بستن منو

اسمارت مانی چیست؟ صفر تا صد Smart Money

تیم تحلیل دلفین وست
3 تیر 1402

اسمارت مانی یا پول هوشمند در اصل یک اصطلاح قمار بود که به شرط بندی های قمار بازان با سابقه اشاره داشت؛ اما در حال حاضر یکی از اصطلاحات رایج و البته مهم در بحث تحلیل بازار های مالی است. پول هوشمند می تواند از ده ها میلیون تا صدها میلیون یا حتی میلیاردها دلار متغیر باشد. بررسی پول هوشمند می تواند به معامله گران کمک کند تا در زمان و طرف درستی وارد معامله شوند تا بتوانند سود های بزرگی را از بازار کسب کنند و از ضرر کردن در امان بمانند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پول هوشمند آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

اسمارت مانی (Smart Money) چیست؟

پول هوشمند یا اسمارت مانی، سرمایه بزرگی است که توسط کسانی که با تجربه، آگاه و متخصص هستند وارد بازار های مالی می شود. همان طور که در ابتدا گفته شد، اصطلاح پول هوشمند از قمار بازانی می آید که دانش عمیقی از بازی ای که در آن شرط می بندند، دارند. در دنیای سرمایه گذاری نیز به همین ترتیب است؛ مردم تصور می کنند که پول هوشمند توسط کسانی سرمایه گذاری می شود که درک کامل تری از وضعیت فعلی بازار دارند یا اطلاعاتی دارند که یک سرمایه گذار معمولی نمی تواند به آن ها دسترسی پیدا کند. به این ترتیب، سرمایه گذاران معمولی یا خرد سعی می کنند که پول هموشمند را شناسایی کنند و در جهت همان وارد معامله شوند تا شانس موفقیت بیشتری در معاملات خود داشته باشند.

اگر بخواهیم تعریف دیگری از پول هوشمند داشته باشیم، می توانیم بگوییم که پول هوشمند به پول کلانی اشاره دارد که وارد بازار های مالی می شود و می تواند بازارها را به سمت دلخواه صاحبان پول هوشمند ببرد. سرمایه گذاران نهادی، صندوق های تامینی، شرکت های خصوصی، افراد ثروتمند، مدیران شرکت ها، اعضای هیئت مدیره شرکت های بزرگ یا حتی دولت ها می توانند همگی صاحبان پول هوشمند باشند.

پول هوشمند یا اسمارت مانی

چگونه پول هوشمند یا اسمارت مانی را ردیابی کنیم؟

راه های مختلفی برای ردیابی پول هوشمند در بازارهای مالی وجود دارد. برخی از روش ها عبارت انداز:

اخبار و تحلیل احساسات بازار

سرمایه گذاران پول هوشمند اغلب به اطلاعات و منابعی دسترسی دارند که به آن ها اجازه می دهد احساسات بازار را تجزیه و تحلیل کنند و تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه ای را اتخاذ کنند. با ردیابی اخبار و تجزیه و تحلیل احساسات، سرمایه‌ گذاران می ‌توانند از جهت ‌گیری بازار و اینکه آیا پول هوشمند در جهت صعودی یا نزولی وارد بازار شده است، آگاهی پیدا کنند. به عنوان مثال، یک شرکت تولید خودرو را در نظر بگیرید؛ اگر خبری اعلام شود که مثلا خط تولید جدیدی برای این خودرو سازی ساخته شده یا خودروی جدیدی را طراحی کردند؛ این خبر باعث می شود که سرمایه گذاران بزرگ که صاحب پول های بزرگی هستند، سهام این خودرو ساز را خریداری کرده و پول هوشمند وارد این شرکت شود. سرمایه گذاران خرد می توانند با بررسی اخبار از این موضوع آگاه شوند و سرمایه گذاری خود را در جهت پول هوشمند انجام دهند.

تحلیل تکنیکال

یکی از روش های تحلیلی جذاب، تحلیل نمودار های قیمتی است که به آن تحلیل تکنیکال گویند. معامله گران می توانند به کمک برخی از اندیکاتور ها یا به کمک برخی از سبک های تحلیلی مختلف از جمله سبک ICT، پول هوشمند را شناسایی کنند و براساس آن در جهت پول هوشمند وارد معامله شوند. به کمک سبک ICT می توانید order block ها را شناسایی کنید؛ نواحیه بسیار ایده آلی روی نمودار قیمتی هستند که در آن جا سرمایه گذاران بزرگ وارد بازار می شوند و بازار را یبهه سمت دلخواه خود می برند. با آموزش سبک ICT  و شناسایی order block ها می توانیم  به خوبی پول هوشمند را شناسایی کنیم و در جهت آن وارد معامله شویم.

تجزیه و تحلیل حجم معاملات

سرمایه گذاران پول هوشمند اغلب معاملات بزرگی را انجام می دهند که با تجزیه و تحلیل حجم معاملات قابل شناسایی است. از این تجزیه و تحلیل، می توان تشخیص داد که آیا پول هوشمند در جهت صعودی یا نزولی وارد بازار شده است یا خیر. یکی از راه ها برای شناسایی حجم معاملات، بررسی دفتر ثبت سفارش یا order book است؛ با این کار می توانیم تشخیص دهیم که سفارشات بزرگ در چه قیمت های قرار گرفته است. همچنین می توانید از اندیکاتور volume نیز استفاده کنید؛ با این کار می توانید تشخیص دهید که در چه قیمت هایی پول هوشمند وارد بازار شده است یا از بازار خارج شده است.

افراد بزرگ

سرمایه گذارانی که طرفداران و دنبال کنندگان زیادی دارند، مانند وارن بافت، ایلان ماسک و… را می توان سرمایه گذاران پول هوشمند در نظر گرفت. چنین افرادی علاوه بر اینکه خودشان صاحب پول های بزرگی هستند، می توانند روی افراد بسیار زیادی تاثیر بگذارند تا در جهت مورد نظر آن ها وارد معامله شوند. به عنوان مثال، ایلان ماسک دارای سرمایه بسیار بزرگی است که با ورود خود به هر بازار یا دارایی ای می توانند روند حرکتی خاصی را برای آن ایجاد کند؛ از طرفی دارای طرفداران زیادی است و با توییت های خود می تواند روی طرفداران خود تاثیر بگذارد و کاری کند که طرفدارانش در جهت مورد نظر او وارد معامله شوند؛ در نتیجه، پس از این اتفاق ها می توان ورود یک پول هوشمند و بزرگ را در یک دارایی خاص مشاهده کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با پول هوشمند یا اسمارت مانی آشنا کنیم و برخی از راه های شناسایی آن را معرفی کنیم. همان طور که متوجه شدید، پول هوشمند در اختیار سرمایه گذاران بزرگ و خاصی است. سرمایه گذاران پول هوشمند اغلب بسیار تحلیلی و پژوهش محور هستند و از ابزارها و منابع مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری استفاده می کنند. آن ها اغلب افق سرمایه گذاری بلندمدت دارند و بر ساختن پرتفویی تمرکز می کنند که در طول زمان بازدهی مناسبی را ایجاد کند. همچنین، سرمایه گذاران پول هوشمند اغلب رویکردی منظم برای سرمایه گذاری دارند، با معیارهای سرمایه گذاری روشن و فرآیندی برای ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری؛ در نتیجه، همراه شدن با سرمایه گذاران بزرگ و پول هوشمند برای هر معامله گری بسیار ایده آل است و می تواند آن ها به سود های بزرگی برساند.

5/5 - (2 امتیاز)
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

آخرین مقالات مرتبط

الگوی fl در پرایس اکشن rtm

در حال حاضر معامله گران بسیار زیادی هستند که براساس سبک پرایس اکشن rtm به تحلیل و انجام معالات خود می پردازند. در واقع، الگو ها را می توان اشکالی دانست که در نمودارهای قیمتی به صورت تکرار شونده و مشابه مشاهده می ‌شوند. شناسایی الگو ها می تواند در تحلیل و ورود به معامله […]

ادامه مطلب

ناحیه (zone) در سبک rtm

همان طور که می دانید، محدوده حمایت و مقاومت یکی از مهم ترین ابزار ها در تحلیل تکنیکال و تمامی سبک های پرایس اکشن است؛ اما محدوده حمایت و مقاومت در هر سبک پرایس اکشن به روشی متفاوت انتخاب و شناسایی می شود. به عنوان مثال، محدوده حمایت و مقاومت در سبک پرایس اکشن ال […]

ادامه مطلب

الگوهای مهم در سبک RTM

پرایس اکشن یکی از مهم ترین سبک های تحلیل در بازار های مالی است که خود به چند سبک مختلف تقسیم می شود. در میان سبک های مهم پرایس اکشن می توان به سبک پرایس اکشن rtm اشاره کرد که براساس عرضه و تقاضا شکل گرفته است. در این سبک الگو های مختلفی وجود دارد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.