مزیت معاملات برخط online trading چیست؟

مزیت معاملات برخط

بیشتر فعالیت‌ها در عصر حاضر به کمک شبکه جهانی اینترنت انجام می‌شود. به طوری که بسیاری از نقل و انتقالات اطلاعاتی، کاری، حرفه‌ای و…. بدون حضور در مکان خاصی و تنها به کمک انتقال آنلاین این اطلاعات به اتمام می‌رسد. حتی کسب‌وکارهای فیزیکی نیز بخشی از فعالیت خود را به کمک فضای آنلاین به ثمر می‌رسانند. در این بین، طبیعی است که معامله در بازارهای مالی بزرگی چون ارز و بورس نیز به صورت کاملاً برخط انجام شود. در ادامه آموزش رایگان بورس می‌خواهیم تا مهم‌ترین مزیت معاملات برخط را با شما در میان بگذاریم تا اگر هنوز به روش سنتی معامله می‌کنید، شما نیز به یکی از تریدرهای آنلاین تبدیل شده و کار خود را صد چندان راحت‌تر کنید.

معامله برخط یا online trading چیست؟

هر معامله‌ای که در بستر وب و با استفاده از امکانات فضای آنلاین صورت بگیرد، یک معامله برخط یا «online trading» خواهد بود. نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که امکان معامله طلا، ارز، کریپتو، سهام و دیگر دارایی‌های مالی را فراهم می‌کنند، همگی جزء امکانات آنلاین به حساب آمده و امکان معامله برخط را برای کاربران مهیا می‌کنند.

مزیت معاملات آنلاین نسبت به سنتی

مزیت معاملات آنلاین نسبت به سنتی

تمام فعالیت‌هایی که امروزه به صورت برخط و اینترنتی انجام می‌شود، در گذشته به صورت دستی و سنتی به انجام می‌رسید. برای مثال، در گذشته، اگر شما می‌خواستید وجهی را به حساب فرد دیگری واریز کنید، باید مستقیماً به بانک رفته و وجه مورد نظر را به ‌صورت نقدی به شماره حساب آن فرد واریز می‌کردید؛ اما در حال حاضر شما به کمک چند تپ در موبایل خود، چنین واریزهایی را انجام می‌دهید. نمونه‌های بسیاری برای مقایسه محیط سنتی با محیط آنلاین وجود دارد که از محدوده‌ی این مطلب خارج است. اما به‌صورت کلی، اصلی‌ترین انواع مزیت معاملات آنلاین نسبت به معاملات سنتی، شامل موارد زیر است:

  • دسترسی مستقیم به بازار

قطعاً با روش‌های سنتی نمی‌توانستیم به‌صورت مستقیم به بازارهای مالی موردنظر خود دسترسی پیدا کنیم. این در حالی است که به کمک اینترنت، تمام اطلاعات بازار به‌صورت لحظه‌ای منتشر و اعلام می‌شود. آن‌گاه تمام کاربران، معامله‌گران و حتی افراد عادی و غیرمعامله‌گر نیز می‌توانند از اتفاقات بازارهای مختلف – افزایش یا کاهش قیمت‌ها – باخبر شوند.

  • افزایش سرعت

معامله به روش سنتی، به مراجعه حضوری، پر کردن فرم‌های دستی، پیگیری‌های تلفنی و…. نیاز داشت. اما مزیت معاملات برخط در این است که همه چیز در آن با سرعت بالایی انجام می‌شود و دیگر وقت افراد برای تلفن زدن، پر کردن فرم و…. تلف نمی‌شود. مزیت معاملات برخط این است که شارژ کردن حساب معاملات، برداشت وجه، سفارش خرید یا فروش دارایی با سرعت بالا و در کسری از ثانیه انجام می‌شود.

  • عدم نیاز به مراجعات حضوری پی ‌در ‌پی

معامله‌گران یا تریدرهای سنتی، هرگاه که در پی بررسی‌های خود به این نتیجه می‌رسیدند که باید دارایی خاصی را خریداری کنند، باید به‌صورت حضوری برای خرید آن اقدام می‌کردند. برای فروش هم باید دوباره به شعب بانک‌ها، کارگزاری‌ها یا دیگر مراکز مالی می‌رفتند. اما دیگر مزیت معاملات برخط این است که افراد با کمترین مراجعه حضوری، اکثر فعالیت‌های خود را به ثمر می‌رسانند.

  • افزایش دقت

در فضای سنتی، همه‌ی کارها به صورت دستی انجام می‌گرفت و طبیعی است که وقتی حجم بالایی از فعالیت‌ها، یادداشت‌ها و وظایف دستی باشد، خلل و خطاهای بسیاری در آن رخ می‌دهد. این در حالی است که یکی دیگر از انواع مزیت معاملات بر خط، دقت بالای آن در نقل و انتقال اطلاعات و همچنین ثبت داده‌ها در سطح انبوه است. معمولاً انتقال و ثبت داده‌ها در فضای برخط به وسیله تجهیزات و برنامه‌های متنوع به انجام می‌شود که درصد خطای آن‌ها حداقلی است.

  • آگاهی لحظه‌ ای از اتفاقات بازار

در گذشته برای دسترسی به اتفاقات بازار، باید پرس‌وجوهای بسیاری انجام می‌شد. اما امروزه تنها با یک کلیک می‌توان به کلیه اطلاعات بازار دسترسی داشت که دیگر مزیت معاملات برخط نسبت به معاملات سنتی است.

مزیت معاملات آنلاین در بورس اوراق بهادار

  • افزایش آسودگی

سرعت و دقت بالا در کنار سایر انواع مزیت معاملات online trading، آسودگی و راحتی بسیاری را برای افراد ایجاد کرده است. به طوری که بسیاری از فعالیت‌هایی که در گذشته روزها از آن‌ها زمان می‌گرفت و با استرس بالایی همراه بود، در حال حاضر با صرف کمترین انرژی، در اسرع وقت به انجام می‌رسد.

  • عدم محدودیت زمانی و مکانی

در روش سنتی برای معامله یک ارز یا یک سهم خاص، شما حتماً باید در کارگزاری مربوطه اعلام حضور می‌کردید. اما امروزه در منزل خود و با استفاده از لپ‌تاپ یا گوشی‌تان این کار را می‌کنید. همچنین معامله در بازارهای بزرگتری چون فارکس که به‌صورت 24 ساعته صورت می‌گیرد، بدون محدودیت زمانی، حتی معامله در شب را نیز برای کاربران مهیا کرده است.

مزیت معاملات آنلاین در بورس اوراق بهادار

مزیت معاملات بر خط در مورد بازار بورس و اوراق بهادار، شامل تمام مواردی است که عنوان کردیم. در واقع، دسترسی مستقیم به بازار بورس از طریق پنل‌های کاربری هر فرد، افزایش سرعت در خرید و فروش سهام تنها با چند کلیک، عدم مراجعه حضوری پی‌درپی به کارگزاری‌ها، افزایش دقت در تعیین قیمت خرید و فروش سهام و ثبت شدن معاملات، آگاهی لحظه‌ای از اتفاقات بازار از طریق سایت‌ها و سامانه‌های متنوعی که سهام را تحلیل می‌کنند، افزایش آسودگی و عدم محدودیت زمانی و مکانی از جمله مزیای مهم معامله آنلاین در بازار بزرگ بورس تهران به حساب می‌آید. امروزه افراد تنها یکبار، آن هم برای طی کردن مراحل اولیه ثبت‌نام خود به کارگزاری مراجعه کرده و سپس تمام فعالیت‌های دیگر را به صورت بر خط مدیریت می‌کنند.

برای یادگیری “قوانین معاملاتی” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

 

چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید