از دو کلمه Alternative و Coin به معنی “جایگزین” و “سکه” است. به طور کلی برای تمام ارزهای دیجیتال و توکن‌هایی که بیت کوین نیستند استفاده می ‌شود. آلت کوین ها معمولا فورکی از بیت کوین یا اتریوم هستند در غیر این صورت خودشان طراحی شده اند. این فورک ها معمولاً بیش از یک دلیل برای به وجود آمدن دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گاهی گروهی از توسعه ‌دهندگان یک کوین با دیگر اعضا مخالفت می‌کنند و این سبب می شود تا کوین جدیدی را بسازند.

به عنوان مثال، برخی از توسعه دهندگان، فورکی از بیت کوین را ایجاد کرده ‌اند و دوباره به عنوان رقیبی برای رقابت با بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، مانند بیت کوین کش ظاهر شده ‌اند.

برخی دیگر خود را به عنوان راهی برای جمع‌ آوری سرمایه برای پروژه‌های خاص انتخاب و تبلیغ می‌کنند. به عنوان مثال، توکن Bananacoin از اتریوم فورک شده و در سال 2017 به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه برای یک مزرعه موز در لائوس که ادعا می‌کرد موز ارگانیک پرورش می‌دهد، به وجود آمد.

آلت کوین چیست

Dogecoin، شت کوین (میم کوین) محبوب، که به عنوان یک شوخی ایجاد شد؛ از لایت کوینی فورک شد که خود نیز از بیت کوین فورک شده بود؛ هدف اصلی آن هرچه بود، به عنوان یک روش پرداخت دیجیتال در حال استفاده است.

آلت‌کوین ‌ها تلاش می‌کنند محدودیت ‌های ارز دیجیتال و بلاکچینی که از آن جدا شده اند را بهبود دهند و با آن رقابت ‌کنند. اولین آلت کوین، لایت کوین بود که از بلاکچین بیت کوین در سال 2011 فورک شد. لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند که Scrypt (تلفظ es-crypt) نامیده می ‌‍‌‌شود که هدف این پروژه افزایش سرعت و کاهش کارمزد تراکنش ‌ها و افزایش سرعت استخراج بلاک‌ ها است.

اتریوم نمونه دیگری از یک آلت کوین محبوب و کاربردی است که از بیت کوین فورک نشد؛ توسط Vitalik Buterin، Gavin Wood و چند نفر دیگر طراحی شده است.

انواع آلت کوین ها

آلت کوین ها دسته بندی‌ های مختلفی دارند. در این بخش انواع آن‌ها را که مورد استفاده هستند بررسی می‌کنیم.

توکن ‌های پرداخت

همانطور که از نام آن پیداست، توکن ‌های پرداخت به عنوان ارز برای تبادل ارزش بین طرفین طراحی شده اند. بیت کوین نمونه بارز توکن پرداخت است.

استیبل کوین ها

ارزهای دیجیتال از زمان عرضه، همیشه با نوسانات شدید همراه بودند. هدف استیبل کوین ها کاهش این نوسانات کلی با پیوند دادن ارزش خود به دارایی های مشخص مانند ارزهای فیات، فلزات گران‌بها یا سایر ارزهای دیجیتال است؛ این پیوند سبب می شود که استیبل کوین ها نوسانات بسیار کمی داشته باشند. نمونه ای از استیبل کوین ها عبارتند از USDT ، DAI MakerDAO و USDC که در مارس 2021، غول پردازش پرداخت یعنی Visa Inc اعلام کرد که شروع به تسویه برخی از تراکنش‌ ها در شبکه خود در USDC از طریق بلاکچین اتریوم خواهد کرد و برنامه ‌هایی برای گسترش ظرفیت تسویه بیشتر از طریق استیبل کوین در اواخر سال 2021 دارد.

توکن های امنیتی

توکن های امنیتی دارایی ‌هایی هستند که به توکن تبدیل شده‌ و در بازارهای سهام عرضه می‌ شوند. توکن سازی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن است که در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد. هر دارایی را می‌توان نشانه گذاری کرد، مانند املاک و مستغلات یا سهام. برای این کار، دارایی باید ایمن و نگهداری شود. در غیر این صورت توکن‌ها بی ارزش هستند زیرا چیزی را نشان نمی ‌دهند. توکن ‌های امنیتی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند زیرا به عنوان اوراق بهادار طراحی شده‌اند.

توکن های کاربردی

توکن‌های کاربردی در ازا انجام یک کار به صورت پاداش یا جایزه به دست می‌آیند. یعنی شما باید فعالیتی انجام دهید تا در ازای آن،‌ توکن کاربردی به دست آورید. توکن های کاربردی (Utility) برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌ شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آن ‌ها برای خرید خدمات، پرداخت هزینه های شبکه یا بازخرید پاداش استفاده شود. Filecoin که برای خرید فضای ذخیره سازی در شبکه و ایمن سازی اطلاعات استفاده می‌شود، نمونه ای از توکن های کاربردی است.

میم کوین

همانطور که از نام آن ‌ها پیداست، میم کوین ها از یک شوخی از سایر ارزهای رمزپایه معروف الهام گرفته شده ‌اند. آن‌ها معمولا در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند، که اغلب به صورت آنلاین توسط اینفلوئنسرهای برجسته یا سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از دستاوردهای کوتاه مدت سو استفاده کنند، تبلیغ می ‌شوند.

بافراد زیادی از افزایش قیمت شدید این نوع آلت کوین ها در ماه های آوریل و مه 2021 به عنوان “فصل میم کوین ها” یاد می‌کنند، که صدها مورد از این ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد که درصد سود زیادی را به ثبت رسانده اند.

توکن های حکومتی

توکن ‌های حکومتی، توکن اصلی یک شبکه بلاچین است (مانند اتر برای شبکه اتریوم) که به دارندگان آن توکن، حقوق خاصی را در بلاکچین اتریوم می دهد، مانند رای دادن به تغییرات آن پروژه در آینده. از آنجایی که آن‌ ها توکن بومی یک بلاکچین هستند و برای اهداف بلاکچین استفاده می شوند، توکن های کاربردی هستند اما به دلیل هدفشان به عنوان یک نوع جداگانه پذیرفته شده‌اند.

مزایای آلت کوین ها

  • آلت کوین‌ها نسخه‌های بهبودیافته ارز دیجیتالی هستند که از آن مشتق شده‌اند. هدف آن‌ها رفع کاستی‌ های کوین قبلی بوده است.
  • آلت کوین ‌هایی که کاربرد بیشتری دارند، شانس بیشتری برای حضور موفق در بازار را دارند، مانند کاربرد های اتر در شبکه اتریوم.
  • سرمایه گذاران می ‌توانند از بین طیف گسترده ای از آلت کوین ها که عملکرد های متفاوتی را در اقتصاد کریپتو انجام می دهند، انتخاب کنند.

معایب آلت کوین ها

  • آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین سهم کمتری از بازار سرمایه گذاری دارند. بیت کوین تقریبا 40 درصد از بازار جهانی ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.
  • بازار آلت کوین ها به دلیل تنوع آن‌ها و قدرت بیت‌کوین، با سرمایه گذاران کمتر و فعالیت کمتری نسبت به بیت کوین مواجه است در نتیجه نقدینگی کمتری نسبت به بیت کوین دارد.
  • تنوع در میان آلت کوین ها و موارد استفاده آن ‌ها بسیار زیاد است در نتیجه تصمیمات سرمایه گذاری را پیچیده تر و گیج کننده تر می کند.
  • چندین آلت کوین ورشکست شده (ارزی که به وجود آمده و بعد از مدتی ارزش خود را از دست داده) وجود دارد که در نهایت باعث ازبین رفتن سرمایه سرمایه‌گذاران می شود.

بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری چیست؟

برای انتخاب بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری باید به مواردی مانند وضعیت مالی پروژه، اهداف، تیم سازنده، جذب سرمایه اولیه، شرکای تجاری (شرکت هایی که با شرکت سازنده آلت کوین قرار داد همکاری بستند)، میزان محبوبیت و شناخته شدن آن در جامعه، تحمل ریسک شخصی شما، نحوه دسترسی به کوین پروژه (نحوه خرید و فروش) و شرایط بازار توجه کنید.

بهترین آلت کوین های بازار ارز دیجیتال

بر اساس ارزش بازار یا Market cap، سه آلت کوین برتر عبارتند از اتریوم (ETH)، بایننس کوین(BNB)، تتر (USDT).

اما نمونه‌های دیگر مانند سولانا، دوج کوین، ریپل، کاردانو، اتم، آولانچ در بازار وجود دارد.

سرمایه گذاری روی بیت کوین بهتر است یا آلت کوین؟

این سوال که آلت کوین ها برای سرمایه گذاری بهتر هستند یا بیت کوین، یک استدلال ذهنی مبتنی بر شرایط مالی سرمایه گذار، اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و باورها است. قبل از خرید ارز دیجیتال، بهتر است تحقیقات لازم در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را انجام دهید. سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده بسیار پرخطر و پر ریسک است، از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری تمام جنبه های مربوطه را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

آلت کوین ها برای سرمایه گذاری، گزینه خوبی هستند؛ به دلیل تنوع بالای آن ها و رقابت شدیدی که با یک دیگر دارند، هر ساله شاهد ورود آلت کوین ها با کاربردهای متفاوت و بی‌نظیر هستیم. با این وجود، بسیاری از این آلت کوین ها در مسیر خود شکست می خورند یا اصلا از ابتدا یک پروژه کلاه برداری بوده اند که به آن‌ها اسکم گفته می‌شود؛ بنابراین، همیشه قبل از سرمایه گذاری در آلت کوین ها، تحقیقات کاملی را  باید انجام داد.

5/5 - (1 امتیاز)
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

آخرین مقالات مرتبط

میم کوین چیست؟

ارز های دیجیتال یا رمزارز ها راه خود را از سال 2008 با بیت کوین آغاز کردند که هدف آن وسیله ای برای مبادله همتا به همتا (فرد به فرد) و بدون واسطه بین طرفین بود؛ اما رفته رفته شاهد ورود رمزارز های دیگر به بازار بودیم که خیلی از آن ها دارای اهداف و […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد)

درباره پرایس اکشن ict چه می­‌دانید؟ اگر دوست دارید سرمایه­‌گذاری‌­ها و معاملات خود را با روش‌­های بهتری مدیریت کنید، یکی از سبک‌ هایی که باید درباره آن بدانید، سبک معاملاتی ict است. در این مقاله می­خواهیم شما را با این روش جذاب و کاربردی آشنا کنیم. ابتدا در مورد مفهوم پرایس اکشن صحبت میکنیم و […]

ادامه مطلب

کریپتوکارنسی چیست؟

ارز شامل سکه و اسکناس های کاغذی می ‌شود که توسط دولت ها تولید و توزیع شده تا در چرخه اقتصاد گردش داشته باشد و آن به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده می شود؛ به این نوع ارز ها، ارز فیات گویند. با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از ارز ها […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.