بستن منو

هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟

تیم تحلیل دلفین وست
10 خرداد 1402

هولد کردن به معنی نگهداری است. این اصطلاح و استراتژی رایج میان سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال است. HODL مخفف عبارت “hold on for dear life” است. هودل یک الگوی رفتاری محبوب در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و بازی با کلمات در مورد کلمه “هولد” است. این اصطلاح به یک استراتژی سرمایه گذاری تبدیل شده است؛ یک نوع استراتژی سرمایه گذاری غیرفعال که در آن سرمایه گذار، برای مدت طولانی، بدون توجه به هر گونه تغییر قیمت در بازار، ارز دیجیتال خود را نگه می دارد؛ به افرادی که ارز دیجیتال خود را هولد می‌کنند (نگه می دارند)، هولدر گفته می‌شود. در این مقاله همراه ما باشد تا با هودل (HODL) ارز های دیجیتال آشنا شوید.

هودل چیست

هودل در ارز دیجیتال چیست؟

HODL  یک عبارت است؛ زمانی به کار می رود که یک نفر قصد خرید یک ارز دیجیتال و نفروختن آن را دارد. هدف این استراتژی این است که سرمایه گذاران از نوسانات شدید سرمایه گذاری در کریپتو خلاص شوند و در نهایت از افزایش بلند مدت قیمت ارز دیجیتال خریداری شده بهره مند شوند. اگرچه هیچ تضمینی نیست که در آینده قیمت ارز دیجیتال خریداری شده افزایش یابد، اما سرمایه‌گذاران ارز های دیجیتال قاطعانه بر این باورند که نگه داشتن یک ارز دیجیتال به اندازه کافی در نهایت منجر به بازده مثبت می ‌شود. این موضوع در گذشته، به ویژه برای سرمایه گذاری در بیت کوین و اتریوم، اتفاق افتاده است.

هولد کردن (HODL) ، همچنین به حفظ آرامش در دوره های افزایش حساس بازار ها اشاره دارد ( دو عامل مهم و کلیدی به نام FUD و FOMO وجود دارند که تأثیر بسیار زیادی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌گذارند؛ FUD به معنای ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید است و FOMO به معنای ترس از دست دادن فرصت ‌ها برای سرمایه‌گذاری است)؛ کسانی که HODL در این دوره هایی که عدم قطعیت از شرایط بازار وجود دارد، می کنند؛ احتمالاً FUD یا FOMO را پشت سر می گذارند و در نهایت بازده سرمایه گذاری آن ها مثبت و سودآور خواهد بود.

داستان هودل HODL ارز دیجیتال چیست و از کجا آمد؟

hodl چیست

HODL  در ابتدا غلط املایی کلمه “Hold” بود که بعد ها آن را مخفف عبارت  holding on for dear life (نگه داشتن برای زندگی عزیز) در نظر گرفتن. داستان منشأ این اصطلاح را می توان در انجمن بیت کوین تاک Bitcointalk forum جستجو کرد (یکی از انجمن ‌های تخصصی با محوریت معاملات بیت کوین) ؛ در دوره صعودی سال 2013، بیت کوین از 15 دلار در ژانویه 2013 به رقم 1100 دلار در دسامبر 2013 رسید. در 18 دسامبر 2013، قیمت بیت کاهش شدیدی را تجربه کرد و به 438 دلار رسید.

فردی به نام GameKyuubi در انجمن بیت کوین تاک، جمله ای را با عنوان “I AM HODLING” را پست کرد، تلاشی برای متقاعد کردن دیگران به انجام همین کار که بیت کوین های خود را هنگام مواجهه با نوسانات بازار نگه دارند و نفروشند.

بخشی از پست او:

“چرا نگه دارم؟ من به شما خواهم گفت که چرا، دلیل آن این است که من یک معامله گر بد و بی تجربه هستم؛ شما معامله‌گران خوب می‌توانید سقف ها و کف ها را تشخیص دهید… و مطمئن باشید که بدون هیچ مشکلی می توانید یک میلیون دلار درآمد کسب کنید.”

یک پست با غلط املایی که انگار که در حالت نیمه ‌هشیار نوشته شده بود (واژه Hold دچار غلط املایی شده بود و  Hodl نوشته شده بود). از آن زمان به بعد این اصطلاح که دارای غلط املایی است بر سر زبان ها در میان کاربران حوزه ارز های دیجیتال افتاد، عده ای راجب آن نوشتن و عده ای دیگر در قالب طنز، تصائیری ساختند؛ اما در نهایت، به یک استراتژی محبوب در بازار ارز های دیجیتال تبدیل شد.

این طغیان احساسات به اعصاب دیگر معامله گرانی که در تلاش بودند تا نوسانات بیت کوین را کنترل کنند، ضربه زد. در نهایت، الگوی رفتاری مورد توجه قرار گرفت و دیگران از او الگو گرفتند تا سکه های خود را HODL کنند و هرگز به فروش نرسند تا از نوسانات بازار پیشی بگیرند. زمانی که معنای «زندگی عزیز نگه دارید» به این اصطلاح ضمیمه شد، نامشخص است.

استراتژی هودل چیست؟

استراتژی‌ HODL را می‌ توان برای هر سرمایه‌ گذاری در هر بازاری به کار برد، اما بیشتر در ارزهای دیجیتال و به‌ ویژه بیت‌کوین استفاده می‌شود

هولد یک استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت ارز دیجیتال است که نسبتا ساده است؛ سرمایه‌گذاران باید یک سکه یا یک توکن بخرند و آن را برای مدت طولانی (معمولاً سال ‌ها) در یک کیف پول امن نگه دارند  تا زمانی که سود رضایت‌ بخشی به دست آورد و سپس آن را بفروشد. یک هولدر ارز دیجیتال معمولاً از فروش امتناع می کند و تحت تأثیر نوسانات قیمت قرار نمی گیرد.

هولدینگ می‌تواند گزینه مطمئن ‌تری برای سرمایه‌ گذاران باشد، زیرا آنها کمتر در معرض نوسانات کوتاه‌ مدت قرار می‌گیرند و ریسک خرید در قیمت بالا و فروش در قیمت پایین را که اغلب سرمایه گذاران را در کریپتو درگیر آن می شوند، از بین می ‌برد. اما همان طور که هیچ استراتژی ای، همیشه سوآور نیست، استراتژی HODL هم همیشه سودآور نیست. برای معامله گرانی که با قیمت های پایین بیت کوین خرید کرده اند سودآور خواهد بود؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در نهایت سودآور باشد و یا کسانی که در قیمت بالا خریده اند، در آینده سوآور خواهند شد.

در نوامبر 2021، سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین را در قیمت 68 هزار دلار خریداری کرده‌اند و استراتژی آن ها هولد بود، تا زمان نگارش این مقاله فوریه 2023 ، همچنان در ضرر هستند؛ بنابراین، می ‌توانیم نتیجه بگیریم که HODL یک استراتژی سرمایه ‌گذاری مانند سایر استراتژی ها است که می تواند به ضرر ختم شود و یا چند ساله یا حتی چند دهه ‌ای طول بکشد تا سرمایه گذاران وارد سود شوند.

هودل کردن  (HODL) یا معامله (TRADE)

هولد در ارز دیجیتال چیست

نقطه مقابل هولد، معاملات است، جایی که افراد سعی می کنند از نوسانات بازار برای خرید و فروش دارایی ها در یک بازه زمانی کوتاه مانند دقیقه، ساعت یا هفته سود ببرند. بنابراین، HODL را می توان به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری در نظر گرفت، در حالی که معاملات به یک استراتژی معاملاتی اشاره دارد که در آن، افراد، یک ارز دیجیتال را برای مدت طولانی نگه نمی دارند.

مزایا و معایب هولد ارز دیجیتال

هولد در ارز دیجیتال چیست

هولد کردن در کریپتو یک استراتژی بلند مدت است که می‌تواند گزینه سرمایه‌گذاری مطمئن‌ی را به ‌ویژه برای افراد بی ‌تجربه فراهم کند.

مزایای هودل

هولد نیاز به بررسی مداوم قیمت ندارد. با هولد، سرمایه‌ گذاران از استرس و خطر مواجهه با نوسانات کوتاه ‌مدت ارز های دیجیتال دور می شوند و شانس کسب سود در بلند مدت را دارند. احساساتی مانند FOMO و FUD به حداقل می رسد.

هولد می تواند منجر به سود های کلان شود، (معمولاً در دوره های چند ساله در کریپتو)؛ به عنوان مثال، اگر بیت کوین را در سال 2020 با قیمت 5500 دلار خریداری می کردید و آن را در سال 2021 با قیمت 65000 دلار می فروختید، بازدهی ای در حدود 1100٪ را تجربه می کردید. خیلی بعید است که با هر دارایی دیگری در جنین مدت کوتاهی تجربه کنید.

معایب هولدینگ

حفظ آرامش در بازار های نزولی می‌ تواند سخت باشد و سرمایه‌ گذاران باید در برابر وسوسه فروش مقاومت کنند.

هولد می ‌تواند خطرآفرین باشد. حتی اگر چند ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم که دارایی‌ های سرمایه‌ گذاری تثبیت ‌شده هستند، تاریخچه آنها برای اطمینان از با ارزش بودن آن ها بسیار کوتاه است؛ در نتیجه، مقررات ارزهای دیجیتال و پذیرش انبوه در آینده هنوز آنقدر نامطمئن هستند که دارایی های دیجیتال را به عنوان سرمایه گذاری های معتبر و قابل اعتماد در نظر نگیریم؛ پس نباید تمام دارای خود را در ارزهای دیجیتال هولد کنیم.

تامین امنیت در طولانی مدت ممکن است سخت باشد. سرمایه‌گذاران باید بیاموزند که چگونه دارایی‌ های خود را با ابزارهایی که در اختیار دارند، ایمن کنند تا از سرقت و هک شدن جلوگیری کنند.

سخن پایانی

HODL یکی از اطلاحات و استراتژی مهم در صنعت کریپتو است و بخشی از هویت سرمایه گذاران کریپتو را تشکیل می دهد، که معتقدند ارزهای دیجیتال روزی جایگزین یا حداقل رقیب ارزهای فیات خواهند شد، اصلا به همین دلیل است که هولد می کند، اما باید به این نکته توجه داشت که هر ارزی مناسب هولد نیست، بسیاری از آن ها آینده روشنی ندارند و یا حتی یک پروژه کلاه برداری هستند.

در هولد کردن، در درجه اول باید به برنامه استراتژیک خود، باور ها و شخصیت خود توجه کنید که آیا این استراتژی مناسب شما است یا خیر؛ هولد به صبر زیادی نیاز دارد که هرکسی نمی تواند از عهده آن بر بیاید و اگر از صبر و حوصلی کافی برای هولد را ندارید، بهتر است از استراتژی های دیگر استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

آخرین مقالات مرتبط

میم کوین چیست؟

ارز های دیجیتال یا رمزارز ها راه خود را از سال 2008 با بیت کوین آغاز کردند که هدف آن وسیله ای برای مبادله همتا به همتا (فرد به فرد) و بدون واسطه بین طرفین بود؛ اما رفته رفته شاهد ورود رمزارز های دیگر به بازار بودیم که خیلی از آن ها دارای اهداف و […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد)

درباره پرایس اکشن ict چه می­‌دانید؟ اگر دوست دارید سرمایه­‌گذاری‌­ها و معاملات خود را با روش‌­های بهتری مدیریت کنید، یکی از سبک‌ هایی که باید درباره آن بدانید، سبک معاملاتی ict است. در این مقاله می­خواهیم شما را با این روش جذاب و کاربردی آشنا کنیم. ابتدا در مورد مفهوم پرایس اکشن صحبت میکنیم و […]

ادامه مطلب

کریپتوکارنسی چیست؟

ارز شامل سکه و اسکناس های کاغذی می ‌شود که توسط دولت ها تولید و توزیع شده تا در چرخه اقتصاد گردش داشته باشد و آن به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده می شود؛ به این نوع ارز ها، ارز فیات گویند. با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از ارز ها […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.