وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟

تیم تحلیل دلفین وست
9 خرداد 1402

اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت می‌کنید، احتمالا با عبارت Whitepaper آشنا هستید. وایت پیپر یا برگه سفید، یک فایل PDF است که در طول عرضه اولیه ICO یک ارز دیجیتال منتشر میشود. برگه سفید سندی است که به جزئیات پروژه، نقشه راه و برنامه ریزی برای رشد پروژه در آینده می پردازد.

وایت پیپر Whitepaper چیست؟

وایت پیپر تنها محدود به حوزه ارز دیجیتال نیست. برگه سفید در حقیقت گزارشی جامع است که به عملکرد یک پروژه می‌پردازد، درست مانند بیزینس پلن Business Plan که ماهیت پروژه را بررسی میکند. اولین وایت پیپر در تاریخ حدود 100 سال پیش توسط دولت بریتانیا برای اطلاع رسانی به مردم درباره تصمیمات کلیدی ایجاد شد.

وایت پیپر ارزهای دیجیتال

کاغذ سفید (WhitePaper) ارزهای دیجیتال، سندی چند صفحه ای است که در آن پروژه ای غیرمتمرکز در بلاکچین معرفی می‌شود و به طرح مشکل میپردازد و بیان میکند که با چه روش هایی قرار است آن مشکلات را برطرف کند. علاوه بر آن جزئیاتی درباره نقشه راه و تیم توسعه دهنده و توکنی که ارائه میشود نیز در آن قید می‌شود.

هدف اصلی وایت پیپر ارزهای دیجیتال، ارائه نقشه‌‌‌ی دقیقی از آینده ارز و برنامه‌ تیم توسعه آنهاست.

وایت پیپر بیت کوین

زمانی که با یک ارز دیجیتال جدید رو به رو میشویم، (به خصوص در عرضه اولیه) اولین گام برای تحلیل آن، مطالعه کاغذ سفید آن است. معروف ترین وایت پیپر در بازار ارز دیجیتال، وایت پیپر بیت کوین است. که در سال 2008 توسط خالق ناشناسش ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) با عنوان “بیت کوین: یک سیستم دارای پرداخت نقدی الکترونیک و همتا به همتا” منتشر شد. bitcoin.pdf

برای استارت آپ های حوزه کریپتو استفاده از وایت پیپر ضروری است و مشروعیت پروژه را تایید میکند.

وایت پیپر اتریوم

وایت پیپر اتریوم بیشتر از یک کاغذ سفید است. بیشتر شبیه یک سند زنده است که در طول زمان با ضمیمه‌ها ویرایش و بهبود یافته است. به همین دلیل کاغذ اتریوم به یک کتابچه راهنمای کاربر مرجع یا مستندات فنی تبدیل شده است. ethereum.org/en/whitepaper

[sc name=”telegram”][/sc]

بخش های مختلف Whitepaper

یک کاغذ سفید استاندارد از بخش های زیر تشکیل شده است:

  • عنوان و چکیده (ABSTRACT)
  • مقدمه (INTRODUCTION)
  • تعریف مشکل و راه‌حل (PROBLEM STATEMENT & SOLUTION)
  • توضیح محصول (DESCRIPTION)
  • جزئیات فنی (TECHNICAL DETAILS)
  • اقتصاد توکن (TOKEN)
  • جزئیات مربوط به عرضه عمومی (PUBLIC SUPPLY)
  • معرفی تیم توسعه دهنده (DEVELOPER TEAM)
  • جمع‌بندی (CONCLUSION)

چگونه وایت پیپر ارز دیجیتال را تحلیل کنیم؟‌

عنوان و چکیده: چکیده نمای کلی پروژه را به صورت خلاصه در اختیار شما قرار میدهد.

مقدمه: اطلاعات پایه ای در مقدمه مطرح میشود. همچنین به معرفی بازاری پرداخته میشود که پروژه قصد ورود به آن را دارد.

تعریف مشکل و راه حل: در این بخش مشکلات و راهکارها و چالش های پیشرو بررسی میشود.

توضیح محصول: این بخش اطلاعات لازم درباره عملکرد محصول را ارائه میدهد و توضیح میدهد که از چه طریقی قرار است به حل مشکل مطرح شده بپردازد.

جزئیات فنی: جزئیات فنی مربوط به بلاک‌چین پروژه در این قسمت گنجانده می‌شود. در این بخش از سند با مواردی از جمله مشخصات فنی، توسعه محصول، روش‌های عرضه توکن و … مواجه میشوید.

اقتصاد توکن: تمامی اطلاعات مربوط به توکن در این قسمت قرار می‌گیرد. در واقع این بخش از پروژه بیان می‌کند که کاربران چه نفعی از پروژه می‌برند.

جزئیات مربوط به عرضه عمومی: اگر وایت پیپر برای یک توکن نوشته شده باشد، حتما اطلاعات مربوط به عرضه عمومی را نیز در آن منتشر میکند. نقشه راه پروژه نیز در این بخش از کاغذ سفید در دسترس است.

معرفی تیم توسعه دهنده: در این بخش اطلاعاتی درباره سوابق بنیان‌گذاران و توسعه دهندگان پروژه نوشته میشود. با مطالعه آن می‌توانید از نقش هر یک از اعضای پروژه، به طور شفاف اطلاع پیدا کنید.

جمع بندی: در شرایطی که عرضه عمومی توکن نزدیک باشد، در این بخش به آن اشاره میشود تا افراد علاقمند، فرصت مشارکت را از دست ندهند.

چرا مطالعه Whitepaper ضرورت دارد؟

از آن جایی که Whitepaper توسط تیم توسعه دهنده منتشر میشود، دید کاملی از مشکلات و چالش های موجود در مسیر پروژه در اختیارتان قرار نمیدهد. اگر چه همیشه توصیه میکنیم که پیش از سرمایه گذاری در یک پروژه، وایت پیپر آن را مطالعه کنید، اما تنها به این اکتفا نکنید. به غیر از  کاغذ سفید، معیارهای بسیار زیادی وجود دارند که میتوانند آینده یک پروژه را بررسی کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.