بستن منو

سشن های فارکس به وقت ایران

تیم تحلیل دلفین وست
13 مهر 1402

بازار فارکس بزرگ ‌ترین بازار مالی جهان است که حجم معاملاتی روزانه‌ آن بیش از 7 میلیون دلار است. می توان گفت که در این بازار معامله گران بسیار حرفه ای از سراسر دنیا فعالیت می کنند و به نوعی برای کسب سود و موفقیت در بازار باید آن ها رقابت کرد؛ در نتیجه، برای فعالیت سودآور در بازار فارکس و رقابت با چنین معامله گرانی باید تمامی مفاهیم مهم بازار را مطالعه کرد، آموزش های لازم را دید و تخصص لازم را کسب کرد تا بتوان به موفقیت رسید. یکی از مفاهیم مهم بازار فارکس، سشن‌ های معاملاتی بازار فارکس است که قصد داریم در این مقاله به شرح آن بپردازیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

ساعات فعالیت فارکس

بازار فارکس در 24 ساعت شبانه ‌روز و 5 روز هفته فعال بوده که در این مدت افراد و موسسات بسیار زیادی در آن به فعالیت می پردازند. موسسات بسیار زیادی از جمله بانک‌ های مرکزی، صندوق‌ های تأمین سرمایه، شرکت‌ های مدیریت سرمایه‌ گذاری و شمار بسیاری از سرمایه‌ گذاران بزرگ و خرد از سراسر جهان می توان نام برد که در این بازار فعالیت می کنند.

همان طور که گفته شد، بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و 5 روز هفته فعال است؛ اما همان طور که روز درحال جابجا شدن در کره زمین است، مراکز مالی هم جابجا می شوند و در هر بازه زمانی مشخصی بازار مالی یک کشور شروع شده و به اتمام می رسد که به آن بازه زمانی، سشن ‌های معاملاتی گفته می شود.

سشن ‌های معاملاتی فارکس

سشن های فارکس به وقت ایران

از آنجایی که نیوزلند یک مرکز مالی بین المللی است، بازار فارکس همزمان با آن در ساعت 01:30 بامداد یکشنبه به وقت ایران باز می شود؛ اما به سشن سیدنی معروف است؛ در نتیجه، اولین سشنی که در بازار فارکس باز می شود را سشن سیدنی گویند. بعد از آن به ترتیب از شرق به غرب بازار مالی کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان باز می‌ شود و همه آن ها را می ‌توانیم به عنوان یک سشن معاملاتی در بازار فارکس تعریف کنیم؛ اما براساس حجم معاملاتی که در هر سشن وجود دارد، 4 سشن اصلی معاملاتی در بازار فارکس عبارت انداز: ابتدا سشن سیدنی، پس از آن سشن توکیو، سشن لندن و در آخر سشن نیویورک که در ادامه به بررسی مختصری از هر 4 سشن می پردازیم.

سشن های فارکس به وقت ایران

  • سشن سیدنی به عنوان اولین سشن در فارکس از ساعت 01:30 بامداد باز شده و تا ساعت 10:30 صبح ادامه پیدا خواهد کرد؛ اما بروکر های فارکس از ساعت 01:30 تا 02:30 نیز بسته است و نمی توانیم به بازار فارکس دسترسی داشته باشیم.
  • سشن توکیو دومین سشن در بازار فارکس است که از ساعت 04:30 باز شده و تا ساعت 13:30 باز خواهد بود.
  • سشن لندن سشن بعدی است که در ساعت 11:30 صبح باز شده و تا ساعت 19:30 عصر ادامه پیدا می ‌نماید.
  • در نهایت سشن نیویورک نیز در ساعت 16:30 باز شده و تا ساعت 01:30 بامداد فردا ادامه پیدا می ‌نماید.

در میان این 4 سشن معاملاتی بازار فارکس، سشن لندن و سشن نیویورک را می توان سشن های اصلی دانست؛ زیرا معمولا اخبار مهم اقتصادی و سیاسی در زمان باز بودن این دو سشن اعلام می شود. همچنین، در این دو سشن حجم معاملات بیشتر از دو سشن دیگر است و نوسانات بیشری روی جفت ارز ها رخ می دهد.

سشن سیدنی

این سشن سیدنی را می توان آرام ترین سشن بازار فارکس دانست. سشن سیدنی در ساعاتی از شبانه روز شروع و پایان می یابد که اکثر مردم جهان در خواب هستند و به همین دلیل در این سشن مشاهده می کنیم که حجم معاملات بسیار پایین بوده، اکثر جفت ارز ها در حالت رنج بوده و حرکات خاصی انجام نمی دهند. میزان اسپرد در سشن سیدنی کمی بالاتر از سشن های دیگر است که دلیل آن همان پایین بودن حجم معاملات است.

سشن توکیو

سشن معاملاتی توکیو دومین سشن اصلی معاملات فارکس که به سشن آسیا معروف است. این سشن در میانه های سشن سیدنی باز می شود و تقریبا تا اوایل سشن لندن ادامه می یابد. حجم معاملات بازار فارکس در این سشن همانند سشن سیدنی پایین است و مشاهده می کنیم که اکثر جفت ارز ها در حالت رنج بوده یا نوسان های کمی دارند. با این‌ حال، حجم معاملات در این سشن نسبت به سشن سیدنی کمی بیشتر است.

سشن لندن

سشن معاملاتی لند مهم‌ ترین سشن معاملاتی فارکس بوده که به سشن اروپا نیز معروف است. این سشن زمانی شروع می‌شود که مراکز مالی اروپایی مانند لندن، فرانکفورت و پاریس شروع به فعالیت می‌ کنند.

حجم معاملات در این سشن بسیار بالا است؛ در نتیجه، مشاهده می کنیم که اکثر جفت ارز ها دارای روند هستند و نوسانات خوبی روی آن ها رخ می دهد. جفت‌ های اصلی فارکس، مانند eur/usd‌، gbp/usd از فعال ترین جفت ارز ها در این سشن هستند.

سشن نیویورک

سشن معاملاتی نیویورک زمانی شروع می ‌شود که بازار های مالی مالی در ایالات متحده آمریکا و کانادا باز می‌ شوند. این سشن به سشن آمریکا نیز معروف است. در طول سشن معاملاتی نیویورک، نوسانات و حجم معاملات بازار فارکس بالا است؛ مشاهده می کنیم که روی جفت ارز ها حرکت های شدیدی رخ می دهد. جفت ارز هایی مانند eur/usd، usd/cad از فعال ترین جفت ارز ها در این سشن هستند.

اهمیت انتخاب بهترین زمان معامله در فارکس

همان طور که گفته شد، بازار فارکس در 24 ساعت شبانه روز باز است و می توان در هر ساعتی از شبانه روز به انجام معامله پرداخت؛ اما آیا ما باید هر ساعتی معامله کنیم؟ قطعا جواب این سوال خیر است.

اگر از معامله گران حرفه ای و با تجربه بپرسید که روی چند جفت ارز مختلف معامله می کنید، احتمالا اسم یک یا نهایتا دو جفت ارز ها به شما خواهند گفت و می گویند که اینجوری بهتر است؛ زیرا وقتی تعداد جفت ارز کمی را برای انجام معامله انتخاب می کنیم، می توانیم تمرکز بیشتری روی معاملات خود داشته باشیم. ساعت انجام معامله هم از این قائده مستثنی نیست و نباید در هر ساعتی از شبانه روز به انجام معامله پرداخت.

به طور کلی، بهترین ساعت انجام معامله در بازار فارکس را می توان ساعاتی دانست که حجم معاملات و نقدینگی در بازار بالا است. معمولا در ساعاتی از شبانه روز که بازار های مالی چند کشور با هم باز می شوند یا به نوعی ساعات فعالیت آن ها با هم هم پوشانی دارد، حجم معاملات و نقدینگی در بازار بسیار افزایش می یابد. مزیت افزایش حجم معاملات و نقدینگی در این است که نوسان و تغییر قیمت جفت ارز ها قابل پیش بینی تر خواهد بود. از طرفی دیگر، با افزایش حجم معاملات، اسپرد بروکر های فارکس کاهش یافته و به دنبال آن هزینه‌ های معاملاتی معامله گران هم کاهش می یابد.

چگونه بهترین ساعات معامله در فارکس شناسایی کنیم؟

همان طور که گفته شد، بهترین زمان معامله در بازار فارکس در ساعاتی است که حجم معاملات و نقدینگی بالا باشد؛ اما موارد دیگری هم وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. در ادامه به بررسی موارد دیگر می پردازیم:

  • قبل از اینکه به انجام معامله در بازار بپردازیم، ابتدا باید تقویم اقتصادی را بررسی کنیم. در طول یک روز معاملاتی ممکن است که اخبار اقتصادی زیادی منتشر شود که برخی از آن ها مانند، نرخ بهره، شاخص مصرف کننده، نرخ بیکاری و اشتغال می توانند تاثیرات زیادی را روی جفت ارز ها بگذارند. به عنوان مثال، زمانی که نرخ بهره آمریکا منتشر می شود، می تواند تاثیر بسیار بالایی روی جفت ارز هایی که یک طرف آن ها دلار آمریکا است، بگذارد. بهترین کار این است که هنگامی خبری منتشر می شود، دست از انجام معامله روی جفت ارز هایی که بیشترین تاثیر را از آن خبر می پذیرند، برداریم. معمولا هنگام انتشار اخبار مهم مشاهده می کنیم که هیجانات در بازار افزایش می یابد، نوسانات بسیار شدیدی را روی جفت ارز ها رخ می دهد و پیش بینی تغییرات قیمت آن ها بشدت سخت می شود.
  • دومین نکته برای انتخاب بهترین زمان معامله در فارکس، نوع جفت ارز معاملاتی نیز بشدت می تواند در بهترین ساعت معاملاتی تاثیر گذار باشد؛ به عنوان مثال، جفت ارز هایی که یک طرف آن ها دلار آمریکا است از جمله usd/cad، eur/usd و… گزینه های بهتری برای انجام معامله در سشن نیویورک است. به عنوان مثالی دیگر، جفت ارز هایی که یک طرف آن ها یورو یا پوند انگلستان باشد از جمله eur/aud، gbp/nzd و… گزینه های بهتری برای انجام معامله در سشن لندن هستند.

به طور کلی معامله روی جفت ارز های اصلی (جفت ارز هایی که یک طرف آن ها دلار آمریکا است) می تواند ریسک کمتری داشته باشد و بهتر است روی آن ها معامله کنیم.

  • به عنوان سومین نکته می توان به زندگی شخصی معامله گران نیز اشاره کرد. به عنوان مثال، یک خانواده 3 نفره را در نظر بگیرید که دارای یک فرزند 8 ساله هستند. اگر خانم این خانواده قصد معامله کردن در فارکس را داشته باشد، احتمالا بهترین زمان معامله در فارکس برای او را می توان صبح ها و سشن لندن دانست که هم همسر او و هم فرزند او در خانه نه نیستند.

بهترین زمان معامله در فارکس به وقت ایران چه ساعتی است؟

با توجه به موارد گفته شده و به خصوص سومین مورد می توان گفت که بهترین زمان معامله برای هر معامله گر ایرانی در بازار فارکس بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ از جمله زندگی شخصی او، جفت ارزی که قصد معامله روی آن را دارد و… .

بازار فارکس به مدت 5 روز در هفته از دوشنبه تا جمعه است به صورت 24 ساعته باز است؛ اما به طور کلی روز های سه شنبه تا پنج شنبه را می توان روز های معاملاتی ایده آلی دانست؛ زیرا روز های دوشنبه (روز اول معاملاتی هفته) و روز های جمعه (روز آخر معاملاتی هفته) از نظر حجم معاملاتی و نقدینگی کاهش چشم گیری را نسبت به سایر روز های معاملاتی خواهند داشت. از نظر بهترین ساعات معامله در بازار فارکس به وقت ایران می توان از زمان هم‌ پوشانی سشن لندن و نیویورک یاد کرد که ساعت 16:30 تا 20:30 به وقت ایران است و می توان این بازه زمانی را یکی از بهترین ساعات معامله در فارس دانست. نکته مهم این است که بیش از 70% درصد حجم معاملات روزانه فارکس در این ساعات انجام می ‌شود.

بازه زمانی دیگری که به نوعی برای انجام معامله به وقت ایران در بازار فارکس جذاب است را می توان 11:30 تا 12:30 دانست که مربوط به هم‌ پوشانی سشن لندن و توکیو است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با سشن های معاملاتی در بازار فارکس به صورت مختصر و مفید آشنا کنیم. داشتن اطلاع در مورد سشن ها و به خصوص اینکه در زمان انجام معامله خود در چه سشنی قرار داریم، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا همان طور که گفته شد، حجم معاملات در سشن های لندن و نیویورک بیشتر از سشن سیدنی و توکیو بوده و نوسانات خوبی روی جفت ارز ها در این دو سشن رخ می دهد. هنگامی که حجم معاملات بیشتر می شود، نقدینگی در بازار افزایش می یابد که سبب می شود پیش بینی های دقیق تری از حرکت آینده جفت ارز ها انجام داد و به دنبال آن معاملات بهتری انجام شود.

قدم بعدی:

4.4/5 - (5 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن […]

ادامه مطلب

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.