آموزش الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین شیوه‌های تحلیلی است که به کمک آن می ‌توان به ‌صورت اصولی در بازارهای مالی به فعالیت پرداخت و از روند حاکم در نمودار قیمتی در هر بازه زمانی باخبر شد. اساس کار تحلیل تکنیکال، بررسی نمودارهای قیمت است که در مسیر حرکتی خود با تغییرات زیادی روبه ‌رو می‌ شوند؛ این تغییرات، الگوهای مختلف را ایجاد می کند که به طور مداوم در نمودار تکرار می شود. یکی از این الگو های تحلیلی، الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال است که در ادامه به معرفی و بررسی زوایای آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز به تحلیل تکنیکال و استراتژی ‌های متنوع آن علاقه دارید و می ‌خواهید تا به کمک آن در بازارهای مالی از معاملات خود سود بگیرید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

الگوی پرچم در تکنیکال چیست؟

در تحلیل تکنیکال ، الگو ها به دو دسته تقسیم می شوند که الگو های بازگشتی و الگو های ادامه دهنده نام دارند؛ بسیاری از الگوها در دسته الگو های ادامه دهنده قرار می گیرند که پس از کامل شدن الگو، قیمت به حرکت در جهت قبلی خود ادامه می‌ دهد. الگو پرچم (Flag Pattern) نیز یکی از الگو های ادامه دهنده است که در تحلیل تکنیکال کاربرد دارد و به‌ صورت گسترده از آن استفاده می ‌کنند. البته در برخی از الگوهای ادامه دهنده، روند قیمت ممکن است به صورت معکوس عمل کند و همیشه قیمت ‌ها به روند قبلی خود بر‌نگردند.

در الگو  پرچم، قیمت پس از مدتی از روند اصلی خود خارج شده و شروع به اصلاح می کند که مابین دو خط موازی (حمایت و مقاومت)، معمولا برخلاف روند اولیه قرار می‌ گیرد.

به عبارت دیگر، الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال، الگویی است موج اصلاحی خود را به شکل پرچم، معمولا برخلاف روند فعلی حرکت می ‌کند. زمانی از الگوی پرچم در تکنیکال استفاده می ‌کنند، احتمال می دهند که روند ادامه می یابد. الگو پرچم زمانی کامل می شود که محدوده پرچم در جهت روند قبلی شکسته شود و معمولا بخ اندازه روند شارپ قبل از پرچم که به آن میله پرچم گفته می شود، حرکت می کند. الگوی پرچم در تکنیکال دارای دو حالت است، می‌تواند صعودی یا نزولی باشد.

الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال

الگوی پرچم نشان دهنده‌ چیست؟

الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال به عنوان اصلاحی در نمودار رخ می دهد؛ زمانی مشاهده می ‌شود که یک نمودار قیمتی به ‌صورت مداوم به سمت بالا یا پایین حرکت کند که این روند صعودی یا نزولی است )میله پرچم)، سپس قدرت روند کاهش یافته و شروع به اصلاح می کند، این اصلا معمولا به شکل یم روند کوتاه مدت، با کف ها و سقف هایی خواهد بود که شکل ظاهری آن را به حالت پرچم در خواهد آمد. پس از اینکه اصلا تمام شد، معمولا قیمت در جهت روند قبلی حرکت می کند.

اجزای الگوی پرچم 

الگوی پرچم تحلیل تکنیکال از دو جزء اصلی تشکیل شده است که به قرار زیر هستند:

پرچم (Flag)

قسمت پرچم به قسمتی از نمودار اشاره دارد که در آن می‌ توان اصلا روند را مشاهده کرد و قیمت در آن بازه، از روند صعودی یا نزولی ممتد خود خارج شده است. قسمت پرچم الگو با رسم دو خط موازی ایجاد می‌ شود و شبیه به یک پرچم است.

میله پرچم (Flag Pole)

به حرکت نزولی یا صعودی عمیقی که قبل از شکل ‌گیری ناحیه اصلاحی پرچم شکل گرفته، میله‌  پرچم می‌ گویند که وقتی با خط به پرچم وصل می ‌شود، دقیقاً مانند میله‌  یک پرچم دیده می‌شود.

معمولاً پس از اتمام الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال، قیمت در جهت روند قبل از پرچم حرکت می کند و تغییر قیمت به اندازه میله پرچم خواهد بود.

آموزش الگوی پرچم

الگوی پرچم چه کمکی به ما می ‌کند؟

رسم الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال می ‌تواند برای تریدرها بسیار مفید و پرمعنی باشد. به صورت کلی تریدرها پس از رسم پرچم، باید سه مورد زیر را مشخص کنند:

تعیین نقطه‌ ورود یا خروج

با توجه به اینکه الگو پرچم می ‌تواند جهت‌ ها و یا شکل های مختلفی (مانند مثلث) داشته باشد، پس طبیعتاً براساس جهت و شکل هر پرچم می ‌توان نقطه‌ ورود یا نقطه‌ خروج آن را مشخص کرد. معمولاً تریدرها که کندل پس از شکست قیمت، وارد معامله می شوند.

آموزش تحلیل تکنیکال

در تصویر بالا یک نمونه الگو پرچم مشاهده می کنید. در کندل شکست به دلیل سایه بلند از بالا وارد نمی شویم، در کندل دوم بعد از کنل شکست هم همین طور، به دلیل سایه بلند وارد نمی شویم، اما در کندل سوم، در حالی که دوباره با سایه بلند مواجه هستیم، بدنه کندل نیز بزرگ است؛ در نتیجه جای خوبی برای ورد به معامله است.

تعیین حد سود و ضرر

در الگو پرچم، اگر الگو صعودی بود، می توان حد ضرر را زیر پرچم و آخرین کف قرارد؛ اگر الگو نزولی بود، می توان حدضرر را بالای الگو و آخرین سقف قرار داد.

الگوهای کلاسیک

در تصویر بالا یک الگو پرچم صعودی را شاهد هستیم که حدضرر را زیر پرچم و آخرین کف قرار می دهیم.

تعیین حد سود

به دو صورت می توان حد سود را تعیین کرد:

آن دسته از تریدرهایی که به ‌صورت محتاط‌تر عمل می ‌کنند و نمی ‌خواهند بی ‌گدار به آب بزنند، می ‌توانند از اختلافی که بین خطوط موازی الگوی پرچم حاصل می ‌شود، برای کسب سود استفاده کنند.

الگوی پرچم

آن دسته افرادی که بیشتر اهل رسیک هستد، همان طور که قبلا گفته شد، می توانند به اندازه میله پرچم انتظار سود از این الگو را داشته باشند.

الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال

هریک از گزینه ‌های فوق برای محقق شدن به استراتژی ‌های خاص نیاز است که یک تریدر در هنگام برخورد کردن با هریک از موارد سه‌ گانه فوق در الگوی پرچمی که رسم کرده، می ‌تواند استراتژی مختص به همان موقعیت را انتخاب کرده و به وسیله‌ آن بتواند نقطه ورود و خروج از معامله، تعیین حد سود یا ضرر معامله یا حتی هدف گذاری کسب سود از معامله خود را به انجام برساند.

تریدر برای رسم یک الگوی پرچم صحیح و تعیین استراتژی مختص به آن، باید بر دانش تحلیل تکنیکال و متدهای مرتبط با این الگوها، تسلط کافی داشته باشد.

الگوی پرچم سه گوش چیست؟

الگوی پرچم سه گوش یا «Pennant» شباهت زیادی به یک پرچم مثلثی دارد. این در حالی است که اکثر الگوهای پرچم، مستطیلی هستند. الگوی پرچم سه گوش به یک مثلث شبیه است که رسم خطوط با توجه به اصلاحات قیمتی که در یک ناحیه قیمتی پس از میله رخ داده، در نهایت با رسم یک پرچم مثلثی همراه است. معمولاً پس از مشاهده‌ این مدل از الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال نیز انتظار داریم تا شاهد حرکات شدید قیمتی باشیم و انتخاب استراتژی مناسب در برخورد با این الگوها نیز به موقعیت پرچم و جهت آن بستگی دارد. قوانین الگو پرچم سه گوش فرقی با الگو پرچم ساده ندارد و سه مورد ذکر شده برای این نوع از الگو پرچم نیز صدق می کند.

آموزش تحلیل تکنیکال

در تصویر بالا یک نمونه الگو پرچم به شکل مثلث می بینید، نقطه ورود در این مثال بعد از کندل شکست بود، زیرا کندل شکست، کندل قوی و با سایه کوتاه است. هر سه قانون گفته شده در آن رعایت شده و فرقی با الگو پرچم به شکل عادی ندارد.

الگوی پرچم

 

در تصویر بالا یک نمونه الگو پرچم نزولی به شکل مثلث می بینید؛ در این مثال، کندل شکست الگو کندل بسیار قوی و سایه های بسیار کوتاه است؛ در نتیجه، نقطه ورود ما می تواند، بعد از همان کندل باشد.

الگو پرچم بازگشتی

گاهی اوقات، الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال ممکن است شبیه یک الگوی‌ بازگشتی عمل کند، زمانی ‌که نمودار قیمتی وارد الگو شود ولی به‌ صورت عکس از الگو خارج شود، شاهد تغییر روند خواهیم بود. پس‌ توصیه می ‌کنیم که هرگز قبل از‌ اینکه شکست کانال پرچم را مشاهده نکردید، خرید و فروشی را بر اساس این الگو انجام ندهید.

الگوی پرچم

در تصویر بالا یک نمونه الگو پرچم را مشاهده می کنید که خلاف روند قبلی خود، پرچم را شکسته و از روند نزولی به روند صعودی تغییر حالت داده است.

سخن نهایی

الگوی پرچم (Flag Pattern) در تمام بازارهای مالی مانند بازار بورس، بازار فارکس، کریپتوکارنسی، طلا و …. روی نمودارهای قیمتی رسم می شود. بنابراین با شناخت این الگوها می ‌توانید از آن ‌ها در هریک از بازارهای نامبرده استفاده کنید و از نتیجه‌ی تحلیل‌ های خود بهره مناسب بگیرید. الگو پرچم در تحلیل تکنیکال، اگرچه ممکن است جهات مختلفی داشته باشد و مستطیلی یا مثلثی باشد، اما به ‌صورت کلی شبیه به پرچم است ومعمولا جزو الگو های ادامه دهنده است.  اگر شما به درستی در زمینه‌ تحلیل تکنیکال آموزش دیده باشید، با مشاهده هر الگوی پرچم می ‌توانید واکنش مناسبی نسبت به آن داشته باشید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

دیدگاهتان را بنویسید