خط روند چیست و چگونه رسم می‌شود؟

خط روند
بورس / مقالات آموزشی

خط روند چیست و چگونه رسم می‌شود؟

زمان مطالعه ۷ دقیقه

خط روند یک ماده اصلی برای معامله گران بورس است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در هر جفت ارز(یک نقطه بالا و یک نقطه پایین) و در هر بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم که در ۳ مرحله به شما آموزش دهیم که خط روند را رسم کنید. این ۳ مرحله آسان را برای ترسیم خطوط روند دنبال کنید که ابزاری قدرتمند برای ورود و خروج از معاملات است. فهمیدن آن آسان است و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در ترکیب با هر وسیله دیگری که ممکن است از قبل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، استفاده شود.

اهمیت خط روند در تحلیل تکنیکال

طبق تعریف، خط روند خطی است که دو یا چند دره نزولی یا دو یا چند قله صعودی (اوج) را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، خطوطی که در آینده پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. در حالت ایده آل، معامله گران به این خطوط گسترده نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و با قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در اطراف آن‌ها واکنش نشان می دهند معامله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، یا با جهش از روند حرکت می کنند. این خط ابتدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین، اساسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و مهم‌ترین اصل تحلیل تکنیکال و معاملات آنلاین در بازار سرمایه، فارکس و استوک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مارکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.اگر فقط همین یک عامل را یک نفر به خوبی یاد بگیرد، به هیچ عامل و استراتژی خاص و پیچیده دیگری نیاز پیدا نخواهد کرد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به راحتی در مارکت موفق شود و سودهای خوبی را بدست آورد.

خط روند چیست؟

خط روند نقشه حرکت قیمت در بازار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. ما ازاین طریق متوجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم  چه رفتاری را از خودش نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. با علائم و نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که قیمت از خودش به جای می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد چه کنیم برای اینکه زبان قیمت را ترجمه کنیم و صدای قیمت را بشنویم. خط رونداز اصولی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین فاکتورهای فهمیدن و درک کردن نقشه حرکت قیمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.اما خط روند به چه مفهوم است؟ کجا باید رسم شود؟ چه کاربردی دارد؟ تمامی این سوالات را قصد داریم به صورت فشرده در این مقاله به شما آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید:  تعدیل قیمت در بورس چیست؟

کاربرد خط روند

خط روند در تحلیل تکنیکال خطی است که در صعود و نزول روند قیمت از آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم. بنابراین مشخص شد که در بازارهای رنج از خط روند نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم استفاده کنیم. چرا؟ به این خاطر که بازارهای رنج هیچ روندی ندارد. اگر روند قیمت نزولی باشد برای رسم باید که قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یا سقف قیمت را پیدا کنیم. با پیدا کردن این نقاط آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به هم وصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم تا جریان قیمت و نقشه راه آن را پیدا کنیم.

نمودار خط روند

به نمودار بالا توجه کنید خط  قرمز نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهنده روند نزولی و خط آبی نشان دهنده روند صعودی می‌باشد.
برای رسم  چند قله را باید به هم وصل کنیم؟ تعداد قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لازم برای رسم خط روند از ۲ قله شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هرچه قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری را پیدا کنید و رسم کنید اعتبار آن خط روند بیشتر خواهد بود.

شکست خط روند

شکسته شدن به این معنا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد که قیمت تمایل دارد روند خودش را عوض کند. اما همیشه شکسته شدن  به منزله تغییر روند قیمت نیست. بنابراین هربار که مشاهده کردید که یک قیمت خط روندی را شکست اینطور تحلیل نکنید که این شکست نشان دهنده تغییر قیمت است. شما باید صبر کنید زیرا قیمت بعد از شکستن تازه شروع به بررسی می‌شود، خیلی از این بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها منجر به این می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرها تصمیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند که به همان روند قبلی برگردند. اما بعد از اینکه قیمت بعد از شکسته شدن را تثبیت کنند و اعلام کنند که این خط روند شکسته شده است. ما از این به بعد است که باید به دنبال این باشیم که پوزیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا افکارمان را مخالف روند قبلی سوق دهیم و در این زمان است که ما باید برای انتخاب پوزیشن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مخالف تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری کنیم.

خط روند یک خط حمایتی و مقاومتی است. برای روندهای نزولی یک خط مقاوت قدرتمند است و برای روند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صعودی یک خط حمایتی قدرتمند است.اگرخط روند شکسته شود آیا تاثیر آن از بین خواهد رفت؟ خیر، اگر خط حمایت بوده تبدیل به یک خط مقاومت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و اگر یک خط مقاومت بوده تبدیل به یک خط حمایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نحوه رسم و بررسی درست بودن آن

 1.  هر دره نزولی را به نزولی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین دره پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خودش وصل کنید (یا بالاترین سطح چرخش را به بالاترین سطح چرخش خود دهید)
  ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهیم یک خط را به هم متصل کنیم یا دو (یا بیشتر) به عبارت دیگر، پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین چرخش یا دو (یا بیشتر) و بالاترین سطح چرخش. برای کسانی که با اصطلاح اوج / پایین نوسان آشنا نیستند، منظور ما فقط قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و دره‌های ایجاد شده با قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فشرده است. هنگامی که قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به سایر قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا دره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به دره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهیم کندل نمودار قیمتی بین این دو نقطه (روند صعودی یا نزولی یک اوراق بهادار یا سهام و…) را در دوره زمانی مشخص بررسی کنیم.
 2.  هرچه نقاط اتصال بیشتر باشد، بهتر است.
  نقاط اتصال خط روند در تحلیل تکنیکالبه مثال بالا در ترسیم خط روند توجه کنید. در این تصویر همانطور که مشاهده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید ما قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صعودی را به هم وصل کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم اما، بین این دو امتیاز، قیمت از خطی که ما کشیدیم عبور کرد. این خط روند را بی اعتبار می‌کند. حال به تصویر زیر توجه کنید آنچه ما می خواهیم همان چیزی است که در تصویر دوم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینیم، دو پایین چرخش که توسط خطی شکسته نشده از قیمت به هم متصل شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. این یک خط روند معتبر است که آماده است تا در آینده پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی شود.
  تاثیر خط روند در خرید و فروش
 3. خرید روندهای معاملات صعودی، فروش روندهای معاملات نزولی. روند دوست شماست! این قانون ثابت در مورد خط روند معاملات نیز اعمال می شود. برای معامله گران باتجربه ، این بدان معناست که ما فقط باید به دنبال خرید در خطوط حمایت صعودی و فروش در خطوط مقاومت نزولی باشیم. برای معامله گرانی که اصطلاحات اصطلاحی معامله نمی کنند ، اجازه دهید تصاویر زیر این موضوع را برای شما توضیح دهند.

خط روند رو به بالا به معنای صعودی است، بنابراین ما می خواهیم به دنبال فرصت های خرید باشیم. فرصت های خرید زمانی اتفاق می افتد که قیمت کاهش یابد و خط روند نزدیک به قبل برسد که باعث جهش های صعودی شده است. خط کج (نزولی) به معنای روند نزولی است، بنابراین ما می خواهیم به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دنبال فرصت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فروش بگردیم. فرصت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فروش زمانی اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد که قیمت بالا رود و به خط نزدیک شود که باعث جهش نزولی شده است. معاملات فقط در جهت روند خوب به ما اجازه می دهد تا حد ممکن از جهش های بالقوه روند استفاده کنیم. گرچه آن‌ها همیشه معاملات برنده را به ما نشان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

اتصال نقاط

با دایره کامل، خط روند یک ابزار بسیار ساده برای استفاده است. شما در حال اتصال نقاط روی یک نمودار هستید. امیدوارم که سه نکته بالا به شما کمک کند خطوط ترسیم را به مرحله بعدی برسانید. اطمینان حاصل کنید که خطوطی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشید دو یا چند بالاترین یا دو یا چند پایین را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما قیمت آنها در آن شکسته نشده است. همچنین، به دنبال خرید در بازارهای صعودی و فروش در بازارهای نزولی، اطمینان حاصل کنید که از معاملات با روند استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

نکته پایانی!

افرادی که به صورت مبتدی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند رسم صحیح  را یاد بگیرند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند در ابتدای راه و تا زمانی که تسلط کامل بر کشیدن پیدا کنند از ابزاری مانند لاین چارت کمک بگیرند. این ابزار به شما کمک می‌کند که نقاط صعودی و نزولی را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر مشخص کنید. اما ابزارهایی مانند لاین چارت نویزهای بازار را نشان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و فقط به این منظور مناسب است که بتوانید قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و دره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر تشخیص دهید.

برای یادگیری “تحلیل تکنیکال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

Comments (52)

 1. نکویی

  واقعا مستر هستی دمت گرم من از شما کلی انرژی مثبت میگیرم با این حال که دوست دارم انیستا شما رو پیگیر باشم نکات مبتدی که من فول هستم نگاه میکنم چون دوستون دارم مرسی که هستی

  1. محمدمهدی سامانی

   سپاس از لطف شما.

 2. امیر اشراق

  سلام خدا قوت خیلی استفاده میکنم از آموزشهاتون. لینک فیلم رو کجا قرار میدهید برای ذخیره کردن ؟؟

  1. محمدمهدی سامانی

   در igtv اینستاگرام آموزش ها هستن

 3. اشکان فیروزنیا

  مستر خیلی گلی درسته خیلی تو ضرریم ولی به امید خدا و یاری شما انشالله همه ضرر هارو جبران میکنیم و یک سود شیرین میکنیم و بلکه بتونیم دست نیازمندی هم بگیریم البته اجرتون پیش اوستا کریم بی جواب نمیمونه و مطمئنم که خیلی خوشبختت میکنه چون دل پاکی داری دلی از جنس خدا🙏🌹

  1. محمدمهدی سامانی

   ممنونم از ارزوهای خوب شما.ما کلی انرژی میگیریم .لطف دارید

  2. parsa

   مامۆستا گیان زۆر خۆشتم دەوێ❤
   استاد جان خیلی دوست دارم❤
   گفتم بە دو زبان بگم
   [کردی و فارسی]

  3. محمدمهدی سامانی

   لطف دارین.ممنونم که با کامنت های خوبتون به ما انرژی می دین.

 4. شهرام

  سلام… واقعا دست مریزاد… در این اوضاع و احوال؛ به فکر آموزش و جبران ضرر هم وطنانت هستی…
  روزگارت شاد
  دلت فارغ از غم
  و
  تنت سالم باد

  1. محمدمهدی سامانی

   درود.واقعا ممنون از دعاهای خوبتون.لطف دارید و ما هم از شما انرژی می گیریم.

 5. سهیل گودرزی

  با عرض سلام و خسته نباشید بابت تمام زحمات مستمر و بی دریغ حضرتعالی
  امیدوارم خدا هرچی که میخوای به خودت و خانوادت بده و همیشه سالم و تندرست باشی.آنقدر به من انرژی دادی که با وجود کارمند بودنم تا ساعت ۱ شب مطالب شما رو دنبال میکنم و حتی شبا خواب شما رو میبینم😊

  1. محمدمهدی سامانی

   ممنونم.خوشحالم که براتون مفید بوده.

 6. یوسف

  سلام و درود بر مردی که صداقت داره و واقعا قصدو نیتش مشخصه من خیلی وقته شما و کارهای شما رو دنبال میکنم فقط اینو میگم که کارت درسته ،،🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 7. سبحان

  استاد واقعا آموزشات عالی هس مرسی که هستی

  1. محمدمهدی سامانی

   لطف دارید شما ممنون ازشما. ما انرژیی میگیریم ازتون

 8. Kazem2070

  سلام استاد ببخشید فیلترارو از کجا کپی کنیم

  1. محمدمهدی سامانی

   فیلتر ها در سه مقاله حجم مشکوک در بورس و فیلترهای آن و فیلترنویسی در بورس تهران و فیلترنویسی در بورس تهران هستش و می تونید استفاده کنید.

 9. Kazem2070

  سلام استاد ببخشید فیترارو از کجا کپی کنیم

 10. علی

  سلام استاد عزیز ممنون بابت آموزش های عالیتون
  فقط استاد چرا فیلترهارو از تو سایت پاک کردین؟

  1. محمدمهدی سامانی

   فیلتر ها پاک نشدند و در داخل سایت در مقالات تابلو خوانی و حجم مشکوک و فیلتر نویسی هستند

 11. Alireza

  سلام استاد متاسفانه چن روزی نتونستم بیام اینستاگرام الان اومدم جلسات اول تا الان فیلترها رو چطوری میتونم داشته باشم

  1. محمدمهدی سامانی
 12. Alireza

  سلام استاد خدا قوت دمتون گرم واقعا الان چن ماهی هست با پیج شما اشنا شدم واقعا حرف نداری
  دمت گرم امیدوارم هرچی که از خدا میخوای بهت بده و سالم و تندرست باشی.
  استاد جسارتا من فیلتر ها رو نمیتونم پیدا کنم از جلسه اول تا الان روی لینک بیو میزنم نیست

  1. محمدمهدی سامانی

   سپاس از لطف شما .
   در مقالات حجم مشکوک در بورس و فیلترهای آن وکد به کد در تابلو خوانی وفیلترنویسی در بورس تهران می تونید از فیلتر ها استفاده کنید.

 13. nasrin

  با سلام خدمت شما خیلی وقته شمارو دنبال میکنم و واقعا ازتون ممنونم که بی ریا هر چی در توان دارید برای ما انرژی و وقت میزارید آموزشاتون عالیه و هر چی بیشتر دنبالتون میکنم احساس میکنم باید بیشتر یاد بگیرم شما بهم انگیزه میدید ممنون از همه تلاشای شما با تشکر استاد

  1. محمدمهدی سامانی

   سپاس .ممنونم از لطف تون.خوشحالم که براتون مفید بوده

 14. وحید

  سلام خدا قوت
  تمام فیلترهایی که تو آمزش ها گفتید کجا قرار میدید من استفاده کنم ازشون

  1. محمدمهدی سامانی

   در مقالات حجم مشکوک و کذ به کد و فیلتر نویسی قرار گرفته اند

 15. امیر حسین

  سلام هر نیتی داری بابت این آموزشها به امید خدا بهش میرسی دعای همه پشت سرتونه یاعلی🌹🌹🌹🌹🌹

  1. محمدمهدی سامانی

   ممنونم از دعای خوب شما.

 16. مهدی مهاجری

  سلام استاد عزیز و خسته نباشید
  لطفا بفرمائید برای نوشتن فیلتر کجای سایت tse میتونم استفاده کنم ؟
  منظورم آیتم هایی که از روی اون شرطها ی فیلتر مینویسد

  1. محمدمهدی سامانی

   اگر منظورتون نحوه فیلتر نویسی است در مقاله حجم مشکوک در بورس و فیلترهای آن بخش مراحل رو بخونید.

 17. علی

  آقای سامانی من بااینکه قبلاً هم در کلاسهای بورسی شرکت کرده بودم ، اما در کلاس شما چیزهای جدیدتری یاد گرفتم.زندگیتون همیشه سلامت و دلتون همیشه شاد.
  درضمن اسم دوره هم پولدار شو بگذارید.

  1. محمدمهدی سامانی

   از لطف و محبت شما سپاسگزارم.

 18. حمید

  سلام استاد،خیلی مطالبتون برای من اموزنده و مفید بوده و تا الان تو خرید و فروشم استفاده میکنم کاش این مطالبو قبل از ریزش بازار میدونستم ممنونم
  فقط اسامی برندگان قرار بود ده نفر باشه ولی شما ۵ نفر قرعه کشی کردین
  بازم ممنونم

  1. محمدمهدی سامانی

   ممنونم ازتون خوشحالم که براتون مفید بوده.

 19. روح اله

  سلام استاد فیلتر جلسه اول اموزش رایگانتون کجاست من پیداش نکردم روی لینک کلیک کردم اینحا وارد شدم

  1. محمدمهدی سامانی
 20. روح اله

  استاد ای کاش ۱سال پیش اموزشاتون رو شروع میکردی شما بزرگترین نابغه اید کلمه نابغه واسه شما خیلی کمه استاد به این فکر میکنم که وقتی اموزشهای رایگانتون اینقدر عالیه دوره ترید شو که پولیه دیگه چیه بایدباشه دیوونه کنندست هرچند بخاطر شرایط مالی متاسفانه نتونستم تریدر شو رو شرکت منم

  1. محمدمهدی سامانی

   درود بر شما.سپاسگزارم از لطف تون

 21. Tory

  سلام استاد خسته نباشین
  اون فیلتری که گفتین رو برداشتین ؟
  از کجا میتونیم برداریم 🙏🏼

  1. محمدمهدی سامانی
 22. salehi

  بابت ارائه مطالب بسیار مفید و کاربردیتون سپاسگزارم
  چنانچه فیلترهای کاربردی بیشتری ارائه نمایید ممنون میشم

  1. محمدمهدی سامانی

   خواهش میکنم.

 23. علی

  استاد من برای دریافت فیلترها به این صفحه هدایت شدم ولی چیزی پیدا نکردم

  1. محمدمهدی سامانی
 24. Babak

  فیلتر قسمت اول رو‌پیدا نمیکنم کجاست

  1. محمدمهدی سامانی
 25. hasan

  دمت گرم واقعا پر انرژی هستی استاد یه عکس تو اینستاگرام تو قسمت فیلتر نوسان گیری(جلسه سوم) گفتید تو قسمت بیو هست من این عکسو پیدا نکردم
  منظورم همون عکسی که کدهای سایت tse رو داشت ممنون میشم به ایمیلم بفرستید

  1. محمدمهدی سامانی

   در انتهای مقاله کد به کد در تابلو خوانی قرار دادیم.

 26. مهدی پرویزی

  واقعا بی نظیرین شما
  من یک ساله تو بورسم اما همش با سیگنال یا محاسبات غیر اصولی خرید میکردم الان تازه فهمیدم کجای کارم
  ی کف من براتون میزنم یکی خودتون
  تنها ارزوم براتون اینه ک بهترینها رو خدا بهتون بده چون هم مسلطین هم ذات خوبی دارین

  1. محمدمهدی سامانی

   درود.ممنونم از شما و لطفتون

نظرات خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0