چگونه شکست فیک یا Fake Breakout را تشخیص دهیم؟

استراتژی معاملاتی بسیاری از افراد در بازارهای مالی این است که وقتی مقاومتی در نمودار شکسته می ‌شود، تصور می ‌کنند که روند با گذر از مقاومت، دیگر صعودی خواهد بود و فرصت مناسبی برای خرید است؛ اما گاهاً این شکست ‌ها جعلی یا شکست فیک (Fake breakout) هستند و پس از زدن چند کندل صعودی، به مسیر نزولی خود باز می ‌گردند و برعکس. در ادامه می‌خواهیم دو راهکار به شما معرفی کنیم که به کمک آن‌ ها می ‌توانید فیک بریک اوت را از شکست‌های ریل و واقعی تشخیص دهید.

ترفند اول شخیص شکست فیک

فرقی نمی ‌کند که شما در کدام بازار مالی فعالیت می‌ کنید، ‌در هر بازاری که حضور داشته باشید، باید بدانید که در زمان ‌هایی که حجم معاملات در بازار کاهش پیدا می ‌کند، معمولاً شکست ‌ها فیک خواهند بود؛ چون در این زمان ‌ها، افراد، شرکت ‌ها و بانک ‌های بزرگ معامله نمی ‌کنند!

در بازار فارکس، بین ساعت 11 شب تا 5 صبح می ‌توان انتظار شکست ‌های فیک را از این بازار داشت. در بازار ارز دیجیتال (کریپتو)، روزهای شنبه و یکشنبه، شکست‌ های فیک در تایم فریم روزانه معاملات این بازار وجود دارد. در بازار بورس تهران نیز، فرقی نمی ‌کند چه زمانی،‌ هرگاه حجم معاملات کاهش پیدا کرد، می‌ توان انتظار شکست‌ های فیک را نیز از این بازار داشت.

بنابراین برای اینکه فریب شکست‌ های مقاومت و حمایت غیر واقعی در تایم فریم نمودار بازارهای مالی فوق را نخورید، در ساعات و زمان‌هایی که حجم معامله در این بازار‌ها کاهش پیدا می‌کند، معامله‌ای را باز نکنید.

فیک بریک اوت چیست

در تصویر بالا مشاهده می کنید که وقتی بازار دارای روند (صعودی یا نزولی ) است ، حجم نیز افزایش می یابد تا روند قیمت را تایید کند. وقتی قیمت و حجم درحال افزایش است، تقاضا برای خرید بالا است، خریداران با افزایش قیمت همچنان در حال خرید هستند. در نتیجه، با افزایش قیمت، حجم افزایش می باید تا روند را تایید کند. هنگامی که قیمت افزایش می یابد اما حجم افزایش نمی یابد، بدین معنی است که قیمت افزایش می یابد اما چون تقاضایی نیست حجم معاملات افزایش نمی یابد. در نتیجه، قیمت به صورت فیک (حباب) در حال افزایش است و هر لحظه ممکن است این حباب که بر اثر هیجانات ایجاد شده، از بین برود و قیمت شروع به کاهش کند.

وقتی قیمت و در حال کاهش است و حجم نیز افزایش می یابد، نشان از عرضه بالا است. بدین معنی که خریداران احساس می کنند که قیمت آن دارایی با وجود کاهش قیمت ، بالا است و علاقه ای به خرید ندارد و فروشندگان نیز با وجود ضرر می خواهند دارایی خور را به فروش برسانند. در نتیجه، کاهش قیمت با افزایش حجم تایید می شود. هنگامی که قیمت کاهش می یابد اما حجم افزایش نمی یابد، بدین معنی است که کم کم خریداران احساس می کنند که قیمت فعلی دارایی ارزنده است و فروشندگان هم با آگاهی از این موضوع فروش خود را کمتر می کنند که حجم معاملات کاهش می یابد. در نتیجه، کاهش قیمت و شکست حمایت ، فیک و غیر واقعی خواهد بود.

ترفند دوم تشخیص فیک بریک اوت

ممکن است حجم معامله در بازار کاهشی نباشد و الگوی زیر را نتوان برای پیگیری روند ها لحاظ کرد، اما همچنان شکست ‌های غیر واقعی در بازار وجود داشته باشد. بنابراین یک راه و ترفند دیگر نیز برای تشخیص چنین روند‌ هایی وجود دارد که برای تشخیص آن، باید روند ها را به صورت زیر بررسی نمایید:

وقتی در یک روند صعودی، یک خط مقاومت صعودی کشیده می شود، پس از اینکه خط مقاومت صعودی شکسته شد، معمولاً این روند پس از تجربه‌ ی یک یا چند کندل صعودی، دوباره به زیر خط مقاومت  صعودی سقوط می‌ کند. بنابراین حواستان باشد در خط مقاومت صعودی که روی یک نمودار رسم کرده‌ اید، به شکست‌ های این چنینی اعتماد نکنید!

وقتی در یک روند نزولی هستیم ، یک خط  حمایت نزولی رسم میکنیم ، در خط حمایت نزولی نیز الگوی فوق صدق می‌ کند و معمولاً وقتی در خطوط حمایت نزولی، وقتی حمایت شکسته می‌شود، چندین کندل رو به پایین اتفاق اُفتاده و روند به مسیر صعود خود بازمی‌گردد. بنابراین حواستان باشد که به شکسته شدن خطوط حمایت نزولی نیز اعتماد نکنید!

در این ترفند، باید حتماً به صعودی بودن خطوط مقاومت و نزولی بودن خطوط حمایت دقت نمایید؛ چرا که اگر شیب خط مقاومت و حمایت به این شکل نباشد، نمی ‌توان نتیجه شکست فیک را از آن حاصل کرد.

شکست فیک چیست

در تصویر بالا مشاهده می کنید که قیمت پس از شکست خط  مقاومت صعودی، چند کندل به سمت بالا حرکت کرده و بعد از آن دوباره قیمت به پایین خط مقاومت صعودی برگشت.

تشخیص فیک بریک اوت

در تصویر بالا یک خط حمایت نزولی مشاهده می کنید که قیمت پس از شکست آن، چند کندل به سمت پایین رفته و بعد از آن دوباره قیمت به محدوده بالای خط حمایت خود برگشت.

سخن نهایی

در این مقاله سعی شد دو روش ساده اما کاربردی ارائه شد که می توان از آن ها در تحلیل ها استفاده کرد. با توجه به دو روش فوق می ‌توانید شکست فیک را در نمودارهای قیمت مورد نظر خود تشخیص دهید و از آن‌ ها در امان بمانید. به غیر از این دو روشی که مورد بررسی قرار داده شد، روش های دیگری هم هستند که می توان از آن ها استفاده کرد، مانند استفاده از اسیلاتور RSI. اگر قبلاً از روی چنین روش هایی، تحلیل کرده و معامله باز کرده‌ اید، نتیجه معاملات این چنینی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید