nft چیست؟ | چرا توکن‌های غیر قابل معاوضه (nft) با ارزش هستند؟

nft چیست

به احتمال زیاد تا به حال کلمه ان اف تی (nft) بارها به گوش‌تان خورده است و برای‌تان سوال پیش آمده که nft چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ مزایای آن چیست و… که در جواب باید گفت Non-Fungible Token یا nft به نوعی از توکن رمزنگاری شده گفته می‌شود که از تکنولوژی بلاک چین برای ایجاد دارایی دیجیتال استفاده می‌کند و امکان تکثیر ندارد. برای آن که درک بهتری از توکن‌های غیر قابل معاوضه پیدا کنید، به مثالی که در ادامه درباره مثلی بودن دارایی‌ها اشاره خواهیم کرد توجه داشته باشید.

شاید برای شما سوال پیش آید که منظور از قابل معاوضه بودن یا مثلی بودن چیست؟ برای مثال یک دلار پول را در نظر بگیرید. به این دارایی، دارایی مثلی گفته می‏‌شود، زیرا شما می‌توانید یک دلار را با یک دلار دیگر معاوضه کنید، چراکه هر دو ارزش برابر و یکسانی دارند. اما از طرف دیگر امکان معاوضه یک خودرو با خودرو دیگر وجود ندارد، زیرا ارزش هر ماشین بر اساس ویژگی‌هایی که دارد تعیین می‌شود و شما نمی‌توانید به‌عنوان مثال یک ماشین ایرانی را با ماشین خارجی معاوضه کنید. توکن‌های غیر قابل معاوضه نیز چنین منظوری را تداعی می‌کنند. در حقیقت این توکن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و به دلیل همین ویژگی‌ها از دیگر دارایی‌های دیجیتال متمایز می‌شوند.

توکن چیست و اهمیت آن چیست؟

توکن در لغت معانی گوناگونی دارد که می‌توان به نشانه، علامت، ژتون و… اشاره کرد و از آنجایی که در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعریف‌های گوناگونی دارد. حال منظور ما از توکن در دنیای بلاکچین است که تعریف‌های گوناگونی برای آن در نظر گرفته شده، به طوری که در این فضا توکن با عبارت‌های مختلفی چون ارز رمزنگاری شده، دارایی رمزنگاری شده، ارز دیجیتالی که روی شبکه‌های دیگر جابه‌جا می‌شود و… شناخته خواهد شد. البته در یک تعریف کلی می‌توان گفت توکن به دارایی گفته می‌شود که می‌توانید آن را در دنیای دیجیتال مبادله کنید یا به افراد دیگر انتقال دهید و برای این کارها نیازی به بلاکچین اختصاصی نیست.

انواع گوناگون توکن

توکن‌ها انواع گوناگونی دارند که بر اساس مشخصه‌های مختلفی می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. اما به‌طور کلی آن‌ها در دو گروه اصلی یعنی توکن‌های مثلی (Fungible) و غیر مثلی (Non- Fungible) تقسیم‌بندی می‌شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هرکدام از این دسته‌ها خود نیز به طبقه‌های دیگر تقسیم می‌شوند.

 توکن چیست و اهمیت آن چیست

منظور از توکن‌های Fungible و Non- Fungible

پیش از آن که با توکن‌های مثلی و غیرمثلی آشنا شوید، باید اطلاعاتی از دارایی‌های مثلی و غیرمثلی به دست آورید. در رابطه با دارایی‌های مثلی باید گفت به دارایی‌هایی که قابل معاوضه هستند، دارایی مثلی گفته می‌شود و تمام واحدهای آن ارزش یکسانی دارند و به‌طور معمول از آن‌ها برای انجام معامله استفاده می‌کنند. در مقابل دارایی‌های غیر مثلی قرار دارند. این دست از دارایی‌ها مثل و مانندی ندارند و اگر شما یکی از این دارایی‌ها را به شخصی قرض دهید، باید دقیقا عین آن را پس بگیرید. از همین رو به این نوع دارایی، دارایی عینی نیز گفته می‌شود و به‌طور معمول از آن‌ها به‌عنوان ابزار معامله استفاده نمی‌کنند.

ویژگی‌ها و مزایای توکن‌های غیر قابل معاوضه

تا به اینجای مقاله در راستای پاسخ به سوال nft چیست اطلاعاتی در اختیارتان قرار گرفت. حال تصمیم داریم در این بخش مزایا و معایب nft را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه به اصلی‌ترین مزیت‌های توکن‌های غیر قابل معاوضه اشاره خواهیم کرد.

 • کمیاب بودن توکن‌ها: توکن‌های غیر قابل معاوضه کمیاب هستند و به همین دلیل ارزش بالایی پیدا کرده‌اند. البته توسعه‌دهندگان می‌توانند از این توکن‌ها به میزانی که می‌خواهند بسازند، اما باید متذکر شد که هرچه تعداد توکن‌ها کمتر باشد، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا کمیاب‌تر خواهند بود.
 • قابلیت انتقال: خرید و فروش توکن‌های غیر قابل معاوضه باید در بازارهای مخصوص انجام شود. همچنین ارزش این توکن‌ها بر اساس ویژگی و منحصربه‌فرد بودن توکن تعیین خواهد شد.
 • تقسیم‌نشدنی: اکثر توکن‌های nft قابلیت تقسیم به واحدهای کوچک‌تر را ندارند، بنابراین یا شما توکن را به‌طور کامل خریداری می‌کنید یا اصلا خریدی انجام نخواهید داد.
 • با اصالت: همان‌طور که در پاسخ به سوال nft چیست گفتیم، توکن‌های غیر قابل معاوضه بر پایه بلاکچین مبتنی هستند، بنابراین نباید شکی از بابت اصالت توکن‌ها داشته باشید، زیرا ساخت هر چیز جعلی در این بستر تقریبا محال است.
 • تخریب‌ناپذیر: امکان نابودی و از بین رفتن هیچ توکنی وجود ندارد، زیرا تمام داده‌های مربوط به nft ها به کمک قراردادهای هوشمند روی بلاکچین ذخیره می‌شوند.

مزایا و معایب NFT چیست؟

تا به اینجا در راستای پاسخ به سوال nft چیست، به 5 مورد از مزیت‌های در نظر گرفته شده برای توکن‌های غیر قابل معاوضه اشاره کردیم، اما باید بدانید که این توکن‌ها در کنار مزایی که دارند، از معایبی نیز برخوردار هستند. برای مثال می‌توان به تاثیری که روی اقلیم و محیط‌‌‌ زیست می‌گذارند اشاره کرد. باید متذکر شد که در راستای تولید ان اف تی‌ها انرژی زیادی مصرف می‌شود و به دنبال این مصرف انرژی، گاز کربن زیادی نیز به تولید خواهد رسید که این موضوع به یک چالش برای فعالان محیط‌ زیست تبدیل شده است.

گران‌ترین توکن غیر قابل معاوضه کدام است؟

در این مقاله به سوال nft چیست پاسخ دادیم و مزیتی که این توکن‌ها دارند را نیز یادآور شدیم. حال اگر شما تصمیم دارید با استفاده از توکن‌های غیر قابل معاوضه سرمایه‌گذاری انجام دهید، باید لیستی از بهترین آن‌ها را در اختیار داشته باشید. از همین رو در ادامه برخی از بهترین توکن‌‌های سال 2021 را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با آن‌ها آشنا شوید و در صورت نیاز برای سرمایه‌گذاری از آن‌ها استفاده کنید.

اول از هر چیزی باید بدانید که این مدل از توکن‌ها با ارزهای دیجیتالی چون دوج کوین، بیت‌کوین، لایت کوین و … تفاوت دارند، زیرا nft ها غیر قابل معاوضه و منحصربه‌فرد هستند. دقت داشته باشید که انجام معامله با ارزهای فیات یا ارزهای قابل معاوضه کار ساده‌ای است، زیرا این دارایی‌ها واحدهای مشخصی دارند و هر واحد نیز ارزش برابر خواهند داشت. یعنی شما می‌توانید یک بیت کوین را با یک بیت کوین دیگر معامله کنید، زیرا هر دو ارزش یکسان و برابری دارند. بنابراین شما نمی‌توانید دو چیز که متفاوت هستند و هر کدام ارزش مختلفی دارند را با یکدیگر معامله کنید.

طبق آنچه گفته شده، هر شخصی می‌تواند توکن غیر قابل معاوضه مخصوص به خود را تولید کند و آن را بفروشد. از همین رو در چند وقت اخیر خبرهایی مبنا بر فروش توکن‌های چند میلیون دلاری مطرح شده است و بسیاری از افراد از شنیدن چنین خبرهایی تعجب کرده‌اند. برای مثال می‌توان به تصویر گربه متحرکی که در حین حرکت از خود در یک رنگین کمان را به جا می‌گذارد اشاره کرد. این تصویر در 19 فوریه با نام نیان کت در اینترنت وایرال شد و در همین ماه با قیمت بیش از 500 هزار دلار به فروش رسید.

پروژه‌های برتر NFT

یا به‌عنوان مثال دیگر می‌توان به همسر ایلان ماسک، یعنی گرایمز (Grimes) اشاره کرد. این موسیقی‌دان تا به حال چند قطعه اثر هنری دیجیتال تولید کرده و آثار خود را فروخته است. سرمایه‌ای که از فروش این آثار به دست آمده، در مجموع برابر با 6 میلیون دلار است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که این توکن‌ها تنها به کارای هنری اختصاص ندارند و هر کسی می‌تواند توکن nft برای خود  بسازد. مثلا چند وقت پیش مدیرعامل توییتر اعلام کرد که تصمیم دارد اولین توییت خود را یک nft در نظر بگیرد و آن را برای فروش بگذارد.

طبق آنچه در پاسخ به سوال nft چیست گفتیم، توکن‌های غیر قابل معاوضه منحصربه‌فرد هستند و هر کدام ویژگی و خصوصیاتی دارند، بنابراین انتخاب آن‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری، کار سخت و دشواری است. در ادامه نام برخی از توکن‌های nft که ارزش بالایی دارند را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید در صورت تصمیم به خرید و انجام معامله، بهترین انتخاب را داشته باشید.

 1. توکن تتا (Theta)
 2. توکن چیلیز (Chiliz)
 3. توکن اینجین (Enjin)
 4. توکن فلو (Flow)
 5. توکن وکس (WAX)
 6. توکن اولترا (Ultra)
 7. توکن سند باکس (SandBox)
 8. توکن بازی My Neighbor Alice
 9. توکن آی اکسز آر اِل سی (IExecRLC)
 10. توکن اوریجین پروتکل (Origin Protocol)

10 موردی که به آن‌ها اشاره شد، از بهترین توکن‌های nft هستند که بر اساس محبوبیت بین مردم در سال 2021 انتخاب شده‌اند. توجه داشته باشید که میزان عرضه و تقاضا نیز روی ارزش توکن‌های غیر قابل معاوضه نیز تاثیر دارند، به‌طوری که اگر یکی از این توکن‌ها در بازار به مقدار کم عرضه شود، اما تقاضا برای داشتن آن زیاد باشد، ارزش آن افزایش پیدا می‌کند.

کارکرد NFT به چه شکل است

کارکرد NFT به چه شکل است؟

توکن‌های غیرقابل معاوضه بخشی از بلاکچین اتریوم هستند، بنابراین می‌توان آن‌ها را ژتون‌هایی در نظر گرفت که اطلاعات اضافه را در خود ذخیره می‌کنند. این دست از اطلاعات بخش مهم رمزها را تشکیل می‌دهند و باعث می‌شوند که هنر، موسیقی، ویدیو و … با فرمت‌های دیگری چون عکس، فیلم و موسیقی پوشش داده شوند. حال از آنجایی که این دسته از آثار ارزشی را در خود دارند، شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها خرید و فروش انجام دهید و به انجام معامله بپردازید.

بنابراین می‌توان گفت nft شرایطی را فراهم می‌کند که شما می‌توانید توکن مورد نظر را ایجاد کنید و سپس با استفاده از آن کارهای هنری یا گواهی سند مالکیت دیجیتالی را به وجود آورید و از این طریق خرید و فروش را انجام دهید. دقت داشته باشید که همانند ارزهای رمزنگاری شده، سوابق مالکیت مجازی در بلاکچین مربوط به ان اف تی‌ها نیز مشخص و ذخیره خواهد شد. بنابراین دیگر کسی نمی‌تواند این سوابق را جعل کند، چراکه بلاکچین توسط هزاران کامپیوتر در تمام جهان نگهداری و محافظت می‌شود.

این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که تنها یک نسخه دیجیتال از اثر هنری در بازار موجود نیست و امکان کپی کردن این دست از آثار نیز وجود دارد و بسیاری از افراد یک آثار هنری را کپی می‌کنند و به فروش می‌رساند. البته شما نمی‌توانید با دانلود یک عکس صاحب آن شوید، زیرا اطلاعات ذخیره شده‌ای را به‌همراه ندارد و به همین دلیل نمی‌تواند بخشی از بلاکچین اتریوم به شمار بیاید.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که آیا راهی وجود دارد که بتوان از این طریق مردم را از کپی کردن هنرهای دیجیتالی منع کرد یا خیر؟! که در پاسخ باید گفت هیچ چیزی جلوی کپی‌برداری مردم از کارهای هنری هنرمندان را نمی‌گیرد، برای مثال می‌توان به کار هنری Beeple اشاره کرد. این اثر هنری به قسمت 69 میلیون دلار به فروش رسید، اما تصویر آن بارها کپی شد و افراد آن را بارها به اشتراک گذاشتند. البته باید متذکر شد که برخی از هنرمندان حق کپی رایت را محفوظ نگه می‌دارند تا افراد دیگر نیز بتوانند هنر را کپی کنند و به فروش برسانند.

 مزایا و معایب NFT

نحوه خرید NFT چگونه است؟

تا به اینجای مقاله به سوال‌های مختلفی چون nft چیست؟ کارکرد آن به چه شکل است؟ مزایا و معایبی که دارد و … پرداختیم. بسیاری از افراد به دنبال این هستند که بدانند چگونه می‌توانند این توکن‌های غیر قابل معاوضه را خریداری کنند که در پاسخ باید گفت که خرید این دست از توکن‌ها تنها از طریق پلتفرم‌های مختلفی قابل انجام است و بسته به نوع کالای مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که برای خرید این نوع از توکن‌ها باید کیف پول مخصوص را نیز تهیه و این کیف پول را از طریق رمزارزها شارژ کنید.

از آنجایی که امروزه خرید و فروش توکن‌های غیر قابل معاوضه مورد توجه قرار گرفته، شاهد فروش آن‌ها در رویدادها و حراجی‌های مختلف هستیم. البته لازم است بدانید که برای شرکت در این رویدادها، باید از قبل ثبت‌نام کنید و مطمئن شوید که کیف‌ پولتان شارژ دارد. درواقع می‌توان گفت خرید این توکن‌ها جنبه حراج به بالاترین قیمت را دارد و اثر هنری به هر شخصی که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد، تعلق می‌گیرد. در ادامه به برخی از سایت‌ها که می‌توانید خرید توکن‌ها را از طریق آن‌ها انجام دهید، اشاره خواهیم کرد.

 • Nifty Gateway
 • BakerySwap
 • NFT ShowRoom
 • OpenSea
 • VIV3
 • Axie
 • SuperRare
 • Rarible

علاوه بر آثار هنری، شما می‌توانید از توکن‌های غیر قابل تعویض نیز استفاده کنید و خریدهای درون برنامه‌ای بازی‌ها را انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید برای خرید کاراکترهای مخصوص، آواتارها، پوسته‌های مختلف بازی و… از این دارایی استفاده کنید.

موارد استفاده از توکن‌های غیر قابل معاوضه

احتمالا پس از سوال nf چیست، برای شما نیز سوال پیش بیاید که از توکن‌های nft چه استفاده‌هایی می‌شود که باید گفت زمینه‌های استفاده از این مدل توکن‌ها متنوع است. برای مثال جمع‌آوری کلکسیون یکی از کاربردی‌ترین مواردی است که می‌توان برای nft ها در نظر گرفت. CryptoKitties را می‌توان از پیشگامان حوزه مربوط به این توکن‌ها در نظر گرفت که بازیکنان در آن نژادهای مختلف گربه‌های دیجیتالی را جمع‌آوری می‌کنند.

مسلما می‌دانید که جایگزین کردن یک گربه با گربه دیگر کار ساده‌ای نیست، چراکه هر کدام از آن‌ها خصوصیات ظاهری و شخصیتی متفاوتی دارند. از همین رو cryptokitties این مفهوم را وارد دنیای ارزهای دیجیتال کرد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد که هر ویژگی ژنتیکی در بلاکچین بازی به ثبت برسد. توجه داشته باشید که هر یک از گربه‌ها با استفاده از اتریوم خرید و فروش می‌شوند و این نکته را در نظر بگیرید که برخی از آن‌ها کمیاب‌تر از دیگری است.

طبق آمار به دست آمده، در سال گذشته 12 میلیون دلار خرید و فروش در cryptokitties انجام شده و گران‌ترین آمار مربوط به گربه‌ای می‌شود که با قیمت 120 هزار دلار به فروش رسیده است. البته باید متذکر شد که بازی‌های دیگری نیز وجود دارند که شما می‌توانید کار خود را در آن‌ها آغاز کنید. برای مثال می‌توان به بازی fantasy titles اشاره کرد‌. در این بازی هر یک از بازیکنان کارت جنگجویان مختلف را برای نبرد جمع‌آوری می‌کنند. همچنین لیگ بیسبال آمریکا نیز اعلام کرده که قصد دارد یک بازی بلاکچینی راه اندازی کند تا کاربران بتوانند کارت مربوط به بازیکنان را به صورت دیجیتالی معامله کنند.

ساخت NFT چگونه انجام می‌شود؟

به احتمال زیاد با مطالعه متن تا به اینجا پاسخ سوال‌های مختلف خود مانند nft چیست، کارکرد آن، مزایایی که دارد، نحوه خرید و فروش، موارد استفاده و … را متوجه شده‌اید. از طرفی برخی افراد به دنبال این هستند که متوجه شوند چگونه می‌توانند توکن‌های غیر قابل معاوضه را بسازند؟ در رابطه با این موضوع باید گفت که برای شروع ساخت توکن‌ها به دانش کافی درباره رمزارزها نیازی نخواهد بود و می‌توانید با داشتن برخی از ابزارها مانند والت ارز دیجیتال و مقداری اتر ساخت این توکن را انجام دهید. حال بسیاری از افراد در رابطه با والت ارز دیجیتال یا رمزارز شبکه اتریوم اطلاعاتی ندارند که باید گفت این مشکل بزرگی نیست و شما می‌توانید تمام این موارد را با استفاده از تلفن‌همراه خود در عرض چند دقیقه راه‌اندازی کنید. بنابراین مراحل ساخت این توکن را می‌توان به‌طور کلی به سه دسته که در ادامه ذکر می‌شود، تقسیم کرد.

 1. راه‌اندازی کیف پول دیجیتال اتریوم
 2. خرید اتر
 3. اتصال کیف پول به بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه

1. کیف پول والت اتریوم خود را راه‌اندازی کنید

اولین قدمی که باید برای ساخت nft ها انجام دهید، این است که والت اتریوم خود را راه‌اندازی کنید. شما با داشتن چنین کیف پولی می‌توانید به‌راحتی و با خیال راحت ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کنید و سپس خرید و فروش آن‌ها را انجام دهید و با آن‌ها توکن‌های غیر قابل معاوضه را بسازید. علاوه‌بر این موضوع، کیف پول دیجیتال شرایطی را فراهم می‌کند که بتوانید به فروشگاه‌های nft وارد شوید و حساب کاربری مربوط به خودتان را نیز بسازید. حال شاید برای شما سوال پیش آید که از کدام یک از کیف پول‌ها می‌توانید استفاده کنید که باید گفت پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که والت‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند. در ادامه مقاله به‌طور کلی در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد.

2. مقداری اتریوم خریداری کنید

برای شروع ساخت NFT باید هزینه‌های اولیه را تامین کنید، از همین رو لازم است که مقداری اتر (ETH) تهیه کنید. امروزه قیمت ارزهای دیجیتال نوسان زیادی را تجربه می‌کند، بنابراین شما باید با دنبال کردن قیمت ارزها در زمان مناسبی به میزانی که سرمایه دارید، خرید اتریوم را انجام دهید. شما می‌توانید خرید خود را از صرافی‌ها انجام دهید و سپس ارز خریداری شده را به کیف پول خود منتقل کنید.

3. کیف پول دیجیتال را به بازار NFT متصل کنید

پس از آنکه والت خود را راه‌اندازی کردید و میزان اتریوم لازم را خریداری کردید، نوبت به اتصال والت به بازار توکن غیر قابل معاوضه می‌رسد. شما باید فروشگاهی را انتخاب کنید تا بتوانید در آن کارهای مربوط به ساخت و فروش NFT ها را انجام دهید. پیشنهاد ما برای افرادی که قرار است به‌تازگی فعالیت خود را شروع کنند، وب‌سایت Rarible است، زیرا آسان‌ترین شرایط را برای کاربران در نظر گرفته و شما می‌توانید تنها با کلیک روی گزینه Connect که گوشه‌ی سمت راست صفحه است، اتصال والت به ریربل را انجام دهید.

پروژه‌های برتر NFT

امروزه به دلیل محبوبیتی که بازار NFT به دست آورده، افراد بسیاری مشغول به فعالیت در این زمینه شده‌اند و پروژه‌های بسیاری نیز صورت گرفته است. این پروژه‌ها در زمینه‌های گوناگونی انجام می‌شود که می‌توان به گیمینگ، بازار و … اشاره کرد. حال در ادامه به برخی از پروژه‌های برتر NFT اشاره خواهیم کرد.

 • کریپتو پانکس (CryptoPunks)

پروژه کریپتوپانکس کلکسیونی از قطعات هنر دیجیتال را نشان می‌دهد که هر یک از شخصیت‌ها توکن‌های غیر قابل معاوضه منحصربه‌فرد خود را دارند و الهام‌بخش استاندارد توکن است. این پروژه پس از معرفی میلیون‌ها دلار فروخته شد و می‌توان آن را یکی از پروژه‌های برتر در نظر گرفت.

 • کریپتو استمپس (Crypto Stamps)

در این پروژه تمبرهایی که رمزنگاری شده‌اند، از طریق پست اتریشی انتشار پیدا می‌کنند. این تمبرها همان تمبرهایی هستند که برای حمل نامه یا سایر مهرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد فعال در این پروژه تصاویر دیجیتالی را روی بستر بلاکچین ذخیره می‌کنند و از مجموعه‌ای که تشکیل می‌شود، برای انجام معامله استفاده می‌کنند.

 • اوپن سی (Open Sea)

پروژه اوپن سی در حقیقت پروژه‌ای است که در آن آثار هنری و اشیای کلکسیونی قرار دارند. یک ویژگی مهم که برای این پروژه در نظر گرفته شده، این است که کاربران می‌توانند از ارزهای دیجیتالی چون اتر و دای برای انجام معامله استفاده کنند. اوپن سی در زمینه فعالیت خود به قدری خوب ایفای نقش کرده که می‌توان آن را بزرگ‌ترین بازار غیرمتمرکز آثار دیجیتال در جهان در نظر گرفت.

والت‌هایی که از NFT پشتیبانی می‌کنند کدام‌اند؟

 • Metamask (والت متامسک)

تا به امروز بیش از یک میلیون کاربر این والت را نصب و استفاده کرده‌اند. شما می‌توانید این کیف پول دیجیتالی را هم به صورت اپلیکیشن استفاده کنید و هم می‌توانید افزونه آن را به مرورگرهایی که روی دسکتاپ دارید، مانند فایرفاکس و کروم اضافه سازید. همچنین باید متذکر شد امکان نصب آن روی آی او اس و اندروید وجود دارد. شما می‌توانید این والت را نصب کنید و از طریق آن رمزارزهای مورد نظر خود را بسازید.

 • Coinbase (والت کوین بیس)

اگر فعالیت خود در بازار ارزهای دیجیتال را به‌تازگی شروع کرده‌اید، والت کوین بیس انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. یک صرافی نیز با همین نام وجود دارد که بسیار شناخته شده نیز است و خدمات خوبی را به کاربران ارائه می‌دهد و همچنین پشتیبانی خوبی از بازارهای NFT دارد.

متامسک و والت کوین بیس دو مورد از والت‌های مطمئنی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و از خدماتی که ارائه می‌دهند مطمئن باشید. اما علاوه‌بر این دو کیف پول، می‌توانید از Trust Wallet، MyEtherWallet و … نیز استفاده کنید.

والت‌هایی که از NFT پشتیبانی می‌کنند کدام‌اند

وضعیت بازار NFT‌ها و آینده

آینده به NFT‌ها تعلق دارد! امروزه بسیاری از افراد مشهور و شناخته‌شده فعالیت‌های خود را بر مبنای این توکن‌ها انجام می‌دهند. برای مثال یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های موسیقی، آلبوم خود را با مجموعه‌ای از این توکن‌ها منتشر کرد و پس از آن شرایط بازار نیز داغ‌تر شد. این موضوع تا به حال بارها اتفاق افتاده و هر سری افراد مشهور تغییری را در این بازار ایجاد می‌کنند. البته بسیاری از افراد معامله این توکن‌ها را عاقلانه نمی‌دانند، اما باید گفت روزبه‌روز به تعداد افرادی که به بازار NFT‌ها وارد می‌شوند افزایش پیدا می‌کند و این موضوع نشان‌دهنده آینده‌ای درخشان برای این بازار است.

جمع‌بندی

در این مقاله به سوال nft چیست پاسخ دادیم و اطلاعات دیگری نیز از این بازار را در اختیارتان قرار دادیم. اکنون شما می‌توانید در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری و سودآوری، فعالیت خود در این بازار را آغاز کنید. البته توجه داشته باشید که شرایط بازار با تغییرات بسیاری همراه است و توصیه می‌شود پیش از انجام هر اقدامی، شرایط را کاملا بررسی کنید.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3.7/5 - (6 امتیاز)

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *