صندوق سرمایه بازارگردانی چیست | شیوه سرمایه گذاری در صندوق‌های بازارگردانی چگونه است؟

صندوق سرمایه بازارگردانی

صندوق سرمایه‌‌‌گذاری بازارگردانی یکی دیگر از ابزارهایی است که به منظور جلوگیری از ایجاد نوسانات شدید و تلاطم در بازار به وجود آمده است. این صندوق‌‌‌ها وظیفه بازگردانی سهام شرکت‌‌‌های مختلف را بر عهده دارند و از ابزارهای مهم بازار بورس محسوب می شوند. بازار بورس یکی از بازارهایی است که عده زیادی به آن روی می-آورند. در نتیجه شرکت‌‌‌های بورسی جهت کسب موفقیت بیشتر به سبدگردان‌‌‌هایی نیاز دارند که بتوانند بر بازار سرمایه مسلط شوند. در نتیجه صندوق سرمایه بازارگردانی به وجود آمده است تا قسمتی از سهام شرکت را در اختیار گرفته و با آن ها معامله انجام می‌‌‌دهند.

صندوق سرمایه‌‌‌گذاری بازارگردانی به چه دلیلی شکل گرفته‌است؟

سبد سرمایه گذاری بازارگردانی یکی از ابزارهای نوینی است که هدف آن کاهش نوسانات شدید است و باعث ایجاد تعادل در سهام شرکت‌‌‌ها می‌‌‌گردد. همچنین وجود صندوق سرمایه‌‌‌گذاری بازارگردانی از ایجاد صف برای خرید و فروش جلوگیری به عمل می‌‌‌آورد. صندوق های بازارگردانی معمولا توسط شرکت‌‌‌هایی که با هم فعالیت یکسانی دارند انجام می‌‌‌شود و توسط خود گروه آن‌‌‌ها نیز اداره می‌‌‌گردد. مثلا ممکن است گروه گردشگری یک بانک صندوقی اختصاصی ایجاد کند و توسط خود آن ها اداره می‌‌‌شود. سرمایه گذاران صندوق‌‌‌های بازگردانی افراد حقوقی هستند و افراد حقیقی نیز از مزایای این صندوق‌‌‌ها بهره‌‌‌مند می‌‌‌گردند.

یکی از ضرورت‌های بازارگردانی را می‌توان داشتن منابع مالی قابل‌توجه در نظر گرفت، از همین رو صندوق سرمایه بازارگردانی تشکیل شده و تابه‌حال در سطح جهان موفق عمل کرده است. در این صندوق‌ها سرمایه سرمایه‌گذاران قرار دارد و سپس از این سرمایه در چارچوب امید نامه‌ای که موجود است، برای بازارگردانی و خرید و فروش استفاده می‌شود.

بازارگردانی به چه منظوری انجام می شود؟

بازارگردان‌‌‌ها کارگران و یا معامله گرانی هستند که ابتدا مجوز لازم را کسب کرده و سپس با داشتن آن مجوز متعهد می‌‌‌شوند میزان نقد شوندگی یک اوراق بهادار و همچنین محدود کردن دامنه نوسانات آن به معامله اوراق بهادار بپردازند. عده‌‌‌ای این افراد را نجات دهنده بازار می‌‌‌دانند که با داشتن دانش و مهارت لازم موفق می‌‌‌شوند میزان عرضه و تقاضا را در بازار کنترل نمایند. وظیفه اصلی کسی که به بازارگردانی می‌‌‌پردازد کنترل قیمت و محود کردن آن و همچنین افزایش نقد شوندگی یک سهم و نظارت بر عرضه و تقاضای آن سهم است.

آشنایی با انواع صندوق سرمایه گذاری

از مزایای صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری می توان به تنوع زیاد در این صندوق‌‌‌ها اشاره کرد. صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری با توجه به میزان ریسک پذیری و با توجه به نوع سرمایه گذاری به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. اصلی‌‌‌ترین علت تفاوت در صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری با توجه به ترکیب دارایی صندوق ها صورت می‌‌‌گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع صندوق سرمایه گذاری آشنا سازیم.

انواع صندوق سرمایه گذاری

 1.  صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت
 2. صندوق های سرمایه گذاری سهامی
 3.  صندوق سرمایه گذاری مختلط
 4.  صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
 5.  صندوق برای سرمایه گذاری طلا
 6.  صندوق های سرمایه گذاری ساختمان و زمین
 7.  صندوق ذخیره سرمایه پروژه
 8.  صندوق سرمایه گذاری جهت نیکوکاری
 9. صندوق سرمایه گذاری با پیشبرد شاخصی
 10. صندوق کسب سرمایه جسورانه
 11. صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی

بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری بسیاری در کشور ما وجود دارد و آمار آن ها به بیش از 200 عدد می‌‌‌رسد. در این میان عده‌‌‌ای هستند که می پرسند بهترین صندوق را چگونه انتخاب کنیم برای انجام این کار می‌‌‌توانید به سامانه رسام مراجعه نموده و صندوق‌‌‌هایی که درامد بالاتری دارند در ردیف‌‌‌های بالاتری قرار گرفته‌‌‌اند را انتخاب نمایید. سعی کنید صندوقی را انتخاب کنید که بازدهی بیشتری داشته باشد.

صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی اختصاصی چیست؟

عده‌ زیادی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات یا زمان کافی، فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار بورس را از دست می‌دهند و به سمت استفاده از بانک برای پس‌انداز پول خود می‌روند. باید متذکر شد که برای این دست از افراد نیز امکانات گوناگونی فراهم شده که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. یکی از این امکانات صندوق سرمایه گذاری است.

این صندوق شرایطی را برای کاربران فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند به‌صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند. این صندوق مجموعه‌ای از اوراق مشارکت، سهام و سایر اوراق بهادار است. حال شما برای استفاده از این صندوق، باید پول و سرمایه خود را در سبدی از اوراق بهادار این صندوق قرار دهید و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید. البته شما برای انتخاب درست باید از ارکان صندوق بازارگردانی مطلع باشید تا بر اساس شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

حال در رابطه با صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی اختصاصی باید گفت همان‌طور که از نامش مشخص است، به سهام شرکت یا صنعت مشخصی تعلق دارد. همچنین باید متذکر شد که این صندوق شرایط نقد شوندگی بهتر و متعادل نگه‌داشتن بازار را نیز دارد.

صندوق سرمایه بازارگردانی چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد، صندوق‌ها مالک سهام شرکت‌ها هستند و معاملاتی از طریق این سهام شکل می‌گیرد. اما نکته‌ای که اهمیت دارد، این است که صندوق‌ها در جهت کسب سود به وجود نیامده‌اند، بلکه هدف این صندوق‌ها باز کردن قفل بازار و جلوگیری از ایجاد صف‌های سنگین است.

در حقیقت دستورالعمل صندوق‌های بازارگردانی به این شکل است که در زمان تشکیل صف خرید، صندوق‌هایی که در اختیار دارد را برای فروش قرار می‌دهد و زمانی که درخواست‌های فروش افزایش پیدا کنند، سهم را می‌خرند تا صف فروش شکل نگیرد. در حقیقت چنین عملکردی برای حفظ سهام خواهد بود و باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران متضرر نشوند.

مزایای صندوق‌های بازار گردانی چیست؟

صندوق‌‌‌های بازارگردانی مزایای بسیاری دارند که می‌‌‌توانند منجر به کاهش نوسانات شدید در بازار شوند. صندوق بازارگردانی سرمایه موجب می‌‌‌شود میزان کارمزد کاهش پیدا کرده و همچنین به دلیل معافیت‌‌‌ها هزینه معاملات کاهش پیدا می‌‌‌کند. محدودیت های مربوط به اعطای اعتباردهی کاهش می‌‌‌یابد.
خوب است بدانید که در حال حاضر 38 صندوق بازارگردانی در کشورمان فعال هستند که در میان آن‌‌‌ها گروه گردشگری بیشترین میزان بازدهی برابر 75/52 را دارد.

دیگرمزایا

از دیگر مزایای صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •  دارایی‌‌‌های صندوق سرمایه گذاری متنوع هستند.
 •  صندوق سرمایه‌‌‌گذاری در مدیریت حرفه‌‌‌ای سرمایه گامی موثر است.
 • اطلاعات موجود در صندوق یرمایه گذاری شفاف و واضح هستند و ابهامی در حساب و کتاب آن ها نمی-تواند وجود داشته باشد.
 •  این گونه صندوق‌‌‌ها بازدهی بسیار بالایی دارند و منجر به سود می‌‌‌شوند.
 •  ریسک ناشی از سرمایه گذاری در این صندوق‌‌‌ها کاهش پیدا کرده و همچنین موجب صرفه جویی در اثر مقیاس می‌‌‌گردد.
 •  صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی موجب می شود که سرمایه‌‌‌های کوچک جمع شده و به سرمایه‌‌‌های بزرگ‌‌‌تری تبدیل گردند.
 •  سرمایه گذاری به روش سبدگردانی سرمایه گذاری مطمئن و آسانی است.
 •  استفاده از این صندوق‌‌‌ها موجب افزایش نقدشندگی سهام شرکت می‌‌‌گردد و در بازار کلی تاثیر مثبت دارد.
 • در سبدگردانی از ضامن نقدشوندگی استفاده می‌‌‌شود.

معایب صندوق‌‌‌ بازارگردانی چیست؟

به رغم داشتن مزایای بسیار زیاد صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی دارای معایبی نیز است که مانند هر بازار مالی دیگری این امر رایج است اما باید با توجه به شرایط سهام و شرکت این نواقص را در نظر بگیریم. عده بسیاری می‌‌‌خواهند بدانند معایب این صندوق‌‌‌ها چیست تا در هنگام سرمایه گذاری حواسشان به تمام جوانب باشد. می-توان گفت بهتر است به جای واژه عیب از واژه محدودیت برای این صندوق‌‌‌ها استفاده کنیم. سازمان بورس برای این صندوق‌‌‌ها محدودیت‌‌‌هایی در نظر گرفته است که لازم است نسبت به آن‌‌‌ها اشراف داشته باشید زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مواجه گردید.این محدودیت‌‌‌ها که در ادامه برای شما بیان می‌‌‌کنیم شامل موارد زیر است.

محدودیت‌ها

 1.  صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی در میان بازارهای مالی چندان شناخته شده نیست.
 2. تعداد واحدهایی که برای این صندوق‌‌‌ها صادر می‌‌‌شود دارای محدودیت است.
 3.  قیمت گذاشتن بر روی واحدهای مختلف سرمایه گذاری آنی نیست.
 4.  این صندوق‌‌‌ها سامانه جامعی برای این که اطلاعات خود را نشر دهند.

شیوه سرمایه گذاری در صندوق‌های بازارگردانی

هر صندوق سرمایه گذاری که قصد دارید در آن سرمایه گذاری کنید را می‌‌‌توانید از سایت www.fipiran.com پیدا کرده و همچنین می‌‌‌توانید اطلاعات مربوط به صندوق مورد نظر خود را نیز پیدا و همچنین بازدهی صندوق های مختلف و شرایط آن ها و محدودیت‌‌‌ها آن را با هم مقایسه کنید. با توجه به خواسته‌‌‌های خود و میزان سرمایه خود می‌‌‌توانید در صندوق مورد نظر خود سرمایه گذاری کنید.

دستورالعمل صندوق‌های بازار گردانی

سخن پایانی

صندوق سرمایه گذاری بازار گردانی یکی از ابزارهایی است که به منظور جلوگیری از تشدید شدن نوسانات در بازار به کار می‌‌‌رود. گاهی ممکن است یک بازار گردان و یا یک صندوق بازارگردانی این کار را انجام دهد و وظیفه کنترل عرضه و تقاضا و در عین حال افزایش نقدینگی را بر عهده داشته باشد. بازارگردان‌‌‌ها با استفاده از دانش و اطلاعات خود این کار ها را انجام می‌‌‌دهد و برخی آن‌‌‌ها را نجات دهندگان بازار از افت و خیزهای شدید می‌‌‌دانند. برای هر شرکتی که می خواهد وارد بازار بورس شود لازم است با یک و یا چند بازار گردان یا صندوق بازارگردانی همکاری داشته باشد. در نظر گرفتن مزایای برای بازارگردان‌‌‌ها می‌‌‌تواند پیشنهاد خوبی برای افزایش سود آوری یک سهم باشد.

 

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *