دامیننس تتر چیست و چگونه نمودار آن را تحلیل کنیم؟

دامیننس چیست

ارز دیجیتال تتر با نماد USDT، یک استیبل کوین (رمز ارزی با ارزش پایدار و ثابت) که منعکس کننده قیمت دلار آمریکا (قیمت هر تتر با 1 دلار آمریکا برابر و ثابت ) است. دلیل اهمیت تتر در این است که  پلی میان ارز های فیات و ارز های دیجیتال است؛ به کمک آن معامله گران و سرمایه گذاران می توانند سرمایه خود را بدون نگرانی از نوسانات شدید بازار ارز های ارز دیجیتال؛ وارد بازار ارز های دیجیتال کنند تا بتوانند ارز دیجیتال مورد نظر خود را تهیه کنند. از دیگر دلایل اهمیت آن می توان به این موضوع اشاره کرد، وقتی که بازار نزولی می شود، سرمایه گذاران می توانند سرمایه خود را به تتر تبدیل کنند تا از ریزش بازار در امان بمانند. با توجه به اهمیت تتر، شاخصی برای آن ایجاد شد به نام شاخص دامیننس تتر که با نماد USDT.D نشان داده می شود. دامیننس تتر یکی از مهم ‌ترین شاخص ‌های تحلیلی برای تصمیم ‌گیری و بررسی بازار ارز های دیجیتال است. در ادامه این مقاله به بررسی دامیننس تتر و کاربرد های آن می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

دامیننس تتر چیست؟

دامیننس در لغت به معنای تسلط است؛ در واقع بررسی نمودار دامیننس USDT، تسلط ارز دیجیتال تتر را بر کل بازار ارز های دیجیتال به ما نشان می دهد؛ یعنی نشان می دهد که سهم ارز دیجیتال تتر از کل بازار رمزارزها (Market Cap) چقدر است. برای محاسبه اینکه تسلط تتر بر روی کل بازار چقدر است، ابتدا باید ارزش کل بازار (Market Cap) را محاسبه کنیم. برای محاسبه ارزش کل بازار ارز های دیجیتال (کریپتو کارنسی) باید قیمت هر ارز دیجیتال را ضرب در تعداد در گردش خودش کنیم و سپس همه جواب ها را با یک دیگرجمع کنیم.

محاسبه ارزش بازار تتر

برای محاسبه ارزش بازار تتر، قیمت هر تتر (معادل با 1 دلار آمریکا) ضرب در تعداد در گردش تتر می کنیم؛ بدین صورت ارزش کل بازار تتر بدست می آید. پس از محاسبه ارزش بازار تتر و ارزش کل بازار می توانیم از طریق فرمول زیر دامیننس تتر را محاسبه کنیم. به عنوان مثال، اگر ارزش کل بازار کریپتو برابر با 100 میلیارد دلار باشد و ارزش بازار تتر 10 میلیارد باشد، دامیننس تتر برابر با 10% است.

تحلیل نمودار دامیننس تتر

در حال حاضر لازم به محاسبه دامیننس تتر نیست؛ با جستجوی نماد USDT.D در تریدینگ ویو (tradingview) می توانیم به نمودار آن دسترسی داشته باشیم؛ با کمک ابزار تحلیل تکنیکال موجود در تریدینگ ویو می توانیم به تحلیل نمودار دامیننس تتر بپردازیم و با تحلیل آن می توانیم اطلاعات مفیدی از وضعیت کلی بازار کریپتو بدست آوریم. از مهم ترین اطلاعاتی که می توانیم به کمک تحلیل نمودار دامیننس تتر بدست آوریم، عبارت اند از:

  • اگر روند نزولی باشد و دامیننس تتر افزایش یابد، تسلط تتر بر بازار ارزهای دیجیتال افزایش می یابد. در این شرایط کاهش قیمت ارز های دیجیتال رخ می دهد؛ در نتیجه، فروش ارز های دیجیتال دیگر توسط سرمایه گذاران و تبدیل آن به USDT اتفاق می افتد.
  • اگر روند صعودی باشد و دامیننس تتر کاهش یابد، تسلط تتر بر بازار ارزهای دیجیتال کاهش می یابد. در این شرایط افزایش قیمت ارز های دیجیتال رخ می دهد؛ در نتیجه، سرمایه گذارانUSDT های خود را می فروشند و به ارز های دیجیتال دیگر تبدیل می کنند.
  • حالت سوم دیگری وجود دارد؛ کاهش دامیننس تتر در بازار نزولی می تواند سیگنالی جهت خروج پول از بازار ارز دیجیتال باشد یا افزایش دامیننس تتر در بازار صعودی می تواند سیگنالی جهت ورود کلی پول به بازار ارز دیجیتال باشد.

رابطه دامیننس تتر و نمودار بیت کوین

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال، یک پول رمزنگاری ‌شده است که به‌ صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌ کند و وابسطه به هیچ نهادی نیست. بیت کوین به دلیل قدرت، محبوبیت و قدمت توانسته به پادشاه ارز های دیجیتال تبدیل شود؛ همین دلایل سبب شده که بیت کوین تاثیر زیادی روی کل بازار ارز های دیجیتال داشته باشد. به عنوان مثال، تاثیر بیت کوین روی بازار ارزدیجیتال به قدری زیاد است که اگر روند آن نزولی شود، می تواند به تنهایی کل بازار را وارد روند نزولی کند. با توجه به اهمیت نمودار بیت کوین، بررسی رابطه و مقایسه آن با دامیننس تتر می تواند اطلاعات مفیدی را به ما بدهد.

رابطه بین نمودار بیت کوین و دامیننس تتر، معمولا یک رابطه معکوس است؛ به این معنی که با افزایش بیت کوین، احتمالا دامیننس تتر کاهش یافته و با کاهش بیت کوین، احتمالا دامیننس تتر وارد روند صعودی شده است.

با مقایسه این دو نمودار می توان به اطلاعات خوبی از روند کلی بازار رسید، اما برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانیم به بررسی نمودار دامیننس بیت کوین (BTC.D)، نمودار ارزش کل بازار (TOTAL)، نمودار ارزش کل بازار به غیر از بیت کوین (TOTAL2) و در نهایت نمودار ارزش کل بازار به غیر از بیت کون و اتریوم (TOTAL3) بپردازیم. با کمک این نمودار ها می توانیم تحلیل کامل تری از شرایط فعلی بازار داشته باشیم.

دامیننس تتر چیست

در تصویر بالا نمودار قیمتی بیت کوین را به شکل نمودار کندلی و نمودار دامیننس تتر را به شکل نمودار خطی مشاهده می کنید. همان طور که مشاهده می کنید، وقتی روند قیمت بیت کوین صعودی باشد، نمودار دامیننس تتر به سمت پایین حرکت می کند و نزولی است. وقتی که روند قیمت بیت کوین نزولی باشد، نمودار دامیننس تتر به سمت بالا حرکت می کند و صعودی است.

دامیننس تتر در تریدینگ ویو

برای تحلیل و بررسی نمودار دامیننس تتر باید به پلتفرم معاملاتی تریدینگ ویو مراجعه کنید. نماد دامیننس تتر را (USDT.D) را در Tradingview.com جستجو کنید تا بتوانید نمودار آن را مشاهده کنید.

"</p

در تصویر بالا می توانید صفحه اول سایت تریدینگ ویو را مشاهده کنید که با کلیک روی گزینه search markets here می توانید نماد دامیننس تتر (USDT.D) را جستجو کنید.

استیبل کوین تتر

پس  از جستجو USDT.D می توانید نمودار دامیننس تتر را مشاهده کنید.

تتر چیست

در تصویر بالا نمودار دامیننس تتر را مشاهده می کنید. در بالا و سمت چپ نمودار می توانید به کلیه ابزار های تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا به طور مختصر دامیننس تتر مورد بررسی قرار گیرد. تلاش کردیم تا شما را با آن آشنا کنیم. با تحلیل و بررسی دامیننس تتر می توانید اطلاعات خوبی از روند کلی بازار را بدست آورید. به خاطر داشته باشید که انجام معامله براساس دامیننس تتر بسیار پُر ریسک است؛ دامیننس تتر فقط اطلاعاتی از روند کلی بازار به شما می دهد تا روند فعلی را شناسایی کنید و نقطه ورود یا خروج به معامله نمی دهد.

بهترین استفاده این است که از آن کمک بگیرید تا روند کلی بازار را شناسایی کنید تا در جهت روند معامله انجام دهید و سپس با تحلیل نمودار قیمتی ارز دیجیتال مورد نظر خود، نقاط ورود و خروج مناسب را پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید