بستن منو

شاخص MVRV چیست؟ تشخیص ارزش ارزهای دیجیتال

تیم تحلیل دلفین وست
19 خرداد 1402

اندیکاتور MVRV مخفف عبارت Market Value to Realized Value است و به عنوان راهی برای تشخیص اینکه آیا قیمت بیت‌ کوین در هر لحظه از زمان که ممکن است کمتر یا بیش از حد ارزش گذاری شود، استفاده می ‌شود. این اندیکاتور جزوه شاخص هایی است که برای تحلیل های درون شبکه on-chain استفاده می شود، با تقسیم ارزش بازار (market cap) بر ارزش واقعی محاسبه می‌ شود.

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی MVRV

ارزش بازار بیت کوین براساس قیمت فعلی بیت کوین مربوطه، ضرب در تعداد بیت کوین مربوطه در گردش بدست می آید. در ارزش واقعی، میزان دقیق هزینه صرف شده برای خرید هر بیت کوین محاسبه می شود؛ به عنوان مثال، اگر 5 بیت کوین به قیمت 10 دلار و 10 بیت کوین به قیمت 20 دلار خریده شده باشد، ارزش واقعی آن برابر است با ((5*10=50)+(10*20=200)=250).

ارتباط بین ارزش بازار و ارزش واقعی معیاری است که برای تجزیه و تحلیل های بلند مدت استفاده می‌ شود. امروزه، معامله گران و سرمایه گذاران به معیارهای شبکه ای بیت کوین (BTC)، به‌ ویژه نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) توجه ویژ‌ه ‌ای دارند تا آن را با چرخه ‌های قبلی بازار مقایسه کند.

MVRV و تغییرات آن، از این احتمال حمایت می ‌کند که بیت ‌کوین به رشد خود ادامه می ‌دهد و به بالاترین سطح تاریخ خود می ‌رسد و یا برعکس، شروع به کاهش و ریزش تا کف های قبلی می کند. از آن‌ جایی که ارزش بازار تا ارزش واقعی (MVRV) از لحاظ تاریخی یکی از دقیق ‌ترین شاخص‌ های شبکه ‌ای برای تخمین بالا و پایین بازار بوده است، در این مقاله قصد داریم به تفسیر و کاربرد MVRV بپردازیم.

برای استفاده از این اندیکاتور می توانید از سایت های زیر استفاده کنید.

https://studio.glassnode.com/metrics?a=BTC&m=market.Mvrv

https://cryptoquant.com/asset/btc/chart/market-indicator/mvrv-ratio

اندیکاتور MVRV چیست و‌ چگونه به وجود آمد؟

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی که به‌ عنوان شاخص MVRV شناخته می‌ شود، رابطه بین ارزش بازار یک دارایی و ارزش تحقق یافته (ارزش واقعی) آن است. این رابطه برای کمک به شناسایی قیمت‌های بالا و پایین بازار و‌ارائه اطلاعات ارزشمند در مورد رفتار بازار استفاده می ‌شود.

MVRV (نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی) می ‌تواند به ما بفهماند که آیا قیمت منصفانه است یا نه، به عنوان مثال زمانی که عدد این نسبت زیاد می‌ شود، احتمالا قیمت  فعلی بالاتر از ارزش واقعی بیت کوین مربوطه است، در نتیجه قیمت دارای حباب است و مناسب خرید نیست؛ از طرف دیگر، اگر این نسبت کم باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که قیمت فعلی کمتر از ارزش واقعی آن است که زمان ایده آلی برای سرمایه گذاری است، در واقع MVRV اطلاعات ارزشمندی درباره رفتارهای تریدرها و سرمایه گذاران هنگام خرید و فروش به ما می ‌دهد. البته در نظر داشته باشید که بر اساس یک شاخص به تنهایی نمی ‌توان شرایط بازار را تحلیل کرد و باید به سایر عوامل هم توجه داشت.

سیگنال های اندیکاتور MVRV

  • مقادیر بالای MVRV((MVRV > 3.7

در صورتی که MVRV به ‌دست آمده بالا تر سطح 3.7 باشد، یعنی قیمت بیت کوین بیش از قیمت واقعی آن ارزش ‌گذاری شده است، حاکی از سودآوری بزرگ در بازار است، این احتمال را افزایش می دهد که سرمایه گذاران شروع به فروش و نقد کردن سود های خود کنند.

  • مقادیر کم MVRV (MVRV < 1)

اگر MVRV کمتر از سطح 1 بیاید، نشان دهنده این است که قیمت بیت کوین کمتر از ارزش واقعی آن ارزش ‌گذاری شده است، نشان از کاهش شدید قیمت در بازار را دارد و سرمایه گذاران را با ضرر های سنگین مواجه می کند؛ زمانی که MVRV کمتر از 1 بوده، احتمال کمتری وجود داشته که هولدرها بیت کوین ‌های خود را بفروشند و نشان ‌دهنده فاز انباشت در بازار است.

محاسبه نسبت MVRV

به ‌طور‌کلی دو ورودی داده برای این اندیکاتور وجود دارد که اولین مورد ارزش بازار است. ارزش بازار همانطور که گفته شد برابر است با قیمت‌ کوین، ضرب در تعداد سکه در گردش؛ که بسیار شبیه به محاسبه ارزش بازار در بازارهای سنتی است که در آن قیمت یک سهم را در تعداد سهام ضرب می‌کنیم. ارزش واقعی نیز مبنای هزینه تمام بیت ‌کوین‌های موجود در بازار است. محاسبه اصلی برای اندیکاتور MVRV از نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی به دست می‌آید.

اندیکاتور mvrv

پیش بینی قیمت بیت کوین به کمک اندیکاتور MVRV

نسبت MVRV معیاری برای سنجش ارزش بازار بیت‌ کوین نسبت به ارزش واقعی آن محسوب می ‌شود که نشان دهنده تفاوت بین قیمت فعلی و قیمت منصفانه (ارزش واقعی) آن است.

MVRV شاخص مفیدی است زیرا می‌ تواند نشان دهد که چه زمانی ارزش بازار فعلی افزایش و یا کاهش می ‌یابد. زمانی که MVRV در نقطه بالایی قرار دارد، ممکن است قیمت بیت ‌کوین در حال افزایش باشد. اما وقتی MVRV پایین باشد، می تواند نشان دهد که قیمت بیت ‌کوین به پایین ‌ترین حد خود نزدیک شده است.

MVRV برای دانستن اینکه آیا قیمت فعلی منصفانه است یا خیر، مفید است. اگر ارزش بسیار بالا باشد، به این معنی است که قیمت بیت ‌کوین ممکن است بیش از حد ارزش ‌گذاری شود و بنابراین سرمایه گذاران تمایل به فشار فروش دارند. از سوی دیگر، اگر ارزش اندیکاتور MVRV پایین باشد، ممکن است نشان دهد که قیمت بیت‌ کوین کم ‌تر از ارزش اصلی آن است، که می ‌تواند منجر به فشار خرید در بازار شود.

پیش بینی بیت کوین mvrv

در تصویر بالا اندیکاتور MVRV برای نمودار بیت کوین مشاهده می کنید؛ خط مشکی، قیمت و خط آبی اندیکاتور MVRV است. با قرار دادن نشانگر موس خود روی خط قیمت یا خط اندیکاتور MVRV قرار دهید، می توانید قیمت و مقدار اندیکاتور را در تاریخ مربوطه ببینید.

تحلیل آنچین

در تصویر بالا مشاهده می کنید؛ در تاریخ 16 مارس 2020، اندیکاتور زیر 1 بوده و در کف قیمتی قرار گرفته که سپس شروع به رشد چشمگیری کرده است.

تحلیل ارزهای دیجیتال

در تصویر بالا مشاهده می کنید، اندیکاتور بالای 3.7 بوده و قیمت در سقف قرار دارد و سپس شروع به ریزش کرده است.

جمع بندی

یکی از مزایای بلاک ‌چین این است که برای تجزیه‌ و‌تحلیل روی زنجیره باز می ‌شود و به معامله ‌گران و تحلیل گران داده‌های بسیار بیشتری برای کار با آن‌ها می ‌دهد. بسیاری از شاخص‌های زنجیره‌ای از لحاظ تاریخی برای تخمین شرایط عرضه و تقاضا برای دارایی‌های کریپتو و به‌ خصوص بیت‌ کوین مفید بوده‌اند. یکی از این شاخص‌ها که در این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی یا MVRV است. این اندیکاتور برای یافتن نقاط ورود و خروج برای معامله گران میان مدت و سرمایه ‌گذاران بلند مدت و همچنین ارائه اطلاعات ارزشمند در رابطه با تشخیص نقاط بالا و‌ پایین بازار برای خرید کوین‌های مختلف، بسیار مناسب است.

پیشنهاد مطالعه:

5/5 - (3 امتیاز)
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

آخرین مقالات مرتبط

کپی تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در بازارهای پُرریسکی از جمله ارز دیجیتال و بازار فارکس، ترید (معامله) کردن و رسیدن به سود مستمر و البته چشمگیر به تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد. کپی تریدینگ (Copy trading) را می توان یک روش آسان، مطمئن، بدون نیاز به مهارت و فقط با همراهی کردن یک تریدر (معامله گر) حرفه ای دانست […]

ادامه مطلب

پرایس اکشن RTM چیست؟ کامل ترین آموزش سبک rtm +ویدیو

پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که به کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت ها، دیدگاهی روشن درباره بازار ارائه میدهد. یکی از مطرح ترین سبک های پرایس اکشن، سبک rtm یا Read The Market است. پرایس اکشن rtm براساس عرضه و تقاضا کار میکند و به معامله گر اجازه میدهد بدون تکیه […]

ادامه مطلب

الگو ftr در پرایس اکشن rtm

در سبک پرایس اکشن الگو های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از بهترین، قدرتمندترین های آن، الگو ftr است. این الگو جزء الگو های ادامه دهنده می باشد که بسیاری از معامله گران برای انجام معاملات خود از آن استفاده می کنند. تشخیص این الگو چندان کار سختی نیست، اما برای اینکه بتوان به […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
آموزش ارز دیجیتال کریپتوکارنسی چیست؟ بیت کوین چیست؟ وایت پیپر Whitepaper چیست و چگونه آن را تحلیل کنیم؟ اتریوم چیست؟ هر آنچه باید قبل از سرمایه گذاری در ارز اتریوم بدانید دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ ایردراپ چیست؟ آموزش دریافت ارز دیجیتال رایگان هاوینگ چیست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ قرارداد هوشمند یا Smart Contract در ارز دیجیتال چیست؟ آلت کوین چیست و بهترین آلت کوین ها کدامند؟ استیبل کوین چیست؟ استیکینگ (Staking) یا استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟ هودل HODL یا هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟ بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بدون تحریم بهترین نرم افزارهای ترید ارز دیجیتال در سال 2023 آموزش صرافی Bingx از ثبت نام تا خرید و فروش ارز دیجیتال

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.