خرید و فروش سهام در بورس چگونه انجام می شود؟

تیم تحلیل دلفین وست
17 شهریور 1402

برای اینکه بتوان فعالیت و معاملات سودآوری در بازار بورس داشت، ابتدا باید دانش و تخصص معامله گری در آن را از ساده ترین مسائل تا پیچیده ترین ها را آموخت. اولین و در عین خال ساده ترین موردی که برای فعالیت در این بازار آموخت، خرید و فروش است.

به عنوان یک معامله گر باید بدانیم که خرید و فروش سهام در بورس چگونه انجام می شود؟ آیا وقتی نتوانیم خرید و فروش انجام دهیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که به سود برسیم؟

خرید و فروش سهام در بورس را می توان از مهم ترین قدم های اولیه برای فعالیت در بازار بورس دانست که در این مقاله به شرح آن می پردازیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

مراحل خرید و فروش سهام در بورس

برای اینکه بتوانید در بورس به خرید و فروش بپردازید، ابتدا باید در سامانه سجام و پس از آن در یک کارگزاری ثبت نام کنید. در ادامه به شرح مراحل خرید و فروش سهام در کارگزاری مفید می پردازیم.

در مرحله اول، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود در کارگزاری مفید شویم تا بتوانیم به پلتفرم معاملاتی آنلاین دسترسی داشته باشیم. برای ورود به حساب کاربری و پلتفرم معاملاتی آنلاین می توانیم از آدرس emofid.com استفاده کنیم.

ثبت نام در کارگزاری بورس

در مرحله دو، پس از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید، باید حساب خود را شارژ کنید. برای واریز وجه و شارژ حساب خود باید از طریق نوار عمودی (ستون) سمت راست روی گزینه سایر کلیک کنید. در منوی باز شده گزینه های مختلفی را از جمله واریز وجه، برداشت وجه، مفید کارت، پیام و… را مشاهده کنید. روی گزینه واریز وجه کلیک کنید تا منوی بعدی برای شما باز شود. در منوی باز شده مشاهده می کنید به دو روش می توانید واریز خود را انجام دهید؛ واریز آنی و ثبت فیش واریزی.

در حالت واریز آنی از کارت بانکی خود استفاده می کنید؛ پس از اینکه درگاه پرداخت و مبلغ واریزی خود را در کادر های بعدی انتخاب کردید، روی گزینه پرداخت کلیک کنید تا به درگاه پرداختی متصل شوید.

در حالت ثبت فیش واریزی شما پس از اینکه مبلغ موردنظر خود را به حساب های کارگزاری مفید واریز کردید، از فیش آن عکس بگیرید و آن را در کادر مشخص شده (انتخاب تصویر) آپلود کنید. همچنین سایر موارد از جمله مبلغ واریزی، شماره فیش و.. را هم پُر کنید. حال که حساب خود را شارژ کردید، می توانید به میزان موجودی حساب خود به خرید و فروش سهام در بازار بورس بپردازید.

باید دقت داشته باشید که ساعات کاری بازار بورس از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت 9 الی 12:30می ‌باشد و خارج از ساعات کاری بازار، امکان خرید و فروش سهم وجود ندارد. همچنین در روز های تعطیل رسمی نیز بازار تعطیل است و نمی توان معامله ای انجام داد.

واریز وجه به کارگزاری بورس

خرید و فروش سهام در بورس

واریز وجه

آموزش خرید و فروش سهام

آموزش بورس

آموزش خرید سهام در بورس

  • در مرحله سوم، باید سهام موردنظر خود را که قصد خرید آن را دارید، جستجو کنید. برای جستجو سهام موردنظر خود باید از طریق نوار عمودی (ستون) سمت راست روی گزینه جستجو کلیک کنید. در منوی باز شده می توانید در کادر اول (جستجو) نماد مورد نظر خود را تایپ کنید. سپس با کلیک روی نماد موردنظر می توانید تابلو سفارشات آن را در سمت چپ خود مشاهده کنید. از طریق تابلو سفارشات سهم مورد نظر می توانید به خرید و فروش سهم بپردازید؛ همچنین می توانید به اطلاعاتی از جمله قیمت فعلی، قیمت پایانی، خریدار و فروشندگان حقیقی، خریداران و فروشندگان حقوقی، نمودار سهام و… دسترسی داشته باشید.

معامله در بورس خرید سهام در بورس

در مرحله چهارم، پس از اینکه سهام موردنظر خود را برای خرید انتخاب کردید، روی گزینه خرید کلیک کنید. پس از کلیک روی گزینه خرید، منویی در سمت چپ ایجاد می شود که در آن می توانید تعداد سهام موردنظر و قیمت خرید خود را وارد کنید؛ سپس روی گزینه ارسال خرید کلیک کنید. پس از اینکه روی گزینه ارسال خرید کلیک کردید، سفارش شما در تابلو سفارشات سهم قرار می گیرد و در صورتی که فروشنده ای اقدام به فروش سهام خود به همان تعداد و قیمت شما کند، سفارش شما اجرا و تایید می شود.

زمانی که سفارش شما اجرا شد، به اندازه ارزش ریالی معامله از موجودی حساب شما کسر می شود و می توانید سهام خریداری شده را در پرتفویی خود مشاهده کنید. به عنوان مثال، معامله ای را روی نماد فولاد انجام می دهید که هر واحد سهم آن 10 هزار تومان قیمت دارد؛ براساس این معامله، 100 واحد سهم از فولاد را خریداری می کنید که بابت این خرید 1 میلیون تومان باید پرداخت کنید (همراه با 1.25% کارمزد کارگزاری). مبلغ پرداخت شده را ارزش ریالی معامله گویند که پس از اجرا و تایید سفارش خرید از موجودی حساب شما کسر می شود.

در صورتی که از گزینه پیش نویس استفاده کنید، سفارش شما در تابلو سفارشات سهم ثبت نخواهد شد؛ صرفا به صورت یک پیش نویس ساخته می شود که در سمت چپ تابلو سفارشات سهم می توانید آن را مشاهده کنید. حال می توانبد در زمان دیگری با کلیک روی گزینه ارسال، پیش نویس ساخته شده را ارسال کنید و آن را در تابلو سفارشات سهم ثبت کنید.

نحوه خرید سهام در بورس

آموزش فروش سهام در بورس

برای اینکه بتوانید سهام خریداری شده را به فروش برسانید، ابتدا باید روی گزینه پرتفویی از نوار عمودی (ستون) سمت راست کلیک کنید. وقتی که وارد پرتفویی خود شدید، سهام هایی که خریداری کردید را مشاهده می کنید؛ با کلیک روی هر کدام می توانید تابلو سفارشات آن سهم را در سمت چپ مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه فروش، منویی در سمت چپ باز می شود که می توانید تعداد سهام مورد نظر و قیمت فروش را مشخص کنید؛ سپس با کلیک روی گزینه ارسال فروش، سفارش فروش شما در تابلو سفارشات سهام ثبت می شود که در صورت وجود خریدار برای این سفارش، سفارش اجرا و تایید می شود.

زمانی که سفارش فروش سهام اجرا و تایید می شود، به همان میزان سهام از پرتفویی کسر می شود. به عنوان مثال، اگر 500 واحد سهم از نماد فولاد را در اختیار دارید و 200 واحد از آن را به فروش برسانید، موجودی سهام شما 300 واحد خواهد بود (همانند خرید سهام که در بند های بالاتر توضیح دادیم، می توانید از گزینه پیش نویس هم برای فروش استفاده کنید).

آموزش فروش سهام در بورس

آموزش فروش سهام

برداشت از کارگزاری بورس

برای اینکه بتوانید برداشتی را از حساب کاربری خود در کارگزاری داشته باشید، باید از طریق نوار عمودی (ستون) سمت راست روی گزینه سایر کلیک کنید. پس از اینکه روی گزینه سایر کلیک کردید؛ در منوی باز شده روی گزینه برداشت وجه کلیک کنید تا منوی بعدی برای شما باز شود. در منوی باز شده، در مادر اول، شماره حساب خود را می بینید که در سامانه سجام ثبت کردید (در صورتی که قصد دارید از حساب دیگری استفاده کنید، روی آیکون افزودن شماره حساب که به شکل یک عابر بانک سبز رنگ است، کلیک کنید). در کادر پایین تاریخ برداشت را مشخص کنید؛ سپس مبلغ برداشت را در کادر آخر وارد کنید و در نهایت روی گزینه تایید کلیک کنید تا برداشت انجام شود.

برداشت از کارگزاری بورس

آموزش خرید و فروش سهام در کارگزاری

آموزش دریافت وجه از کارگزاری بورس

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا به شما مراحل خرید و فروش سهم در بورس را از ابتدا تا انتها به طور مختصر شرح دهیم. مراحل خرید و فروش سهام در اکثر کارگزاری ها یکسان است؛ اما ممکن است برخی از آن ها در جزئیات کمی با هم متفاوت باشند.

خرید و فروش از مفاهیم پایه ای بازار است که هر فردی قصد معامله گری در بازار بورس را دارد، باید آن را بلد باشد؛ اما این کافی نیست!. به خاطر داشته باشید که فقط با بلد بودن خرید و فروش سهام نمی توان از بازار بورس به سود رسید؛ بلکه باید دانش و تخصص های لازم را در زمینه معامله گری کسب کرد تا بتوانیم سهام های مستعد رشد را شناسایی کنیم و به خرید آن ها بپردازیم.

چقدر مفید بود؟

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.