دیفای چیست؟ + کاربرد و مزایای سیستم مالی غیرمتمرکز defi

دیفای چیست

در دنیای ارزهای دیجیتال سوالات زیادی وجود دارد که در ذهن سرمایه گذاران این حوزه شکل می‌گیرد؛ یکی از این سوالات “دیفای چیست؟” است.  واژه دیفای به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز، مخفف شده عبارت Decentralized Finance است. دیفای مواردی مانند دارایی‌های دیجیتالی، پروتکل‌ها، قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز موجود در بستر بلاک چین را شامل می‌شود. ارزهای دیجیتالی مختلفی در بستر بلاک چین می‌توانند از فناوری دیفای بهره بگیرند که بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها اتریوم است. به علت انعطاف پذیری بالای این ارز و میزان توسعه و پیشرفت آن، قابلیت بالایی برای پیاده‌سازی دیفای دارد. دیفای مانند یک اکوسیستم مالی باز است که از آن می‌توان برای توسعه ابزار و سرویس‌های مالی مختلف غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین استفاده کرد. دیفای در بستر بلاک چین اجرا می‌شود و به همین دلیل شما این امکان را خواهید داشت که به راحتی سرویس‌ها و برنامه‌های مختلفی را ترکیب، اصلاح و یکپارچه سازی کنید. یک مثال از این مورد، شبکه بلاک چین اتریوم است که برنامه‌های جذاب مختلفی از جمله سیستم بانکی و پرداختی غیرمتمرکز، سیستم وام دهی غیرمتمرکز و… را به هم متصل کرده و به صورت یک جا در خود جای داده است.

ارتباط اتریوم با DeFi چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که ارتباط اتریوم و دیفای چیست و اتریوم چگونه توانسته است به گسترش دیفای کمک کند؟ در واقع اتریوم را می‌توان یکی از بهترین پلتفرم‌های دیفای دانست که در سال‌های اخیر توانسته نقشی پررنگ در گسترش اپلکیشن‌های دیفای را داشته باشد. قراردادهای هوشمند که در اتریوم پیش‌بینی شده‌اند این امکان را به وجود آورده‌اند تا توسعه‌دهندگان بتوانند به بهترین شکل ممکن به توسعه اپلیکیشن‌های دیفای بپردازند. اگر به جست‌وجوی این بپردازید که بهترین ارزهای دیفای چیست قطعا نام ارز دیجیتال اتریوم یعنی اتر را در میان گزینه‌های لیست خواهید دید. اتر در سال‌های اخیر توانسته است به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال دیفای تبدیل شود و در بسیاری از اپلیکیشن‌های بلاکچین مورد استفاده قرار گیرد.

تا قبل از این که اتریوم توسعه پیدا کند بهترین روش برای ایجاد اپلیکیشن‌های دیفای راه‌اندازی شبکه بلاکچین جدید و شخصی بود؛ اما با توسعه شبکه اتریوم این امکان به وجود آمد تا بسیاری از اشخاص و کمپانی‌های معتبر در کم‌ترین زمان ممکن به توسعه اپلکیشن‌های دیفای با استفاده از قرارداد‌های هوشمند بپردازند.
توسعه اپلیکیشن‌های دیفای با اتریوم بسیار ساده و در عین حال کم‌هزینه است؛ به همین دلیل افرادی که دارای ایده و طرح در حوزه دیفای هستند می‌توانند به راحتی آن را اجرا نمایند.

چالش‌ها و مشکلات دیفای

برای توسعه اپلکیشن‌های دیفای باید قبل از هر چیز به بررسی این موضوع بپردازیم که چالش‌ها و مشکلات دیفای چیست و چگونه می‌توان به رفع آن‌ها پرداخت؟ نوسان قیمت‌ها را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دیفای دانست به‌طوری‌که با رفع آن در اینده کاربردهای صنعت مالی غیر متمرکز به شدت افزایش خواهد یافت. متاسفانه بسیاری از مردم به دلیل نوسانات بالای قیمت رمز‌ ارز‌ها ترجیح می‌دهند به آن ورود نکنند و سرمایه خود را در حوزه‌های دیگر تزریق نمایند.

شکل‌گیری قوانین سخت‌گیرانه و واکنش نامناسب دولت‌ها به دیفای از دیگر چالش‌هایی است که این حوزه با آن روبه‌رو است. درصورتی‌که دولت‌ها اماده پذیرش دیفای نباشند این امکان وجود دارد تا توسعه ان به مشکل جدی روبه‌رو شود و اقبال کمتری در خصوص آن صورت‌ گیرد. سرعت محدود و هزینه بالای انجام تراکنش‌های رمز ارز‌ها از دیگر چالش‌ها و مشکلاتی است که دیفای با آن روبه‌رو است اما اخیرا راه‌حل‌های زیادی در رابطه با آن ارائه شده‌است به همین دلیل این امید وجود دارد که شاهد رفع این چالش‌ها باشیم.

مزایای دیفای چیست؟

دیفای می‌تواند با تحقق یافتن اداره امور مالی غیر متمرکز، مزایای مختلفی را در اختیار کاربران قرار دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیفای به شما این امکان را می‌دهد که ضمن ذخیره دارایی‌های خود در یک محل امن، بتوانید در زمان نیاز به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
 • با استفاده از دیفای، شما کنترل کاملی روی اموال و سرمایه خود خواهید داشت.
 • برنامه‌هایی که بر مبنای پلتفرن دیفای ساخته شده‌اند، بدون واسطه برای کلیه کاربران قابل استفاده هستند.
 • تمامی افراد می‌توانند به راحتی برای خود دیفای ایجاد کرده و از مزایای استفاده از آن بهره بگیرند.
 • امروزه می‌توان کلیه پروژه‌های دیفای را در بلاک چین و اتریوم اجرا کرد.

کاربرد دیفای چیست؟

در این بخش به یکی از سوالاتی که درباره دیفای وجود دارد خواهیم پرداخت؛ کاربرد دیفای چیست؟ بر اساس مطالب ارائه شده در آموزش ارز دیجیتال دیفای پلتفرمی است که در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله بخش‌هایی که بخش اعظم فعالیت‌های دیفای را شامل می‌شوند، می‌توان به خدمات بانکی و پولی، صرافی‌های غیر متمرکز و وام دهی و استقراض وام اشاره کرد. در ادامه این مقاله، تک تک این کاربردها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دیفای در ارز دیجیتال

کاربرد دیفای در خدمات بانکی و پولی

دیفای یک سیستم یا برنامه مالی بوده که امکان ارائه خدماتی از جمله به وجود آوردن ارزهای دارای ثبات، بیمه و رهن را فراهم می‌کند؛ در نتیجه این سیستم می‌تواند ارائه خدمات مالی را پوشش دهد. گفتیم که یکی از خدمات سیستم دیفای، ایجاد ارزهای دیجیتالی دارای ثبات یا استیبل کوین‌ها است. این ارزها قیمتی ثابت دارند و هیچ سازمان تمرکزی روی آن‌ها نظارت ندارد؛ به همین دلیل و با توجه به علت نوسانات موجود در بازارها، عرضه این ارزها که به نحوی پول نقد محسوب می‌شوند لازم و ضروری است. این ارزها معمولا با پشتوانه یک کالا یا دارایی به شکل ۱ به ۱ همراه هستند. از خدمات دیگری که در حوزه خدمات بانکی و پولی توسط دیفای ارائه می‌شوند به خدمات بیمه و رهن اشاره کردیم. خدمات بیمه و رهن به علت وجود واسطه‌ها، بسیار هزینه‌بر هستند؛ اما دیفای با کوتاه‌تر کردن مسیر و حذف واسطه‌ها، این هزینه‌ها را کاهش داده و امکان انجام این عملیات را به شکل به صرفه فراهم می‌کند.

دیفای در ارز دیجیتال یا کاربرد دیفای در صرافی‌ های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز با توجه به عدم نظارت متمرکز افراد و سازمان‌ها روی فعالیت‌هایشان، امکانی را برای دارندگان ارزهای دیجیتالی فراهم می‌کنند تا بتوانند بدون نیاز به وجود هیچ واسطه‌ای ارزهای خود را مورد خرید و فروش و معامله قرار دهند. طبیعی است که در چنین شرایطی، هیچ مبلغی به عنوان کارمزد از مبلغ اصلی معامله کسر نخواهد شد یا اگر کارمزدی دریافت می‌شود، مقدار آن بسیار کم و ناچیز است. دیفای یکی از این صرافی‌های غیرمتمرکز است که امکان انجام راحت‌تر و کم کارمزدتر معاملات در دنیای ارزهای دیجیتالی را فراهم می‌کند و قطعا در آینده نزدیک نقش بسیار مهمی را در زندگی مردم ایفا خواهد کرد.

دیفای در بلاک چین یا کاربرد دیفای در وام دهی و استقراض وام

وام دهی بر پایه بلاک چین به صورت غیرمتمرکز انجام شده و مزایای بسیار زیادی دارد. برای مثال برای این نوع وام گیری، شخص وام گیرنده به هیچ‌گونه ضامن، چک یا مدارک دیگری نیاز نخواهد داشت. در این حالت شخص وام گیرنده می‌تواند تنها با وثیقه گذاشتن ارزهای دیجیتالی خود، سریعا وام دریافت کند. در این پلتفرم بعضی از افراد با وثیقه قرار دادن دارایی‌های خود قادر به دریافت وام خواهند بود و دسته دیگر با قرار دادن دارایی‌هایشان می‌توانند سود بگیرند. دیفای در این پلتفرم امکان دسترسی سریع، آسان و ارزان را برای کلیه کاربران خود فراهم می‌کند. بعضی از پلتفرم‌هایی که در این زمینه فعال هستند، شامل پلتفرم‌های nexo و compound هستند.

دیفای در بلاک چین

ارزهای دیفای

پروژه‌های دیفای با کسب موفقیت بیشتری نسبت به بیت کوین در سال ۲۰۲۰ توانستند محبوبیت زیادی را به دست آورده و کاربران مختلفی را برای استفاده از خدمات خود ترغیب کنند. همچنین در این پروژه‌ها، دیفای اقدام به معرفی توکن‌های مختلفی کرد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. ارزهای دیجیتالی یا توکن‌های دیفای عبارتند از:

 • چین لینک یا chain link
 • آوه یا avve
 • YFI یا yEarn
 • UNI
 • SUSHI یا Sushiswap
 • COMP یا Compound
 • KNC
 • MKR یا Maker
 • BAL یا Balancer
 • LRC یا Loopring

پیش بینی آینده دیفای: آیا دیفای در آینده همچنان موقعیت خود را حفظ خواهد کرد و به صورت یکی از ضرورت‌های زندگی بشری در خواهد آمد؟

به طور کلی پلتفرم دیفای هنوز نواقص زیادی دارد که باید در صدد جبران آن‌ها بربیاید. همچنین افراد باید به این اعتماد در رابطه با ارزهای دیجیتالی و پلتفرم دیفای برسند که خواهند توانست پول و دارایی‌های خود را به طور کامل کنترل کنند و آن‌ها را در یک محیط امن قرار بدهند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی یکی از سوالت مهمی که درباره دیفای و کاربرد آن وجود دارد پرداختیم و گفتیم که defi چیست؟ به طور کلی دیفای آینده‌ای روشن دارد و در صورت برطرف کردن نواقص خود می‌تواند به عضو جدایی ناپذیری امور مالی غیر متمرکز و زندگی روزمره مردم تبدیل شود. با توجه به وضعیت فعلی دیفای می‌توان نتیجه گرفت که این موضوع خواهد توانست در آینده به یک استاندارد جدی در جامعه تبدیل شود.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *