نحوه استفاده و آموزش سایت کدال بورس | تحلیل تکنیکال کدال

آموزش سایت کدال

وقتی شخصی تصمیم می‌گیرد به‌صورت اصولی به فعالیت در بازارهای مالی مانند بورس بپردازد، باید ابزارهای لازم برای این امر را یاد بگیرد. البته در خصوص هر بازار مالی نیز، ابزارها و بسترهای متنوعی ایجاد شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. سایت «کدال» یکی از بسترهای مهم است که فعالان بازار بورس تهران می‌توانند از آن بهره بگیرند. اما با توجه حجم اطلاعاتی که در این سایت وجود دارد، تریدرها باید یاد بگیرند از آن در جهت دریافت اطلاعات موردنظر خود استفاده نمایند. به همین خاطر در ادامه سعی داریم تا به‌صورت کلی به آموزش سایت کدال بپردازیم. آن‌گاه افرادی که قصد فراگیری تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال را دارند، می‌توانند به این آموزش مراجعه نمایند. اگر شما نیز چنین قصدی دارید و می‌خواهید خودتان شخصاً اطلاعات مالی شرکت‌ها را بررسی کنید، با آموزش سایت کدال همراه ما باشید.

سایت کدال چیست؟

کُدال «codal» مخفف عبارت «Comprehensive Database Of All Listed Companies»  است. این عبارت به‌صورت کلی به سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران بورس و فرابورس ایران اشاره دارد. منظور از «ناشران» کلیه شرکت‌ها و نمادهایی است که سهام آن‌ها در بازار بورس تهران و فرابورس ایران معامله می‌شوند. اگر شما کد بورسی داشته باشید و تا به حال چند نماد بورس را در پرتفوی خود داشته باشید،‌ می‌توانید برای رصد کردن وضعیت نمادهای موجود در پرتفوی‌تان به سایت کدال مراجعه نمایید. اما معمولاً افراد مبتدی که چندان درگیر بازار بورس نیستند،‌ از وجود این سامانه بی‌اطلاع‌اند. چراکه معمولاً‌ تحلیل‌گران و تریدرهای فعال به‌صورت مکرر سایت کدال را مورد بررسی قرار می‌دهند. هدف از راه‌اندازی سایت کدال بورس، دسترسی آسان و یکپارچه به اطلاعات شرکت‌های بورس تهران است. به طوری که سرمایه‌گذاران مجبور نباشند برای بدست آوردن اطلاعات هر شرکت یا نماد، به سایت جداگانه‌ای مراجعه کنند. همچنین لازم به ذکر است که سامانه کدال از سال 1385 ایجاد شده است.

چه اطلاعاتی را می‌توان از سایت کدال بدست آورد؟

تمام شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس موظف هستند تا اطلاعات مصوب بورس را در کدال ثبت نمایند. به همین خاطر با فراگیری آموزش سایت کدال می‌توانید به اطلاعات وسیعی درباره این شرکت‌ها دسترسی داشته باشید. از جمله این اطلاعات می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گزارش‌های ماهیانه فروش شرکت‌ها
 • صورت های مالی میان دوره و پایان دوره (3 تا 12 ماهه)
 • گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت‌ها و گزارش تفسیری مدیریت شرکت‌ها
 • گزارش اطلاعات با اهمیت گروه الف (عوامل تأثیرگذار بر سود هر سهم شرکت)
 • گزارش اطلاعات با اهمیت گروه ب (اطلاعات مهم دیگری که لازم است تا سرمایه‌گذاران از آن‌ها آگاهی داشته باشند)
 • یادداشت‌های همراه صورت‌های مالی
 • فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها (مجمع، زمان، مقدار، حق تقدم، نوع و …)
 • و ….

آموزش تحلیل تکنیکال کدال

هریک از اطلاعات فوق می‌تواند برای عملکرد تحلیل‌گران در بازار مهم باشد. تحلیل‌گران با پی بردن به سودسازی شرکت‌ها در بازه‌های زمانی مختلف، نحوه عملکرد هیئت مدیره یک شرکت، چشم‌اندازهای مدیریتی شرکت، صورت‌های مالی گذشته و …. می‌توانند بفهمند که یک سهم در حال حاضر ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. البته یکی از اطلاعات مهم دیگری که برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد، فرآیند افزایش سرمایه است. چراکه افزایش سرمایه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. بنابراین نحوه انجام آن و روش انتخابی برای افزایش سرمایه یک شرکت می‌تواند تأثیر مستقیمی روی تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار داشته باشد.

آیا همه اطلاعات موجود در سایت کدال واقعی هستند؟

اطلاعات موجود در سایت کدال به‌صورت رسمی ارائه می‌شوند. یعنی هر شرکت صورت رسمی اطلاعات خود را تنظیم کرده و آن را در کدال منتشر می‌کند. البته این اطلاعات توسط تیم کارشناسان کدال بررسی می‌شوند. همچنین در برخی از گزینه‌های سایت کدال، این اطلاعات مورد مقایسه و بررسی مجدد قرار می‌گیرند. بنابراین می‌توان گفت که اکثر اطلاعات این سامانه دقیق و درست هستند. اما در هر صورت ممکن است در موارد محدودی، اطلاعات خطا یا غیر واقعی نیز در بین آن‌ها وجود داشته باشد. به همین خاطر، در صورت مشکوک بودن، ضمن استفاده از سايت كدال بورس تهران، باید به‌صورت بنیادین نیز به بررسی شرکت‌ها پرداخت. آن‌گاه با بررسی ریشه‌ای وضعیت شرکت می‌توان به صحت اطلاعات کدال آن نیز پی برد. اما به‌صورت کلی می‌توان به اطلاعات این سامانه اعتماد کرد؛ چراکه اطلاعات آن، همواره مورد بررسی قرار می‌گیرند؛‌ همچنین انتشار اطلاعات غیرواقعی برای شرکت‌ها نیز عواقبی را در پی دارد.

آموزش ثبت نام در سایت کدال

برای آموزش سایت کدال، باید به گزینه‌های صفحه نخست این سایت دقت داشته باشید. شما از طریق آدرس –  www.codal.ir – می‌توانید به سامانه کدال دسترسی پیدا کنید. برای استفاده از اطلاعات این سایت، نیازی به ثبت‌نام نیست. شما به محض ورود به سایت کدال می‌توانید در نوار منوی بالای صفحه، گزینه‌های زیر را مشاهده نمایید:

نحوه استفاده از سایت کدال

 • خانه

در زیرمجموعه گزینه «خانه» می‌توان به اطلاعیه‌ها، نمادها، نام شرکت‌ها، وضعیت نمادها، کد و …. دسترسی داشت. البته نحوه طبقه‌بندی این اطلاعات به صورتی است که آخرین گزارش‌ها برحسب زمان انتشار در بالای لیست قرار می‌گیرند. با جستجوی نام هر نماد، اطلاعات و اطلاعیه‌های مربوط به همان نماد برای شما نمایش داده خواهد شد. برای مثال، اگر شما بخواهید اطلاعات شرکت یا نماد «فولاد» را بررسی کنید، باید این نام را در کادر جستجوی بالای صفحه وارد کنید. آن‌گاه نام این نماد به همراه فایل متنی آن برای شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن یا دانلود فایل متنی (PDF) محتوای اطلاعات آن را ببینید.

 • ناشران

کلیه شرکت‌های حاضر در بورس، جزو ناشران این سازمان محسوب می‌شوند. بنابراین لیست این شرکت‌ها و گزارشات مصوب آن‌ها در این بخش قرار می‌گیرد.

 • نهادهای مالی

در این قسمت،‌ همان‌طور که از نام آن هم پیداست، می‌توان به اطلاعات شرکت‌های تأمین مالی دسترسی داشت. در واقع می‌توان اطلاعات مربوط به کارگزاری‌ها، شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری،‌ صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکت‌های هلدینگ، نهادهای واسطه و …. را مشاهده کرد.

سایت کدال بورس

 • سامانه سنم

از طریق این گزینه می‌توان به سامانه سنم راه پیدا کرد. سامانه سنم بر نحوه عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری نظارت دارد. در واقع، کلیه مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری مؤظف هستند تا به‌صورت روزانه، اطلاعات صندوق خود را در این سامانه قرار دهند.

 • سامانه تِدان

سامانه تدان (تحلیل داده‌های ناشران) سامانه زیرمجموعه کدال است که با کلیک روی این گزینه می‌توان به آن دسترسی داشت. این سامانه پذیرای سؤالات تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران است. بنابراین برای پی بردن به صحت اطلاعات موجود در سايت كدال بورس تهران، می‌توانید به این سامانه مراجعه کرده و سؤال و ابهام خود را مطرح نمایید. البته اطلاعات کنفرانس‌ها،‌ گزارشات تحلیلی و … نیز در این سامانه وجود دارد.

سايت كدال بورس تهران

 • سامانه صورتحساب

با کلیک روی این گزینه به سامانه صورتحساب می‌رسید. این سامانه به بررسی و تطبیق قوانین و مقررات با صورت‌های مالی اختصاص دارد. بنابراین می‌توان اطلاعات کامل‌تر مالی شرکت‌ها را در این سامانه مشاهده کرد.

نحوه استفاده از سایت کدال

 • اخبار

آخرین و مهم‌ترین اخبار مرتبط با سازمان بورس و فرابوس ایران و شرکت‌های حاضر در آن را می‌توانید در این بخش مشاهده نمایید.

 • درباره ما

در این قسمت، مفاد و مواد قانونی موجود برای فعالیت این سامانه وجود دارد. در واقع در این قسمت می‌توانید بر اهداف و فرآیندهای سازمان کدال آگاهی پیدا کنید.

 • ارتباط با ما

در این بخش نیز شماره تماس، پست الکترونیک، آدرس و دیگر اطلاعات مرتبط با سازندگان سامانه کدال وجود دارد. شما می‌توانید در صورت لزوم با عوامل این سامانه ارتباط برقرار نمایید.

از طریق بخش‌های اعلام شده می‌توان به کلیه اطلاعات موجود در سامانه کدال دسترسی داشت. در هر آموزش تصویری سایت کدال نیز، تصاویر اطلاعات موجود در این سایت نمایش داده می‌شود. از اینجا به بعد، نحوه استفاده از اطلاعات سایت بر عهده‌ی سرمایه‌گذار یا تحلیل‌گر بورس است. اگر شما در بورس تهران معامله می‌کنید، با فراگیری دانش تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌توانید از این سایت استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، احتمالاً اطلاعات این سایت برای شما چندان مفید نخواهد بود. چراکه هر گزارش یا صورت مالی موجود در کدال می‌تواند تلنگری برای ورود به یک معامله یا خارج شدن از یک معامله باشد!

تفاوت سایت کدال با سایت TSETMC در چیست؟

تحلیل‌گران بورس به چند سایت اساسی برای تحلیل‌های خود نیاز دارند. یکی از آن سایت‌ها کدال و دیگری سایت TSETMC است. در واقع سایت TSETMC با آدرس – www.tsetmc.com – به عنوان سایت «مدیریت فناوری بورس تهران» شناخته شده است. از طریق این سایت نیز می‌توان به اطلاعات مرتبط با بورس و فرابورس ایران دسترسی داشت. اما این سایت بیشتر به شاخص کلی بورس، معاملات انجام شده روزانه، مقدار سود و زیان کلی بازار بورس و …. اشاره دارد. این سایت بیشتر برای تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود؛ این در حالی است که آموزش سایت کدال برای تحلیل بنیادی و فاندامنتال، پتانسیل بالاتری دارد. اما در سایت TSETMC نیز یک بخش مختصر به کدال اختصاص دارد. به طوری که می‌توان یک سری اطلاعات اجمالی شرکت‌ها را در آن مشاهده کرد.

شما برای استفاده از سایت کدال به آموزش سایت کدال نیاز دارید. اما برای بهره بردن از اطلاعات سایت TSETMC به آموزش خاصی نیاز ندارید. در واقع، مبتدی‌ترین تریدرها نیز می‌توانند روزانه برای پی بردن به عملکرد کلی بازار بورس به این سایت مراجعه نمایند!

سخن نهایی

اگر شما قصد دارید تا به‌صورت حرفه‌ای‌تر و هدفمند در بازار بورس تهران به فعالیت بپردازید، آموزش سایت کدال باید برای شما در اولویت قرار بگیرد. به‌خصوص اگر شما تمایل دارید تا قبل از معامله، اطلاعات کلی یک شرکت را بررسی کرده، سپس وارد معامله شوید، حتماً به اطلاعات و آموزش سایت کدال نیاز دارید. کدال، یک آرشیو ارزشمند از اطلاعات بورسی ایران است. به همین خاطر می‌توان از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین سایت‌های تحلیلی بورس یاد کرد. آشنایی با سایت کدال به شما کمک می‌کند تا اطلاعات لازم در مورد تمام نمادهای حاضر در بورس را بدست بیاورید. در این مطلب نحوه استفاده از سایت کدال را بررسی کردیم. اما استفاده دقیق‌تر از این سایت به دانش معاملاتی شما بستگی دارد.

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود در رابطه با آموزش سایت کدال و نحوه استفاده از سایت کدال را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما هستیم.

برای یادگیری “مقدمات بورس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *