کندل پیرسینگ یا نفوذی در تحلیل تکنیکال

تیم تحلیل دلفین وست
9 خرداد 1402

الگوی کندل نفوذی یا پیرسینگ piercing مانند الگوی ابر سیاه یک الگوی برگشتی است که از دو کندل با رنگ‌های متضاد به وجود می‌آید. الگوی نفوذی نشان ‌دهنده بازگشت احتمالی از یک روند نزولی به یک روند صعودی است. همچنین معمولا دارای یک شکاف پس از کندل اول (قرمز) است و کندل دوم (سبز) باید کندلی باشد که حداقل نیمی از طول کندل اول را پوشانده باشد.

کندل شناسی پیشرفته

الگوی کندل نفوذی چگونه کار می کند؟

در کندل اول و در ادامه روند نزولی، فروشندگان همچنان با عرضه خود، قیمت را پایین می‌آورند. فروشندگان در ادامه فشار عرضه کندل قبل، با قیمت پایین ‌تری نسبت به کندل قبل، شروع به معامله می ‌کنند؛ اما در طول روز، خریداران زیادی وارد معامله شده و این حجم از تقاضای جدید، قیمت را نسبت به کندل قبل به شدت افزایش می ‌دهد. قیمت در کندل دوم، از میانه کندل قبل هم بالاتر رفته و این امر، هشداری برای بازگشت روند محسوب می ‌شود. در حقیقت، عکس اتفاقاتی که در الگوی ابر سیاه رخ می ‌دهد.

الگوی نفوذی

شکل گیری الگوی نفوذی

الگوی نفوذی یکی از معدود الگوهای مهم کندل است که تحلیل ‌گران فنی معمولاً در نمودار قیمت مشاهده می ‌کنند. این الگو توسط  دو کندل متوالی که قبلاً ذکر شد تشکیل می ‌شود و همچنین دارای سه ویژگی مهم اضافی است .

  • روند نزولی که قبل از آن است.
  • شکاف قیمت برای شروع کندل دوم .
  • کندل دوم باید بالای نقطه وسط و یا بالاتر از کندل اول بسته شود.

بررسی میزان قدرت

  • هر اندازه که طول بدنه کندل دوم بیشتر باشد، قدرت الگوی نفوذی بیشتر است.
  • شکاف بین دو بدنه می‌تواند نشان ‌دهنده قدرت بیشتر این الگو باشد.
  • نبود سایه بالایی کندل دوم در الگوی نفوذی نشان ‌دهنده قدرت بیشتر این الگو است.
  • اگر الگوی نفوذی در محدوده حمایت قیمتی شکل بگیرد، قدرت بیشتری دارد.
  • ترکیب الگوی نفوذی با سایر ابزار تکنیکالی (اندیکاتورها، اسیلاتورها، محدوده حمایت و مقاومت، خط روند و… ) قدرت الگو را بیشتر میکند
  • این الگو نسبت به الگوی اینگالف قدرت کمتری داشته و تنها تفاوت آنها در نوع و قدرت کندل دوم است

با مشاهده عوامل تأیید و بالا بودن قدرت الگوی نفوذی، می‌توان به بازگشت روند نمودار قیمتی، بیشتر اعتماد کرد.

کندل شناسی

در تصویر بالا مشاهده میکنید، قیمت در گذشته یک محدوده حمایتی ساخته و احتمال اول ما این است که برخورد دوباره قیمت به این ناحیه سبب افزایش قیمت می شود. قیمت با رسیدن به ناحیه حمایتی، با تشکیل الگوی نفوذی شروع به افزایش کرده است.

نحوه معامله کردن با الگو نفوذی

هنگامی که یک الگوی  نفوذی را مشاهده کردید، رویکرد های متفاوتی برای معامله وجود دارد. رویکرد محافظه‌ کارانه  به شما امکان می‌دهد تا قبل از ورود ، شاهد تایید روند باشید اما رویکرد تهاجمی‌، شما را سریع ‌تر اما با احتمال دریافت سود بیشتری وارد معامله می کند.

کندل piercing

در تصویر بالا، تشکیل الگوی نفوذی در سطح حمایت قوی مشاهده می کنید که یک معامله گر تهاجمی می تواند در باز شدن کندل بعدی، یک معامله خرید بازکند. معامله‌ گران  می توانند، حداقل دو برابر فاصله تا حد ضرر خود را هدف قرار ‌دهند. این به معامله‌ گر نسبت ریسک به پاداش 1:2 می ‌دهد.

( در این الگو حد ضرر، زیر پایین ترین قیمت الگو و یا زیر محدوده حمایتی قرار می گیرد).

مواقعی وجود دارد که معامله‌ گر ممکن است بخواهد محافظه‌ کارتر باشد. معامله‌ گران محافظه ‌کار می‌توانند از ابزار های دیگر تحلیل تکنیکال استفاده کنند تا تأییدیه لازم برای باز کردن یک معامله داشته باشند.

کندل پیرسینگ

در تصویر بالا مشاهده می کنید که قیمت در محدوده حمایتی قرار گرفته است، با بررسی اسیلاتور rsi متوجه می شویم که قیمت در حالت اشباع فروش قرار دارد و دارای واگرایی است. همچنین، خط روند نزولی خود را شکسته است. در این لحظه معامله گر محافظه کار، با بررسی ابزار هایی که گفته شد، اطمینان بیشتری برای انجام معامله خود خواهد داشت. (در این حالت هم مشابه حالت اول، حد ضرر زیر پایین ترین قیمت الگو و یا زیر محدوده حمایتی قرار می گیرد).

کندل بعدی:

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.