بستن منو

لوریج در فارکس چیست؟

تیم تحلیل دلفین وست
23 مرداد 1402

اگر اهل سرمایه گذاری یا معامله گری در بازار های مالی باشید، می دانید که گاهی اوقات به دلیل نبود نقدینگی یا سرمایه کافی مجبور شده اید که بی خیال سرمایه گذاری یا معامله گری شوید. معامله گری در بازار فارکس هم از این قائده مستثنا نبست؛ اما ابزار هایی در این بازار وجود دارند که می توانند تا حد زیادی مشکل کمبود نفدینگی معامله گران را حل کنند. لوریج یکی از این ابزار ها است که ادامه این مقاله قصد دارین تا به معرفی لوریج (Leverage) در بازار فارکس بپردازیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

لوریج Leverage چیست؟

لوریج (Leverage) یا اهرم، یکی مهم ترین مفاهیم پایه ای در بازار فارکس است که قبل از شروع معامله گری در بازار فارکس آن را بدانیم. یکی از دلایلی که بسیاری از مردم در مقایسه با سایر بازار هالی مالی جذب بازار فارکس می شوند این است که در فارکس می توانند به راحتی از اهرم استفاده کنند.

لوریج یا اهرم به شما کمک می کند تا سرمایه خود را چند برابر کنید؛ در واقع لوریج، شامل وام گرفتن مقداری پول برای معامله گری در بازار فارکس است. این پول از بروکری که در آن ثبت نام کردیم و حساب کاربر خود را ایجاد کرده ایم، قرض گرفته می شود. در معاملات فارکس می توان از اهرم های بسیار بالایی استفاده کرد که باعث می شود یک معامله گر بتواند پول زیادی را کسب و کنترل کند. در ادامه با یک مثال به بررسی لوریج می پردازیم اما قبل از بررسی لوریج، ابتدا باید با مفاهیم مارجین و لات آشنا شویم.

مفهوم مارجین

به سرمایه‌ی اولیه مورد نیاز برای باز کردن معاملات اهرم‌دار در فارکس گفته می‌شود. در واقع مارجینرا می توان  وجه یا ضمانتی دانست که بروکر هنگام باز کردن یک معمله از حساب معامله گر بلوکه می ‌کند. مارجین باعث می ‌شود که معامله باز بماند و این وجه تا زمانی که معامله باز باشد، بلوکه است و در صورت بستن معامله آزاد می‌ شود. میزان مارجینی که برای یک معامله استفاده می شود، تعیین کننده اندازه لوریج مورد نیاز برای آن معامله است.

مفهوم لات

در بازار فارکس برای انجام معاملات از واحد اندازه گیری استفاده می شود و هر لات برابر است با 100 هزار دلار؛ به عنوان مثال، اگر قصد بازار کردن یک معامله روی نماد EUR/USD را به ارزش یک لات داشته باشید، باید 100 هزار دلار را سرمایه در معامله خود وارد کنید.

آموزش لوریج در فارکس

حال به بررسی لوریج در قالب یک مثال می پردازیم. همان طور که گفته شد، لوریج باعث می شود که سرمایه بیشتری را در اختیار خود داشته باشید؛ به عنوان مثال، شما با سرمایه هزار دلاری وارد بازار فارکس می شوید و اهرم حساب خود را 100 انتخاب می کنید؛ این بدان معنا است که شما دارای سرمایه 100 هزار دلاری هستید و می توانید با آن به انجام معامله بپردازید. البته باید بدانید که فقط هزار دلار از این سرمایه برای شما است و مابقی آن را از بروکر قرض گرفته اید؛ در واقع شما دارای اعتبار 100 هزار دلاری هستید.

حال شما می خواهید که یک معامله روی نماد EUR/USD به ارزش یک لات (معادل با 100 هزار دلار) انجام دهید، اما سرمایه شما فقط هزار دلار است. به کمک لوریج 100 که برای حساب خود انتخاب کرده اید، می توانید این معامله را به راحتی انجام دهید(هزار دلار ضرب در 100 نعادل با 100 هزار دلار).

از طرف دیگر، فرض کنید که در حساب خود 10 هزار دلار دارید، حال می خواهید یک معامله به ارزش یک لات روی نماد EUR/USD انجام دهید. شما می توانید این معامله را با اهرم استفاده از اهرم 10 انجام دهید یا حتی می توانید با مارجین 5 هزار و اهرم 20 هم این معامله را انجام دهید. در واقع می توان اینگونه گفت که معاملات در فارکس براساس لات انجام می شود و زمانی که مارجین ما برای انحام معامله کمتر از یک لات باشد، لوریج وارد عمل می شود.

در ابتدای باز کردن حساب کاربری در بروکر می توانیم میزان لوریج حساب خود را انتخاب کنیم؛ اما با توجه به اینکه مارجین ما برای انجام هر معامله متفاومت است و به لوریج های متفاوتی هم نیاز دارد، بروکر به طور اتوماتیک لوریج مورد نیاز هر معامله را با توجه به لوریج مشخص کرده برای حساب تعیین می کند. به عنوام مثال، اگر برای انجام یک معامله با توجه به مارجین ما به لوریج 10 نیاز باشد و ما لوریج جساب خود را 100 در نظر گرفته باشیم، بروکر به طور اتوماتیم برای انجام آن معامله از لوریج 10 نیز استفاده می کند؛ اما اگر لوریج حساب خود را 50 انتخاب کرده باشیم و برای انجام یک معامله با توجه به مارجین ما به لوریج 100 نیاز باشد، بروکر اخطار افزایش مارجین می دهد و معامله انجام نمی شود.

اهرم در فارکس چیست

مزایا و معایب استفاده از اهرم در فارکس

معامله با اهرم باعث می شود که با سرمایه بیشتری معامله کنیم. به عنوان مثال، با سرمایه هزار دلاری و لوریج 5 می توانید معامله بزرگ تری را نسبت به حالت بدون اهرم داشته باشید و همین موضوع سبب می شود که سود های بیشتری را کسب کنید. در صورتی که قیمت 10% در جهت معامله شما حرکت کند، سود شما در لوریج معامله ضرب شده و به میزان 50% خواهد شد؛ اما اگر همین معامله بدون لوریج انجام می شد، سود شما معادل با 10% محاسبه می شد.

نکته مهم و البته منفی درمورد لوریج این است که اگر معامله ای که انجام می دهید، خلاف تحلیل شما پیش رود و با ضرر بسته شود، ضرر شما نیز در لوریج ضرب می شود. در واقع به همان اندازه که لوریج سود شما را چند برابر می ‌کند به همان اندازه هم ضرر شما را چند برابر می ‌کند. به عنوان مثال، با سرمایه هزار دلاری و لوریج 5 یک معامله انجام می دهید؛ در صورتی که قیمت 10% در خلاف جهت معامله شما حرکت کند، ضرر شما در لوریج معامله ضرب شده و به میزان 50% خواهد شد؛ اما اگر همین معامله بدون لوریج انجام می شد، ضرر شما معادل با 10% محاسبه می شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با لوریج یا اهرم آشنا کنیم. لوریج یکی از مفاهیم اساسی در بازار فارکس است که باید آن را در انجام معاملات خود در نظر بگیرم. می توان گفت که معامله در فارکس بودن لوریج شاید نشدنی باشد و نتوان آن سودآوری که در ذهن خود داریم را به واقعیت تبدیل کنیم؛ در نتیجه، باید در استفاده از آن احتیاط کنیم و نباید هرگز مدیریت سرمایه را در معاملات خود فراموش کنیم. [1] [2] [3]

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

4.8/5 - (6 امتیاز)
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

آخرین مقالات مرتبط

پراپ تریدینگ چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان

بسیاری از افراد پس از آموزش های لازم را سپری کرده و مهارت هایی معامله گری را کسب کرده اند؛ اما سرمایه اولیه برای شروع معامله گری را ندارند. در واقع، یکی از مهم ترین چالش های معامله گران (تریدر ها) برای شروع فعالیت در بازار های مالی، سرمایه اولیه می باشد؛ زیرا بدون آن […]

ادامه مطلب

تقویم اقتصادی فارکس امروز

همان طور که می دانید، یکی از عواملی که می تواند بازار های مالی از جمله فارکس را تحث تاثیر خود قرار دهد، اخبار و رویداد های مهم اقتصادی، سیاسی و… نیز می باشد. این موارد گاهی اوقات می توانند به قدری تاثیر گذار باشند که روند حرکتی نمودار را به طور کامل تغییر دهند؛ […]

ادامه مطلب

ریسک فری در فارکس چیست؟ آموزش استراتژی آن

بازار فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که معامله گران بسیار زیادی در آن به انجام فعالیت و معامله گری می پردازند. در فارکس می توان انواع معامله گران را مشاهده کرد؛ از معامله گران حرفه ای از جمله اساتید برجسته و پیشکسوت، موسسات بزرگ مالی و بانک ها گرفته تا معامله گران خرد […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش فارکس آشنایی با بازار فارکس جفت ارز یا Currency pair در فارکس چیست؟ اسپرد یا Spread در فارکس چیست؟ پیپ در فارکس (Pip) چیست؟ سشن های فارکس به وقت ایران لات در فارکس چیست و چگونه محاسبه میشود؟ لوریج در فارکس چیست؟ هج کردن در فارکس چیست؟ آموزش هج در فارکس انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند؟ بهترین بروکر های فارکس برای ایرانیان آموزش نصب متاتریدر (MetaTrader 4) به صورت تصویری آموزش حساب دمو در فارکس آموزش جامع بروکر آلپاری + ویدیو آموزش ثبت نام آموزش کامل سایت فارکس فکتوری باینری آپشن چیست؟ آموزش باینری آپشن آلپاری

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.