بستن منو

بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

تیم تحلیل دلفین وست
31 شهریور 1402

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات آن ها در جایی ثبت شود و روی معاملات آن ها برای جلوگیری از تخلف، نظارت صورت گیرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین کارگزاری های بورس آشنا کنیم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

کارگزاری بورس چیست؟

همان طور که گفته شد، کارگزاری ها واسطه ای میان خریدارن و فروشندگان در بازار بورس هستند؛ در واقع، می توان آن را وصل کننده خریدار و فروشندگان به یک دیگر دانست که در ازای این واسطه گری خود کارمزد دریافت می کنند. در حال حاضر کارگزاری ها علاوه بر نقش واسطه، خدماتی دیگری از جمله آموزش، ارائه صندوق های سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گزاری و… نیز ارائه می دهند.

در گذشته برای خرید و فروش سهم باید به صورت حضوری و بعد ها به صورت تلفنی اقدام می شد؛ اما امروزه می توانید به وسیله اینترنت و پلتفرم های معاملاتی آنلاین به خرید و فروش سهام بپردازید. حتی می توانید به صورت غیر حضوری ثبت نام خود را در کارگزاری ها انجام دهید و حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در حال حاضر بیش از 100 کارگزاری فعال وجود دارد که همه آن ها زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند که می توانید از میان آن ها یک یا چند کارگزاری را برای ثبت نام و فعالیت در بازار بورس انتخاب کنید. به عنوان مثال، برخی از افراد دارای سبد های مختلفی از سهام هستند و از دو کارگزاری استفاده می کنند؛ یک حساب خود را برای خرید سهام هایی که قصد نگه داری آن ها در کوتاه مدت را دارند و  یک حساب دیگر را برای خرید سهام هایی که قصد نگه داری آن ها را برای بلند مدت دارند.

نکات مهم در انتخاب کارگزاری بورس

همان طور که گفته شد، بیش از 100 شرکت کارگزاری در کشور در حال فعالیت هستند. تعداد بالای کارگزاری های فعال سبب شده است که افراد از تنوع بالایی در انتخاب خود برخوردار باشند؛ اما باید دقت کنند که تنوع بالا، شناسایی و انتخاب یک کارگزاری معتبر و مطمئن را سخت تر می کند؛ در نتیجه، قبل از اینکه در یک کارگزاری ثبت نام و سرمایه خود را به آن واریز کنیم، باید بررسی های لازم را انجام دهیم تا یک کارگزاری معتبر را پیدا کنیم و با خیالی آسوده سرمایه خود را به آن بسپاریم. در ادامه به بررسی مهم ترین ویژگی های یک کارگزاری معتبر و خوب می پردازیم.

  • در قدم اول، باید بررسی کنیم که کارگزاری مورد نظر قانونی باشد و زیر نظر سازمان بورس و ارواق بهادر فعالیت می کند.
  • پشتیبانی را می توان یکی از مهم ترین خدمات هر کارگزاری دانست؛ زیرا، کاربران در هر زمانی از شبانه روز ممکن است که دچار مشکل یا سوالاتی شوند که پاسخگویی به موقع و دقیق به آن ها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است دچار مشکلات فنی شود یا سوالاتی در مورد نحوه خرید سهام هنگام باز بودن بازار داشته باشد؛ چنین مواردی بسیار مهم است که به موقع و دقیق پاسخ داده شود؛ زیرا در صورت تاخیر در پاسخگویی ممکن است که کاربران تصمیمات اشتباهی بگیرند.
  • همان طور که می دانید بازار بورس ایران به 4 بازار تقسیم می شود؛ بازار بورس اوراق بهادار، بازار فرابورس، بازار بورس کالا و بازار بورس انرژی. کارگزاری که بتواند در تمامی بازار های بورس به مشتریان خود خدمات ارائه دهد، گزینه ایده آل تری نسبت به سایر کارگزاری ها است.
  • معمولا تمامی نیاز های مشتریان و کاربران (از ثبت نام گرفته تا معامله) به صورت غیر حضوری رفع می شود؛ اما گاهی ممکن است که مراجعه حضور به کارگزاری لازم باشد؛ در نتیجه، دسترسی به شعب، تعداد شعب، افتتاح شعب در شهر های مختلف می تواند بسیار مهم باشد.
  • هر چه یک کارگزاری بتواند خدمات بیشتری را به صورت غیر حضوری ارائه بدهد، می تواند افراد بیشاری را به خود جذب کند. به عنوان مثال، احراز هویت و ثبت نام از مهم ترین مواردی است که اگر فرایند آن به صورت غیر حضوری و ساده انجام شود، اهمیت زیادی در انتخاب آن کارگزاری توسط مخاطب دارد.
  • همان طور که گفته شد، کارگازی ها واسطه بین خریداران و فروشندگان هستند که در ازای واسطه گری خود کارمزد دریافت می کنند؛ هرچه این کارمزد کمتر باشد یا تخفیف هایی در کارمزد معاملات برای کاربران خود نظر بگیرد، می تواند کاربران بیشتری را به خود جذب کند.
  • معمولا کارگزاری ها دارای باشگاه مشتریان هستند و در آن خدماتی از جمله آموزش، تحلیل، مشاوره، سبد گردانی و… را به کاربران ارائه می ‌دهند؛ هر چه این باشگاه مشتریان فعال تر باشد، می تواند کاربران را راضی نگه دارد و همچنین کاربران بیشتری را به خود جذب کند.

لیست بهترین کارگزاری های بورس

بهترین کارگزاری بورس از نظر کاربران

در ادامه بهترین کارگزاری های بورس در ایران را از دیدگاه کاربران معرفی می کنیم:

کارگزاری مفید

کارگزاری مفید www.emofid.com در سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرد و یکی از بهنرین کارگزاری های حال حاضر بازار بورس است. برگزاری دوره‌ های آموزشی اختصاصی و رایگان، ارائه بیش از 10 صندوق سرمایه گذاری مختلف، پشتیبانی قوی، باشگاه مشتریان جذاب، بیش از 5 هزار شعبه در سراسر کشور و ارائه پلتفرم های معاملاتی متنوع از جمله ایزی تریدر را می توان نمونه هایی از ویژگی های مهم این کارگزاری دانست.

کارگزاری مفید

کارگزاری آگاه

کارگزاری آگاه www.agah.com جزو بهترین کارگزاری های بورس است که در سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرد. برگزاری دوره های آموزشی، ارائه بیش از 15 صندوق‌ سرمایه‌ گذاری، پشتیبانی قوی، باشگاه مشتریان، دارای بیش از 110 شعبه در سراسر کشور، ارائه پلتفرم های معاملاتی متنوع از نمونه ویژگی های مهم این کارگزاری است. این کارگزاری در سال 1398 از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یکی از کارگزاری ‌های پیشرو در حوزه بازار بورس شناخته شده است.

کارگزاری آگاه

کارگزاری فارابی

کارگزاری فارابی www.irfarabi.com یکی دیگر از کارگزاری های بورسی بازار ایران است که در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد. ارائه مشاوره‌ های سرمایه ‌گذاری، برگزاری دوره های آموزشی، پشتیبانی ایده آل، دارای بیش از 60 شعبه در سراسر کشور، ارائه پلتفرم های معاملاتی متنوع از نمونه ویژگی های مهم این کارگزاری است. این کارگزاری در سال 1397 به عنوان بهترین کارگزاری سال انتخاب شد.

کارگزاری فارابی

کارگزاری اقتصاد بیدار

کارگزاری بیدار www.ebidar.com از سال 1383 فعالیت خود را آغاز نمود که یکی دیگر از بهترین هاست که دارای بیش از 500 دفتر و نمایندگی در سراسر است. از مهم ترین ویژگی های این کارگزاری می توان به ارائه دوره های آموزشی، تاسیس شرکت سبد گردانی کارگزاری بیدار، تاسیس انواع صندوق های سرمایه‌ گذاری، ارائه پلتفرم های معلاملاتی متنوع، ثبت نام آسان، پشتیبانی قوی و… اشاره کرد.

کارگزاری اقتصاد بیدار

کارگزاری بانک پاسارگاد

کارگزاری بانک پاسارگاد www.pasargadbroker.ir به‌ عنوان یکی از زیر مجموعه‌ های گروه مالی پاسارگاد از سال 1385 فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کرده که دارای بیش از 10 شعبه برای پاسخگوی به مشتریان خود است. برخی از خدمات از کارگزاری عبارت انداز: ارائه پلتفرم معاملاتی برای خرید و فروش سهام، مشاوره در زمینه سرمایه ‌گذاری، پشتیبانی قوی، باشگاه مشتریان فعال، ارائه مطالب و ویدیو های آموزشی.

کارگزاری بانک پاسارگاد

کارگزاری هوشمند رابین

کارگزاری رابین  www.rabinbroker.ir یکی از کارگزار های رسمی بورس اوراق بهادار که از سال 1383 فعالیت رسمی خود را در بازار بورس ایران آغاز نمود و دارای بیش از 20 شعبه در سراسر کشور است. این کارگزاری دارای پشتیبانی قوی، صندوق های سرمایه گذاری متنوع، مقالات آموزشی، پلتفرم های معاملاتی متنوع و… است که سبب می شود یک کارگزاری ایده آل برای ثبت نام و خرید سهام باشد.

کارگزاری رابین

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با کارگزاری و برخی از مهم ترین کارگزاری ها آشنا کنیم. انتخاب کارگزاری جزء اولین قدم ها برای ورود به بازار بورس و البته از مهم ترین تصمیماتی است که باید گرفته شود.  معمولا کارگزاری ها خدمات مشابهی را ارائه می دهند، اما هر کارگزاری ممکن است خدمات متفاوتی هم نسبت به سایر کارگزاری ها نیز ارائه دهد یا حتی ممکن است که یک کارگزاری در ارائه خدمات یکسان با سایر کارگزاری ها از وضعیت بهتری برخودار باشد. به عنوان مثال، کارگزاری الف دارای باشگاه مشتریان است، اما کارگزاری ب باشگاه مشتریان ندارد  به عنوان مثالی دیگر، کارگزاری ج همانند کارگزاری د دارای پشتیبانی بوده، اما پشتیبانی کارگزاری د بسیار قوی تر است.

رتبه بندی کارگزاری های بورس براساس ارزش معاملات

با توجه به ویژگی های هر کارگزاری، نقاط قوت و ضعف آن ها، کاربران باید کارگزاری را انتخاب کنند که به تمام نیاز های آن ها به خوبی پاسخ دهد؛ در نتیجه، قبل از ثبت نام در یک کارگزاری باید ویژگی های یک کارگزاری را شناسایی کنیم و آن ها را با نیاز های خود را بسنجیم؛ در صورتی که نیاز های ما را پاسخگو بود، می توانیم آن به عنوان یک کارگزاری ایده آل برای خود بدانیم و در آن ثبت نام کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
آموزش بورس بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟ سبد گردانی در بورس چیست؟ قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ شاخص کل و شاخص کل هم وزن در بورس چیست؟ خرید پله ای در بورس چیست؟ آموزش رایگان فیلترنویسی در بورس تهران بهترین صندوق های سرمایه گذاری با سود بالا کدامند؟ کارگزار ناظر کیست و چگونه میتوانیم آن را تغییر دهیم؟ آموزش تحلیل فاندامنتال بورس افزایش سرمایه و انواع روش های آن صورت های مالی و انواع آن آموزش سایت TSETMC دیده بان بورس آموزش سایت ره آورد 365 مهمترین اصطلاحات بازار بورس

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب

بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که افراد بسیار زیادی در سراسر ایران در این بازار فعالیت می کنند. بازار بورس به 4 بازار مختلف تقسیم می شود که عبارت انداز: بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی ایران و بورس کالا. در هر کدام از این بازار ها، […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش بورس بورس چیست؟ معرفی انواع بازارهای بورسی در ایران آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟ سبد گردانی در بورس چیست؟ قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟ شاخص کل و شاخص کل هم وزن در بورس چیست؟ خرید پله ای در بورس چیست؟ آموزش رایگان فیلترنویسی در بورس تهران بهترین صندوق های سرمایه گذاری با سود بالا کدامند؟ کارگزار ناظر کیست و چگونه میتوانیم آن را تغییر دهیم؟ آموزش تحلیل فاندامنتال بورس افزایش سرمایه و انواع روش های آن صورت های مالی و انواع آن آموزش سایت TSETMC دیده بان بورس آموزش سایت ره آورد 365 مهمترین اصطلاحات بازار بورس

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.