بستن منو

کندل دوجی چیست؟ آموزش انواع الگوی کندل Doji

تیم تحلیل دلفین وست
13 آذر 1401

اساس تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی، استناد به نمودارهای قیمت است که در چند نوع مختلف وجود دارند. نمودار خطی را می‌توان معمول‌ ترین نمودار قیمت دانست، اما این نمودار نمی ‌تواند اطلاعات زیادی درباره قیمت و بازار را به معامله گر منتقل کند؛ بنابراین نیاز به نمودار دیگری است تا بتواند در یک نگاه، اطلاعات بیشتری را به معامله‌ گران منتقل کند. این نمودار، نمودار شمعی ژاپنی یا کندل‌ استیک است. نمودار شمعی ژاپنی نزد معامله گرها محبوبیت بسیاری دارد. در ادامه قصد داریم بگوییم کندل دوجی چیست و چه انواعی دارد، در این مقاله از دلفین وست با ما همراه شوید.

کندل شناسی پیشرفته

کندل دوجی Doji چیست؟

هر الگوی شمعی می‌تواند 4 مولفه اصلی را در اختیار تریدر قرار دهد:

  • بالاترین قیمت یا High
  • پایین‌ترین قیمت یا Low
  • قیمت آغازین یا Open
  • قیمت پایانی یا Close

چهار مؤلفه فوق می‌تواند در قیمت‌های روزانه یا در قیمت سایر بازارهای مالی در یک بازه زمانی مشخص بررسی شود.

آموزش کندل ها

کندل دوجی به کندلی گفته ‌می‌شود که در آن، قیمت آغازین و قیمت پایانی با هم برابر یا بسیار به‌ هم نزدیک باشند. این کندل زمانی شکل میگیرد که بازار حالت خنثی و راکد یافته‌ است. به ‌طوری‌ که فروشندگان و خریداران هیچ ‌کدام بر یک‌ دیگر پیروز نشده‌ اند. معامله‌ گران با کندلی که پس از کندل دوجی در نمودار ایجاد می‌شود، می‌توانند جهت بازار را تشخیص دهند.

چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

کندل دوجی معمولا در انتهای یک روند صعودی یا در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود. این نوع کندل می‌تواند اخطاری برای بازگشت بازار باشد. به‌ صورت ‌کلی نباید سریع درباره دوجی‌ها تصمیم گرفت. بلکه باید منتظر ماند تا کندل دوجی به ‌صورت ‌کامل روی نمودار تشکیل شود، آن‌ گاه به پیش‌بینی بازار پرداخت. معمولاً معامله گرهای محافظه‌کار بیشتر صبر می‌کنند تا با تشکیل کامل بهتر بتوانند موقعیت بازار را برای خود توصیف کنند.

این موضوع کمک می‌کند تا این معامله گرها ریسک کمتری را در معاملات خود متحمل شوند؛ بنابراین موضوع این‌ که کندل دوجی چه زمانی رخ‌ می‌دهد، می‌تواند در انتهای یک روند طولانی شارپ باشد که باید با احتیاط درباره آن تصمیم‌ گیری کرد.

کندل چیست

انواع کندل های Doji

کندل‌های دوجی انواع مختلفی دارند که هریک از آن‌ها می‌توانند موقعیت‌های خاصی را به معامله گر اعلام کنند. اگر بخواهیم برخی از رایج‌ترین کندل‌های دوجی را نام ببریم، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

کندل دوجی پایه بلند

دوجی پایه بلند یا Long leg Doji فاقد بدنه است. یعنی سایه‌های آن بلند و معمولا برابر هستند. دوجی پایه بلند روی نمودار، برابر بودن قدرت خریداران و فروشندگان بازار را نشان می‌دهد. بدین شکل که قیمت ابتدا به سمت بالا یا پایین میرود و سپس تقریبا به همان میزان به سمت خلاف حرکت میکند و در نهایت در قیمت باز شدن کندل یا در نزدیکی آن بسته می شود. از روی این کندل می‌توان به ترید و عدم قاطعیت در تصمیم‌گیری معامله‌گران نیز پی‌برد.

اگر در نمودارهای بورس، کندل دوجی پایه‌بلند فاقد سایه بالایی یا پایینی باشد، نشان ‌دهنده آن است که سهام در صف خرید یا فروش قرار دارد.

کندل استیک

کندل دوجی سنجاقک

در کندل دوجی سنجاقک یا Dragonfly Doji ، سایه بالایی وجود ندارد یا خیلی کوتاه است، اما سایه پایینی بلندی مشاهده می‌شود. اگر کندل در انتهای یک روند نزولی تشکیل شود، از روی آن می‌توان به قدرت بالای خریداران در بازار پی‌برد. زیرا نشان میدهد که ابتدا فروشندگان قیمت را کاهش داده و سپس خریداران با قدرت بیشتری وارد شدن قیمت را به سمت بالا برده اند. اگر این کندل در یک روند صعودی ظاهر شود، یک سیگنال کاهش قیمت برای معامله گر خواهد بود، زیرا نشان دهنده این است که کم کم فروشندگان وارد بازار می شوند و قدرت خریداران رو به کاهش است.

به کندل دوجی سنجاقک، کندل دوجی اژدها هم گفته ‌می‌شود؛ بنابراین هر کجا نام کندل دوجی اژدها را مشاهده کردید، به یاد دوجی سنجاقک بیفتید. باید توجه داشت که الگوی دوجی اژدها یا همان کندل دوجی سنجاقک به ‌ندرت در نمودارها ظاهر می‌شود.

 سنجاقک

کندل دوجی سنگ قبر

در کندل دوجی سنگ قبر Gravestone Doji، برخلاف سنجاقک، سایه پایینی وجود ندارد یا بسیار کوتاه است، اما در عوض سایه بالایی بلندی وجود دارد. این الگو مانند اسمش ترسناک بوده و به معنای قدرت زیاد فروشندگان در بازار است. یعنی خریدار و تقاضا برای خرید وجود ندارد یا بسیار اندک است.

کندل دوجی سنگ قبر می‌تواند هم در روندهای صعودی و هم در روندهای نزولی ظاهر شود، اما معمولاً در انتهای بازارهای گاوی یا صعودی رخ می‌دهد که بیشتر معامله‌گران با مشاهده این کندل از خرید منصرف می‌شوند یا تصمیم به فروش می‌گیرند. اگر در انتهای روند نزولی صورت گیر می تواند نشان از کاهش قدرت فروشندگان باشد و همچنین ورود خریداران جدید به بازار که کم کم قدرت را از دست فروشندگان میگیرند و بازار روند صعودی تازه ای به خود میگیرد.

سنگ قبر

کندل دوجی استاندارد (فرفره)

فرفره یا همان Neutral Doji، قیمت آغاز، پایان، بالاترین و پایین‌ترین قیمت باهم اختلاف کمی دارند. به‌طوری‌که شبیه یک صلیب به نظر می‌رسد. این کندل شبیه کندل دوجی پایه‌بلند است، با این تفاوت که سایه‌های کوتاه‌تری دارد. از روی کندل دوجی استاندارد به ‌تنهایی نمی ‌توان درباره حرکت بازار نتیجه‌ گیری کرد، بلکه باید به کندل‌ های کناری آن توجه شود.

دوجی استاندارد

محدودیت ها

اگرچه کندل دوجی، یکی از ابزارهای اولیه معامله گرها هستند و اهمیت بسیاری دارند، به‌دلیل برخی محدودیت‌ها نمی‌توان به آن تکیه‌کرد. به‌همین ‌دلیل همواره توصیه‌ می‌شود از آن‌ها به‌ تنهایی برای تصمیم‌ گیری استفاده نشود و در کنار آن‌ها، حتماً از دیگر ابزارهای تحلیلی هم استفاده شود. درواقع می‌توان محدودیت‌ های این کندل را به‌ صورت‌زیر بررسی کرد:

  • الگوهای دوجی در حقیقت نشانگرهایی خنثی هستند که اطلاعات مهم، اما بسیار اندکی را به معامله گر می‌دهند.
  • برخی از انواع کندل دوجی که در این مطلب معرفی شدند، به‌ندرت در نمودارهای قیمت ظاهر می‌شوند؛‌ بنابراین نمی‌توان همیشه از نتیجه حاصل از تشکیل آن‌ها در نمودار بهره‌ گرفت.
  • کندل های دوجی صد درصد قابل ‌اعتماد نیستند؛ زیرا پس از تشکیل آن‌ها، بازگشت قیمت تضمینی نیست، بلکه تنها یک فرضیه در صورت ظاهر شدن آن‌هاست که بیشتر به واقعیت تبدیل می‌شود، اما نمی‌توان کاملاً روی آن حساب کرد.

سخن آخر

یادتان باشد اگر یک معامله گر مبتدی هستید، باید حتماً با این کندل‌ها آشنایی داشته باشید. اما به ‌تنهایی در تحلیل‌ های خود روی آن‌ها حساب نکنید و از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال برای تایید تحلیل خود بهره بگیرید.

قدم بعدی:

آموزش الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

4.8/5 - (6 امتیاز)
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

آخرین مقالات مرتبط

کپی تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در بازارهای پُرریسکی از جمله ارز دیجیتال و بازار فارکس، ترید (معامله) کردن و رسیدن به سود مستمر و البته چشمگیر به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. کپی تریدینگ (Copy trading) را می توان یک روش آسان، مطمئن، بدون نیاز به مهارت و فقط با همراهی کردن یک تریدر (معامله گر) حرفه ای دانست […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو

پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که به کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت ها، دیدگاهی روشن درباره بازار ارائه میدهد. یکی از مطرح ترین سبک های پرایس اکشن، سبک rtm یا Read The Market است. پرایس اکشن rtm براساس عرضه و تقاضا کار میکند و به معامله گر اجازه میدهد بدون تکیه […]

ادامه مطلب

الگو ftr در پرایس اکشن rtm

در سبک پرایس اکشن الگو های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از بهترین، قدرتمندترین های آن، الگو ftr است. این الگو جزء الگو های ادامه دهنده می باشد که بسیاری از معامله گران برای انجام معاملات خود از آن استفاده می کنند. تشخیص این الگو چندان کار سختی نیست، اما برای اینکه بتوان به […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.