بستن منو

دراودان یا افت سرمایه در فارکس چیست؟

تیم تحلیل دلفین وست
18 آذر 1402

معامله در هر بازار مالی دارای ریسک های خاص خودش می باشد. بازار فارکس (forex) که لقب بزرگ ترین بازار مالی جهان را یدک می کشد، از این قائده مستثنا نیست. برای اینکه بتوانیم معاملات بهتری انجام دهیم، آن ها را بهتر مدیریت کنیم و به طور کلی ریسک معاملات خود را کاهش دهیم، بهترین کار در قدم اول این است که با قوانین، مقررات، مفاهیم و اصطلاحات آن آشنا شویم. دراودان یا افت سرمایه یکی از مفاهیم و اصطلاحات مهم در فارکس است که درک و دانستن می تواند تاثیر بسیار بالایی در معاملات و به خصوص مدیریت سرمایه ما داشته باشد. در ادامه این مقاله به بررسی مفهوم دراودان در فارکس می پردازیم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

دراودان (Drawdown) در فارکس چیست؟

دراودان در فارکس

دراودان (Drawdown) که در زبان فارسی به معنای افت سرمایه می باشد؛ به عبارتی، مقدار سرمایه‌ ای را می گویند که ممکن است از دست برود. در واقع، افت سرمایه یک اتفاقی است که برای اکثر معامله گران رخ می دهد و نمی توان جلوی آن را گرفت. در واقع، همه ما می دانیم که معامله گری یعنی سود و زیان در کنارهم و هیچ معامله گری وجود ندارد که همیشه معاملات او سودآور باشد. معامله گران فکر می کنند که با آموزش، تمرین و کسب تخصص بیشتر می توانند به مرحله ای برسند که هیچ ضرری را تجربه نکنند، اما این اتفاق تقریبا نشدنی است. حتی بزرگ ترین معامله گران تاریخ هم نتوانستند به موفقیت 100% در معاملات خود برسند؛ در نتیجه، همیشه ضرر کردن وجود دارد و به دنبال آن دراودان یا همان افت سرمایه در حساب معاملاتی معامله گر رخ خواهد داد.

اگر بخواهیم که تعریف بالا را از دراودان کامل کنیم، می توان اینگونه گفت که دراودان یعنی کاهش سرمایه یک معامله پس از یک یا چند معامله زیان ‌ده که سبب کاهش سرمایه معامله گر شده است. البته این افت سرمایه را باید براساس بیشترین مقدار افزایش سرمایه ای که بر روی حساب رخ داده است، محاسبه شود.

فرمول محاسبه دراودان

به عنوان مثال، فرض کنید که یک معامله گر دارای حساب 500 دلاری می باشد؛ پس از انجام یک یا چند معامله حساب او به 534 دلار افزایش می یابد (بالاترین میزان حساب)؛ سپس حساب در چند معامله ضررده به 510 دلار می رسد و معامله گر در این لحظه می خواهد بداند که دراودان حساب او چقدر است؟ در این حالت می توانیم بگوییم که دراودان حساب این معامله گر معادل با 4.46% می باشد که معادل با 24 دلار کاهش می باشد.

محاسبه دراودان

نکته آموزشی: در حال حاضر نیازی به محاسبه دستی دراودان نیست، بلکه می توانیم زمانی که استیتمنت (گزارس حساب معاملاتی حساب) خود را از متاتریدر دریافت می کنیم؛ آن را مشاهده کنیم.

چرا باید دراودان برای یک معامله گر مهم باشد؟

قطعا این را شنیده اید که صبر یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که هر معامله گر موفق باید داشته باشد. دراودان در واقع پارامتری است که به معامله گران کمک می کند تا در تمرین صبور بودن موفق باشند؛ زیرا گاهی اوقات لازم است که یک معامله گر از معامله کردن دست بکشد و در صورتی ادامه دهد ممکن است که ضرر های سنگینی را تجربه کند. به عنوان مثال، وقتی که یک معامله گران مشاهده می کند که دراودان حساب معاملاتی به 10% رسیده، متوجه می شود که حساب افت شدیدی را تجربه کرده است؛ در نتیجه، بهتر است که صبر کند و از انجام معاملات جدید دست بردارد.

صبور بودن از مفاهیم روانشانسی معاملاتی می باشد و دراودان از مفاهیم مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک، اما همان طور که مشاهده می کنید، دراودان می تواند نشان دهند که یک معامله گر از نظر روانی در شرابط خوبی نیست و حساب را دچار زیان شدیده کرده است؛ پس برای جلوگیری از ضرر بیشتر می تواند از معامله جدیدی انجام ندهد. در این جور مواقع، بهترین کار این است که به خود فرصت دهد تا کمی استراحت کند.

چگونه می توان از افت سرمایه در فارکس جلوگیری کرد؟

حال که با دراودان آشنا شدیم و متوجه شدیم که تا چه حد می تواند در کنتدل ضرر های ما اهمیت داشته باشد؛ باید بدانیم که چگونه می تواند آن را کنترل کرد؟ در قدم اول، باید بدانیم که چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد تا حساب معاملاتی ما افت شدیدی را تجربه کند. در قدم دوم، پس از اینکه توانستیم اتفاقات احتمالی را شناسایی کنیم، حال نوبت به آن می رسد که راه های مقابله با آن را پیدا کنیم.

برخی از اتفاقات احتمالی که منجر به افت حساب می شوند عبارت انداز:

 • انجام معامله بدون تحلیل دقیق و منطقی.
 • ورود به معامله بدون قرار دادن حدضرر.
 • مدیریت نکردن ریسک و انتخاب ریسک به ریوارد های نا مناسب.
 • انتخاب حجم غیر معقول برای معامله.
 • بیش از حد معامله کردن.
 • معامله کردن هنگام انتشار اخبار.

روش های کنترل افت سرمایه در فارکس

در ادامه نکاتی را بررسی می کنیم که با رعایت آن می توان دراودان حساب را مدیریت کرد.

 • همان طور که گفته شد، همه معاملات ما قرار نیست که با سود همراه باشد؛ در نتیجه، مشخص کردن حدضرر بسیار مهم است و نباید به هیچ عنوان به انجام معامله بدون مشخص کردن حدضرر بپردازیم.
 • همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید!. این جمله قطعا برای شما آشنا است و بدین معنی است که ما نباید تمام سرمایه خود را وارد یک معامله کنیم. ما باید برای انجام هر معامله خود مقدار مشخصی سرمایه در نظر بگیریم که در صورت ضرر شدن آن، تمام سرمایه خود را از دست ندهیم. معمولا اکثر اساتید بزرگ معامله گری می گویند که برای انجام معامله نهایتا 2% از سرمایه خود را به عنوان حدضرر محاسبه و قرار دهید تا در صورت ضرر شدن آن معامله، تنها ۲% از سرمایه خود را از دست بدهید.
 • حتما قبل از انجام معامله، اخبار اقتصادی را چک کنید؛ زیرا معمولا در هنگام انتشار اخبار مهم مشاهده می کنیم که نوسانات شدیدی در بازار رخ می دهد و ممکن است که افت شدیدی بر روی سرمایه ما رخ دهد.
 • می توانید برای روز یا هفته و یا حتی ماه برای حساب معاملاتی خود یک میزان افت سرمایه‌ ای را مشخص کنید و در صورتی که کمتر از آن شد، دست از انجام معامله جدیدی برداریدو به عنوان مثال، فرض کنید که شما برای هفته خود دراودان 10% را در نظر گرفته اید اما در روز چهارم هفته معاملاتی، دراودان حساب شما به 10% می رسد؛ در نتیجه، در سه روز باقی مانده هفته معاملاتی خود نباید معامله جدیدی انجام دهید.
 • روان شانس معاملاتی و کنترل احساس حین انجام معامله بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال، سود های معقول برای معاملات خود در نظر بگیرید و سعی کنید که طمع را از خود دور کنید یا اینکه اگر قیمت به حدضرر شما رسید، آن را قبول کنید و حدضرر خود را جابه جا نکنید.
 • هیچ گاه برای جبران ضرر های خود از حجم های بالا در معاملات استفاده نکنید؛ زیرا در صورتی که معامله ضررده شود، ممکن است ضرر سنگینی به حساب وارد شود و به دنبال آن افت حساب شدیدی رخ دهد. این افت ممکن است تا حدی شدید شود که کل سرمایه از دست برود
 • یک استراتژی ثابت و واحد برای انجام معالمات خود در نظر بگیرید و هیچ گاه خارج از آن معامله ای انجام ندهید.
 • گاهی اوقات ممکن است که چند معامله شما پشت سرهم ضررده شوند (حتی با رعایت تمامی موارد)؛ در نتیجه، ممکن است که از نظر روانی دچار نا امیدی و احساس شکست خوردن شوید. سپس در چنین حالتی، بهترین کار این است که کمی خود را از بازار دور کنید و استراحت کنید تا از نظر روحی و روانی دوباره به حالت نرمال برگردید. معامله کردن در نا امید در اکثر مواقع دچار افت بیشتر سرمایه و حساب معاملاتی می شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با Drawdown و Maximum Drawdown آشنا کنیم. دراودان یکی از مفاهیم پایه و اصلی بازار فارکس می باشد که یادگیری و دانستن آن برای هر فردی که قصد معامله گری در بازار فارکس را دارد، واجب است. همان طور که در طول مقاله گفته شد، بررسی دراودان حساب معاملاتی به ما کمک می کند تا میزان افت سرمایه خود را محاسبه کرده و از زیان بیشتر جلوگیری کنیم؛ در نتیجه، به هیچ عنوان از بررسی آن غافل نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن […]

ادامه مطلب

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.