بستن منو

مهم ترین اصطلاحات فارکس به زبان ساده

تیم تحلیل دلفین وست
19 آذر 1402

یکی دیگر از بازار هالی مالی جذاب و محبوب میان تریدر ها بازار مالی فارکس است. فارکس (Forex) مخفف عبارت Foreign exchange market یا بازار تبادل ارز های خارجی است که در آن فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر انجام می شود. همان طور که می دانید این بازار همانند هر بازار دیگری نیز دارای اصطلاحات مخصوص به خود است که برای ورود بی دردسر به آن ابتدا باید با اصطلاحات مهم آن آشنا شوید. با توجه به اهمیت این موضوغ قصد داریم که در این مقاله به معرفی و شرح اصطلاحات مهم فارکس بپردازیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

مهم ترین اصطلاحات فارکس که هر معامله گری باید بداند

مهم ترین اصطلاحات فارکس که برای ورود و فعالیت به بازار باید با آن آشنا باشید:

بروکر (Broker)

اولین اصطلاحات مهم بازار فارکس را می توان بروکر دانست. بروکر ها دقیقا همان کارگزاری ها در بازار بورس هستند که به عنوان یک واسطه در بازار فارکس عمل می کند. برای اینکه بتوانید در بازار فارکس فعالیت کنید، ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کنید و حساب کاربری خود را ایجاد کنید. در برکرو ها انواع مختلفی از حساب های معاملاتی را مشاهده می کنید که هر کدام دارای ویژگی ها و تفاوت هایی بایک دیگر هستند که باید آن ها را بررسی کنیم و حساب معاملاتی متناسب با نیاز های خود را افتتاح کنیم. مهم ترین تفاوت حساب های معاملاتی در میزان سرمایه اولیه برای ایجاد حساب، میزان کارمزد، پشتیانی از نماد ها و… است که باید بررسی کنیم و اکثر بروکر ها حساب های معاملاتی Standard – ECN – ProECN را نیز ارائه می دهند. علاوه بر ارائه حساب های معاملاتی، بروکر ها خدمات دیگری از جمله آموزش، پوشش اخبار مهم بازار فارکس، ارائه طرح های تشویقی و… نیز ارائه می دهند.

بروکرهای فارکس

علاوه بر حساب های معاملاتی که به آن ها حساب های واقعی (REAL) گفته می شود، نوع دیگری حساب به نام حساب آزمایشی  (DEMO) وجو دارد که استفاده از آن به تمام افراد تازه کار پیشنهاد می شود. با حساب آزمایشی می توانید با پول غیر واقعی وارد بازار فارکس شوید و به انجام معامله بپردازید؛ با این کار می توانید استراتژی های معاملاتی خود را تست کنید، با محیط بازار آشنا شوید و به طور کلی خود را برای کار با سرمایه واقعی آماده کنید. در انتخاب بروکر باید تخقیقات لازمی را انحام دهید، به عنوان مثال، باید بررسی کنید که آیا بروکر مورد نظر به ایرانیان خدمات رسانی می کند؟ آیا بروکر روش های واریز و برداشت متنوع و بی دردسری دارد؟ آیا پشتیبانی قوی و فارسی زبان دارد؟ و…

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

متاتریدر (Metatrader)

متاتریدر یکی از مهم ترین پلتفرم های بازار فارکس است که قطعا نام آن را شنیده اید. متاتریدر از محبوب ترین پلتفرم های معاملاتی در بازار فارکس است که اکثر معامله گران و تریدر ها از این پلتفرم برای انجام معاملات خود استفاده می کنند. متاتریدر دارای نسخه ویندوز، اندروید و آی او اس است که می توانید نسخه متناسب با سیستم خود را دانلود و نصب کنید. پلتفرم متاتریدر یک پلتفرم رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه ندارید. پس از ثبت نام در بروکر، افتتاح حساب معاملاتی، دانلود و نصب متاتریدر می توانید تام کاربری و رمز عبوری حساب معاملاتی خود را در متاتریدر وارد کنید تا وارد حساب معاملاتی خود شوید. پس از ورود به حساب معاملاتی خود می توانید به انجام معامله در بازار فارکس بپردازید.

متاتریدر چیست؟

متاتریدر

جفت ارز (Currency Pairs)

یکی از مهم ترین اصطلاحی که به محض آشنایی و ورود به بازار فارکس با آن روبه رو می شوید، جفت ارزها است. همان طور که گفته شد، بازار فارکس را می توان بازار تبالدل ارز ها دانست و مشاهده می کنید که در هر نمودار دو ارز از دو کشور متفاوت در کنار هم قرار برای خرید و فروش قرار می گیرند. به عنوان مثال، نمودار EUR/USD، دو ارز دلار آمریکا و یورو را نمایش می دهد که در برابر یک دیگر قرار گرفته اند.

در هر جفت ارز، اولین ارزی که از سمت چت نوشته شده را ارز پایه و ارز دوم را ارز متقابل می گویند. در هر جفت ارز، ارزش ارز پایه را با ارز مقابل آن می سنجند؛ به عبارتی، جفت ارز EUR/USD نشان می دهد که هر یک یورو چند دلار می شود.

خرید (Buy) و فروش (SELL)

برای اینکه بخواهید معامله ای در بازار فارکس انجام دهید، باید از گزینه هایBUY  یا SELLنیز استفاده کنید. گزینه BUY به معنی خرید و گزینه SELL به معنی فروش است. بازار فارکس جزء بازار های دوطرفه است؛ در واقع، در این بازار می توانید هم معامله خرید و هم معامله فروش باز کنید. زمانی که روی گزینه BUY کلیک می کنید، معامله خرید شما باز می شود و معامله خرید باز کردن بدین معنا است که شما ارز پایه را خریداری کرده و در ازای آن ارز متقابل را پرداخت کرده اید؛ حال اگر نمودار قیمتی صعودی شود، بدین معنی است که ارزش ارز پایه نسبت به ارز متقابل بیشتر شده و شما می توانید از معامله خرید خود سود کسب کنید.

زمانی که روی گزینه SELL کلیک می کنید، معامله فروش شما باز می شود و معامله فروش باز کردن بدین معنا است که شما ارز متقابل را خریداری کرده و در ازای آن ارز پایه را پرداخت کرده اید؛ حال اگر نمودار قیمتی نزولی شود، بدین معنی است که ارزش ارز متقابل نسبت به ارز پایه بیشتر شده و شما می توانیم از معامله فروش خود سود کسب کنید.

قیمت (ask) و قیمت (bid)

در بازار فارکس دو نوع قیمت متفاوت توسط بروکر ها ارائه می شود. قیمت ask قیمتی است که می ‌توان ارز پایه را فروخت و قیمت bid قیمتی است که می ‌توان ارز پایه را با خریداری کرد.

اهرم (Leverage)

یکی دیگر از اصطلاحات فارکس اهرم یا لورج می باشد. اهرم یا لورج به تریدر ها کمک می کند تا با سرمایه بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود معامله کنند. در واقع معامله گران به وسیله اهرم می توانند از بروکر ها سرمایه قرض بگیرند و معاملاتی بزرگ تر انجام دهند. اهرم می ‌تواند سود و ضرر افراد را چندین برابر کند. در هنگام افتتاح حساب معاملاتی خود می توانیم اهرم مورد نظر خود را انتخاب کنید که معمولا بروکر ها از اهر 10 الی 1000 پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، اگر برای حساب خود اهرم 10 در نظر بگیریم، بدین معنی است می توانیم تا 10 برابر سرمایه خود معامله انجام دهیم.

حجم (Volume)

حجم معامله نشان می ‌دهد چه مقدار از یک ارز در یک زمان مشخص معامله شده است. وقتی حجم بالا باشد، نشان دهنده این است که معامله ‌گران زیادی موقعیت ‌های خود را باز کرده ‌اند و بازار در موقعیت خوبی است.

بالانس (Balance)

بالانس به میزان سرمایه  معامله گر گفته می شود که در حساب کاربری دارد. به عنوان مثال، هنگام افتتاح حساب خود در یک بروکر، وجهی را واریز می‌ کنیم، در این حالت بالانس برابر با میزان وجهی خواهد بود که به حساب خود واریز کرده ایم.

اکوئیتی (Equity)

پس از اینکه در بازار فارکس معامله ای را باز کنیم، مشاهده می کنیم که قیمت ها تغییر می کنند و ما در معامله خود وارد سود یا ضرر می شویم. اکوئیتی در واقع سود یا ضرر حاصل از معاملات باز ما را با بالانس جمع می کند و ارزش لحظه ای حساب ما را نشان می دهد.

مارجین (Margin) و فری مارجین (Free Margin)

پس از اینکه معامله ای باز می کنید، بخشی از سرمایه شما به عنوان مارجین در نظر گرفته می شود و از حساب کسر می شود تا معامله باز شود؛ این مبلغی که به عنوان مارجین از حساب کشر شده، بروکر آن را به عنوان وثیقه نگه می دارد و زمانی که معامله بسته شد، دوباره به حساب بر می گردد. مابقی سرمایه که آزاد می ماند را فری مارجین گویند که در صورت بازار کردن معامله جدید، مارجین معامله جدید از آن کسر و به عنوان وثیقه نزد بروکر می ماند. همچنین، وقتی که شما در معامله ای وارد ضرر می شود، ضرر باید توانایی پوشش ضرر را داشته باشید. فری مارجین نیز این ضرر را پوشش می دهد. زمانی که ضرر های ما به میرانی شود که فری مارجین ما صفر شود، نمی توانیم معامله جدیدی باز کنیم؛ زیرا فری ماریجنی نداریم که برای باز کردن معامله جدید از آن استفاده کنیم.

فری مارجین از تفاوت بین اکوئیتی و مارجین  بدست می آید.

مارجین لول (margin level) و کال مارجین (Margin Call)

مارجین لول به معنای سطح مارجین بوده و بیان گر وضعیت حساب معاملاتی است. هنگامی که مارجین لول به 100% برسد، فری مارجین شما صفر خواهد بود و دیگر نمی توانید معامله جدید باز کنید. زمانی که میزان ضرر شما در معاملات در حال افزایش و رسیدن به حد نهایی مارجین معاملاتی شما (صفر شدن فری مارجین) است، بروکر پیام اخطار به شما می دهد که به این پیام اخطار کال مارجین گفته می ‌شود. در این پیام از شما خواسته می ‌شود با واریز پول میزان مارجین خود را افزایش دهید یا برخی از معاملات خود را ببندید. معمولا وقتی مارجین لول به 70% برسد، بروکر ها به صورت خودکار شروع به بستن معاملاتی که دارای بیشترین ضرر است، می کنند.

پیپ (Pip)

پیپ که در واقع مخفف عبارت Point In Percentage می باشد  و به معنای کوچک ترین واحد نرخ ارز در بازار فارکس می باشد که به واسطه آن سود و زیان در این بازار محاسبه خواهد شد. پیپ معیاری برای اندازه گیری میزان تغییر قیمت جفت ارز ها است.

پیپ در فارکس

سوآپ (Swap)

سوآپ نرخ بهره یک جفت ارز است که گاهی دریافت می کنید و گاهی پرداخت می کنید. سوآپ را می‌ توان  بهره‌ ای دانست که شما به ازای هر پوزیشنی که شبانه نگه می ‌دارید، باید پرداخت یا دریافت کنید.

اسپرد (Spread)

اسپرد همان کارمزد بروکر است که به پیپ اندازه گیری می شود. همان طور که گفته شد، بروکر های فارکس دو قیمت مختلف را برای هر جفت ارز ارائه می دهند . اسپرد را می توان اختلاف قیمت BID و ASK دانست که بروکر ها آن را دریافت می کنند.

کمیسیون (Commission)

مقدار مشخصی کارمزد برای انجام معاملات که نسبت به جفت ارزها و بروکر های مختلف متفاوت می باشد. این نوع هزینه یا کارمزد در حساب های (ProECN) وجود دارد  و به جای اسپرد دریافت می شود. تفاوت کمیسیون با اسپرد در این است که اسپرد تقاوت قیمت BID و ASK است و ممکن در جفت ارز های مختلف، بروکر های مختلف و…. متفاوت باشد، اما کمیسیون معمولا ثابت است.

لات (Lot)

لات به معنی واحد اندازه ‌گیری حجم معامله است که با استفاده از آن می ‌توانیم حجمی را که قصد داریم ئر یک معامله وارد کنیم را مشخص و اندازه گیری کنیم. به طور کلی هر یک لات در معاملات جفت ارز ها برابر با 100 هزار واحد از ارز پایه خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با مهم ترین اصطلاحات مهم بازار فارکس آشنا کنیم. دانستن موارد بالا کمک می کند که این بازار را بهتر درک کنیم و راحت تر از آن استفاده کنیم. آشنایی با موارد بالا و صد البته دیدن آموزش جهت کسب تخصص های لازم برای فعالیت در این بازار بسیارمهم است؛ چرا که ورود به بازار فارکس بدون آمادگی لازم می تواند سبب ضرر و از دست رفتن سرمایه ای شود که سال های برای ایجاد آن زحمت کشیده شده است.

3/5 - (2 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن […]

ادامه مطلب

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.