بورس مسکن چیست و چگونه ما را ثروتمند می‌کند؟

بورس مسکن

بورس مسکن یکی از بازارهای جدیدی است که به کمک آن تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود خرید و فروش مسکن با شفافیت بیشتری انجام شود. همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طورکه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید سرمایه گذاری مسکن امروزه به یکی از راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجارتی تبدیل شده است و مردم تمایل دارند به جای سرمایه گذاری در بازارهای دیگر سرمایه خود را در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند زیرا بازار مسکن معمولا از شرایط استراتژیک و غیر استراتژیک تاثیر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیرد. برخی از کارشناسان امور مالی معتقد هستند در صورتی بورس مسکن نتیجه خواهد داد که تمامی خرید و فروش‌های مربوط به مسکن در بورس انجام شود. در این مقاله قصد داریم شما را با بورس مسکن آشنا سازیم و در مورد آن اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

همانطور که می‌دانید بازارهای گوناگون و متعددی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که بازار بورس نیز یکی از این موارد به شمار می‌آید. همچنین در چند وقت اخیر شاهد فعالیت عده‌ای زیادی از افراد در بورس مسکن هستیم، چراکه این بازار می‌تواند حاشیه امنی را برای افراد ایجاد کند و آن‌ها را به ثروتی که مد نظرشان است برساند. توجه داشته باشید که امروزه رشد تورم و کاهش ارزش پول بیش از هر زمان دیگری دیده می‌شود، بنابراین سرمایه گذاری در بورس مربوط به مسکن، نمی‌تواند منجر به کاهش سرمایه شما شود، بلکه روز به روز به ارزش دارایی شما افزوده نیز خواهد شد.

منظور از بورس مسکن چیست؟

برخی از افراد بورس مسکن را به عنوان یک کنترل کننده در بازار مسکن معرفی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و در صدد هستند که با وجود آن شفاف سازی بیشتری در خرید و فروش مسکن انجام شود. اما این مساله در صورتی عملی خواهد شد که عرضه و تقاضا در بازار مسکن یکسان باشد و در صورتی که تقاضا و عرضه با هم تناسب نداشته باشند مشکل ساز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بنابراین بهترین راه آن است که تمام معاملات مربوط به مسکن در بورس انجام شود. بنابراین نیازمند طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تشویقی برای مردم است تا بتوانند تقاضای خود را در بورس املاک ثبت کنند. همچنین اگر بورس املاک تشکیل شود حتما برای آن سایتی به طور جداگانه طراحی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا از طریق آن بتوان کارهای مربوطه را انجام داد.

نحوه راه اندازی بورس املاک

بورس مسکن با وجو انتقادهایی که به آن وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد به عنوان 5 امین بازار بورس در کشورمان چندی پیش شروع به کار کرده است. برای راه انداری این سازمان ابتدا هیات موسس که 7 نفر بودند تشکیل شده و این بازار سرمایه شروع به کار کرده است. بستر اصلی بازار بورس مسکن مبلغی حدودا 5000 میلیارد تومان است و به موجب آن دولت، بخش خصوصی و عمومی و همچنین بانک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند راحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر دارایی خود را در این بازار داد و ستد کنند. همچنین وجود بورس مسکن موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که بازار مسکن تامین مالی شود و در نتیجه بسیار خوشایند خواهد بود. افراد برای فعالیت در قسمت بورس املاک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند در املاک و مستغلات وارد شده لیست بازارها و در قسمت بازار املاک و مستغلات اطلاعاتی که لازم دارند را کسب نمایند.

بورس مسکن امروز

اوراق سلف بورس کالا

اوراق سلف مسکن که با عنوان فروش متری مسکن شناخته می‌شود، در بورس کالای ایران قرار گرفته و شرایط را برای سرمایه‌گذاران مساعد کرده است. طبق این اوراق، ارزش یک پروژه یا یک واحد مسکن به ورقه‌های کوچک بهادار تبدیل خواهد شد و به شکل انبوه در بازار به عرضه در خواهد آمد. در چنین شرایطی افراد می‌توانند در جهت حفظ سرمایه و دارایی خود، اوراق مسکن خریداری کنند. این موضوع بر کاهش وابستگی به سیستم بانکی نیز تاثیر دارد.

پیش فروش مسکن

با توجه به افزایش بیش از حد قیمت مسکن و کاهش توانایی مالی افراد برای خرید ملک، شاهد فراهم شدن بستری هستیم که افراد می‌توانند به اندازه نقدینگی خود خانه و مسکنی را پیش خرید کنند. در حقیقت هدف از چنین کاری پس‌انداز کردن سرمایه و دارایی است. بنابراین شما می‌توانید بر اساس سرمایه‌ای که در اختیار دارید، هر چند متر که می‌خواهید مسکن خریداری کنید.

به عبارت دیگر می‌توان اینگونه گفت که بورس مسکن به دنبال این است که شما بتوانید مسکن را در قالب متری و اوراق سلف مسکن پیش فروش کنید. البته بستری که برای چنین موضوعی فراهم می‌شود، یک بستر تضمین شده است که خریدار می‌تواند با خیال راحت در آن مشغول به انجام معامله و خرید و فروش شود.

فروش املاک مازاد

یکی دیگر از موضوعاتی که در بورس مسکن مطرح می‌شود، فروش املاک مازاد است. درواقع این موضوع باعث می‌شود که حجم زیادی از نقدینگی که در دارایی‌های غیرمولد بانک‌ها محبوس شده‌اند، آزاد شوند. از طرفی باید متذکر شد که املاک مازاد بسیاری در اختیار دولت و بانک‌ها است که باید به فروش برسند، زیرا هیچ یک از آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. حال بهترین راه برای عرضه آن‌ها فروش املاک مازاد در بازار بورس است. به نوعی دیگر می‌توان متذکر شد که یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای متعادل سازی برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا، روانه کردن املاک مازاد و خالی به بازار است.

چگونه می‌توان ثروتمند شد؟

با توجه به شرایط اقتصادی که وجود دارد و کم شدن ارزش پول، باید به فکر راه‌هایی بود که از طریق آن‌ها سرمایه خود را در ابتدا حفظ کنید و سپس آن را افزایش دهید. بهترین تصمیم برای چنین موضوعی، سرمایه گذاری است که می‌تواند شما را به سرمایه مورد نظرتان برساند. البته انتخاب بازار مناسب سرمایه گذاری نیز بر چنین هدفی تاثیر دارد که پیشنهاد ما به شما فعالیت در بورس مسکن و املاک است. حال شما می‌توانید با بررسی بورس مسکن امروز از طریق وب‌سایت‌های فعال در این زمینه، تصمیم نهایی را بگیرید.

3 رکن اصلی بورس مسکن

ارکان اصلی بازار بورس کشورمان عبارت اند از:

  1. مالک زمین که به عنوان اصلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین زیرساخت در نظر گرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
  2.  سرمایه گذاران
  3. شرکت های فنی و مهندسی.

معاملات در این حوزه با تعامل و همکاری این سه رکن انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. وجود صندوق پروژه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زیر ساخت جدیدی برای پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باشد.

 

معاملاتی که در بورس املاک انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود

در بورس ملک تمامی مواردی که مربوط به خرید و فروش مسکن است باید انجام گیرد. از جمله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به صندوق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ریت و املاک و صندوق های ساختمان و زمین اشاره نمود. همچنین قیمت مصالح ساختمانی که در ساخت مسکن به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود نیز در بورس عرضه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برای مثال آهن از نوسانات دلار تاثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیرد و در نتیجه این مساله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بر قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اثر بگذارد. یکی از راه‌های دیگر سرمایه گذاری در املاک سرمایه گذاری جمعی در مسکن است که می‌توانید مقاله آن را به صورت کامل بخوانید.

بازار بورس املاک خوب است یا بد؟

مانند هر طرح مالی دیگری بازار بورس املاک نیز موافقان و مخالفانی دارد. عده بسیاری این طرح را روشی برای افزایش نقدینگی در ساخت و ساز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و معتقدند این بازار باید به سمتی پیش برود که همه کسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند بتوانند به سود کافی از این روش رسیده و شرایط برای کار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها فراهم شود. این در حالی است که مخالفان طرح بورس مسکن معتقد هستند که ورود مسکن به بورس موجب شده است که قیمت هر مترمربع خانه چندین برابر شود و از این نظر این طرح جالب نیست. این در حالی است که بورس مسکن با ساخت و ساز فرق دارد و عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای این تمایز را در نظر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.

مزایای بورس مسکن

بورس املاک و مسکن دارای مزایایی است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای سرمایه گذاران و به خصوص افرادی که توان مالی برای خرید یک خانه را ندارند کمک بزرگی باشد. وارد شدن مسکن در بورس موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که هیجانات کاذب مربوط به بازار مسکن از بین بروند و شفافیت در خرید و فروش افزایش یابد. بازار ملک و املاک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به انبوه سازان کمک کند که رشد خوبی در کار خود داشته باشند و در نتیجه موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که این بازار به یک شکل برد-برد برای متقاضیان و انبوه سازان تبدیل شود.

استفاده از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خرد برای ساخت مسکن با استفاده از بورس موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که مسکن با قیمت مناسب-تری به فروش برسد و این مساله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب ثبات در بازار مسکن شود. همچنین در صورتی که این بازار با دقت بالایی پیش برود قوانین خلق الساعه در آن تدوین نشود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در ایجاد نظم در بازار مسکن بسیار موثر باشد. این روش فاصله متقاضی و عرضه کننده را کم کرده و در نتیجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کاهش قیمت مسکن بسیار موثر باشد زیرا به انبوه سازان در سهولت ساخت کمک بسیار زیادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

بورس مسکن و املاک

سخن پایانی

سیاست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دولت کنونی از نظر اقتصادی به گونه ای پیش رفته است که در تلاش است تا بازار مسکن را از حالت سنتی خارج کرده و وارد بازار بورس کند. قبلا این کار در کشوری مانند سنگاپور انجام شده است و در سال 99 نیز در کشور ما انجام شده است. بورس ملک یکی از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که مزایا و موافقان بسیاری دارد. اما در این بین افرادی نیز هستند که مخالف بورس خانه هستند و آن را منطقی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند.

در این مقاله تلاش کردیم شما را به طور کامل با بورس مسکن آشنا ساخته و اصول کلی آن را به شما آموزش دهیم و همچنین نظرات مخالف و موافق آن را بیان کنیم تا اگر قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارید بتوانید با درایت بیشتری این کار را انجام دهید. اگر به سرمایه گذاری در بورس املاک علاقه مند هستید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دلفین وست وارد شده و اطلاعات بسیار زیادی از آن جا کسب کنید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در مسکن” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *