کندل چکش و چکش معکوس چیست؟

کندل چکش  چکش معکوس

کندل چکش یا Hammer و چکش معکوس Inverted hammer از پر استفاده ترین الگوهای کندلی در تحلیل تکنیکال هستند. بیشتر معامله گران برای شناسایی نقاط تغییر روند قیمت از این کندل استفاده میکنند. الگوی چکش در تمام بازارهای مالی از جمله فارکس، بورس و ارز دیجیتال به خوبی کار میکند.

الگوی چکش Hammer چیست؟

الگوی چکش یک الگوی صعودی است که پس از یک روند نزولی طولانی ظاهر میشود. بدنه کوچک و سایه پایینی بلندی (حداقل 2 برابر بدنه) دارد. در این الگو ابتدا قیمت توسط خرس ها کاهش می‌یابد، اما کم کم گاوها وارد بازار میشوند و قیمت را افزایش می‌دهند. تا جایی که این افزایش قیمت بالاتر یا پایین تر از قیمت شروع، بسته شود. اگر قیمت پایانی بالاتر از قیمت اولیه باشد، چکش به احتمال زیاد قیمت را بالا میبرد.

کندل چکش بدون توجه به رنگ همیشه یک سیگنال صعودی خواهد بود.

کندل چکش چیستکندل چکش صعودی

الگوی چکش صعودی زمانی شکل میگیرد که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن باشد. این کندل نشان میدهد که خریداران در بازار قوی شده اند. سیگنال کندل چکش زمانی قدرت دارد که سایه بلند و قیمت پایانی بالاتر از قیمت اولیه باشد.

کندل چکش صعودی

کندل چکش نزولی (مرد دار آویز)

اگر به دنبال الگوی کندلی چکش نزولی هستید، منظور همان کندل مرد دار آویز یا Hanging Man است. پس از یک روند صعودی طولانی ظاهر میشود که نشان دهنده‌ی تغییر روند بازار به نزولی است. این الگو نشان میدهد که قیمت به سطح بسیار بالایی رسیده و فروشندگان ممکن است هر لحظه وارد بازار شوند. در الگوی چکش نزولی زمانیکه کندل پایین تر از قیمت اولیه بسته شود، در مقایسه با زمانیکه بالای قیمت اولیه بسته می‌شود، سیگنال قوی تری محسوب میشود.

کندل چکش نزولی

کندل چکش معکوس چیست؟

الگوی چکش معکوس یک الگوی بازگشتی است. این الگو از یک کندل با طول سایه حداقل دوبرابر بدنه در بالای کندل تشکیل شده است. تفاوت این کندل با کندل چکش در این است که سایه آن در بالای کندل قرار دارد و قدرت کمتری نسبت به الگوی چکش دارد.

چکش معکوس صعودی

الگوی چکش معکوس از یک کندل با بدنه‌ی کوچک و یک سایه بالایی بلند تشکیل شده است. در این الگو، قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن است. قدرت سیگنال این کندل به بدنه و طول سایه بستگی دارد.

کندل چکش معکوس صعودی

چکش معکوس نزولی (ستاره دنباله دار)

اگر به دنبال الگوی کندل معکوس نزولی هستید، منظور همان کندل ستاره دنباله دار یا Shooting Star است. چکش معکوس نزولی یک کندل با بدنه‌ی کوچک و سایه بالایی بلند است. در این الگو، قیمت اولیه بالاتر از قیمت پایانی است. قدرت سیگنال این کندل به بدنه و طول سایه بستگی دارد.

کندل چکش معکوس نزولی

استراتژی های معامله با الگوی چکش

استراتژی اول: اولین نیاز این استراتژی، شناسایی یک روند نزولی قوی است که پایین ترین سطح های کوتاه مدت را شکسته است.

استراتژی های معامله

در تصویر بالا، نمودار ETH روزانه، قیمت کاهش پیدا میکند و به پایین‌ترین حد نزدیک به 1800.00 می‌رسد.

آموزش کندل چکش

به محض اینکه قیمت به پایین ترین حد خود رسید، اولین نشانه فشار صعودی را با یک کندل نشان میدهد. بعد از آن خرس ها سعی می کنند قیمت را پایین بیاورند، اما شکست می خورند و به صورت یک کندل چکش صعودی بسته می شود.

کندل شناسی

ورود ایده آل براساس این استراتژی، خرید بالاتر از قیمت چکش و حد ضرر زیر سایه چکش است.

استراتژی دوم: سطوح حمایت و مقاومت به عنوان مانعی برای قیمت عمل میکنند. زمانیکه قیمت از این سطوح عبور کند، حرکت قیمت قابل توجهی رخ میدهد. 

الگوی hammer

نمودار ETH بالا نشان می دهد که 2,332.97 دلار به عنوان حمایت و مقاومت در برابر قیمت عمل می کند. قیمت به مقاومت نزدیک می شود و با فشار خرید شدید این سطح را می شکند. سپس قیمت به سطح حمایت کاهش می‌یابد، جایی که سرمایه‌گذاران باید منتظر تأیید برای ورود به خرید باشند.

آموزش hammer

موقعیت خرید به محض ظاهر شدن یک کندل چکش در سطح حمایت تایید میشود. حد ضرر نیز زیر سایه تعیین میشود.

استراتژی سوم: اگر قیمت در یک روند باشد و روند کلی بازار صعودی باشد، هرگونه اصلاح نزولی موقعیتی برای کسب سود فروشندگان است. پس از آن فشار خرید ممکن است از سر گرفته شود.

آموزش نمودارهای شمعی

تصویر بالا نشان می دهد که قیمت در جایی حرکت می کند که EMA 20 به عنوان پشتیبان کار می کند. در این زمینه، جهت کلی قیمت صعودی است و هرگونه رد شدن از 20 EMA یک موقعیت خرید است.

کندل خوانی

موقعیت خرید از بالای کندل چکش معتبر است، جایی که حد ضرر در زیر سایه تعیین میشود.

مزایا و معایب کندل چکش

هر الگوی کندلی نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. هیچ ابزار معاملاتی نمیتواند سود 100 درصد را در بازارهای مالی تضمین کند. بنابراین اجازه دهید جوانب مثبت و منفی کندل چکش را با هم بررسی کنیم.

مزایا

  • الگوی چکش میتواند روند قیمت قابل اعتمادی را در تمام بازارهای مالی نشان دهد.
  • کندل چکش مکمل سایر ابزارها مانند میانگین متحرک، حمایت و مقاومت، روند و.. است.
  • معامله گران میتوانند از الگوی چکش هم به عنوان الگوی ادامه دهنده و هم به عنوان الگوی بازگشتی استفاده کنند.
  • پس از یک روند نزولی طولانی، الگوی چکش سیگنال قوی برای تغییر روند بازار است.

معایب

  • حتی اگر کندل پس از یک روند نزولی طولانی ظاهر شود، ممکن است قیمت باز هم کاهش یابد.
  • معامله گران نمیتوانند برای تعیین روند قیمت، تنها به کندل چکش اعتماد کنند.

آموزش پرایس اکشن

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید