الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه در تحلیل تکنیکال

الگوی ابر سیاه یک الگوی کندلی ژاپنی است که تریدرها برای تشخیص روند نزولی در بازار از آن استفاده می‌کنند. این الگو به راحتی در نمودار مشاهده میشود. وقتی معامله گر با این الگو مواجه میشود، از آن سیگنال فروش یا خروج از خرید دریافت میکند. با این حال، البته این الگو به تنهایی کافی نیست و بهتر است از اسیلاتورها و اندیکاتورها تاییدیه دریافت کنید. کندل ابر سیاه اگر در محدوده مقاومت تشکیل شود اعتبار بیشتری دارد. وقتی تاییدیه های کافی وجود داشته باشد، معاملات نزولی به کمک این پترن ساده خواهد بود.

کندل شناسی پیشرفته

الگوی کندل ابر سیاه چیست؟

کندل ابر سیاه یک الگوی دو کندلی است که کندل اول آن بدنه ای سبز و بزرگ دارد و به دنبال آن کندل نزولی دوم تشکیل میشود. قیمت باز شدن کندل دوم بالاتر اما قیمت بسته شدن آن پایین تر از نصف کندل قبلی است. تحلیلگران تکنیکال از کندل ابر سیاه، سیگنال اصلاح قوی دریافت میکنند. اگر این الگو به درستی تشخیص داده شود، تریدر از معاملات خرید خارج شده و وارد معاملات فروش میشود.

الگوی ابر سیاه چیست

در کندل اول این الگو خریداران کنترل بازار را به دست گرفته اند و قیمت به صورت حبابی بالا میرود، اما بعد فروشندگان وارد بازار شده و حرکات آنها را خنثی میکنند. الگوی ابر سیاه در تمام بازارهای مالی کاربرد دارد. به علاوه، در تمام تایم فریم ها مشاهده میشود.

چگونه کندل ابر سیاه را تشخیص دهیم؟

ساختار این الگو شامل دو کندل با ویژگی های زیر است:

کندل اول صعودی و سبز است که از میانگین کندل های قبلی نمودار، قیمت بالاتری دارد و میل به خرید در بازار را نشان میدهد. کندل دوم، قیمت باز شدن بالاتری دارد اما صعیف عمل میکند و پایین تر از نصف بدنه کندل اول بسته میشود. این حرکات قیمتی هشداری برای شروع روند نزولی است. بعد از تشکیل این الگو قیمت به سرعت کاهش می یابد.

الگوهای کندلی

الگوی ابر سیاه یک الگوی نزولی است و ایده آل ترین حالت شکل گیری آن در انتهای یک روند صعودی است.

اگر بازار نزولی است، تشکیل این الگو سیگنال قوی برای انجام معامله نیست. از آنجایی که قیمت در این الگوی کندلی ابتدا به شدت به سمت بالا حرکت میکند، ممکن است اسیلاتورها و اندیکاتورها، اشباع خرید را نشان دهند. در این مرحله روند صعودی همچنان ادامه دارد، اما به میزان قابل توجهی ضعیف شده است. بازار تلاش میکند برای آخرین بار افزایش یابد؛ اما با مقاومت شدید روبه رو میشود و نتیجه‌ی آن یک کندل قرمز بزرگ است که الگوی ابر سیاه را تکمیل میکند.

چگونه به کمک الگوی ابر سیاه معامله کنیم؟

وقتی الگوی ابر سیاه در نمودار ظاهر میشود، معامله نسبتا ساده خواهد بود. روش های مختلفی برای معامله با این الگوی کندلی وجود دارد و بستگی به این دارد که شما تریدر محافظه کار یا تهاجمی هستید. رویکرد محافظه کارانه تر این است که قبل از باز کردن معامله فروش منتظر سایر تاییدیه ها باشید. رویکرد عجولانه شما را سریع تر وارد پوزیشن فروش میکند، اما ممکن است با سیگنال نادرست معامله کرده باشید.

آیا این الگو قابل اعتماد است؟

این الگو پتانسیل بازگشت بازار را نشان میدهد. اما به عنوان معامله گر باید به دنبال تاییدیه های بیشتر ابزارهای تکنیکال باشید. برای مثال، همه‌ی الگوهای کندلی ابر سیاه نزدیک مقاومت تشکیل نمیشوند. اما اگر این اتفاق بیفتد، سیگنال بسیار قوی خواهد بود.  اگر هم زمان با تشکیل این الگو، اندیکاتورها و اسیلاتورها نیز سیگنال فروش بدهند، سیگنال را قوی تر خواهد کرد. یادتان باشد الگوی کندل ابر سیاه در تایم فریم های بلندمدت تر قابل اعتمادتر هستند. –منبع

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

​​

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید