الگوی ستاره صبحگاهی و شامگاهی چیست؟

الگوی ستاره صبحگاهی و شامگاهی چیست

ستاره صبحگاهی یک الگوی کندلی است که در تمامی بازارهای مالی به عنوان یک الگوی صعودی به خوبی کار می‌کند. در روش پرایس اکشن، تریدرها برای تشخیص نقطه ورود به معاملات از این الگو استفاده می‌کنند. بدون مقدمه، به نکات کلیدی کندل ستاره شامگاهی میپردازیم.

کندل شناسی پیشرفته

الگوی ستاره صبحگاهی چیست؟

ستاره صبحگاهی یک الگوی صعودی و بازگشتی است که در انتهای یک روند نزولی تشکیل میشود. این الگو نشان میدهد که فروشندگان کنترل بازار را از دست داده اند و خریداران وارد بازار شده اند. بنابراین بعد از مشاهده این الگو میتوانیم انتظار روند صعودی داشته باشیم.

الگوی ستاره صبحگاهی ترکیبی از سه کندل با ویژگی های زیر است:

  • یک کندل صعودی در انتهای یک روند نزولی
  • یک کندل کوچک صعودی یا نزولی
  • یک کندل بزرگ صعودی

کندل ستاره صبحگاهی

چگونه آن را تشخیص دهیم؟

الگوی ستاره صبحگاهی ایده آل در ناحیه حمایتی یا در انتهای یک روند نزولی تشکیل میشود و موقعیت بسیار مناسبی را برای خرید ارائه میدهد. در کندل اول فروشندگان قدرت بازار را در دست دارند. در کندل دوم خریداران وارد شده و بازار را به تعادل میرسانند و در کندل سوم قدرت در دست خریداران است و افزایش قیمت را به دنبال دارد.

برای تشخیص الگوی ستاره صبحگاهی، ابتدا باید به دنبال یک روند نزولی باشید. پیدا کردن کف قیمت بسیار با اهمیت است. در این مورد، میتوانید کف قیمتی را به کمک حمایت مشخص کنید. به محض اینکه قیمت به سطح حمایتی رسید، مجدد چارت را بررسی کنید.

روند نزولی

تصویر بالا، حرکت نزولی قیمت را نشان میدهد که به سطح حمایتی رسیده است. برای مثال شما میتوانید از خطوط داینامیک حمایت مثل 20EMA برای تشخیص کف قیمت استفاده کنید.

به محض اینکه قیمت به کف برسد، باید به دنبال سه کندلی که درباره آن صحبت کردیم باشیم. کندل دوم باید از کندل اول کوچک تر باشد و بدنه کندل دوم باید از 50 درصد بدنه کندل اول عبور کند تا الگو تایید شود. اما مهم ترین قسمت آن کندل سوم است. در این الگو، کندل سوم در یک روند صعودی قوی ظاهر میشود و حرکات قیمت کندل اول را خنثی میکند.

  • اگر کندل سوم بزرگتر از کندل اول باشد، احتمال موفقیت الگو زیاد است.
  • اگر کندل سوم شبیه کندل اول باشد، احتمال موفقیت الگو متوسط است.
  • اگر کندل سوم کوچک تر از کندل اول باشد، احتمال موفقیت الگو ضعیف است.

تفاوت کندل ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی

ستاره شامگاهی سیگنال بازار نزولی میدهد. این الگو در بالای یک روند صعودی تشکیل میشود و هشدار میدهد که روند صعودی رو به پایان است و بازار پتانسیل بازگشت دارد. نکته کندل ستاره شامگاهی در این است حالت ایده آل آن معمولا شکل نمیگیرد. اما اگر با آن مواجه شدید، سیگنالی معتبر است و یک روند نزولی در راه است.

ستاره شامگاهی

ستاره شامگاهی شامل سه کندل با ویژگی های زیر است:

  • کندل اول یک کندل بزرگ است که در بالای یک روند صعودی تشکیل میشود.
  • کندل دوم یک کندل کوچک صعودی یا نزولی یا دوجی است.
  • و کندل سوم یک کندل بزرگ است.

الگوی ستاره صبحگاهی چقدر معتبر است؟

الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی قدرتمند است و بسیاری از تریدرها در استراتژی های خود از آن استفاده میکنند. اما در بازارهای مالی به طور کلی هیچ الگویی سود شما را تضمین نمیکند. اما معمولا اطلاعات مفیدی درباره خریداران و فروشندگان به شما میدهد. بنابراین میتوانید شرایط بازار را درک کنید و آینده آن را راحت تر پیش بینی کنید. – ویکی پدیا

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید