بستن منو

تتر چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال USDT

تیم تحلیل دلفین وست
8 خرداد 1402

تتر چیست؟ تتر با نماد USDT یک استیبل کوین (رمز ارزی با ارزش پایدار و ثابت) است که منعکس کننده قیمت دلار آمریکا (قیمت هر تتر با 1 دلار آمریکا برابر و ثابت ) است که توسط شرکت تتر ( مستقر درهنگ کنگ)  منتشر می شود. استیبل کوین تتر یک توکن (دارای بلاک چین نیست و بر بستر بلاک چین های دیگر راه اندازی می شود) است که به ازای هر تتر در گردش، معادل با 1 دلار وجه نقد در خزانه شرکت  ذخیره می شود. هدف USDT ، ترکیب ماهیت رمز ارزها (بدون واسطه شخص ثالث مورد اعتماد بین کاربران ارسال جا به جا می شوند) و ارائه یک ارزدیجیتال که با ارزش ثابت دلار آمریکا است.

بنیان گذاران تتر چه کسانی هستند؟

تتر، ابتدا در جولای 2014 به عنوان Realcoin  توسط براک پیرس، ریو کالینز و کریگ سلرز راه اندازی شد، یک رمز ارز دیجیتال لایه دوم که بر روی بلاک چین بیت کوین با ساخته شده بود، بعداً به USTether و سپس به USDT تغییر نام داد. در حال حاضر USDT ، علاوه بر بلاک چین بیت کوین، بعداً بر روی بلاک چین هایETH ، EOS، Tron، Algorand و … ساخته شد.

براک پیرس کارآفرین معروفی است که تعدادی از پروژه‌های برجسته را در صنایع رمزنگاری بنیان گذاری کرده است؛ در سال 2013، او یک شرکت سرمایه گذاری  (Blockchain Capital) را تأسیس کرد؛ در سال 2014، مدیر بنیاد بیت کوین شد ( یک سازمان غیرانتفاعی که برای کمک به بهبود و ارتقای بیت کوین تأسیس شده است)؛ همچنین،  Block.oneرا تاسیس کرد (شرکت پشتیبان EOS، یکی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار).

ریو کالینز، مدیرعامل تتر در دو سال ابتدایی تاسیس آن بود؛ قبل از آن، او چندین شرکت موفق مانند شبکه تبلیغات آنلاین Traffic Marketplace، استودیوی سرگرمی RedLever را تأسیس کرده بود. کریگ سلرز، در چندین شرکت و سازمان ارزهای دیجیتال دیگر مانند  Bitfinex، Factom، Synereo  و MaidSafe   Foundation  کار کرده است.

تتر چگونه کار میکند؟

بعد از پاسخ به سوال تتر چیست باید نحوه کار آن را بررسی کنیم. ویژگی منحصر به فرد USDT این واقعیت است که ارزش آن توسط شرکت تتر تضمین شده است تا با دلار آمریکا ثابت بماند. به گفته تتر، هر زمان که توکن‌ های USDT جدیدی صادر می ‌کند، همان مقدار دلار را به ذخایر خود اختصاص می ‌دهد، بنابراین تضمین می‌ کند که USDT به طور کامل توسط پول نقد پشتیبانی می ‌شود.

در نوسانات شدید بازارهای کریپتو که ارزهای رمزنگاری شده می توانند در عرض یک روز %10 تا %20 و یا حتی بیشتر، افزایش یا کاهش پیدا کنند، به عنوان وسیله های غیر قابل اعتماد برای ذخیره ارزش شناسایی می شوند که استیبل کوین هایی از جمله USDT ، به رفع این مشکل می پردازند و از دارایی سرمایه گذاران در برابر این نوسانات محافظت می کنند.

USDT روشی ساده برای انجام معاملات است، افراد می توانند ارز های فیات خود را به تتر تبدیل کنند و بدون نگرانی از این که دارایی آن دچار نئسان شود، به خرید رمز ارز های دیگر بپردازند؛ همچنین تتر، انجام معاملات معادل با دلار را بین مناطق، کشورها و حتی قاره‌ها از طریق بلاک چین را فراهم می ‌کند (بدون اینکه نیازی به یک واسطه کند و گران قیمت، مانند یک بانک یا یک ارائه ‌دهنده خدمات مالی باشد).

در طول سال ‌ها، در مورد صحت ادعا های شرکت تتر در مورد ذخایر دلاری آن ‌ها، بحث‌ هایی وجود داشته است که گاهی اوقات ثبات قیمت USDT را مختل می ‌کند، مقطعی از تاریخ تا 0.88 دلار کاهش یافت و بسیاری در مورد این واقعیت که ذخایر تتر ممکن است به آن میزانی که شرکت می گوید، نباشد ابراز نگرانی کرده اند.

تعداد USDT در گردش

هیچ محدودیتی برای عرضه کل USDT وجود ندارد (با توجه به این واقعیت که تتر یک شرکت خصوصی است، از نظر تئوری، صدور آن فقط توسط سیاست های خود شرکت محدود می شود). با این حال، از آنجایی که شرکت تتر ادعا می کند که هر USDT باید با یک دلار آمریکا پشتیبانی شود، پس تعداد توکن های در گردش باید با ذخایر نقدی شرکت برابر باشد.

طبق گفته تتر، بیش از 67 میلیارد توکن USDT در گردش است که با 67 میلیارد دلار پشتیبانی می شود.

تتر چیست

امنیت شبکه تتر

بعد از پاسخ به سوال تتر چیست و نحوه عملکرد آن به سراغ بررسی امنیت شبکه تتر می رویم. USDT، خود نیز بلاک چین ندارد و به عنوان یک توکن لایه دوم در بلاک چین های دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده است؛ در نتیجه، تتر بر روی هر بلاک چینی ساخته شود، از پروتکل امنیتی آن بلاک چین استفاده می کند.

دامیننس تتر چیست؟

در پاسخ به سوال دامیننس تتر چیست باید گفت دامیننس (Dominance) به مفهوم تسلط یا سلطه است. دامیننس تتر (USDT.D) به معنی تسلط استیبل کوین تتر بر بازار رمزارزها است؛ یعنی نشان می دهد که سهم ارز دیجیتال تتر از کل بازار رمزارزها (Market Cap) چقدر است. برای این کار ابتدا باید ارزش بازار تتر محاسبه شود که از ضرب تعداد کل توکن در گردش در قیمت آن که برابر با 1 دلار است، بدست می آید؛ سپس، با ارزش کل بازار مقایسه می شود. حال که ارزش بازار تتر را محاسبه کردیم، باید آن را با ارزش کل بازار مقایسه کنیم تا دامیننس تتر را بدست آوریم.

دامیننس تتر از تقسیم ارزش بازار تتر بر ارزش کل بازار رمزارزها بدست می ‌آید.

 

دامیننس تتر

حال اگر دامیننس تتر افزایش یابد، نشان‌ دهنده افزایش تعداد توکن‌های USDT در گردش، ورود پول جدید به بازار و یا فروش ارز های دیجیتال دیگر توسط سایر سرمایه گذاران و تبدیل آن به USDTهستیم؛ کاهش دامیننس USDT  نشان‌ دهنده کاهش تعداد توکن‌های تتر در گردش که به ارزهای دیجیتال دیگر تبدیل شده است.

با بررسی دامیننس تتر می‌ توان نتیجه گرفت که اکثر معامله ‌گران در حال فروش دارایی‌ های خود هستند و احتمال ریزش کل بازار رمزارزها وجود دارد. همچنین با کاهش دامیننس تتر می ‌توان نتیجه گرفت که معامله‌ گران در حال تبدیل استیبل کوین‌های خود به سایر رمزارزها بوده و احتمال صعود بازار وجود دارد.

جمع بندی

دنیای ارزهای رمزنگاری شده بسیار پویا است و دائماً در حال پیشرفت و تحول است. این امر سبب می ‌شود قیمت‌ها ثابت نبوده و همواره در حال تغییر باشند اما تتر به عنوان یک استیبل کوین به معامله گران و سرمایه گذاران  این امکان را می دهد تا ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. با تحلیل نمودار دامیننس تتر می توانید اطلاعات مفیدی برای پیش بینی روند بازار رمزارز ها کسب کنید که ترکیب آن با سایر تحلیل های خود، بسیار کاربردی خواهد بود. اغلب صرافی ‌ها (داخلی و خارجی) تتر را در لیست خود برای خرید و فروش دارند و شما برای انجام معاملات خود می ‌توانید تتر را تهیه کنید.

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

آموزش ارز دیجیتال (مبتدی تا پیشرفته)

5/5 - (2 امتیاز)
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

آخرین مقالات مرتبط

میم کوین چیست؟

ارز های دیجیتال یا رمزارز ها راه خود را از سال 2008 با بیت کوین آغاز کردند که هدف آن وسیله ای برای مبادله همتا به همتا (فرد به فرد) و بدون واسطه بین طرفین بود؛ اما رفته رفته شاهد ورود رمزارز های دیگر به بازار بودیم که خیلی از آن ها دارای اهداف و […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد)

درباره پرایس اکشن ict چه می­‌دانید؟ اگر دوست دارید سرمایه­‌گذاری‌­ها و معاملات خود را با روش‌­های بهتری مدیریت کنید، یکی از سبک‌ هایی که باید درباره آن بدانید، سبک معاملاتی ict است. در این مقاله می­خواهیم شما را با این روش جذاب و کاربردی آشنا کنیم. ابتدا در مورد مفهوم پرایس اکشن صحبت میکنیم و […]

ادامه مطلب

کریپتوکارنسی چیست؟

ارز شامل سکه و اسکناس های کاغذی می ‌شود که توسط دولت ها تولید و توزیع شده تا در چرخه اقتصاد گردش داشته باشد و آن به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده می شود؛ به این نوع ارز ها، ارز فیات گویند. با پیشرفت تکنولوژی نوع دیگری از ارز ها […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.