روند و خط روند چیست؟

در تحلیل تکنیکال، یکی از مفاهیم خطوط هستند که به دو دسته تقسیم می شوند: خطوط استاتیک ( خط های صاف) و خطوط داینامیک (خط های مورب که می توان آن را خط روند در نظر گرفت). خط روند یک ابزار اصلی برای معامله گران بازار های مالی است که می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای هر سهم، ارزدیجیتال و فارکس، در هر بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرد. این خطوط ابزاری قدرتمندی برای ورود و خروج از معاملات هستند و می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با سایر ابزارها در تحلیل تکنیکال ترکیب شوند. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که خط روند چیست و چگونه رسم می شود.

اهمیت خط روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

خط روند خطی است که حداقل دو کف یا حداقل دو سقف را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کند. در حالت ایده آل، معامله گران به این خطوط نگاه می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و انتظار دارند، هنگامی که قیمت نزدیک به این خطوط می شود، واکنش نشان دهد. این خط ابتدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ترین، اساسی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و مهم‌ ترین اصل تحلیل تکنیکال و معاملات آنلاین در بازار سرمایه، فارکس و ارز دیجیتال است. بسیاری از افراد هستند که با همین یک عامل، به خوبی در بازار های مالی فعالیت می کنند و به هیچ عامل و استراتژی خاص و پیچیده دیگری نیاز ندارند؛ می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به راحتی در مارکت موفق شوند و سود های خوبی را بدست آورند.

خط روند چیست؟

خط روند یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده تحلیل گران تکنیکال است، آن ها به جای نگاه کردن به اصول بنیادی، به نمودار ها نگاه می کنند تا روند حرکت قیمت را پیدا کنند. خط روند به تحلیل گران کمک می کند تا جهت فعلی قیمت ها را پیدا کنند. تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که روند دوست شماست و باید در جهت روند قیمت معامله کرد؛ پس، شناسایی این روند اولین گام برای انجام یک معامله خوب است.

همان طور که گفته شد، خطوط روند، خطوطی هستند که دو یا چند کف و دو یا چند سقف را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنند؛ سپس از خط حاصل شده، استفاده می شود تا به معامله گر ایده خوبی از جهتی دهد که قیمت ممکن است در آن حرکت کند.

خط روند خطی است که برای نشان دادن جهت غالب قیمت، بالای سقف های قیمتی یا زیر کف های قیمتی کشیده می ‌شود. خطوط روند یک نمایش بصری و داینامیک از حمایت و مقاومت در هر چارچوب زمانی است. آنها جهت و سرعت قیمت را نشان می دهند و همچنین می توانند نشانه هایی از تشکیل الگوها به معامله گران بدهند. خط روند از اصولی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین فاکتورهای فهمیدن و درک کردن حرکت قیمت می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

اما خط روند به چه مفهوم است؟ کجا باید رسم شود؟ چه کاربردی دارد؟ تمامی این سوالات را قصد داریم به صورت فشرده در این مقاله به شما آموزش دهیم.

کاربرد خط روند

خط روند چیست

کاربرد اصلی خط روند، شناسایی روند حرکتی فعلی قیمت است، خط روند در تحلیل تکنیکال به دو صورت صعودی و نزولی رسم می شود؛ بنابراین، مشخص شد که در بازارهای رنج از خط روند نمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم استفاده کنیم. چرا؟ به این خاطر که بازارهای رنج هیچ روندی ندارد.

تعداد سقف یا کف های لازم برای رسم خط روند، از 2 سقف یا کف شروع می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هرچه تعداد بیشتری را پیدا کنید و رسم کنید، اعتبار آن خط روند بیشتر خواهد بود.

انواع خط روند

روند چیست

روند صعودی

روند صعودی، یعنی زمانی که روند قیمت در جهت کلی، به سمت بالا حرکت می ‌کند؛ به عبارتی، در یک روند صعودی، هر سقف و کف ، بالاتر از سقف و کف قبلی خود هست. روند صعودی فرصتی را برای سرمایه گذاران فراهم می ‌کند تا از افزایش قیمت ‌ها سود ببرند. فروش یا بستن معامله پس از اینکه قیمت در ایجاد قله و دره بالاتر شکست می خورد، یکی از مؤثرترین راه ‌ها برای جلوگیری از زیان ‌های بزرگی است که می ‌تواند ناشی از تغییر روند باشد؛ به عبارتی، هرگاه قیمت در روند صعودی، نتواند کف و سقف بالاتر نسبت به کف و سقف قبلی خود ایجاد کند، اولین نشانه خارج شدن قیمت از روند صعودی، ایجاد سقف و کف های قیمتی، خلاف جهت صعودی است.

اگر روند قیمت صعودی باشد، برای رسم باید کف ها یا دره های قیمت بالاتر از هم را پیدا کنیم و با وصل کردن آن ها به هم، روند و جریان قیمت را پیدا کنیم. خط روند صعودی، به تعیین محل شکل ‌گیری کف‌ های آینده کمک می ‌کند.

روند نزولی

روند نزولی، یعنی زمانی که روند قیمت در جهت کلی، به سمت پایین حرکت می کند؛ به عبارتی، در یک روند نزولی، هر سقف و کف، پایین تر از سقف و کف قبلی خود است. شناسایی روند نزولی سبب جلوگیری از زیان بالا برای سرمایه گذاران در بازار های مالی می شود و یا در بازار های دو طرفه مثل فارکس، سبب باز کردن معامله فروش می شود.

هرگاه قیمت در روند نزولی توانست کف و سقف قیمتی بالاتر از کف و سقف قیمتی قبلی خود بزند، اولین نشانه از تغییر روند و خارج شدن از روند نزولی خواهد بود.

اگر روند قیمت نزولی باشد، برای رسم باید که قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یا سقف قیمت  پایین تر از هم را پیدا کنیم و با وصل کردن آن ها به هم، روند و جریان قیمت را پیدا کنیم.

در شناسایی تغییر روند، اگر کف و سقفی ایجاد شود که با کف و سقف قبلی خود مغایر باشد، نشانه ای قوی از تغییر روند قیمت است، اما اگر فقط کف یا سقف مغایر ایجاد سود، نشانه ای با ضعیف تر  از تغییر روند خواهد بود.

روند خنثی

روند خنثی، حرکتی افقی در قیمت است. این روند زمانی رخ می ‌دهد که نیروی عرضه و تقاضا با هم برابر شود. این اتفاق معمولاً در طول یک دوره تثبیت قبل از این که قیمت به روند قبلی برگردد یا به یک روند جدید برود، رخ می‌ دهد.

روند خنثی عموماً نتیجه حرکت قیمت بین سطوح حمایت و مقاومت استاتیک است. این روند های خنثی یا افقی، بر عملکرد قیمت یک دارایی خاص، برای یک دوره طولانی و قبل از شروع یک روند جدید صعودی یا نزولی، حاکم هستند، زیرا تقریباً غیرممکن است که حرکت‌ های قیمتی بزرگ در بلند مدت خود را حفظ کنند و نیاز به استراحت دارند، برای جمع آوری قدرت و نیروی تازه.

چگونه معامله با خط روند انجام می‌ شود؟

دو روش یا استراتژی برای معامله با در نظر گرفتن انواع خط روند وجود دارد:

  • انجام معامله روی خط روند
  • انجام معامله پس از شکست خط روند
  • انجام معامله روی خط روند

برای رسم خط روند به دو نقطه کف یا سقف نیاز داریم؛ در نتیجه، زمانی می توان وارد معامله بر اساس خط روند شد که  کف یا سقف سوم را روی خط روند ایجاد کند. هنگامی که قیمت به کف یا سقف سوم که براساس خط روند، محل احتمالی آن پیش بینی می شود، نزدیک شد، زمان مناسبی برای انجام معامله روی خط روند است.

اما فقط نزدیک شدن قیمت به خط روند، ملاک کافی ای برای معامله نیست؛ می توانیم نکات و شرایط دیگری هم بررسی کنیم تا اطمینان بیشتری برای ورود به معامله داشته باشیم؛ از جمله بررسی کندلی، هنگامی که قیمت به خط روند رسید، اگر خط روند صعودی بود، به یک کندل قوی صعودی نیاز داریم، کندلی با بدنه بزرگ سبز، بدون سایه و حجم بالا؛ اگر خط روند نزولی بود، به یک کندل قوی نزولی نیاز داریم، کندل با بدنه بزرگ قرمز، بدون سایه و حجم بالا نیاز داریم.

انواع روند

در تصویر بالا نمونه ای از یک روند نزولی را می بینید، پس از کشیدن خط روند نزولی با استفاده از دو سقف، نقطه سقف احتمالی سوم را پیش بینی می کنیم، هنگام رسیدن قیمت برای بار سوم به خط روند، منتظر می شویم تا نشانه های مناسبی برای انجام معامله فروش ببینیم، مشاهده می کنید در برخورد سوم، الگو پین بار و کندل تاییدی (کی بار) آن را شاهد هستیم.

در نقطه سوم شاهد هستیم که یک شکست فیک رخ داده؛ در نتیجه، مراقب باشید که دچار شکست های فیک نشید.

انجام معامله پس از شکست خط روند

البته درست نیست که تنها شاخص تصمیم ‌گیری خط روند باشد، برخی شرایط دیگر نیز باید برای انجام معامله مهیا باشد، چرا که در بحث خطوط روند با مسئله ‌ای به نام شکست  (Breakout) مواجه هستیم.

به شکست شدن خط روند قیمت از طریق یک کندل قوی، شکست (Breakout) گفته می ‌شود. این مورد اغلب نشان دهنده آغاز یک روند قدرتمند جدید است و یکی از قابل اعتماد ترین نکات برای ورد به معامله است.

همان طور که گفته شد شکست خط روند باید با کندل قوی باشد منظور از کندل قوی کندلی است که بدنه بزرگی داشته باشد، بدون سایه یا با سایه کوچکی باشد، اگر خط روند نزولی شکسته می شود، کندل سبز با حجم بالا باشد؛ اگر خط روند صعودی می شکند، کندل قرمز با حجم بالا باشد، حداقل 50% کندل شکست، سمت دیگر خط روند باشد و در نهایت، بعد از کندل شکست، یک کندل قدرتمند دیگر در جهت شکست ایجاد شود.

خط روند یک خط حمایتی و مقاومتی داینامیک است. برای روند های نزولی، یک خط روند، مقاومت قدرتمند است و برای روند ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صعودی، یک خط روند، حمایت قدرتمند است.

اگر خط روند شکسته شود آیا تاثیر آن از بین خواهد رفت؟ خیر، اگر خط روند، حمایت بود، تبدیل به یک خط مقاومت می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و اگر یک خط مقاومت بود، تبدیل به یک خط حمایت می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

آموزش تحلیل تکنیکال

در تصویر بالا مشاهده می کنید که خط روند نزولی در برخورد سوم با یک کندل قوی شکسته است اما کندل های بعدی، کندل های قوی ای برای تایید نبوده اند، در این حالت بهتر است که منتظر شویم تا قیمت دوباره به خط روند باز گردد (پولبک بزند)، پس از پولبک، با دیدن گندل های قوی می توان وارد معامله شد.

نحوه رسم و بررسی درست بودن خطوط روند

  • در روند نزولی، هر سقف نزولی را به سقف نزولی پایین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خودش وصل کنید؛ در روند صعودی، هر کف صعودی را به کف صعودی بالاتر از خودش وصل کنید.
  • هرچه تعداد برخورد بیشتر باشد، بهتر است.
  • گاهی ممکن است که خط روند رسم شده شکسته شود اما قیمت دوباره وارد محدوده خط روند شود (Fake Breakout)، باید خط روند را به روز (آپدیت) کنیم؛ از آن لحظه به بعد خط روند جدید برای ما اهمیت دارد و قبلی را فراموش می کنیم.

تفاوت خط روند و کانال

در تصویر بالا هر سه شرط را مشاهده می کنید؛ با استفاده از سقف ها و کف های پایین تر، خط روند رسم شده، تعداد برخورد های زیاد، هنگامی که خط روند یک شکست فیک رخ داده، آن را آپدیت کردیم.

همچنین مشاهده می کنید که قبل از شکست خط و شروع روند جدید، کف آخری که ایجاد شده، نتوانسته از کف قبلی پایین تر برود و این اولین نشانه از تغییر روند بود.

تفاوت بین خطوط روند و کانال ها

روند و کانال

تفاوت در بین خط روند و کانال در این است که، در روند نزولی، یک خط موازی با خط روند نزولی را در کف رسم می کنید و یا در روند صعودی، یک خط موازی با خط روند صعودی در سقف رسم می کنید.

برای رسم کانال، به سه نقطه احتیاج داریم؛ در روند نزولی، پس از شناسایی دو سقف قیمتی پایین تر از هم، به یک کف قیمتی بین آن ها نیاز داریم و خط موازی با خط روند نزولی را روی آن کف رسم می کنیم، به کانال رسم شده، کانال نزولی گفته می شود.

در روند صعودی، برای رسم کانال صعودی، پس از شناسایی دو کف قیمتی بالاتر از هم، به یک سقف قیمتی بین آن ها نیاز داریم و خط موازی با خط روند صعودی را روی آن سقف رسم می کنیم.

خط روند چیست

در تصویر بالا نمونه ای از یک کانال صعودی را مشاهده می کنید که با ابزار Parallel Channel  ترسیم شده است؛ پس از اینکه برای این روند، خط روند را مشخص کردیم ( براساس دو کف بالا تر از هم (نقطه یک و دو))، سقف مابین این دو نقطه را به عنوان نقطه سوم در نظر می گیریم و کانال را رسم می کنیم.

در سایت تریدینگ ویو (tradingview) ابزاری است به نام  Parallel Channel که از نوار کناری سمت چپ، گزینه اول، می توانید انتخاب کنید، با این ابزار، رسم کانال برای شما راحت تر خواهد بود.

روند چیست

سخن پایانی

خط روند یک ابزار بسیار ساده برای استفاده است که بر اساس آن، شما در حال اتصال نقاط روی یک نمودار هستید. امیدوارم که نکات بالا به شما کمک کند که خطوط مناسبی را ترسیم کنید. اطمینان حاصل کنید که خطوطی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کشید دو یا چند کف و دو یا چند سقف را به هم متصل می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما قیمت آن ها  شکسته نشده باشد. همچنین، به دنبال خرید در بازارهای صعودی و فروش در بازارهای نزولی باشید؛ به عبارتی، معاملاتی در جهت روند داشته باشید.

آموزش پرایس اکشن

دیدگاهتان را بنویسید