بستن منو

خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند

تیم تحلیل دلفین وست
9 خرداد 1402

در تحلیل تکنیکال، یکی از مفاهیم خطوط هستند که به دو دسته تقسیم می شوند: خطوط استاتیک ( خط های صاف) و خطوط داینامیک (خط های مورب که می توان آن را خط روند در نظر گرفت). خط روند یک ابزار اصلی برای معامله گران بازار های مالی است که می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای هر سهم، ارزدیجیتال و فارکس، در هر بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرد. این خطوط ابزاری قدرتمندی برای ورود و خروج از معاملات هستند و می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با سایر ابزارها در تحلیل تکنیکال ترکیب شوند.

آموزش تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته)

اهمیت خط روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

خط روند خطی است که حداقل دو کف یا حداقل دو سقف را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کند. در حالت ایده آل، معامله گران به این خطوط نگاه می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و انتظار دارند، هنگامی که قیمت نزدیک به این خطوط می شود، واکنش نشان دهد. این خط ابتدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ترین، اساسی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و مهم‌ ترین اصل تحلیل تکنیکال و معاملات آنلاین در بازار سرمایه، فارکس و ارز دیجیتال است. بسیاری از افراد هستند که با همین یک عامل، به خوبی در بازار های مالی فعالیت می کنند و به هیچ عامل و استراتژی خاص و پیچیده دیگری نیاز ندارند؛ می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به راحتی در مارکت موفق شوند و سود های خوبی را بدست آورند.

خط روند چیست؟

خط روند یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده تحلیل گران تکنیکال است، آن ها به جای نگاه کردن به اصول بنیادی، به نمودار ها نگاه می کنند تا روند حرکت قیمت را پیدا کنند. این خطوط به تحلیل گران کمک می کند تا جهت فعلی قیمت ها را پیدا کنند. تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که روند دوست شماست و باید در جهت روند قیمت معامله کرد؛ پس، شناسایی این روند اولین گام برای انجام یک معامله خوب است.

همان طور که گفته شد، خطوط روند، خطوطی هستند که دو یا چند کف و دو یا چند سقف را به هم متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنند؛ سپس از خط حاصل شده، استفاده می شود تا به معامله گر ایده خوبی از جهتی دهد که قیمت ممکن است در آن حرکت کند.

خط روند خطی است که برای نشان دادن جهت غالب قیمت، بالای سقف های قیمتی یا زیر کف های قیمتی کشیده می ‌شود. خطوط روند یک نمایش بصری و داینامیک از حمایت و مقاومت در هر چارچوب زمانی است. آنها جهت و سرعت قیمت را نشان می دهند و همچنین می توانند نشانه هایی از تشکیل الگوها به معامله گران بدهند.

کاربرد خط روند

خط روند چیست

کاربرد اصلی آن شناسایی روند حرکتی فعلی قیمت است که در تحلیل تکنیکال به دو صورت صعودی و نزولی رسم می شود؛ بنابراین، مشخص شد که در بازارهای رنج از این خط نمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم استفاده کنیم. چرا؟ به این خاطر که بازارهای رنج هیچ روندی ندارد. تعداد سقف یا کف های لازم برای رسم، از 2 سقف یا کف شروع می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هرچه تعداد بیشتری را پیدا کنید و رسم کنید، اعتبار آن خط بیشتر خواهد بود.

انواع خط روند

انواع خط روند

روند صعودی

روند صعودی، یعنی زمانی که روند قیمت در جهت کلی، به سمت بالا حرکت می ‌کند؛ به عبارتی، در یک روند صعودی، هر سقف و کف ، بالاتر از سقف و کف قبلی خود هست. روند صعودی فرصتی را برای سرمایه گذاران فراهم می ‌کند تا از افزایش قیمت ‌ها سود ببرند. فروش یا بستن معامله پس از اینکه قیمت در ایجاد قله و دره بالاتر شکست می خورد، یکی از مؤثرترین راه ‌ها برای جلوگیری از زیان ‌های بزرگی است که می ‌تواند ناشی از تغییر روند باشد؛ به عبارتی، هرگاه قیمت در روند صعودی، نتواند کف و سقف بالاتر نسبت به کف و سقف قبلی خود ایجاد کند، اولین نشانه خارج شدن قیمت از روند صعودی، ایجاد سقف و کف های قیمتی، خلاف جهت صعودی است.

اگر روند قیمت صعودی باشد، برای رسم باید کف ها یا دره های قیمت بالاتر از هم را پیدا کنیم و با وصل کردن آن ها به هم، روند و جریان قیمت را پیدا کنیم. خط روند صعودی، به تعیین محل شکل ‌گیری کف‌ های آینده کمک می ‌کند.

روند نزولی

روند نزولی، یعنی زمانی که روند قیمت در جهت کلی، به سمت پایین حرکت می کند؛ به عبارتی، در یک روند نزولی، هر سقف و کف، پایین تر از سقف و کف قبلی خود است. شناسایی روند نزولی سبب جلوگیری از زیان بالا برای سرمایه گذاران در بازار های مالی می شود و یا در بازار های دو طرفه مثل فارکس، سبب باز کردن معامله فروش می شود.

هرگاه قیمت در روند نزولی توانست کف و سقف قیمتی بالاتر از کف و سقف قیمتی قبلی خود بزند، اولین نشانه از تغییر روند و خارج شدن از روند نزولی خواهد بود.

اگر روند قیمت نزولی باشد، برای رسم باید که قله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یا سقف قیمت  پایین تر از هم را پیدا کنیم و با وصل کردن آن ها به هم، روند و جریان قیمت را پیدا کنیم.

در شناسایی تغییر روند، اگر کف و سقفی ایجاد شود که با کف و سقف قبلی خود مغایر باشد، نشانه ای قوی از تغییر روند قیمت است، اما اگر فقط کف یا سقف مغایر ایجاد سود، نشانه ای با ضعیف تر  از تغییر روند خواهد بود.

روند خنثی

روند خنثی، حرکتی افقی در قیمت است. این روند زمانی رخ می ‌دهد که نیروی عرضه و تقاضا با هم برابر شود. این اتفاق معمولاً در طول یک دوره تثبیت قبل از این که قیمت به روند قبلی برگردد یا به یک روند جدید برود، رخ می‌ دهد.

روند خنثی عموماً نتیجه حرکت قیمت بین سطوح حمایت و مقاومت استاتیک است. این روند های خنثی یا افقی، بر عملکرد قیمت یک دارایی خاص، برای یک دوره طولانی و قبل از شروع یک روند جدید صعودی یا نزولی، حاکم هستند، زیرا تقریباً غیرممکن است که حرکت‌ های قیمتی بزرگ در بلند مدت خود را حفظ کنند و نیاز به استراحت دارند، برای جمع آوری قدرت و نیروی تازه.

چگونه معامله با خط روند انجام می‌ شود؟

دو روش برای معامله با این خط وجود دارد:

  • انجام معامله روی خط
  • انجام معامله پس از شکست خط

برای رسم به دو نقطه کف یا سقف نیاز داریم؛ در نتیجه زمانی می توان وارد معامله شد که  کف یا سقف سوم را روی خط روند ایجاد کند. هنگامی که قیمت به کف یا سقف سوم که براساس خط روند، محل احتمالی آن پیش بینی می شود، نزدیک شد، زمان مناسبی برای انجام معامله روی آن است.

اما فقط نزدیک شدن قیمت به خط ملاک کافی ای برای معامله نیست؛ می توانیم نکات و شرایط دیگری هم بررسی کنیم تا اطمینان بیشتری برای ورود به معامله داشته باشیم؛ از جمله بررسی کندلی، هنگامی که قیمت به خط مورد نظر رسید، اگر صعودی بود به یک کندل قوی صعودی نیاز داریم، کندلی با بدنه بزرگ سبز، بدون سایه و حجم بالا؛ اگر نزولی بود، به یک کندل قوی نزولی نیاز داریم، کندل با بدنه بزرگ قرمز، بدون سایه و حجم بالا نیاز داریم.

معامله با trend line

در تصویر بالا نمونه ای از یک روند نزولی را می بینید، پس از کشیدن خط روند نزولی با استفاده از دو سقف، نقطه سقف احتمالی سوم را پیش بینی می کنیم، هنگام رسیدن قیمت برای بار سوم به آن، منتظر می شویم تا نشانه های مناسبی برای انجام معامله فروش ببینیم، مشاهده می کنید در برخورد سوم، الگو پین بار و کندل تاییدی (کی بار) آن را شاهد هستیم.

در نقطه سوم شاهد هستیم که یک شکست فیک رخ داده؛ در نتیجه، مراقب باشید که دچار شکست های فیک نشید.

انجام معامله پس از شکست خط روند

البته درست نیست که تنها شاخص تصمیم ‌گیری خط روند باشد، برخی شرایط دیگر نیز باید برای انجام معامله مهیا باشد، چرا که در بحث خطوط روند با مسئله ‌ای به نام شکست  (Breakout) مواجه هستیم.

به شکست شدن خط روند قیمت از طریق یک کندل قوی، شکست (Breakout) گفته می ‌شود. این مورد اغلب نشان دهنده آغاز یک روند قدرتمند جدید است و یکی از قابل اعتماد ترین نکات برای ورد به معامله است.

منظور از کندل قوی کندلی است که بدنه بزرگی داشته باشد، بدون سایه یا با سایه کوچکی باشد، اگر روند نزولی شکسته می شود، کندل سبز با حجم بالا باشد؛ اگر خط صعودی می شکند، کندل قرمز با حجم بالا باشد، حداقل 50% کندل شکست، سمت دیگر خط باشد و در نهایت، بعد از کندل شکست، یک کندل قدرتمند دیگر در جهت شکست ایجاد شود.

خط روند یک خط حمایتی و مقاومتی داینامیک است. برای روند های نزولی یک مقاومت قدرتمند و برای روند ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صعودی یک حمایت قدرتمند محسوب می شود.

اگر خط روند شکسته شود آیا تاثیر آن از بین خواهد رفت؟ خیر، اگر خط ما حمایتی بود، تبدیل به یک خط مقاومت می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و اگر یک خط مقاومت بود، تبدیل به یک خط حمایت می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

آموزش تحلیل تکنیکال

در تصویر بالا مشاهده می کنید که خط روند نزولی در برخورد سوم با یک کندل قوی شکسته است اما کندل های بعدی، کندل های قوی ای برای تایید نبوده اند، در این حالت بهتر است که منتظر شویم تا قیمت دوباره به خط روند باز گردد (پولبک بزند)، پس از پولبک، با دیدن گندل های قوی می توان وارد معامله شد.

نحوه رسم و بررسی درست بودن خطوط روند

  • در روند نزولی، هر سقف نزولی را به سقف نزولی پایین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خودش وصل کنید؛ در روند صعودی، هر کف صعودی را به کف صعودی بالاتر از خودش وصل کنید.
  • هرچه تعداد برخورد بیشتر باشد، بهتر است.
  • گاهی ممکن است که خط روند رسم شده شکسته شود اما قیمت دوباره وارد محدوده خط روند شود (Fake Breakout)، باید آن را به روز (آپدیت) کنیم؛ از آن لحظه به بعد خط روند جدید برای ما اهمیت دارد و قبلی را فراموش می کنیم.

تفاوت خط روند و کانال

در تصویر بالا هر سه شرط را مشاهده می کنید؛ با استفاده از سقف ها و کف های پایین تر، خط رسم شده، تعداد برخورد های زیاد، هنگامی که خط روند یک شکست فیک رخ داده، آن را آپدیت کردیم.

همچنین مشاهده می کنید که قبل از شکست خط و شروع روند جدید، کف آخری که ایجاد شده، نتوانسته از کف قبلی پایین تر برود و این اولین نشانه از تغییر روند بود.

تفاوت بین خطوط روند و کانال ها

روند و کانال

تفاوت در بین خط روند و کانال در این است که، در روند نزولی، یک خط موازی با خط نزولی را در کف رسم می کنید و در روند صعودی، یک خط موازی با خط صعودی در سقف رسم می کنید.

در رسم کانال، به سه نقطه احتیاج داریم؛ در روند نزولی، پس از شناسایی دو سقف قیمتی پایین تر از هم، به یک کف قیمتی بین آن ها نیاز داریم و خط موازی با خط روند نزولی را روی آن کف رسم می کنیم، به کانال رسم شده، کانال نزولی گفته می شود.

در روند صعودی، برای رسم کانال صعودی، پس از شناسایی دو کف قیمتی بالاتر از هم، به یک سقف قیمتی بین آن ها نیاز داریم و خط موازی با خط روند صعودی را روی آن سقف رسم می کنیم.

خط روند چیست

در تصویر بالا نمونه ای از یک کانال صعودی را مشاهده می کنید که با ابزار Parallel Channel  ترسیم شده است؛ پس از اینکه برای این روند، خط را مشخص کردیم (براساس دو کف بالا تر از هم (نقطه یک و دو))، سقف مابین این دو نقطه را به عنوان نقطه سوم در نظر می گیریم و کانال را رسم می کنیم.

در سایت تریدینگ ویو (tradingview) ابزاری است به نام  Parallel Channel که از نوار کناری سمت چپ، گزینه اول، می توانید انتخاب کنید، با این ابزار، رسم کانال برای شما راحت تر خواهد بود.

معامله با خط روند

سخن پایانی

خط روند یک ابزار بسیار ساده برای استفاده است که بر اساس آن، شما در حال اتصال نقاط روی یک نمودار هستید. امیدوارم که نکات بالا به شما کمک کند که خطوط مناسبی را ترسیم کنید. اطمینان حاصل کنید که خطوطی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کشید دو یا چند کف و دو یا چند سقف را به هم متصل می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما قیمت آن ها  شکسته نشده باشد. همچنین، به دنبال خرید در بازارهای صعودی و فروش در بازارهای نزولی باشید؛ به عبارتی، معاملاتی در جهت روند داشته باشید.

قدم بعدی:

آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

4.3/5 - (123 امتیاز)
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

آخرین مقالات مرتبط

کپی تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در بازارهای پُرریسکی از جمله ارز دیجیتال و بازار فارکس، ترید (معامله) کردن و رسیدن به سود مستمر و البته چشمگیر به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. کپی تریدینگ (Copy trading) را می توان یک روش آسان، مطمئن، بدون نیاز به مهارت و فقط با همراهی کردن یک تریدر (معامله گر) حرفه ای دانست […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو

پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که به کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت ها، دیدگاهی روشن درباره بازار ارائه میدهد. یکی از مطرح ترین سبک های پرایس اکشن، سبک rtm یا Read The Market است. پرایس اکشن rtm براساس عرضه و تقاضا کار میکند و به معامله گر اجازه میدهد بدون تکیه […]

ادامه مطلب

الگو ftr در پرایس اکشن rtm

در سبک پرایس اکشن الگو های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از بهترین، قدرتمندترین های آن، الگو ftr است. این الگو جزء الگو های ادامه دهنده می باشد که بسیاری از معامله گران برای انجام معاملات خود از آن استفاده می کنند. تشخیص این الگو چندان کار سختی نیست، اما برای اینکه بتوان به […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش تحلیل تکنیکال انواع نمودار و آموزش تحلیل آنها کندل شناسی مبتدی تا پیشرفته +ویدیو اندیکاتور چیست؟ آموزش اندیکاتورها (مبتدی تا پیشرفته) خط روند چیست؟ آموزش معامله با انواع خط روند حمایت و مقاومت چیست و چگونه به کمک آن معامله کنیم؟ آموزش معامله با الگوهای کلاسیک تحلیل تکنیکال آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال (مبتدی تا پیشرفته) پرایس اکشن چیست؟ آموزش پرایس اکشن به زبان ساده معرفی و بررسی انواع سبک های پرایس اکشن پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو پرایس اکشن ICT چیست؟ آموزش سبک ict (صفر تا صد) آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview) + ویدیو امواج الیوت چیست؟ آموزش امواج الیوت پیشرفته نئو ویو چیست؟ آموزش تحلیل به سبک نئوویو آموزش الگوهای هارمونیک پیشرفته ایچیموکو چیست؟ آموزش صفر تا صد ایچیموکو

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.