الگوی فنجان و دسته در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی فنجان و دسته در تحلیل تکنیکال

الگوی فنجان و دسته یا الگوی کاپ Cup and handle در تایم فریم های کوچک مانند نمودار یک دقیقه‌ای و در بازه زمانی های بزرگتر مثل نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه رخ میدهند. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که یک موج قیمتی نزولی و به دنبال آن یک روند تثبیت کننده باشد. سپس قیمت تقریبا به همان اندازه‌ای که کاهش پیدا کرده بود، افزایش می‌یابد. این حرکت قیمتی یک U شکل، کاپ یا فنجان را ایجاد میکند. بعد از شکل گیری فنجان، ممکن است قیمت به سمت پهلو یا پایین حرکت کند و دسته را تشکیل دهد.

الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال


الگوی فنجان و دسته در ارز دیجیتال چیست؟

الگوی فنجان و دسته شبیه U شکل با یک خط افقی است که معمولاً به سمت پایین حرکت می کند. این الگو، یک الگوی صعودی است و به دنبال آن یک شکست ایجاد میشود. شکل گیری فنجان و دسته ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد و معامله گران از این الگو برای یافتن فرصت ها در بلند مدت استفاده می کنند. هرچقدر عمق فنجان کمتر باشد، قدرت خریداران بیشتر است.

از الگوهای فنجانی و دسته ای که در انتهای یک روند تشکیل می شوند باید اجتناب کرد زیرا احتمال ادامه روند وجود دارد. 

الگوی فنجان و دسته در ارز دیجیتال

دسته باید کوچک تر از فنجان باشد و در حالت ایده آل در یک سوم بالایی باقی بماند و از نیمه پایینی فنجان عبور نکند. مثلا اگر یک فنجان بین 99 تا 100 دلار باشد، دسته باید بین 100 دلار تا 99.50 دلار باشد. سودی که براساس این الگو حاصل میشود، معمولا به اندازه‌ی ارتفاع فنجان است و هرچقدر ارتفاع دسته بیشتر باشد، احتمالا سود معامله با این الگو کمتر خواهد بود.

ممکن است در این الگو، دسته تشکیل نشود یا در مواردی محدودی در سمت راست فنجان ایجاد شود.

الگوی فنجان و دسته وارونه

نمودار فنجان و دسته اگر در انتهای یک روند ایجاد شود، ممکن است نشان دهنده‌ی یک الگوی معکوس یا ادامه دار باشد:

الگوی معکوس زمانی رخ میدهد که قیمت در یک روند نزولی بلندمدت باشد. سپس یک فنجان و دسته تشکیل شود که روند را معکوس میکند و قیمت شروع به افزایش می‌کند.

الگوی ادامه دار زمانی رخ میدهد که در طول یک روند صعودی، یک فنجان و دسته شکل میگیرد و احتمالا روند به صعود خود ادامه میدهد.

نقطه ورود به معامله

منتظر بمانید تا دسته تشکیل شود. زمانی باید به کمک این الگو وارد معامله شوید که قیمت از دسته خارج و الگو کامل میشود. در این حالت انتظار داریم قیمت افزایش پیدا کند. البته این بدان معنا نیست که لزوما افزایش قیمت خواهیم داشت. قیمت میتواند کمی افزایش یابد و سپس کاهش پیدا کند. حتی میتواند به طرفین حرکت کند، بنابراین تعیین حدضرر ضروری است.

الگوهایی که فنجان آن‌ها به شکل U باشد، سیگنال های قوی‌تری نسبت به الگوهای V شکل ایجاد می‌کنند. در واقع اگر فنجان شبیه حرف v بود، بهتر است از ورود به بازار اجتناب کنید.

الگوها در تحلیل تکنیکال

تعیین حد ضرر

اگر قیمت بعد از شکل گیری الگوی کاپ به جای افزایش، کاهش یابد، حد ضرر یا Stop-loss معامله گر را از معامله خارج می‌کند. درصورتی که قیمت آنقدر کاهش یابد که الگو را باطل کند، حد ضرر ریسک معامله را کنترل میکند.

حد ضرر در الگوی کاپ باید در پایین ترین نقطه‌ی دسته قرار گیرد تا اگر قیمت در دسته نوسان کرد، حد ضرر فعال نشود. حال اگر دسته به اندازه‌ای عمیق شد که استاپ لاس در نیمه پایینی فنجان قرار گرفت، ریسک معامله زیاد است و بهتر است با این الگو معامله نکنید. (در حالت ایده آل حد ضرر باید در یک سوم بالایی الگوی فنجان باشد.)

تعیین حد ضرر در الگوی کاپ

تعیین حد سود

ارتفاع فنجان را به نقطه شکست دسته اضافه کنید، آن رقم حد سود شماست. گاهی اوقات سمت چپ فنجان ارتفاع متفاوتی نسبت به سمت راست دارد. بهتر است از ارتفاع کمتر استفاده کنید. همچنین میتوانید از ابزار فیبوناچی برای تعیین حد سود و حد ضرر استفاده کنید.

سخن پایانی

یکی از اشتباهاتی که معمولا تحلیلگران تازه کار مرتکب میشوند، این است که صرفا با مشاهده الگوهای قیمتی دست به معامله میزنند. الگوهای قیمتی هرچند که کامل و با تمام نشانه ها شکل بگیرند، نباید به عنوان تنها عامل تصمیم گیری درنظر گرفته شوند. حتما سایر ابزارها از قبیل اندیکاتورها را مورد بررسی قرار دهید. درصورتیکه نشانه های متعددی الگو را تایید کردند، حال وقت تصمیم گیری درباره معامله است.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید