بستن منو

هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

تیم تحلیل دلفین وست
20 خرداد 1402

عرضه موجود ارزهای متعارف تحت نظر بانک های مرکزی ملی افزایش و کاهش می یابد، اما عرضه کل بیت کوین ثابت و غیرقابل تغییر است. تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. در حال حاضر کمی بیش از 19 میلیون استخراج شده است، که تنها کمتر از 2 میلیون باقی مانده است تا ایجاد شود. پروتکل بیت کوین به طور خودکار هر 4 سال یک بار پاداش اسخراج را نصف می‌کند. پاداش دریافتی ماینر ها (ماینرهایی که در شبکه به عنوان نود فعالیت می کنند) که در ازای استخراج هر بلاک جدید، دریافت می کنند، در فرآیندی به نام هاوینگ کاهش می‌ یابد.

هاوینگ چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

هر نصف شدن (هاوینگ)، نرخ تورم را کاهش می دهد و در نتیجه قیمت بیت کوین را به سمت بالا می برد. از سال 2022 تا هاوینگ بعدی، به ازای هر بلوکی که با موفقیت استخراج می کنند، 6.25 بیت کوین (BTC) تعلق می گیرد. نصف شدن بعدی در سال 2024 اتفاق می افتد، زمانی که پاداش بلاک به 3.125 کاهش می یابد. با گذشت زمان، با نزدیک شدن پاداش بلوک به صفر، تأثیر هر نصف کردن کاهش می یابد.

بروس فنتون، مدیر عامل شرکت فین ‌تک می‌گوید:  یکی از مهم‌ترین ویژگی ‌های بیت‌کوین، مکانیسم عرضه و انتشار محدود آن است. بیت کوین در دنیای نامشخص این اطمینان را ارائه می دهد که این کد ها هستند تصمیم می گیرند که یک بیت کوین چگونه صادر شود نه مردم.  کنترل شفاف و خودکار عرضه بیت‌کوین یکی از دلایلی است که حامیان محبوب ‌ترین ارز رمزنگاری شده جهان آن را دارایی ارزشمند جهت ذخیره می ‌دانند که بیشتر به طلا شبیه است تا یک ارز فیات.

پاداش استخراج بیت کوین

هدف از هاوینگ

پاداش استخراج بیت کوین هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد. این سیاست نصف کردن، در الگوریتم ماینینگ بیت کوین نوشته شده تا با کاهش عرضه، با تورم مقابله کند. این قانون ساده اقتصاد است که هرچه عرضه یک محصول کاهش یابد و تقاضا افزایش یابد و یا ثابت بماند، قیمت نیز افزایش خواهد یافت.

دیوید وایزبرگر، مدیر عامل پلتفرم معاملاتی CoinRoutes می گوید در حال حاضر نرخ تورم بیت کوین کمتر از 2 درصد است که با نصف شدن بیشتر کاهش می یابد. این در مقایسه با نرخ تورم سالانه در سایر ارز های فیات و شاخص ها از جمله شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بسیار خوب به نظر می رسد.

کریس کلاین، مدیر عملیات بیت کوین IRA می گوید: کمتر شدن میزان تولید بیت کوین چیزی است که محدود بودن آن را مشخص می‌کند، وقتی پاداش کاهش می یابد، عرضه محدود می شود و اگر افزایش تقاضا در زمانی که عرضه محدود می شود، داشته باشید تاثیر مثبتی بر قیمت دارد که می‌تواند بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران جذاب کند.

نصف کردن پاداش بیت کوین چگونه انجام می شود؟

تراکنش های شبکه بیت کوین در استخر نقدینگی (mempool) جمع می شوند، نود یا گره ها (NODE)، تعدادی از این تراکنش ها را ( به اندازه یک بلاک) انتخاب می کنند، سپس در فرایندی به نام فرایند استخراج، به تایید و اعتبار سنجی این تراکنش ها می پردازند، برای انجام این کار، گره یک سری بررسی را انجام می دهد تا مطمئن شود که تراکنش معتبر است.

هر تراکنش به صورت جداگانه بررسی می شود و پس از تایید تمام تراکنش های موجود در یک بلاک، بلاک ایجاد شده به سایر نود ها ارسال می شود، در صورتی که اکثریت نود ها، بلاک را تایید کنند، بلاک استخراج می شود و به بلاک چین اضافه می شود،

نودی که این بلاک را ایجاد کرد و برای سایر نود ها ارسال کرد ، پاداشی در قالب بیت کوین دریافت می کند که هر 4 سال یک بار نصف می شود، اولین بلاکی که استخراج شد، پاداش آن 50 بیت کوین بود، در زمان نگارش این مقاله پاداش آن معادل با 6.25 بیت کوین است که با قیمت 20 هزار دلاری بیت کوین، 6.25 بیت کوین حدود 120 هزار دلار ارزش دارد، که انگیزه مناسبی برای ماینرها برای ادامه افزودن بلاک به بلاک چین بیت کوین است.

هرچه تعداد نود یا گره ها اضافه شده به بلاک چین، بیشتر شود، ثبات و امنیت شبکه بلاک چین بیت کوین را افزایش می دهد. تا اواخر آگوست 2022 تخمین زده می شود که 15169 گره در شبکه بیت کوین وجود دارد.

در شبکه بیت کوین، بلاک ‌ها تقریباً هر 10 دقیقه اضافه می ‌شوند و هاوینگ بیت‌کوین حکم می‌کند که پس از ایجاد هر 210 هزار بلاک، پاداش استخراج ‌کنندگان به نصف کاهش می ‌یابد. این تقریباً هر چهار سال یکبار در دوره هایی اتفاق می افتد که اغلب با افزایش نوسان قیمت بیت کوین همراه است.

نکته قابل توجه این است که هر نودی، ماینر نیست!

بدین معنی که، هر کسی می تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت کوین شرکت کند (به کلیه اطلاعات و تراکنش ها دسترسی دارد و می تواند آن ها را مشاهده کند)، اما زمانی می تواند یک ماینر باشد که در شبکه بیت کوین فعال باشد ( به غیر از اینکه می تواند به اطلاعات و تراکنش های کل شبکه دسترسی داشته باشد، به تایید اعتبار آن ها هم می پردازد).

اولین هاوینگ بیت کوین چه زمانی بود؟

اولین زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در نوامبر 2012 اتفاق افتاد. نصف شدن بعدی در جولای 2016 و آخرین هاوینگ در می 2020 بود. زمانی که بیت کوین در سال 2009 عرضه شد، پاداش ماینینگ از 50 بیت کوین به ازای هر بلاک شروع شد. با هر بار نصف شدن جدید، این مقدار به نصف کاهش می یابد. به عنوان مثال، پس از نصف اول، پاداش استخراج بیت کوین به 25 بیت کوین در هر بلاک کاهش یافت.

آخرین نصف شدن در سال 2140 رخ خواهد داد. در آن زمان، 21 میلیون بیت کوین در گردش خواهد بود و هیچ سکه دیگری ایجاد نخواهد شد. در آن مرحله، ماینرها با هزینه هایی که کاربران شبکه برای پردازش تراکنش ها پرداخت می کنند، پاداش دریافت می کنند. این کارمزد ها تضمین می‌کند که ماینر ها همچنان انگیزه استخراج و حفظ امنیت شبکه را دارند.

ریچارد بیکر، مدیر عامل ماینر ها و ارائه ‌دهنده خدمات بلاک چین TAAL Distributed Information Technologies، اشاره می‌کند که ماینر ها ممکن است پس از نصف شدن بعدی، تعدادی از دستگاه های ماینر خود را خاموش و قدرت پردازش کمتری برای تراکنش های BTC استفاده شود، زیرا آن ‌ها به دنبال استخراج ارز های دیگری می روند که درآمد بیشتری از استخراج آن بدست بیاورند.

کارشناسان می گویند، تعداد ماینر های کمتر به معنای امنیت کمتر شبکه است.

از سوی دیگر، پاتریشیا ترومپیتر، مدیر عامل ماینر ارز دیجیتال Sphere 3D Corp، خاطر نشان می کند، در حالی که نصف کردن پاداش استخراج کنندگان را کاهش می دهد، به همان اندازه عرضه سکه های جدید را بدون کاهش تقاضا کاهش می دهد.

او می‌گوید:  اگر تئوری اقتصادی، که از لحاظ تاریخی برای بیت‌کوین وجود دارد، درست باشد، قیمت بیت‌کوین باید در واکنش به شوک عرضه به ‌طور چشمگیری افزایش یابد.

همچنین با افزایش قیمت های بالاتر برای بیت کوین، انگیزه نیز برای استخراج کنندگان برای ادامه پردازش تراکنش های بیت کوین افزایش خواهد یافت.

پس از هر هاوینگ چه اتفاقی افتاد؟

نصف شدن ایجاد بیت کوین های جدید، مقدار عرضه را کاهش می دهد، با افزایش تقاضا، این امر برای سرمایه گذاران پیامد های سودآوری را دارد. اگرچه، هنوز بحث بر سر این است که آیا حرکت قیمت در هر هاوینگ،  مستقیما مربوط به هاوینگ می شود یا خیر، به بررسی هاوینگ های گذشته می پردازیم.

هاوینگ اول که در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد، باعث افزایش از 12 دلار به 1207 دلار تا 28 نوامبر 2013 شد. دومین هاوینگ بیت کوین در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد. قیمت از 647 دلار بود و در 17 دسامبر سال 2017، قیمت یک بیت کوین به 18972 دلار افزایش یافت. آخرین هاوینگ در 11 می 2020 رخ داد؛ در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8821 دلار بود، در 14 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 63233 دلار افزایش یافت.

هاوینگ چیست

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

الگوریتم بیت کوین این گونه نشان می ‌دهد که نصف شدن بر اساس ایجاد تعدادی از بلاک ها اتفاق بیفتد (210 هزار)، بنابراین هیچ کس دقیقاً نمی ‌داند که نصف شدن بعدی چه زمانی رخ می دهد، اما کارشناسان به ماه می 2024 به عنوان تاریخ پیش بینی شده اشاره می‌کنند؛ در این تاریخ، تقریباً چهار سال از آخرین بار گذشته است.

ماهیت تا حدودی قابل پیش بینی نصف شدن بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که شوک بزرگی برای شبکه نباشد؛ اما این بدان معنا نیست که هیچ حجم سنگین معاملاتی پیرامون نصف شدن بعدی بیت کوین وجود نخواهد داشت.

راب چانگ، مدیرعامل Gryphon Digital Mining، یک ماینر خصوصی بیت کوین، می گوید: در طول تاریخ ، نوسانات زیادی در قیمت بیت کوین در رویداد نصف شدن و پس از آن رخ می دهد، قیمت بیت کوین معمولاً چند ماه بعد از هاوینگ به طور قابل توجهی بالاتر می رود. در حالی که بسیاری از عوامل دیگر بر قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند، به نظر می ‌رسد که رویداد های نصف شدن، معمولاً پس از کاهش نوسانات اولیه برای ارز دیجیتال، صعودی هستند.

بیکر می گوید سرمایه گذاران باید در مورد نصف شدن بعدی بیت کوین محتاط باشند. اگرچه کمبود می تواند باعث افزایش قیمت شود، اما کاهش فعالیت ماینرها هم می تواند باعث کاهش قیمت شود.

ویزبرگر می‌گوید: نکته کلیدی که سرمایه‌گذاران باید در نظر بگیرند، تاریخ ‌های خاصی برای نصف کردن رویدادها نیست، بلکه تمرکز بر رشد کلی شبکه است. تا زمانی که شبکه به رشد خود ادامه دهد، احتمال اینکه بیت کوین به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش، انتخاب شود، افزایش می یابد.

چه چیزی با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین تغییر می کند؟

تئوری نصف شدن و واکنشی که ایجاد می کند، معمولا چیزی شبیه به این است:

پاداش نصف می شود =>  تورم نصف می شود => عرضه کمتر می شود =>  تقاضای بیشتر می شود => قیمت بالاتر می رود.

در نتیجه، انگیزه ماینرها بدون توجه به پاداش های کوچکتر همچنان باقی است زیرا ارزش بیت کوین در این فرآیند افزایش می یابد. تاکنون، نتیجه هر هاوینگ بیت کوین، افزایش قیمت بوده و پس از افزایش، افت شدیدی داشته است. با این حال، سقوط هایی که پس از دستاوردها رخ داده است، همچنان قیمت ها را بالاتر از قبل از رویدادهای هاوینگ نگه داشته است.

هاوینگ بیت کوین چه تاثیراتی دارد؟

از آنجا که نصف شدن بیت کوین یک رویداد بزرگ است، تأثیر قابل توجهی بر طرف های مختلف درگیر در شبکه بیت کوین دارد. در اینجا توضیح مختصری در مورد اینکه چگونه نصف کردن بیت کوین بر سهامداران اصلی و نقاط گفتگو در شبکه بیت کوین تأثیر می گذارد، آورده شده است.

سرمایه گذاران

نصف شدن به طور کلی منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا می شود، به این معنی که خبر خوبی برای سرمایه گذاران است. فعالیت معاملاتی روی بلاک چین ارز دیجیتال با پیش بینی نصف شدن افزایش می یابد. با این حال، همانطور که قبلا نشان داده شد، سرعت افزایش قیمت بر اساس شرایط هر نصف شدن قیمت متفاوت است.

ماینرها

تاثیر استخراج بر اکوسیستم بیت کوین پیچیده است. از یک طرف، کاهش عرضه بیت کوین، تقاضا و قیمت ها را افزایش می دهد. اما پاداش‌های کمتر نیز می‌تواند کار ماینرها را در اکوسیستم بیت‌کوین دشوار کند، زیرا ممکن است رقابت با سازمان‌های استخراج بزرگ برای آنها دشوار باشد. طبق تحقیقات، زمانی که قیمت بیت کوین افزایش می ‌یابد، تعداد ماینر ها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد و بالعکس. یک  هاوینگ (نصف شدن) معمولا با افزایش قیمت همراه می شود و می تواند احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت کوین را افزایش دهد زیرا ماینر ها از شبکه آن خارج می شوند و در نتیجه امنیت آن کمتر می شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با هاوینگ و تاثیرات آن آشنا کنیم؛ همچنین در مورد نحوه انجام آن و ماینینگ صحبت کردیم. به طور کلی در خصوص اینکه افزایش قیمت بعد از هر هاوینگ به طور قطعی، به خاطر هاوینگ هست یا خیر، همچنان بحث هایی وجود دارد؛ به همین دلیل، اگر بخواهید فقط هاوینگ را مبنای سرمایه گذاری خود قرار دهید کار نادرستی است.

2.5/5 - (2 امتیاز)
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

آخرین مقالات مرتبط

میم کوین چیست؟

ارز های دیجیتال یا رمزارز ها راه خود را از سال 2008 با بیت کوین آغاز کردند که هدف آن وسیله ای برای مبادله همتا به همتا (فرد به فرد) و بدون واسطه بین طرفین بود؛ اما رفته رفته شاهد ورود رمزارز های دیگر به بازار بودیم که خیلی از آن ها دارای اهداف و […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد)

درباره پرایس اکشن ict چه می­‌دانید؟ اگر دوست دارید سرمایه­‌گذاری‌­ها و معاملات خود را با روش‌­های بهتری مدیریت کنید، یکی از سبک‌ هایی که باید درباره آن بدانید، سبک معاملاتی ict است. در این مقاله می­خواهیم شما را با این روش جذاب و کاربردی آشنا کنیم. ابتدا در مورد مفهوم پرایس اکشن صحبت میکنیم و […]

ادامه مطلب

کریپتوکارنسی چیست؟

ارز شامل سکه و اسکناس های کاغذی می ‌شود که توسط دولت ها تولید و توزیع شده تا در چرخه اقتصاد گردش داشته باشد و آن به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده می شود؛ به این نوع ارز ها، ارز فیات گویند. با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از ارز ها […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.