تحلیل بیت کوین

تتر چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال USDT

تتر چیست؟

تتر یا نماد USDT یک استیبل کوین (رمز ارزی با ارزش پایدار و ثابت) است که منعکس کننده قیمت دلار آمریکا (قیمت هر تتر با 1 دلار آمریکا برابر و ثابت ) است که توسط شرکت تتر ( مستقر درهنگ کنگ)  منتشر می شود. استیبل کوین تتر یک توکن (دارای بلاک چین نیست و بر بستر بلاک چین های دیگر راه اندازی می شود) است که به ازای هر تتر در گردش، معادل با 1 دلار وجه نقد در خزانه شرکت  ذخیره می شود. هدف USDT ، ترکیب ماهیت رمز ارزها (بدون واسطه شخص ثالث مورد اعتماد بین کاربران ارسال جا به جا می شوند) و ارائه یک ارزدیجیتال که با ارزش ثابت دلار آمریکا است.

بنیان گذاران تتر چه کسانی هستند؟

تتر، ابتدا در جولای 2014 به عنوان Realcoin  توسط براک پیرس، ریو کالینز و کریگ سلرز راه اندازی شد، یک رمز ارز دیجیتال لایه دوم که بر روی بلاک چین بیت کوین با ساخته شده بود، بعداً به USTether و سپس به USDT تغییر نام داد. در حال حاضر USDT ، علاوه بر بلاک چین بیت کوین، بعداً بر روی بلاک چین هایETH ، EOS، Tron، Algorand و … ساخته شد.

براک پیرس کارآفرین معروفی است که تعدادی از پروژه‌های برجسته را در صنایع رمزنگاری بنیان گذاری کرده است؛ در سال 2013، او یک شرکت سرمایه گذاری  (Blockchain Capital) را تأسیس کرد؛ در سال 2014، مدیر بنیاد بیت کوین شد ( یک سازمان غیرانتفاعی که برای کمک به بهبود و ارتقای بیت کوین تأسیس شده است)؛ همچنین،  Block.oneرا تاسیس کرد (شرکت پشتیبان EOS، یکی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار).

ریو کالینز، مدیرعامل تتر در دو سال ابتدایی تاسیس آن بود؛ قبل از آن، او چندین شرکت موفق مانند شبکه تبلیغات آنلاین Traffic Marketplace، استودیوی سرگرمی RedLever را تأسیس کرده بود. کریگ سلرز، در چندین شرکت و سازمان ارزهای دیجیتال دیگر مانند  Bitfinex، Factom، Synereo  و MaidSafe   Foundation  کار کرده است.

تتر چگونه کار میکند؟

ویژگی منحصر به فرد USDT این واقعیت است که ارزش آن توسط شرکت تتر تضمین شده است تا با دلار آمریکا ثابت بماند. به گفته تتر، هر زمان که توکن‌ های USDT جدیدی صادر می ‌کند، همان مقدار دلار را به ذخایر خود اختصاص می ‌دهد، بنابراین تضمین می‌ کند که USDT به طور کامل توسط پول نقد پشتیبانی می ‌شود.

در نوسانات شدید بازارهای کریپتو که ارزهای رمزنگاری شده می توانند در عرض یک روز %10 تا %20 و یا حتی بیشتر، افزایش یا کاهش پیدا کنند، به عنوان وسیله های غیر قابل اعتماد برای ذخیره ارزش شناسایی می شوند که استیبل کوین هایی از جمله USDT ، به رفع این مشکل می پردازند و از دارایی سرمایه گذاران در برابر این نوسانات محافظت می کنند.

USDT روشی ساده برای انجام معاملات است، افراد می توانند ارز های فیات خود را به تتر تبدیل کنند و بدون نگرانی از این که دارایی آن دچار نئسان شود، به خرید رمز ارز های دیگر بپردازند؛ همچنین تتر، انجام معاملات معادل با دلار را بین مناطق، کشورها و حتی قاره‌ها از طریق بلاک چین را فراهم می ‌کند (بدون اینکه نیازی به یک واسطه کند و گران قیمت، مانند یک بانک یا یک ارائه ‌دهنده خدمات مالی باشد).

اما جدای نکاتی خوبی که گفته شد، در طول سال ‌ها، در مورد صحت ادعا های شرکت تتر در مورد ذخایر دلاری آن ‌ها، بحث‌ هایی وجود داشته است که گاهی اوقات ثبات قیمت USDT را مختل می ‌کند، مقطعی از تاریخ تا 0.88 دلار کاهش یافت و بسیاری در مورد این واقعیت که ذخایر تتر ممکن است به آن میزانی که شرکت می گوید، نباشد ابراز نگرانی کرده اند.

تعداد USDT در گردش

هیچ محدودیتی برای عرضه کل USDT وجود ندارد (با توجه به این واقعیت که تتر یک شرکت خصوصی است، از نظر تئوری، صدور آن فقط توسط سیاست های خود شرکت محدود می شود). با این حال، از آنجایی که شرکت تتر ادعا می کند که هر USDT باید با یک دلار آمریکا پشتیبانی شود، پس تعداد توکن های در گردش باید با ذخایر نقدی شرکت برابر باشد.

طبق گفته تتر، بیش از 67 میلیارد توکن USDT در گردش است که با 67 میلیارد دلار پشتیبانی می شود.

تتر چیست

امنیت شبکه تتر

USDT، خود نیز بلاک چین ندارد و به عنوان یک توکن لایه دوم در بلاک چین های دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده است؛ در نتیجه، تتر بر روی هر بلاک چینی ساخته شود، از پروتکل امنیتی آن بلاک چین استفاده می کند.

دامیننس تتر چیست؟

به طور کلی دامیننس (Dominance) به مفهوم تسلط یا سلطه است. دامیننس تتر (USDT.D) به معنی تسلط استیبل کوین تتر بر بازار رمزارزها است؛ یعنی نشان می دهد که سهم ارز دیجیتال تتر از کل بازار رمزارزها (Market Cap) چقدر است. برای این کار ابتدا باید ارزش بازار تتر محاسبه شود که از ضرب تعداد کل توکن در گردش در قیمت آن که برابر با 1 دلار است، بدست می آید؛ سپس، با ارزش کل بازار مقایسه می شود. حال که ارزش بازار تتر را محاسبه کردیم، باید آن را با ارزش کل بازار مقایسه کنیم تا دامیننس تتر را بدست آوریم.

دامیننس تتر از تقسیم ارزش بازار تتر بر ارزش کل بازار رمزارزها بدست می ‌آید.

دامیننس تتر

حال اگر دامیننس تتر افزایش یابد، نشان‌ دهنده افزایش تعداد توکن‌های USDT در گردش، ورود پول جدید به بازار و یا فروش ارز های دیجیتال دیگر توسط سایر سرمایه گذاران و تبدیل آن به USDTهستیم؛ کاهش دامیننس USDT  نشان‌ دهنده کاهش تعداد توکن‌های تتر در گردش که به ارزهای دیجیتال دیگر تبدیل شده است.

با بررسی دامیننس تتر می‌ توان نتیجه گرفت که اکثر معامله ‌گران در حال فروش دارایی‌ های خود هستند و احتمال ریزش کل بازار رمزارزها وجود دارد. همچنین با کاهش دامیننس تتر می ‌توان نتیجه گرفت که معامله‌ گران در حال تبدیل استیبل کوین‌های خود به سایر رمزارزها بوده و احتمال صعود بازار وجود دارد.

جمع بندی

دنیای ارزهای رمزنگاری شده بسیار پویا است و دائماً در حال پیشرفت و تحول است. این امر سبب می ‌شود قیمت‌ها ثابت نبوده و همواره در حال تغییر باشند اما تتر به عنوان یک استیبل کوین به معامله گران و سرمایه گذاران  این امکان را می دهد تا ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. با تحلیل نمودار دامیننس تتر می توانید اطلاعات مفیدی برای پیش بینی روند بازار رمزارز ها کسب کنید که ترکیب آن با سایر تحلیل های خود، بسیار کاربردی خواهد بود. اغلب صرافی ‌ها (داخلی و خارجی) تتر را در لیست خود برای خرید و فروش دارند و شما برای انجام معاملات خود می ‌توانید تتر را تهیه کنید.

دوره ماشین زمان

دیدگاهتان را بنویسید