لوریج در فارکس چیست؟

تیم تحلیل دلفین وست
23 مرداد 1402

اگر اهل سرمایه گذاری یا معامله گری در بازار های مالی باشید، می دانید که گاهی اوقات به دلیل نبود نقدینگی یا سرمایه کافی مجبور شده اید که بی خیال سرمایه گذاری یا معامله گری شوید. معامله گری در بازار فارکس هم از این قائده مستثنا نبست؛ اما ابزار هایی در این بازار وجود دارند که می توانند تا حد زیادی مشکل کمبود نفدینگی معامله گران را حل کنند. لوریج یکی از این ابزار ها است که ادامه این مقاله قصد دارین تا به معرفی لوریج (Leverage) در بازار فارکس بپردازیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزش فارکس صفر تا صد

لوریج (Leverage) چیست؟

لوریج (Leverage) یا اهرم، یکی مهم ترین مفاهیم پایه ای در بازار فارکس است که قبل از شروع معامله گری در بازار فارکس آن را بدانیم. یکی از دلایلی که بسیاری از مردم در مقایسه با سایر بازار هالی مالی جذب بازار فارکس می شوند این است که در فارکس می توانند به راحتی از اهرم استفاده کنند.

لوریج یا اهرم به شما کمک می کند تا سرمایه خود  را چند بربر کنید؛ در واقع لوریج، شامل وام گرفتن مقداری پول برای معامله گردی در بازار فارکس است؛ این پول از بروکری که در آن ثبت نام کردیم و حساب کاربر خود را ایجاد کرده ایم، قرض گرفته می شود. در معاملات فارکس می توان از اهرم های بسیار بالایی استفاده کرد که باعث می شود یک معامله گر بتواند پول زیادی را کسب و کنترل کند. در ادامه با یک مثال به بررسی لوریج می پردازیم.

قبل از بررسی لوریح، ابتدا باید با مفاهیم مارجین و لات آشنا شویم.

مارجین چیست؟

به سرمایه‌ی اولیه مورد نیاز برای باز کردن معاملات اهرم‌دار در فارکس گفته می‌شود. در واقع مارجینرا می توان  وجه یا ضمانتی دانست که بروکر هنگام باز کردن یک معمله از حساب معامله گر بلوکه می ‌کند. مارجین باعث می ‌شود که معامله باز بماند و این وجه تا زمانی که معامله باز باشد، بلوکه است و در صورت بستن معامله آزاد می‌ شود. میزان مارجینی که برای یک معامله استفاده می شود، تعیین کننده اندازه لوریج مورد نیاز برای آن معامله است.

لات چیست؟

در بازار فارکس برای انجام معاملات از واحد اندازه گیری استفاده می شود و هر لات برابر است با 100 هزار دلار؛ به عنوان مثال، اگر قصد بازار کردن یک معامله روی نماد EUR/USD را به ارزش یک لات داشته باشید، باید 100 هزار دلار را سرمایه در معامله خود وارد کنید.

لوریج در فارکس

حال به بررسی لوریج در قالب یک مثال می پردازیم. همان طور که گفته شد، لوریج باعث می شود که سرمایه بیشتری را در اختیار خود داشته باشید؛ به عنوان مثال، شما با سرمایه هزار دلاری وارد بازار فارکس می شوید و اهرم حساب خود را 100 انتخاب می کنید؛ این بدان معنا است که شما دارای سرمایه 100 هزار دلاری هستید و می توانید با آن به انجام معامله بپردازید. البته باید بدانید که فقط هزار دلار از این سرمایه برای شما است و مابقی آن را از بروکر قرض گرفته اید؛ در واقع شما دارای اعتبار 100 هزار دلاری هستید.

حال شما می خواهید که یک معامله روی نماد EUR/USD به ارزش یک لات (معادل با 100 هزار دلار) انجام دهید، اما سرمایه شما فقط هزار دلار است. به کمک لوریج 100 که برای حساب خود انتخاب کرده اید، می توانید این معامله را به راحتی انجام دهید(هزار دلار ضرب در 100 نعادل با 100 هزار دلار).

از طرف دیگر، فرض کنید که در حساب خود 10 هزار دلار دارید، حال می خواهید یک معامله به ارزش یک لات روی نماد EUR/USD انجام دهید. شما می توانید این معامله را با اهرم استفاده از اهرم 10 انجام دهید یا حتی می توانید با مارجین 5 هزار و اهرم 20 هم این معامله را انجام دهید. در واقع می توان اینگونه گفت که معاملات در فارکس براساس لات انجام می شود و زمانی که مارجین ما برای انحام معامله کمتر از یک لات باشد، لوریج وارد عمل می شود.

در ابتدای باز کردن حساب کاربری در بروکر می توانیم میزان لوریج حساب خود را انتخاب کنیم؛ اما با توجه به اینکه مارجین ما برای انجام هر معامله متفاومت است و به لوریج های متفاوتی هم نیاز دارد، بروکر به طور اتوماتیک لوریج مورد نیاز هر معامله را با توجه به لوریج مشخص کرده برای حساب تعیین می کند. به عنوام مثال، اگر برای انجام یک معامله با توجه به مارجین ما به لوریج 10 نیاز باشد و ما لوریج جساب خود را 100 در نظر گرفته باشیم، بروکر به طور اتوماتیم برای انجام آن معامله از لوریج 10 نیز استفاده می کند؛ اما اگر لوریج حساب خود را 50 انتخاب کرده باشیم و برای انجام یک معامله با توجه به مارجین ما به لوریج 100 نیاز باشد، بروکر اخطار افزایش مارجین می دهد و معامله انجام نمی شود.

لوریج در فارکس

مزایا و معایب استفاده از لوریج در فارکس

معامله با اهرم باعث می شود که با سرمایه بیشتری معامله کنیم. به عنوان مثال، با سرمایه هزار دلاری و لوریج 5 می توانید معامله بزرگ تری را نسبت به حالت بدون اهرم داشته باشید و همین موضوع سبب می شود که سود های بیشتری را کسب کنید. در صورتی که قیمت 10% در جهت معامله شما حرکت کند، سود شما در لوریج معامله ضرب شده و به میزان 50% خواهد شد؛ اما اگر همین معامله بدون لوریج انجام می شد، سود شما معادل با 10% محاسبه می شد.

نکته مهم و البته منفی درمورد لوریج این است که اگر معامله ای که انجام می دهید، خلاف تحلیل شما پیش رود و با ضرر بسته شود، ضرر شما نیز در لوریج ضرب می شود. در واقع به همان اندازه که لوریج سود شما را چند برابر می ‌کند به همان اندازه هم ضرر شما را چند برابر می ‌کند. به عنوان مثال، با سرمایه هزار دلاری و لوریج 5 یک معامله انجام می دهید؛ در صورتی که قیمت 10% در خلاف جهت معامله شما حرکت کند، ضرر شما در لوریج معامله ضرب شده و به میزان 50% خواهد شد؛ اما اگر همین معامله بدون لوریج انجام می شد، ضرر شما معادل با 10% محاسبه می شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با لوریج یا اهرم آشنا کنیم. لوریج یکی از مفاهیم اساسی در بازار فارکس است که باید آن را در انجام معاملات خود در نظر بگیرم. می توان گفت که معامله در فارکس بودن لوریج شاید نشدنی باشد و نتوان آن سودآوری که در ذهن خود داریم را به واقعیت تبدیل کنیم؛ در نتیجه، باید در استفاده از آن احتیاط کنیم و نباید هرگز مدیریت سرمایه را در معاملات خود فراموش کنیم.

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

5/5 - (3 امتیاز)

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.