بستن منو

حساب پم PAMM چیست؟ مزایا و ریسک های آن

تیم تحلیل دلفین وست
2 دی 1402

همان طور که می دانید، در حال حاضر روش های مختلفی وجود دارد که می توان براساس آن ها در بازار های مالی به معامله گری و سرمایه گذاری پرداخت. حساب پم pamm یکی از روش هایی است که سرمایه گذاران می توانند از آن استفاده کنند. حساب پم pamm در فارکس، یک نوع حساب معاملاتی است که سرمایه گذاران عملا مدیریت سرمایه و معاملات خود را به یک معامله گر می سپارند. در واقع، این نوع حساب ها راهی برای متصل کردن سرمایه گذاران و معامله‌ گران به یکدیگر است. در صورتی که می خواهید راجب این روش جذاب اطلاعات کسب کنید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به بررسی حساب PAMM و تفاوت آن با کپی تیریدینگ بپردازیم.

آموزش فارکس صفر تا صد

حساب pamm در فارکس چیست؟

حساب پم (PAMM)، مخفف عبارتPercentage Allocation Management Module، را می توان یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری و معامله گری در بازار فارکس دانست. در واقع، این روش مناسب افرادی می باشد که علاقه مند به فعالیت در بازار فارکس هستند، اما تخصص و تجربه کافی برای فعالیت در این بازار را ندارند. این افراد می توانند به جای اینکه زمان و سرمایه خود را صرف آموزش کنند، از حساب های پم نیز استفاده کنند. معمولا افرادی که دارای دانش و تخصص بالایی در زمنیه معامله گری هستند، اقدام به ایجاد حساب پم می کنند و سایر معامله گران می توانند سرمایه خود را به حساب یک یا چند معامله گر واریز کنند تا از طرف صاحبان سرمایه به انجام معامله بپردازند. البته قبل از این کار حتما باید حساب پم مربوطه را به طور کامل و دقیق بررسی کرد. در واقع، باید میزان سودآوری، میزان سرمایه جمع شده در آن، حداقل میزان سرمایه گذاری در آن، میزان کارمزد دریافتی و… هر حساب پم را بررسی کرد و سپس بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد.

معامله گر یا معامله گران‌ حساب pamm که به مدیر حساب پم معروف هستند؛ معمولاً درصدی از سود حاصل شده از معاملات را به‌ عنوان کارمزد دریافت می کنند.

حساب پم PAMM چیست

افتتاح حساب PAMM

اگر شما هم جزء آن دستع افرادی هستید که به حساب های پم علاقه مند شده اید و قصد استفاده از آن را دارید، باید مراحل زیر را سپری کنید:

 • پیدا کردن بروکر معتبر و مطمئن که حساب پم جزء خدمات آن باشد
 • ثبت نام در بروکر و واریز وجه به حساب کاربری خود
 • بررسی حساب های پم و انتخاب یک حساب مناسب
 • انتقال وجه به حساب پم

تفاوت کپی تریدینگ و حساب پم چیست؟

شاید در قدم اول حساب پم و کپی ترید را با یک دیگر اشتباه بگیریم، اما در واقع این دو روش کاملا متفاوت برای سرمایه گذاری در بازار فارکس می باشند که در ادامه به برخی از تفاوت های آن ها اشاره می کنیم:

 • در حساب پم مشاهده می کنیم که سرمایه گذار، سرمایه خود را به حساب پم واریز می کند و به نوعی مدیریت سرمایه خود را به معامله گر (مدیر حساب پم مربوطه) واگذار می کند. در کپی ترید، سرمایه گذار صرفا به حساب یک معامله گر متصل شده و معاملات او را روی حساب خود کپی می کند؛ در نتیجه، سرمایه همچنان در حساب سرمایه گذار می باشد و به حساب پم انتقال داده نمی شود.
 • در حساب پم، نمی توان معاملاتی که توسط معامله گر انجام می شود را مشاهده کرد و صرفا فقط می توان از نتایج آن باخبر شد؛ اما در کپی ترید، می توان معاملاتی که توسط معامله گر انجام می شود را مشاهده کرد. در این حالت، سرمایه گذار این توانایی را خواهد داشت که از استراتژی معامله گر باخبر باشد و نحوه دیدگاه او به نمودار قمیتی را درک کند؛ در نتیجه، در صورتی که در انجام فرضا یکی از معاملات رضایت نداشت، می تواند آن را کپی نکند یا آن را تغییر دهد.

تفاوت کپی تریدینگ و حساب پم

 • در حساب پم، هنگامی که سرمایه گذار بخشی از سرمایه خود را به حساب پم واریز می‌ کند؛ سرمایه او با سرمایه ای که داخل حساب می باشد، ترکیب می شود. در صورتی که سود تحقق یابد، سرمایه ‌گذار در سود تحقق یافته متناسب با میزان سرمایه خود شریک خواهد بود و اگر ضرری رخ دهد، سرمایه‌ گذار متناسب با سرمایه خود در ضرر ایجاد شده شریک خواهد بود. در کپی ترید، سرمایه گذار متناسب با میزان حجم ورودی خود در هر معامله، سود یا ضرر را تجربه خواهد کرد.
 • در هر دو نوع حساب، شما به عنوان یک سرمایه گذار باید مبلغی را به عنوان کارمزد به معامله گر پرداخت کنید که معمولا به صورت درصدی از سود خواهد بود؛ اگر ضرری در معاملات رخ دهد و سودی ایجاد نشود، ضرر به طور کامل برعهده سرمایه گذار خواهد بود و معامله گر هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

بهترین بروکر حساب پم PAMM

همان طور که گفته شد، برای استفاده از حساب پم ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کنیم. حتما دقت داشته باید که قبل ثبت نام و واریز وجه به بروکر، باید بروکر را به طور کامل بررسی کرد. در واقع، باید بررسی کرد که بروکر معتبر است یا خیر؟ حساب پم ارائه می دهد یا خیر؟ و…. .

برخی از مواردی که باید بررسی شود در انتخاب یک بروکر معتبر عبارت انداز:

 • سابقه بروکر، مجوزهای قانونی یا رگوله بودن بروکر فارکس، میزان محبوبیت بروکر در میان مردم و شبکه های اجتماعی، میزان رضایت کاربران از خدمات بروکر و…. .
 • تنوع در ارائه خدمات از جمله ارائه حساب پم، میزان کارمزد بروکر، میزان تنوع در روش های واریز و برداشت وجه از بروکر، پشتیبانی قوی و… .

حال که از شرایط کلی بروکر مطلع شدیم، باید به بررسی شرایط کلی حساب های پم بروکر بپردازیم و متوجه شویم که آیا این بروکر در زمینه ارائه این نوع حساب ها توانسته عملکرد خوبی را از خود نشان دهد یا خیر؟

چگونه بهترین بروکر را برای افتتاح حساب پم پیدا کنیم؟

برخی از مهم ترین موارد عبارت اند از:

 • تعداد و تنوع
 • میزان کارمزد
 • حداقل واریزی وجه
 • نحوه تقسیم سود و زیان
 • بررسی عملکرد و سودآوری
 • شرایط و قوانین ورود و خروج

پس از بررسی شرایط کلی تمامی حساب های پم بروکر، حال نوبت به مقایسه حساب ها با یک دیگر می شود تا بتوان حسابی را که شرایط ایده آل تری دارد، انتخاب کرد. به عنوان مثال، حسابی که سودآوری بیشتری در چند ماه اخیر داشته، معامله گر حرفه ای تری بر روی آن فعالیت می کند، کارمزد کمتری دریافت می کند و…، گزینه بهتری برای انتخاب می باشد.

حساب پم در فارکس

برخی از بروکرهایی که در زمینه ارائه حساب پم عملکر خوبی دارند، عبارت اند از:

 1. آلپاری
 2. فیبو گروپ
 3. کپیتال اکستند
 4. آرون گروپس

در ادامه به معرفی حساب پم در بروکر آلپاری می پردازیم.

حساب پم در بروکر آلپاری

حساب های پم توسط بروکر های مختلفی ارائه می شود که برای استفاده از آن ابتدا باید در بروکر مربوطه ثبت نام کنید. به عنوان مثال، یکی از بروکر هایی که به ایرانیان خدمات رسانی می کند و ایران را در لیست تحریم های خود قرار نداده، بروکر آلپاری می باشد. این بروکر خدمات بسیار متنوع و کارآمدی ارائه می دهد که یکی از آن ها حساب پم نیز می باشد. مدیریت این حساب برعهده شخص معامله ‌گر است و مواردی از جمله درصد کارمزد، مدت زمان قرارداد، حداقل میزان واریزی و … نیز مشخص می کند؛ سپس در صورتی که شخص سرمایه گذار با شرایط مشخص شده موافق بود، می تواند سرمایه خود را در آن حساب پم واریز کند.

در صورتی که شرایط را مناسب و ایده آل خود ندانست، می تواند از سایر حساب های پم موجود در بروکر آلپاری استفاده کند. همچنین، باید به این نکته توجه کرد که اگر معاملات انجام شده به زیان ختم شد، تمام مسئولیت برعهده شخص سرمایه گذار می باشد و معامله گر یا همان مدیر حساب پم خسارتی بابت زیان ایجاد شده پرداخت نخواهد کرد. در صورتی که قصد ثبت نام در بروکر آلپاری و سرمایه گذاری در حساب های پم این بروکر را دارید، می توانید از این لینک استفاده کنید.

حساب پم آلپاری

مزایا و ریسک حساب پم PAMM

شاید تا بدین جای مقاله خودتان متوجه برخی از مهم ترین مزایا و معایب آن شده باشید؛ اما در ادامه به طور مختصر به شرح مهم ترین های آن می پردازیم. برخی از مهم ترین مزایای آن عبارت اند از:

 • مناسب برای افراد تازه کار و کسانی که تخصص در زمینه معامله گری ندارند.
 • مدیریت سرمایه توسط یک یا گروهی از معامله گران متخصص.

برخی از مهم ترین ریک های آن عبارت اند از:

 • فعالیت در بازار های مالی دارای ریسک خاص خود است؛ حساب های پم از این قائده مستثنی نیست.
 • کمبود شفایت در نحوه انجام معاملات معامله گر؛ سرمایه گذار صرفا از نتایج معاملات باخبر می شود.
 • شاید پیدا کردن بروکر ارائه دهنده حساب پم زمان بر باشد؛ زیرا تعداد کمی از بروکر ها چنین خدماتی را نیز ارائه می دهند.
 • ممکن است در بررسی و انتخاب یک حساب پم ایده آل دچار اشتباه شویم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با حساب‌ های پم pamm آشنا کنیم. در واقع، حساب های پم را می توان یکی از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری در بازار فارکس دانست که برای تمامی افراد (از تازه کار گرفته تا حرفه) می تواند کاربردی باشد. افراد تازه کار می توانند سرمایه خود را به یک معامله گر حرفه ای بسپارند تا به جای آن ها معامله کند؛ از طرفی دیگر، معامله گران حرفه ای می توانند حساب پم ایجاد کنند تا درآمد خود را نیز افزایش دهند؛ اما قبل از استفاده از حساب پم ( چه به عنوان سرمایه گذار و چه به عنوان معامله گر) حتما باید شرایط و قوائد آن را مطالعه کرد. توجه به این نکته ضروری است که استفاده از حساب پم بدون آگاهی کافی از آن می تواند ضرر های بزرگی را به همراه داشته باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن […]

ادامه مطلب

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.