بستن منو

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

تیم تحلیل دلفین وست
13 دی 1402

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن اصلا نمی توان معامله گری را آغاز کرد. در حال حاضر، شرکت ها و سازمان های بزرگی وجود دارند که با پراپ تریدینگ (Prop Trading) سعی در رفع این چالش معامله گران هستند. تیم آموزشی دلفین وست قصد دارد تا در این مقاله به بررسی پراپ تریدینگ بپردازد؛ در صورتی که قصد آشنایی با آن را دارید و برای شما نیز جذاب است، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

پراپ تریدینگ (Prop Trading) چیست؟

در واقع، پراپ تریدینگ به این معنا است که یک شرکت سرمایه گذاری بخشی از سرمایه خود را در اختیار معامله گران قرار می دهد تا آن ها با استفاده از مهارت و تجربه خود به فعالیت در بازار های مالی بپردازند. به بیان متفاوت؛ یک شرکت سرمایه گذاری تصمیم می گیرد که به نوعی معامله گران حرفه ای را استخدام کند. معامله گران استخدام شده با استفاده از سرمایه آن شرکت در بازار های مالی به معامله گری می پردازند و در صورتی که سود کسب کنند، سود آن معاملات بین شرکت سرمایه گذار و معامله گر تقسیم می شود.

اموزش پراپ تریدینگ

 1. معامله گر پس از آموزش دیدن و کسب مهارت برای ورود به بازار های مالی مشکل سرمایه اولیه دارند، می توانند از شرکت های پراپ استفاده کنند. شرکت های پراپ، سرمایه اولیه متناسب با درخواست فرد معامله گر را فراهم کرده و این مشکل را برای آن ها برطرف می کنند. معامله گر ابتدا وارد سایت یکی از شرکت های پراپ می شود (در ادامه به معرفی برخی از بهترین های آن می پردازیم) و حساب کاربری خود را افتتاح می کند.
 2. سپس باید مراحل تایید صلاحیت معامله گر انجام شود که چند چالش را شامل می شود. این چالش ها دارای انواع مختلفی هستند و ممکن است که برای هر شرکت پراپ متفاوت باشد؛ اما به طور کلی، شامل مواردی از جمله کسب میزان سود مشخص در یک ماه یا میزان ضرر و افت حساب مشخص در یک ماه می باشد.
 3. پس از اینکه معامله گر توانست چالش های مشخص را با موفقیت سپری کند و صلاحیت او تایید شد، حساب معاملاتی با میزان سرمایه مشخص (معمولا چند هزار یا چند صد هزار دلار به انتخاب معامله گر) در اختیار معامله گر قرار می ‌گیرد. دریافت سرمایه بدین روش دارای کارمزد می باشد که معامله گر باید پرداخت کند؛ اما برخی از شرکت های پراپ کارمزد دریافتی را پس از موفقیت معامله گر به آن بر می گردانند.

مزایای و معایب پراپ تریدینگ چیست؟

روش پراپ تریدینگ همانند هر روش دیگر معامله گری و فعالیت در بازار های مالی دارای مزایا و معایب خاص خودش می باشد که در ادامه به مهم ترین های آن اشاره می کنیم.

برخی از مزایای پراپ

 • عدم ریسک بر روی سرمایه شخصی خود.
 • دسترسی معامله گران به بازار های مختلف جهت انجام معامله.
 • دسترسی معامله گران به ابزا ر ‌های مختلف برای تحلیل نمودار های قیمتی.
 • در این روش همانند سایر روش های معامله گری نیازی حضور در محل کار نیست و می توان به صورت دورکاری در هر ساعتی به انجام معامله پرداخت.

برخی از معایب پراپ

 • بازار های مالی دارای نیاز به تخصص دارد؛ در نتیجه، معامله گران باید با تجربه و تخصص کافی شروع به دریافت پراپ کنند تا بتوان به سودآوری برسند.
 • معمولا چالش‌ های سختی برای تایید صلاحیت معامله گر درنظر گرفته می شود که شاید سپری کردن آن ها شرایط سختی را برای معامله گر ایجاد کند.
 • قبل از دریافت پراپ، مطالعه دقیق قوانین، مقررات و چالش های پراپ بسیار مهم است.
 • امروزه کلاه برداری در حوزه بازار های مالی بسیار زیاد شده است؛ در نتیجه، تحقیق و بررسی اعتبار شرکت پراپ بسیار مهم است.

یک شرکت پراپ ایده آل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • تقسیم سود به صورت منصانه

شرکت های پراپ باید در تقسیم سود بین شرکت و معامله گر (تریدر) عادلانه عمل کنند و تریدر به نسبت حسابی که دریافت کرده است، سود مناسبی را کسب کند. معمولا اکثر شرکت های پراپ تریدینگ بیش از 80% سود را در اختیار تریدر قرار می دهند.

 • اهرم معاملاتی بالا

استفاده از اهرم معاملاتی بالا به تریدر ها کمک می کند تا با مقدار کمی سرمایه، معاملات بزرگ تری انجام دهند. اکثر شرکت های پراپ تریدینگ، اهرم معاملاتی بالایی را ارائه می دهند. معامله گران باید دقت کنند که استفاده از اهرم بالا باعث افزایش ریسک معاملات می شود؛ در واقع، آن ها باید ریسک پذیری بیشتری داشته باشند و مدیریت سرمایه خود را به خوبی اجرا کنند.

 • بازگرداندن هزینه ورودی

اکثر شرکت های پراپ مبلغی که از کاربر در ابتدا برای ثبت نام دریافت کرده اند، به کاربر باز می گردانند. البته در صورتی که کاربر چالش ها را با موفقیت سپری کند.

 • پشتیبانی قوی

در فرایند پراپ تریدینگ ممکن است که کاربر با مسائلی روبه رو شود که نیاز به راهنمایی داشته باشد؛ در نتیجه، شرکت های پراپ باید پشتیبانی قوی داشته باشند تا در صورت بروز مشکل برای کاربران بتوانند آن ها را راهنمایی کنند.

 • چالش تک مرحله ای

برخی از پراپ تریدنگ ها چالش های متعددی برای رسیدن به حساب اصلی طراحی می کنند که این موضوع می تواند شرایط را برای معامله گران کمی سخت و زمان بر کند. وجود چالش یک مرحله ای برای سنجش مهارت ها و دسترسی می تواند شرایط آسان و سریع تری را برای کاربران ایجاد کند که می تواند یک از مهم ترین ویژگی های یک شرکت پراپ تریدینگ ایده ال باشد.

 • نداشتن محدودیت زمانی برای انجام معاملات

قرار دادن محدودیت زمانی برای تریدر ها ممکن است مانع رسیدن به نتیج دلخواه شود.شرکت ها باید اجازه دهند تریدر طبق استراتژی خود و بدون محدودیت زمانی معاملاتش را انجام دهد.

 • داشتن مربی تخصصی در زمینه ترید و روانشناسی بازار

حضور یک فرد حرفه ای در زمینه ترید و روانشناسی بازارهای مالی در کنار تریدر می تواند او را در رسیدن به موفقیت همراهی کند. برخی از شرکت های پراپ دارای چنین مزیتی می باشند که می تواند شرایط را برای کاربران آسان تر کند.

 • داشتن پنل آنالیز

پنل آنالیز می تواند عملکرد تریدر در شرکت های پراپ تریدینگ را نشان دهد. بررسی پنل آنالیز می تواند کاربر را در انجام چالش ها کمک کند و نشان دهد که در مسیر انجام چالش ها توانسته به خوبی عمل کند یا خیر.

سود و درآمد در پراپ تریدینگ به چه صورت محاسبه و تقسیم می شود؟

شاید یکی از مهم ترین سوالات معامله گران قبل از شروع پراپ تریدینگ، نحوه تقسیم سود باشد. در طول مقاله اشارت کوچکی به آن شد، اما اگر بخواهیم دقیق تر به آن بپردازیم، می توان گفت که نحوه تقسیم سود به دو صورت کلی انجام می شود:

 • حقوق ثابت

برخی از شرکت‌ های پراپ تریدینگ به معامله گران حقوق ثابت و پایه ‌ای پرداخت می‌ کنند. در این حالت، تریدر به عنوان کارمند یک شرکت فعالیت می ‌کند و معمولاً حقوق ماهیانه یا سالیانه مشخصی دریافت می ‌کند. این حقوق معمولاً براساس میزان تجربه و مهارت تریدر در شرکت تعیین می ‌شود. در این روش، تریدر از داشتن یک درآمد ثابت برخوردار می شود.

 • پرداخت درصدی از سود

در روش دیگر، شرکت های پراپ تریدینگ به صورت درصدی با تریدر به توافق می رسند. در واقع، درصدی از سود حاصل شده از معاملات را به تریدر پراخت می کنند. این روش محبوبیت بیشتری در میان معامله گران دارد؛ زیرا در صورتی که تریدر ها معاملات موفق بیشتری انجام دهند و سود بیشتری کسب کنند، سود آن ها نیز افزایش می ‌یابد. میزان درصدی که از سود به تریدر پرداخت می ‌شود، متفاوت بوده که بستگی به شرکت و قوانین آن دارد. این درصد قبل از شروع فعالیت معامله گر و عقد قرارداد با آن مشخص می شود که معمولا اکثر شرکت های پراپ تریدینگ، بین 20 تا 90 درصد سود را برای معامله گران خود درنظر می گیرند.

چگونه بهترین پراپ تریدینگ را انتخاب کنید؟

هنگام انتخاب یک پراپ باید به یک سری نکات توجه کرد تا بتوان بهترین حساب پراپ را برای شروع پراپ تریدینگ پیدا کرد. برخی از این نکات عبارت اند از:

 • هر شرکت پراپ تریدینگ ممکن است که هزینه متفاوتی را از کاربران خود بابت افتتاح حساب دریافت کند؛ در نتیجه، بهتر است که شرکت پراپ تریدینگی را انتخاب کرد که دارای کمترین هزینه باشد.
 • هر شرکت پراپ تریدینگ، قوانین خاصی را برای چالش های خود از جمله محدودیت های معاملاتی یا زمانی در نظر گرفته است که قبل از ثبت نام باید قوانین آن را به طور کامل مطالعه کرد تا در هنگام گذراندن چالش های مربوطه دچار مشکل نشد.
 • هر شرکت پراپ تریدینگ ممکن است که روش و درصد خاصی را تقسیم سود درنظر گرفته باشد. پیدا کردن شرکت پراپی که بیشترین سود را پرداخت می کند، بسیار مهم است؛ در واقع، هرچه درصد بیشتری را به معامله گر تعلق بگیرد، درآمد او بیشتر خواهد بود..
 • برخی از شرکت های پراپ تریدینگ فقط بازار فارکس را تحت پوشش قرار می دهند و هر شرکت فقط پلتفرم های معاملاتی خاصی ارائه می دهد که معامله گر برای گذراندن چالش ها باید از همان پلتفرم ها استفاده کند. انتخاب شرکت پراپ تریدینگی که بازار موردنظر و پلتفرم معاملاتی موردنظر معامله گر را ارائه دهد، می تواند شرایط معاملاتی را برای معامله گر راحت تر کند.

دراودان (drawdowns) یا افت سرمایه در پراپ تریدینگ

Drawdown (درادوان)، یکی از مهم ترین پارامتر ها در بحث پراپ تریدینگ می باشد که نشان از میزان افت حساب معامله گر دارد. در واقع، دراودان یک معامله گر زمانی افزایش می یابد که معاملات زیان ده آن زیاد شده و بخشی از سرمایه خود را از دست داده است. معمولا در پراپ تریدینگ، شرکت های ارائه دهنده حساب پراپ مقدار مشخصی را برای دراودان درنظر می گیرند و اگر دراودان معامله گر بیشتر از مقدار مشخص شده شود، حساب او بسته شده و چالش را نمی تواند با موفقیت سپری کند.

باید به این نکته توجه کرد که مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک به ریوارد بسیار مهم است، زیرا با کنترل این موارد می تواند از افزایش دراودان حساب جلوگیری کرد.

چگونه در سایت های پراپ تریدینگ ثبت نام کنیم؟

برای شرکت در پراپ تریدینگ باید مراحل زیر را طی کرد:

 • پرداخت ورودی

شرکت های پراپ، حساب های مختلفی با سرمایه های متفاوتی برای کاربران خود درنظر می گیرند. هر حساب، با توجه به میزان سرمایه ای که در اختیار معامله گر قرار می دهد، هزینه مشخصی دارد که باید پرداخت شود تا حساب را دریافت کرد.

 • انجام دادن چالش

همان طور که در طور مقاله به آن اشاره شد، شرکت های پراپ برای سنجش مهارت ها، علم و آگاهی معامله گر، چالش هایی را طراحی کرده اند که معامله گر باید آن ها را با موفقیت سپری کند تا بتواند حساب موردنظر خود را دریافت کند.

 • تایید نهایی و گرفتن حساب پراپ

پس از انجام چالش ها، شرکت پراپ عملکرد معامله گر را بررسی کرده و نتیجه را اعلام می کند. در صورتی که این فرایند به درستی انجام شده باشد و عملکرد معامله گر توسط شرکت پراپ تایید شود، حساب واقعی در اختیار او قرار می گیرد. پس از دریافت حساب واقعی، معامله گر براساس درصدی که از قبل مشخص شده، در میزان سود بدست آورده سهیم می باشد.

آیا شرکت های پراپ تریدینگ معتبر هستند؟

متاسفانه در دنیای کنونی به علت کلاهبرداری های گسترده ای که در حیطه بازارهای مالی توسط افراد و موسسات سودجو صورت می گیرد؛ اعتماد کردن را برای معامله گران مشکل شده است. در نتیجه؛ باید قبل از شروع همکاری با شرکت های پراپ تریدینگ، حتما باید تحقیقات لازم را انجام داده و سپس اقدام کرد.

بهترین سایت های پراپ تریدینگ ایرانی و خارجی

در ادامه به معرفی بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان میپردازیم.

فاندد نکست

شرکت فانددنکست (fundednext) در کشور های امارات و بنگلادش به ثبت رسیده و از جمله شرکت های معتبر در زمینه پراپ تریدینگ که کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. این شرکت به کاربران ایرانی خدمات می دهد و ایران را در لیست تحریم های خود قرار نداده است.فانددنکست حساب هایی تا سقف 4 میلیون دلار به کاربران خود ارائه می دهد که برخی از آن ها دارای چالش دو مرحله ای و برخی دارای چالش تک مرحله ای می باشد.

فانددنکست

در حساب هایی که دارای چالش دو مرحله ای می باشند، در مرحله اول نیاز به کسب سود 8 درصدی و در مرحله دوم نیاز به کسب سود 5 درصدی دارد. همچنین، نکته بعدی رعایت حداکثر دراودان  (Drawdown)یا افت سرمایه 10 درصدی در چالش های تک مرحله و دو مرحله ای است. پس از طی کردن موفقیت آمیز چالش ها، حساب واقعی در اختیار معامله گر قرار می گیرد.

سرمایه گذار برتر

بسیاری از ایرانیان ترجیح می دهند از پراپ هایی که دارای پشتیبان فارسی زبان است، استفاده کنند. در حال حاضر، سرمایه گذار برتر یکی از محبوب ترین پراپ هایی می باشد که به ایرانیان خدمات رسانی می کند و دارای پشتیانی فارسی می باشد.  شرکت پراپ تریدینگ سرمایه گذار برتر، حساب هایی تا سقف 200 هزار دلار را با دو مرحله چالش در قالب کلاسA  و کلاس B به کاربران خود ارائه می دهد.

در کلاس A، معامله گر باید چالشی را با میزان کسب سود 8 درصدی و حداکثر دراودان یا افت سرمایه معادل با 5 درصد سپری کند.

در کلاس B، معامله گر باید چالشی را با کسب سود 10 درصدی و حداکثر افت سرمایه 5 درصدی را نیز سپری کند.

پس از سپری کردن چالش ها، حساب واقعی در اختیار معامله گر قرار می گیرد.

سرمایه گذار برتر

پراپی

یکی دیگراز پلتفرم های پراپ تریدینگ محبوب در ایران، شرکت پراپی است. دفتر مرکزی آن در کشور امارات بوده و حساب هایی تا سقف 50 هزار دلار را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. حساب های پراپی دارای چالش دو مرحله ای می باشند. در هر دو مرحله چالش، رعایت حداکثر افت سرمایه 10 درصدی ضروری است. همچنین، میزان سود کسب شده برای گذراندن مرحله اول 8 درصد می باشد و مرحله دوم نیز 4 درصد خواهد بود.

پراپی

فیدل کرست

فیدل کرست از جمله شرکت های خصوصی است که در زمینه پراپ تریدینگ فعالیت کرده و در شرکت قبرس قرار دارد.

در فیدل کرست، انواع مختلفی از حساب ها وجود دارد که به معامله ‌گران امکان معامله در مقیاس‌ های مختلف را می ‌دهند. چالش های حساب های این شرکت دارای به صورت دو مرحله ای بوده و پس از گذراندن آن ها، حداکثر سرمایه ای که در اختیار معامله گر قرار می دهد 2 میلیون دلار است.

یکی از انواع حساب هایی که در این شرکت ارائه می شود، حساب Normal Micro Trader است. در این حساب، در مرحله اول چالش، معامله ‌گران باید سود 10 درصدی کسب کنند و افت سرمایه روزانه نباید بیش از 5 درصد و در کل بیش از 10 درصد باشد.

در مرحله دوم چالش، معامله ‌گران باید سود 5 درصدی کسب کنند و افت سرمایه روزانه نباید بیش از 5 درصد و در کل بیش از 10 درصد باشد.

معامله گران در صورت کسب موفقیت در چالش های آن می توانند حساب واقعی را دریافت کنند.

پراپ تریدینگ

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با پراپ تریدینگ آشنا کنیم. پراپ تریدینگ یکی از روش های جدید در معامله گری است که به کمک آن می توان به معامله گری با سرمایه های بسیار بزرگ پرداخت. پراپ به معامله گران اجازه می دهد تا با ریسک بسیار پایین در بازارهای مالی مختلف از جمله فارکس، ارز های دیجیتال و… فعالیت کنند؛ اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، قوانین و چالش های شرکت پراپ می باشد. باید تمامی آن ها را به خوبی بررسی کرد و در صورت وجود هر گونه ابهام آن را با پشتیبان شرکت پراپ درمیان گذاشت؛ زیرا قوانین و چالش های آن می تواند در نتیجه گرفتن یا نگرفتن معامله گر در پراپ تاثیر باشد.

4.2/5 - (5 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

حساب پم PAMM چیست؟ مزایا و ریسک های آن

همان طور که می دانید، در حال حاضر روش های مختلفی وجود دارد که می توان براساس آن ها در بازار های مالی به معامله گری و سرمایه گذاری پرداخت. حساب پم pamm یکی از روش هایی است که سرمایه گذاران می توانند از آن استفاده کنند. حساب پم pamm در فارکس، یک نوع حساب […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.