آموزش الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

تیم تحلیل دلفین وست
9 خرداد 1402

آیا می دانستید حدود 20 نوع مختلف از الگوهای کلاسیک وجود دارد؟ ابزارها و روش های بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال وجود دارند، که معامله گران می توانند با بهره گیری از آن ها، رفتار حرکت قیمت بررسی کنند. شناخت هر یک از این ابزارها و نحوه استفاده درست از آن ها می تواند کمک بسیار زیادی به معامله گران در تحلیل بازار کند؛ یکی از پرکاربردترین روش ها، الگوهای کلاسیک است، در این مقاله به بررسی الگو های کلاسیک می پردازیم. آن‌ها در اشکال و اندازه های مختلف هستند، اما همه آن‌ها یک چیز مشترک دارند؛ اشکال شناخته شده ای که می توانید در نمودار قیمت خود ترسیم کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته)

معرفی الگوهای کلاسیک

مجموعه ای از شکل های شناخته شده که براساس حرکت قیمت، روی نمودار نمایان می شوند. این الگو ها می توانند در انتهای روند، در اطراف سطوح حمایت یا مقاومت یا در طول روند تشکیل شوند؛ این الگوها می ‌توانند کمک زیادی به تحلیل و در نتیجه معاملات بهتر کنند.

به صورت کلی، دو نوع الگوی نموداری وجود دارد:

  • الگوهای برگشتی: الگوهای برگشتی در انتهای روند و زمانی که بازار قصد تغییر جهت دارد یافت می شود.
  • الگوهای ادامه دهنده: الگوهای ادامه دهنده نشان می دهد که قیمت ها به روند فعلی خود ادامه می دهند.

برخی از شناخته شده ترین الگوهای نمودار کلاسیک عبارتند از الگوی سر و شانه،الگوی مثلث، الگوی کنج و الگوی کف یا سقف دوقلو یا سه قلو و… که به معرفی آنان می پردازیم.

الگوهای کلاسیک: سر و شانه (Head and Shoulders)

الگوی سر و شانه یکی از الگوهای بازگشتی است. هنگامی که قیمت در مسیر صعودی قرار دارد، اگر این الگو تشکیل شود،‌ تغییر مسیر داده و به سمت پایین حرکت می‌ کند؛ هنگامی که قیمت در یک‌ روند نزولی قرار دارد سپس الگوی برگشتی سرشانه تشکیل می ‌شود (شکل ظاهری آن برعکس می شود)، روند نزولی تغییر مسیر داده و به سمت بالا حرکت می کند. این الگو دارای سه سقف یا سه کف است که سقف یا کف وسط از دوتای دیگر بلند تر است.

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال

الگوی سر و شانه

الگوهای کلاسیک: کف و سقف دو قلو (Double Top & Double Bottom)

کف و سقف دو قلو یکی از الگوهای بازگشتی است. هنگامی که قیمت در مسیر صعودی قرار دارد، اگر این الگو تشکیل شود،‌ تغییر مسیر داده و به سمت پایین حرکت می‌ کند. هنگامی که قیمت در یک‌ روند نزولی قرار دارد و سپس الگوی برگشتی کف دوقلو تشکیل می ‌شود ( شکل ظاهری آن برعکس می شود)، روند نزولی تغییر مسیر داده و به سمت بالا حرکت می کند. این الگو دارای دو کف یا دو سقف برابر است.

الگوی کف و سقف دو قلو در تحلیل تکنیکال

الگوی کف و سقف دوقلو

الگو کف و سقف سه ‌قلو (Triple Top & Triple Bottom)

این الگو هم یک الگو بازگشتی است؛ همانند الگوی کف و سقف دوقلو می باشد؛ با این تفاوت که به ‌جای دوقلو به سه‌ قلو تبدیل می ‌شود و دارای سه سقف یا کف برابر است.

الگوی کف و سقف سه قلو

الگوهای کلاسیک: پرچم (FLAG)

الگو پرچم یکی از الگوهای ادامه ‌دهنده تحلیل تکنیکال است. هنگامی که این  الگو در روند صعودی یا نزولی تشکیل شود معمولا قیمت در جهت روند قبلی از آن خارج می شود و روند را ادامه می دهد. الگوی پرچم از یک روند صعودی شارپ (میله پرچم) و یک محدوده خنثی (پرچم) تشکیل می شود.

الگوی پرچم می تواند شبیه به الگو مستطیل و مثلث باشد. گاهی ممکن است پرچم دارای زاویه به سمت بالا یا پایین داشته باشد. معمولا شاهد روند شارپ قبل از پرچم هستیم.

الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوهای کلاسیک پرچم

الگوی پرچم

الگو های کلاسیک: مثلث (Triangles)

این الگو دارای 3 مدل اصلی (متقارن، نزولی و صعودی) و 6 حالت است، اگر بتوانیم به‌ صورت همگرا دو خط را رسم كنیم كه تشكیل یك مثلث بدهد، می توان آن را الگو مثلث در نظر گرفت. این الگو می ‌تواند به ‌صورت بازگشتی یا ادامه‌ دهنده باشد اما معمولا ادامه دهنده خواهد بود.

الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی مثلث الگوهای کلاسیک مثلث

الگوی الماس (Diamonds)

الگو الماس یک الگو بازگشتی است که برای معامله ‌گران و سرمایه‌ گذاران تکنیکال، کمتر شناخته شده زیرا کمتر در نمودار های قیمتی دیده می شود. اغلب پس از یک مرحله روند طولانی ظاهر می ‌شود؛ دارای دو حالت صعودی و نزولی است؛ وقتی در روند صعودی رخ می‌ دهد سبب تغییر جهت روند به نزولی می شود؛ وقتی در روند نزولی رخ می ‌دهد، روند را صعودی می کند.

الگوی الماس

الگوی کنج (Wedges)

الگو کنج می تواند هم به صورت بازگشتی و هم از نوع ادامه دهنده باشد؛ مانند الگو مثلث است با این تفاوت كه به‌ صورت یك كنج تشكیل می ‌شود. این الگو بدین صورت است که دو خط همگرا در امتداد هم قرار می گیرند و علاوه بر اینکه با یکدیگر زاویه می سازند، هر دوی آن ها نسبت به افق نیز زاویه دارند. الگوی کنج دارای دو حالت صعودی و نزولی در نمودار مشاهده می شود.

الگوی کنج در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی کنج الگوهای کلاسیک کنج

الگوی مستطیل (Rectangle Pattern)

الگوی مستطیل معمولا یکی از انواع الگوهای ادامه دهنده روند است، به طوری که قیمت پس از گذر از الگوی مستطیل، به احتمال زیاد، به روند قبل از مستطیل ادامه‌ می دهد. البته گاهی می تواند جز الگوهای برگشتی باشد و خلاف جهت روند قبل از مستطیل خارج شود.

الگوی مستطیل در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی مستطیل

الگوی فنجان و دسته (CUP)

در الگو فنجان و دسته قیمت وارد نیم دایره ای شده (فنجان) و بعد از خارج شدن از آن وارد یک نیم دایره کوچک می شود( دسته)؛ این الگو می‌ تواند به‌ صورت ساده تشكیل شود و دسته نداشته باشد.

الگوی فنجان و دسته در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوهای کلاسیک فنجان

الگوهای تحلیل تکنیکال

الگوهای کلاسیک از ابزارهای بسیار مفید و مهم بوده و به عنوان ابزار کمکی در سایر سبک های تحلیلی بالایی دارد. اهمیت استفاده از این الگوها به دلیل تکرار شوندگی بالایی که در نمودارها دارند، است. به همین دلیل در تحلیل تکنیکال می توانید از این روش کمک بگیرید، تا معاملات بهتری داشته باشید. به خاطر داشته باشید برای استفاده از آن ها نیاز به تجربه و تمرین دارید. برای این کار می توانید گذشته های نمودارهای مختلف را بررسی کنید تا نمونه هایی از الگو ها را پیدا کنید. هرچه بیشتر بررسی کنید، بهتر می توانید آن ها را در نموداری که در حال معامله هستید، پیدا کنید.

قدم بعدی:

5/5 - (8 امتیاز)

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.