معاملات کد به کد در بورس چیست؟

معاملات کد به کد

کد به کد حجم بالا معامله در یک زمان، با یک قیمت و حجم‌‌‌‌های یکسان در چند مرحله می‌‌‌‌باشد.
به عبارت ساده‌‌‌‌تر یک حجم عظیمی از سهام را در یک زمان مشخص و یک قیمت مشخص با حجم‌‌‌‌های مشخص خرید می‌‌‌‌کنند و این خریدها باید در چند مرحله صورت گیرند. و اگر در چند مرحله صورت نگیرد جز معاملات کد به کد به حساب نمی‌‌‌‌آید.

انواع معاملات کد به کد و تاثیر کد به کد بر قیمت سهام

چهار نوع معامله کد به کد داریم که در زیر آن‌ها را برای شما آورده‌‌‌‌ایم. اما مهم‌‌‌‌ترین آن‌ها کد در این مقاله در خصوص آن صحبت می‌‌‌‌کنیم دو مورد گفته شده اول می‌‌‌‌باشند.

  1. سیگنال خرید: فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی
  2.  سیگنال فروش: فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی
  3. خرید و فروش با کد حقوقی
  4.  خرید و فروش با کد حقیقی

سیگنال خرید: فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی

زمان‌‌‌‌هایی وجود دارد که قیمت سهم در یک کف مشخص می‌‌‌‌باشد و شخصیت‌‌‌‌های حقوقی می‌‌‌‌خواهند قیمت آن سهم را رشد دهند. برای این‌کار باید سهم را بخرند. اما مسئله‌‌‌‌ای که وجود دارد این است که ما حقیقی‌‌‌‌ها دنبال رو حقوقی‌‌‌‌ها هستیم. یعنی چه؟ یعنی اگر ببینیم که حقوقی دارد یک سهمی را می‌خرد ما هم دنبالش می‌‌‌‌کنیم و سهم را می‌خریم و بلعکس اگر ببینیم که یک حقوقی دارد سهمی را می‌فروشد ما هم دنبال رو می‌شویم و اقدام به فروش می‌‌‌‌کنیم. پس حقوقی چطور می‌‌‌‌تواند برای اینکه سهم را رشد دهد، این سهم را جمع کند و چگونه می‌‌‌‌تواند این حجم سهم بالا را خریداری کند؟ زیرا حقیقی همیشه دنبال رو اوست و هرکاری که حقوقی انجام دهد او هم انجام می‌‌‌‌دهد پس چه راهی وجود دارد تا شخصیت حقوقی به هدفش که افزایش و رشد قیمت یک سهم است برسد؟ پس کاری که می‌‌‌‌کنند این است که اشخاص حقوقی مثل من و شما حقیقی کد مخصوص به خود را دارند.

بنابراین دست به این ترفند و شگرد می‌زنند که مقداری از سهم را با کد حقوقی به کد حقیقی خودش می‌‌‌‌فروشد و مردم یا همان اشخاص حقیقی می‌‌‌‌بینند که کد حقیقی دارد فروش انجام می‌‌‌‌دهد. بنابراین آن‌‌‌‌ها هم وارد صف شده و اقدام به فروش سهم خود می‌‌‌‌کنند. چرا؟ چون می‌ترسند زیرا همیشه دنباله رو اشخاص حقوقی هستیم. از آن طرف شگرد اشخاص حقوقی جواب می‌‌‌‌دهد و شخص حقوقی با کد حقیقی خود علاوه بر سهم‌هایی که دارد با حجم‌‌‌‌های یکسان و قیمت مشخص و در یک زمان مشخص از خودش خریداری می‌‌‌‌کند، سهم‌های سایر افراد حقیقی را هم خریداری و جمع می‌‌‌‌کند تا بتواند سهم را رشد دهد. به این روش کد به کد حقوقی به حقیقی گفته می‌‌‌‌شود که مثبت است و باعث افزایش ارزش سهم می‌‌‌‌شود و برای ما مفید است.

سیگنال فروش: فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی

وقتی که سهم به یک قیمت بالایی می‌‌‌‌رسد و نیاز به اصلاح دارد، حقوقی می‌خواهد قبل از اصلاح سهم خود را بفروشد، قبل از اینکه مردم وارد عمل شوند و شروع به فروش سهمشان کنند یا می‌خواهد که به سهم اصلاح دهد. دوباره شروع به شگرد زدن می‌‌‌‌کند و اقدام به فروش سهمش می‌‌‌‌کند اما این سهم باید خریدار داشته باشد و باید مشتری سهمش را پیدا کند. اما چگونه می‌‌‌‌شود برای سهم خود مشتری پیدا کند وقتی تمامی اشخاص حقیقی دنبال رو هستند و همزمان با او اقدام به فروش می‌‌‌‌کنند.

همانطور که قبلا در خصوص کد به کد حقوقی به حقیقی گفتیم، حقوقی برای اینکه سهمش را بفروشد از کد حقیقی خودش شروع به فروش سهم مورد نظر می‌‌‌‌کند. اما چرا از کد حقیقی خودش می‌‌‌‌خرد و از افراد حقیقی دیگر خریداری نمی‌‌‌‌کند؟ واضح است زیرا شخص حقوقی می‌‌‌‌خواهد سهام خودش را کم کند نه اینکه اضافه کند بنابراین از کد حقیقی خودش شروع به فروختن می‌‌‌‌کند و از آن طرف از کد حقوقی خودش شروع به خریدن می‌‌‌‌کند. حال چه اتفاقی رخ می‌‌‌‌دهد؟ اشخاص حقیقی دنباله رو تا مشاهده می‌‌‌‌کنند که شخص حقوقی دارد سهامی را خریداری می‌‌‌‌کند آنها نیز اقدام به خرید می‌‌‌‌کنند. حال از این سمت صف بالا می‌‌‌‌رود و تعداد افراد حقیقی صف که زیاد شدند شخص حقوقی تمامی سهی را که قصد فروش به هر دلیلی داشته را به همان اشخاص حقیقی می‌‌‌‌فروشد. بنابراین به این حالت معاملات کد به کد حقیقی به حقوقی گفته می‌‌‌‌شود که به دلیل افت سهمی که دارد به ضرر ما می‌‌‌‌باشد و این حالت را اشخاص حقوقی زمانی بکار می‌‌‌‌برند که می‌‌‌‌خواهند اصلاح در سهم انجام دهند.

اولین خصوصیت معاملات کد به کد چیست؟

حجم بالا اولین خصوصیت معاملات کد به کد می‌‌‌‌باشد. برای درک بهتر موضوع معادلات کد به کد می‌‌‌‌خواهیم در قالب یک مثال به نحوه تشخیص این نوع معاملات که به نوعی شگرد اشخاص حقوقی برای دور زدن اشخاص حقیقی می‌‌‌‌باشد بپردازیم. به تصویر زیر دقت کنید. تصویر زیر سهام ایران خودرو می‌‌‌‌باشد. کادر آبی رنگ تعداد سهامداران حقیقی و حقوقی را نشان می‌‌‌‌دهد. حالا طبق خرید و فروش‌‌‌‌های صورت گرفته ما باید سهم را بخریم یا بفروشیم؟
422473000 سهم توسط افراد حقیقی خریداری شده است. تعداد افراد حقیقی که این سهم را خریده‌‌‌‌اند 5324 نفر می‌‌‌‌باشد. تعداد اشخاص حقوقی که سهم را خریده‌‌‌‌اند 8 و تعداد اشخاص حقوقی که سهم را فروخته‌اند 1 می‌‌‌‌باشد. وضعیت اینکه بگوییم سهم را بخریم یا خیر به عوامل متعددی بستگی دارد که خارج از بحث این مقاله می‌‌‌‌باشد. اما در ادامه این بحث به شما روش تشخیص معاملات کد به کد را آموزش خواهیم داد تا با کلک‌های معاملات کد به کد آشنا شوید و آموزش کد به کد کردن را یاد بگیرید.

روش تشخیص معاملات کد به کد چگونه است؟

طبق خرید و فروش‌‌‌‌‌های صورت گرفته ما باید سهم را بخریم یا بفروشیم؟ 422473000 سهم توسط افراد حقیقی خریداری شده است. تعداد افراد حقیقی که این سهم را خریده‌‌‌‌‌اند 5324 نفر می‌‌‌‌‌باشد. تعداد اشخاص حقوقی که سهم را خریده‌‌‌‌‌اند 8 و تعداد اشخاص حقوقی که سهم را فروخته‌اند 1 می‌‌‌‌‌باشد. وضعیت اینکه بگوییم سهم را بخریم یا خیر به عوامل متعددی بستگی دارد که خارج از بحث این مقاله می‌‌‌‌‌باشد. اما در ادامه این بحث به شما روش تشخیص معاملات کد به کد را آموزش خواهیم داد تا با کلک‌های معاملات کد به کد آشنا شوید و آموزش کد به کد کردن را یاد بگیرید.

آموزش معاملات کد به کد

 

 

 

حال بر روی اطلاعات تکمیلی که در تصویر زیر مشخص شده کلیک می­‌کنیم.

کد به کد

 

با کلیک بر روی بخش اطلاعات تکمیلی صفحه زیر به ما نمایش داده می‌­شود. حال از صفحه زیر گزینه ریز معاملات را انتخاب می­‌کنیم.

فیلتر کد به کد دلفین وست

 

می‌خواهیم از قسمت ریز معاملات نگاه کنیم و بررسی کنیم که آیا در این سهم معامله کد به کد رخ داده است یا خیر؟ خب در تصویر زیر قیمت، حجم و زمان را مشاهده می­‌کنید. همانطور که در تصویر مشاهده راس ساعت 09:01:08 مقدار 400000 سهم با قیمت مشخص 3160.00 وارد بازار شده و بعد خرید شده و این روند کاملاً واضح راس یک ساعت با قیمت مشخص و حجم مشخص خرید و فروش شده و نشان دهنده معامله کد به کد است.

بررسی معاملات کد به کد

 

اما حال به دو تصویر زیر دقت کنید. در ابتدا گفتیم که 400000 سهم وارد بازار شده است و آنقدر واضح خرید و فروش انجام گرفته بود که تمامی ویژگی­‌های معامله کد به کد قابل تشخیص بود. اما در تصویر زیر اینگونه نیست. زمان مشخص 09:01:08 و قیمت 3160.00 می‌­باشد اما حجم تقسیم بندی شده است. همانطور که گفتیم یکی از ویژگی­‌های کد به کد تقسیم به حجم­‌های برابر یا نابرابر است. اشخاص حقوقی برای اینکه اشخاص حقیقی به راحتی نتوانند تشخیص دهند که معامله کد به کد است و دنباله رو آن‌­ها شوند از تقسیم استفاده می­‌کنند. اما شما می‌­توانید با اندکی دقت و تطابق زمان و قیمت که در معاملات کد به کد مشخص و ثابت تکرار می­‌شوند به روند تقسیم حجم پی ببرید. مثلا در مثال زیر 400000 سهم به سهم‌­های 10000 تایی خرد شده است که با جمع آن­‌ها خواهید دید که به عدد 400000 می‌رسید. یا در شکل دوم به سهم­‌های 20000 تایی تقسیم حجم داریم.

زمان و قیمت معاملات کد به کد

 

 

 کد به کد در تابلو خوانی

دقت کنید که همیشه تشخیص روند کد به کد به این سادگی نمی­‌باشد اما با اندکی دقت و پیگیری کردن و خواندن تابلو سهام­‌های مختلف با مرور زمان به راحتی می‌­توانید با یک نگاه به تابلو بورس با معاملات کد به کد صورت گرفته آگاه شوید و دست اشخاص حقوقی را بخوانید.

نوع دیگری از معاملات در بازار بورس معاملات بلوکی است می‌توانید مقاله مرتبط را در سایت دلفین وست بخوانید و تفاوت معاملات بلوکی و کد به کد را درک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *